Постанова № 16487855, 21.06.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
2а-4749/11/1270
Номер документу
16487855
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №10.1

ПОСТАНОВА

Іменем України

21 червня 2011 року Справа № 2а-4749/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

судді: Ципко О.В.,

при секретарі: Соколовій О.В.,

за участю представників

позивача: Мисік А.Ю.,

відповідача: не зявивися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю,-

В С Т А Н О В И В

07.06.2011 року Старобільський районний центр зайнятості звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що ОСОБА_2 20.09.2010 року була зареєстрована в Старобільському районному центрі зайнятості та з 27.09.2010 року отримала статус безробітної. При розслідуванні страхових випадків було виявлено, що відповідачка знаходячись на обліку в центрі зайнятості та отримуючи допомогу по безробіттю працювала на ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока», що підтверджується наказом №48к від 20.07.2010 року. Таким чином, відповідачка порушила п.2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» у звязку з чим, представник Старобільського районного центру зайнятості просив стягнути з ОСОБА_2 кошти отримані як допомога по безробіттю у сумі 332,71 грн.

В судовому засіданні представник позивача дав пояснення по суті позовних вимог та просив стягнути з відповідача допомогу по безробіттю у розмірі 332,71 грн. на користь Старобільського районного центру зайнятості.

Відповідачка у судове засідання не зявилась, надала до канцелярії суду письмові пояснення, в яких проти позову заперечувала, посилаючись на те, що вона не знала, що її було звільнено з ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» лише 22.09.2010 року, факту отримання допомоги не заперечувала, однак стверджує, що сума даної допомоги не відповідає сумі зазначеної в позовній заяві. Просила розгляд справи проводити без її участі.

Суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності відповідачки, на підставі наявних матеріалів, які містять достатньо даних про права та обовязки сторін.

Заслухавши пояснення представника позивача, перевіривши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих сторонами доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. 69-72 КАС України, суд прийшов до наступного.

Правові, економічні та організаційні основи зайнятості населення України і його захисту від безробіття, засади загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття визначаються законами України від 22.03.1991 №803-XII «Про зайнятість населення» та від 02.03.2000 №1533-III «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Відповідно до пунктів 1, 2 статті 1 Закону України від 22.03.1991 №803-XII «Про зайнятість населення» зайнятість визначено як діяльність громадян, що пов'язана із задоволенням особистих та суспільних потреб і така, що, як правило, приносить їм доход у грошовій або іншій формі.

Пунктом «б» частини третьої статті 1 Закону України від 22.03.1991 №803-XII «Про зайнятість населення» визначено, що громадяни, які самостійно забезпечують себе роботою, включаючи підприємців, осіб, зайнятих індивідуальною трудовою діяльністю, творчою діяльністю, члени кооперативів, фермери та члени їх сімей, що беруть участь у виробництві, а також члени особистих селянських господарств, діяльність яких здійснюється відповідно доЗакону України «Про особисте селянське господарство», належать до зайнятого населення.

Згідно із статтею 2 Закону України від 22.03.1991 №803-XII «Про зайнятість населення» безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані у державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи. Безробітними визнаються також інваліди, які не досягли пенсійного віку, не працюють та зареєстровані як такі, що шукають роботу.

Відповідно до положень Закону України від 22.03.1991 №803-XII «Про зайнятість населення» порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних державною службою зайнятості визначається Кабінетом Міністрів України.

Так, згідно з пунктом 12 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.02.2007 №219, для одержання статусу безробітного громадянин особисто подає у день, що настає після закінчення встановленого строку для пошуку підходящої роботи, до центру зайнятості заяву із зазначенням у ній інформації про те, що він не займається видами діяльності, що визначені частиною третьою статті 1 Закону України «Про зайнятість населення», і не отримує пенсію на пільгових умовах, а також копію довідки про його ідентифікаційний номер.

Статтею 25 Закону України від 22.03.1991 №803-XII «Про зайнятість населення» передбачено, що держава створює умови незайнятим громадянам у поновленні їх трудової діяльності та забезпечує їм такі види компенсацій, зокрема, виплату в установленому порядку допомоги по безробіттю.

Розміри та умови надання матеріального забезпечення на випадок безробіття визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття».

Судом встановлено, що 20.09.2010 року ОСОБА_2 зареєструвалась у Старобільському районному центрі зайнятості для вирішення питання її працевлаштування та надання статусу безробітної з виплатою допомоги по безробіттю.

27.09.2010 року службою зайнятості ОСОБА_2 був наданий статус безробітної та призначено допомогу по безробіттю.

Згідно до п.5 ст.12 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1533-ІІІ від 02.03.2000 року виконавча дирекція Фонду та її робочі органи контролюють правильність нарахування, своєчасність сплати страхових внесків, а також витрат за страхуванням на випадок безробіття, проводять розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення в порядку, встановленому центральними органами виконавчої влади у сфері праці та соціальної політики, державної податкової політики, Пенсійним фондом України за погодженням з правлінням Фонду. Розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення здійснюється шляхом звірення даних, зазначених у документах страхувальника, з базою даних Пенсійного фонду України та Державної податкової адміністрації України, а в разі необхідності - шляхом проведення виїзних планових та позапланових перевірок страхувальників.

Судом встановлено, що Старобільським районним центром зайнятості було проведено розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення, за результатами якого складено акт № 50 від 04.05.2011 року (а.с.6-7).

Відповідно до акту розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплати матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» № 1062 від 05.02.2010 року встановлено, що ОСОБА_2 стала на облік в Старобільський районний центр зайнятості - 20.09.2010 року, статус безробітної отримала - 27.09.2010 року, допомогу по безробіттю отримувала з 27.09.2010 року по 17.10.2010 р. Згідно з отриманою інформацією з ДПА за 3 квартал 2010 року від 23.02.2011 року відповідачка була прийнята на роботу в ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» 20.07.2010 р. та отримувала дохід від цього підприємства у 3 кварталі 2010 року.

Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до виписки з наказу № 48к від 20.07.2010 року ОСОБА_2 було прийнято на ЗАТ «Старобільський завод замінника незбираного молока» на посаду лаборанта контролера виробничої лабораторії з 20.07.2010 року (а.с.8).

Згідно виписки з наказу № 61 від 22.09.2010 року відповідачку було звільнено з посади лаборанта контролера виробничої лабораторії відповідно до ст.38 КЗпП України з 22.09.2010 року (а.с.9).

Згідно з підпунктами 2, 3 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2006 №357, перевірка даних, які є підставою для надання особі статусу безробітної та виплати їй матеріального забезпечення, що зазначені у документах, поданих особою до державної служби зайнятості під час її реєстрації та протягом періоду її перебування на обліку як безробітної, проводиться центрами зайнятості, на які покладено виконання функцій робочих органів виконавчої дирекції Фонду загальнообов'язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Також, з матеріалів справи вбачається, що на адресу ОСОБА_2 від Старобільського районного центру зайнятості було направлено повідомлення № 28/6-943 від 11.05.2011 року, в якому вказано про необхідність повернення до Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування на випадок безробіття протягом 15 календарних днів з дня отримання цього повідомлення незаконно виплачених коштів в сумі 332,71 грн.

Відповідно до п.2,3 ст. 36 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття» застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг. Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідно до пунктів 6, 7 вищевказаного Порядку, у разі встановлення центрами зайнятості відповідно до цього Порядку належності безробітної особи до категорії зайнятих така особа знімається з обліку як безробітна в установленому законодавством порядку та повертає суму незаконно отриманого матеріального забезпечення і вартості наданих соціальних послуг з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати матеріального забезпечення та надання соціальних послуг. У разі відмови особи повернути кошти або відмови роботодавця відшкодувати кошти, а також у разі неповернення (невідшкодування) їх у встановлений строк стягнення таких коштів здійснюється у судовому порядку відповідно до законодавства.

Розмір матеріального забезпечення (допомоги по безробіттю), незаконно отриманого відповідачем встановлений розрахунком Старобільського районного центру зайнятості від 06.05.2011 року (а.с.12).

06.05.2011 року Старобільським районним центром зайнятості був складений наказ № 102 про повернення коштів ОСОБА_2 (а.с.10-11). 11.05.2011 року вказаний наказ був отриманий відповідачкою, що підтверджується особистим її підписом (а.с.11).

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Судом встановлено, що до наступного часу відповідачка у добровільному порядку кошти до Старобільського районного центру зайнятості не повернула, тому суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись Закону України „Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття”, ст.ст. 11 70, 71, 72, 86, 94, 159-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України суд,

П О С Т А Н О В И В

Позовні вимоги Старобільського районного центру зайнятості до ОСОБА_2 про стягнення допомоги по безробіттю задовольнити повністю.

Стягнути з ОСОБА_2 і.к. НОМЕР_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 на користь Старобільського районного центру зайнятості на р/р 37173974900331, код 13392409, код платежу 50040400, МФО 804013, ГУДКУ в Луганській області, м.Луганськ, отримувач: Старобільський районний центр зайнятості допомогу по безробіттю у розмірі 332,71 грн. (триста тридцять дві грн.. 71 коп.).

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанову викладено в повному обсязі та підписано 27.06.2011 року.

СуддяО.В. Ципко