Рішення № 16485934, 21.06.2011, Господарський суд Луганської області

Дата ухвалення
21.06.2011
Номер справи
27/105пд/2011
Номер документу
16485934
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛУГАНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

91000, м. Луганськ, пл. Героїв ВВВ, 3а. Тел. 55-17-32

______ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21.06.11 Справа № 27/105пд/2011

Суддя Лазненко Л.Л, за участю секретаря судового засідання Дрожанової О. В., розглянув матеріали справи за позовом

Комунального підприємства „Житлово-комунальне господарство Червонопартизанської міської ради”, м.Червонопартизанськ Луганської області

до Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Луганськгаз”, м.Луганськ

за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Філії Сверловського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства ПАТ „Луганськгаз”, м.Свердловськ Луганської області

про зобов”язання укласти п.п.3.1.6, 3.1.8, 3.1.10, 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.9, 3.2.10, 3.2.12, 3.2.13, 3.2.15, 3.2.18, 5.1, 5.2, 5.3 договору №10 від 28.04.2010 в редакції позивача

в присутності представників сторін:

від позивача: представник за довіреністю ОСОБА_1, довіреність №246 від 17.06.2011;

представник за довіреністю ОСОБА_2, довіреність №88 від 11.04.2011;

від відповідача: юрисконсульт ОСОБА_3 довіреність №503 від 20.12.2010;

від 3-ої особи: юрисконсульт ОСОБА_4, довіреність №528 від 20.12.2010.

В С Т А Н О В И В:

Обставини справи: заявлений преддоговірний спір по договору №10 від 28.04.2011.

Відповідач позов не визнав відзивом на позовну заяву (№29/1-1304 від 21.06.2011).

3-тя особа позов визнала частково: в редакції позивача прийняла п.3.1.8, а також п.3.2.3, п.3.2.15.

Позивач наполягає на задоволенні позову та прийнятті наведених в позовній заяві пунктів договору в його редакції.

З досліджених матеріалів справи, згідно ст.43 Господарського процесуального кодексу України, вбачаються наступні обставини.

Комунальне підприємство „Житлово-комунальне господарство Червонопартизанської міської ради” (надалі - Позивач), створене на підставі рішення Червонопартизанської міської ради №55 від 20.07.2007, є комунальним унітарним підприємством.

Відповідно до рішення сесії Червонопартизанської міської ради від 19.09.2007 №123 „Про передачу житлового фонду та основних засобів Комунального підприємства „Житлово - комунальне господарство Червонопартизанської міської ради” (копія додається), прийнятий у комунальну власність Червонопартизанської міської ради житловий фонд м.Червонопартизанська Луганської обл. передано Позивачу для обслуговування.

Відповідно до положень ст.1 Закону України „Про житлово-комунальні послуги” №875-ІУ від 24.06.2004, балансоутримувач будинку, споруди, житлового комплексу або комплексу будинків і споруд (далі - балансоутримувач) - власник або юридична особа, яка за договором з власником утримує на балансі відповідне майно, а також веде бухгалтерську, статистичну та іншу передбачену законодавством звітність, здійснює розрахунки коштів, необхідних для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів та утримання, а також забезпечує управління цим майном і несе відповідальність за його експлуатацію за законом.

У розумінні Закону України „Про житлово-комунальні послуги”. Позивач є балансоутримувачем та виконавцем комунальних послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, що включає обслуговування внутрішньобудинкових мереж газопостачання. Згідно з п.2.3.8. Правил утримання жилих будинків та прибудинкових територій, затверджених наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 17.05.05р. №76, порядок утримання газових внутрішньобудинкових мереж регулюється нормативно-правовими актами з питань регулювання газопостачання.

Позивачем наголошено, що відповідно до п.4.2.8 Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01 жовтня 1997 року №254 (далі -ПБСГ), технічне обслуговування і ремонт об'єктів і споруд систем газопостачання житлових і громадських будинків повинно здійснюватись спеціалізованими підприємствами газового господарства (далі - СПГГ) або газовими службами підприємств-власників цих об'єктів.

Відповідно до п.3.4 Положення про технічне обслуговування внутрішніх систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, затвердженим наказом ДАКХ Укргаз 30.07.1997 №35 і зареєстрованим в Мін'юсті України 02.10.1997 №451/2255 технічне обслуговування газопроводів і газового обладнання житлових будинків та громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення в населених пунктах України здійснюється спеціалізованими підприємствами газового господарства (СПГГ) згідно з договорами з власниками зазначених об'єктів. У договорі повинні бути визначені взаємні зобов'язання власника та СПГГ щодо безпечної експлуатації внутрішньобудинкових систем газопостачання (ВБСГ), порядок їх технічного обслуговування, відповідальність за додержання умов договору згідно з чинним законодавством тощо.

Філія „Свердловське міжрайонне управління по експлуатації газового господарства” Публічного акціонерного товариства „Луганськгаз” (Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог по даній справі, надалі - Філія) є виконавцем комунальної послуги газопостачання та спеціальним підприємством газового господарства (СПГГ), який обслуговує системи газопостачання м.Червонопартизанська Луганської області.

Укладення договору на технічне обслуговування системи газопостачання загального користування багатоквартирних житлових будинків є обов'язковим для сторін в силу ст. 179 Господарського кодексу України, Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, Положення про технічне обслуговування внутрішніх систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, затвердженим наказом ДАКХ Укргаз 30.07.1997 №35. та Правил безпеки систем газопостачання України, затверджених наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01 жовтня 1997 року №254.

На адресу Позивача Філією було направлено проект договору на технічне обслуговування системи газопостачання загального користування багатоквартирних житлових будинків з супровідним листом (вих. № 208 від 26.04.11р., копія додається), який Позивач підписав з протоколом розбіжностей щодо п. 3.1, 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.9, 3.2.10, 3.2.12, 3.2.13, 3.2.14, 3.2.15, 3.2.18, 4.4, 5.1, 5.2, 5.3, 7.1 Договору на технічне обслуговування системи газопостачання загального користування багатоквартирних житлових будинків №10 від 28.04.2011 (далі - Договору).

Позивач направив Філії проект договору з протоколом розбіжностей з супровідним листом (вих.№ 133 від 28.04.2011, копія додається), який Відповідач отримав 29.04.2011.(вх.№222)

Філія направила Позивачу проект Договору з протоколом розбіжностей підписаний з протоколом узгодження розбіжностей з супровідним листом (вих. №255 від 18.05.2011), яким частково узгоджено редакцію Позивача, а саме: за пунктами 3.1, 3.1.2, 3.1.7. 3.1.9. 3.2.14. 4.4. 7.1 Договору. Позивач отримав зазначений в цьому абзаці лист 19.05.2011(вх.№57).

При узгодженні розбіжностей сторони переддоговірного спору не дійшли згоди щодо редакції п. 3.1.6, 3.1.8, 3.1.10, 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, 3.2.9, 3.2.10, 3.2.12, 3.2.13, 3.2.15, 3.2.18, 5.1, 5.2, 5.3 Договору.

Позивач наполягає на додаванні до пункту 3.1. Договору щодо обов'язків Виконавця (Філії) пункту 3.1.6 наступного змісту: „Заміна виявлених під час технічного обслуговування несправних елементів ВБСГ та їх ремонт виконуються Виконавцем в терміни і на умовах, які передбачено даним договором. Роботи з технічного обслуговування ВБСГ повинні відповідати вимогам ПБГГ (розділ 6).” Текст пункту 3.1.6 Договору Позивач склав з пункту 3.6 та останнього речення пункту 4.6 „Положення про ТО ВБСГ”. Тож редакція Позивача ґрунтується на вимогах нормативного акту у сфері газопостачання; непогодження цього пункту Філією суперечить вимогам „Положення про ТО ВБСГ”.

Позивач наполягає на додаванні до пункту 3.1. Договору щодо обов'язків Виконавця (Філії) пункту 3.1.8 наступного змісту: „У процесі проведення ПТО працівники Виконавця зобов'язані проводити роз'яснювальну роботу серед власників (абонентів) та практичний інструктаж з правил безпечного користування газовими приладами. Після закінчення робіт працівник Виконавця записує в абонентську книжку відомості про виконані роботи та проведений інструктаж”.

Абонент посвідчує своїм підписом факт проведення робіт по технічному обслуговуванню (ПТО) та одержання інструктажу.

Повторний інструктаж можуть отримати не всі члени сім'ї, а тільки абоненти, що присутні при виконанні цих робіт. „Текст пункту 3.1.8 Договору в редакції Позивача ґрунтується на пункті 4.10 „Положення про ТО ВБСГ”. Тож непогодження цього пункту Філією також суперечить вимогам „Положення про ТО ВБСГ”.

Позивач наполягає на додаванні до пункту 3.1. Договору щодо обов'язків Виконавця (Філії) пункту 3.1.10 (див. протокол розбіжностей) наступного змісту: „Своєчасно перевіряти стан ВБСГ, у тому числі справний стан газового обладнання у терміни визначені додатком 3 ПБСГ”. Відповідно до пункту 4.5.6 ПБСГ, „періодичність і порядок технічного обслуговування внутрішніх газопроводів і газового обладнання житлових і громадських будинків повинні виконуватися згідно з „Положенням про ТО ВБСГ”.

Позивач наполягає на скасуванні пункту 3.2.2 Договору, яким встановлено такий обов'язок Замовника (Позивача) (див. Договір): „Своєчасно розраховуватися з Виконавцем за виконанні роботи згідно з наданими документами про закінчення робіт”, оскільки відповідно до положень пункту 16 ПБСГ, послуги з монтажу, технічного обслуговування та ремонту газових приладів і пристроїв, лічильників газу за заявками споживачів оплачуються ними за затвердженими в установленому порядку тарифами (цінами) з урахуванням вартості обладнання, його вузлів і деталей, крім послуг з технічного обслуговування, що надаються за рахунок витрат газорозподільних підприємств, пов'язаних з транспортуванням природного газу”. Згідно з п.3.5 Положення про ТО ВСБГ, планове технічне обслуговування та дрібний ремонт газової апаратури і приладів, пов'язаний із заміною гвинтів, штифтів, пружин, ущільнюючих матеріалів при перепакуванні фланцевих та різьбових з'єднань і запірних пристроїв, застосуванні зварювальних робіт на газопроводах ВБСГ виконується за рахунок експлуатаційних витрат СПГГ. Повний перелік послуг з планового технічного обслуговування наведений у пункті 4.3 Положення”.

Позивач не наполягає на скасуванні пункту 3.2.3 Договору, яким встановлено такий обов'язок Замовника (Позивача): „Проводити своєчасну підготовку об'єктів ВБСГ до проведення технічного обслуговування. Забезпечити збереження, своєчасну заміну елементів системи газопостачання будинку”, оскільки цей пункт відповідає п.3.2.1 та п.3.2.4 Додатку 2 Положення про ТО ВБСГ (зразок Договору).

Позивач наполягає на викладенні пункту 3.2.4 Договору в редакції Позивача, в якому йдеться про обов'язок Замовника (Позивача) (див. протокол розбіжностей): „Здійснювати пофарбування системи газопостачання будинку”. Філія пропонує залишити редакцію Договору (див. Договір): „Здійснювати ремонтні роботи кріплення і пофарбування системи газопостачання”. Але обов'язку Замовника „здійснювати ремонтні роботи кріплення систем газопостачання” не міститься в жодному нормативному акті про газопостачання: ані в Положенні про ТО ВБСГ, ані в ПБСГ. Також цей вид робіт не включено до складу тарифу за утримання будинків та прибудинкових територій. Позивач надає послуги відповідно до затвердженого (погодженого) рішенням органу місцевого самоврядування тарифу, його структури, періодичності та строків надання послуг, згідно до постанови Кабінету Міністрів України №529 від 20.05.2009 „Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій і Типового договору про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій”.

Позивач наполягає викладенні пункту 3.2.9 Договору в редакції Позивача, в якому йдеться про обов'язок Замовника (Позивача) (див. протокол розбіжностей): „Забезпечувати працівникам Виконавця несанкціонований доступ до квартир у разі аварійної ситуації, згідно із Законом України „Про житлово-комунальні послуги”. Філія пропонує залишити редакцію Договору (див. Договір): „Забезпечувати працівникам Виконавця: - у період денної пори вільний вхід до квартир для проведення технічного обслуговування ВБСГ представників Виконавця; - організовувати доступ до газового обладнання у квартирах, де технічне обслуговування не проводилося з різних причин”. Відповідно до п.3.2.6 Додатку 2 Положення про ТО ВБСГ (зразок Договору). Замовник зобов'язується забезпечувати в будь-який час доби безперешкодний доступ працівників СПГГ до всіх підвалів, технічних коридорів і підпілля, а також до нежилих приміщень перших поверхів для перевірки їх на загазованість. Пунктом 4.5.27 ПБСГ, встановлено: „власники житлових і громадських будинків повинні забезпечити в будь-який час доби безперешкодний доступ працівників СПГГ у всі підвали, технічні коридори і підпілля, а також приміщення перших поверхів для перевірки їх на загазованість” Адже Позивач може діяти лише у рамках ст.17 Закону України „Про житлово-комунальні послуги”, тож запропонувавши свою редакцію пункту 3.2.9 Договору Позивач керується відповідним нормативно-правовим актом.

Позивач наполягає викладенні пункту 3.2.10 Договору в редакції Позивача, в якому йдеться про обов'язок Замовника (Позивача) (див. протокол розбіжностей): „Своєчасно виконувати роботи з прочистки та ремонту димових і вентиляційних каналів, їх оголовків та контролювати якість виконання робіт з реєстрацією результатів у спеціальному журналі. Вентиляційні канали підлягають прочищенню одночасно з домовими не рідше 1 разу на рік”. Філія протоколом узгодження розбіжностей не узгоджує цей пункт, пропонує залишити його в редакції Договору (див. Договір): „Своєчасно виконувати роботи з прочистки та ремонту димових і вентиляційних каналів, їх оголовків та контролювати якість виконання робіт з реєстрацією результатів у спеціальному журналі у терміни, визначені ПБСГ: димові канали опалювальних печей, ємнісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно, - не рідше 1 разу на рік перед початком опалювального сезону, які працюють цілий рік, - 2 рази на рік(навесні і восени); димові канали опалювально-варильних печей - не рідше 2 разів на рік: перед початком опалювального сезону і навесні при настанні відлиги; димові канали від газових проточних і ємнісних водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних плит - не рідше 1 разу на 6 місяців при цегляних і комбінованих (цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні) димоходах і не рідше 1 разу на рік - при металевих (з товщиною стінки не менше 3 мм), азбестоцементних, гончарних, а також димоходів, виконаних із спеціальних блоків жаростійкого бетону. Періодичність перевірок існуючих димоходів з перетином, меншим за перетин димовідвідного патрубка газового приладу, - не рідше 1 разу на 2 місяці. Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими”.

З усього, що перелічено у пункті 3.2.10 Договору, до виконання обов'язків Позивача на практиці мають місце лише роботи з прочистки та ремонту димових і вентиляційних каналів, їх оголовків та контролювання якості виконання робіт з реєстрацією результатів у спеціальному журналі у терміни, визначені ПБСГ: димових каналів опалювальних печей, ємнісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно, - не рідше 1 разу на рік. Тому Позивач викладає цей пункт у скороченій редакції, залишивши лише те. що відбувається на практиці.

Позивач наполягає на скасуванні пункту 3.2.12 Договору, яким встановлено такий обов'язок Замовника (Позивача): „У разі звільнення приміщення власниками (орендарями) квартир викликати представника Виконавця для відключення газового обладнання від системи газопостачання”. Пунктом 4.5.27 ПБСГ встановлено, що „власники житлових і громадських будинків повинні при виїзді жильців викликати представників СПГГ для відключення газових приладів від системи газопостачання, а при вселенні, зокрема і повторному, для їх включення забезпечити своєчасний інструктаж квартиронаймачів, викликати представника СПГГ”. Але у спірному пункті Договору йдеться про власників (орендарів) квартир, а Позивач не має жодної можливості відстежувати звільнення квартир власниками чи орендарями. Позивач має лише достовірну інформацію щодо жильців (квартиронаймачів), які мешкають у неприватизованому житловому фонді.

Позивач наполягає на скасуванні пункту 3.2.13 Договору, яким встановлено такий обов'язок Замовника (Позивача): „Не дозволяти заселення (переселення) квартири без проходження споживачами (власниками) інструктажу з безпечного користування газом у побуті у Виконавця або безпосередньо у квартирі”. Пунктом 4.5.27 ПБСГ встановлено обов'язок власника житлових і громадських будинків забезпечити своєчасний інструктаж квартиронаймачів, а не власників квартир. Тож редакція Філії у цьому пункті Договору суперечить вимогам ПБСГ.

Позивач наполягає на скасуванні пункту 3.2.15 Договору, яким встановлено такий обов'язок Замовника (Позивача): „Під час проведення технічного обслуговування димових і вентиляційних каналів припинити користування газовим обладнанням та повідомити про це Виконавця”. Технічне обслуговування, в т.ч. огляд та прочищення, димових і вентиляційних каналів здійснюється Позивачем згідно з погодженим з СПГГ графіком, який подається Позивачем до СПГГ. Про припинення користування газовим обладнанням поза графіком у зв'язку із технічним обслуговуванням димових і вентиляційних каналів Позивач згоден повідомити Виконавця (Філії)”.

Позивач наполягає на викладенні пункту 3.2.18 Договору в редакції Позивача, в якому йдеться про обов'язок Замовника (Позивача) (див. протокол розбіжностей): „Щороку, в термін не пізніше 15 грудня передавати Виконавцю:

Копію наказу про призначення відповідальних осіб за справний стан газового обладнання, димових та вентиляційних каналів з вказанням номерів посвідчень та термінів їх дії:

Список газифікованих будинків, які знаходяться на балансі у Замовника;

Перелік неприватизованих квартир, в кімнатах яких мешкають два і більше наймачів, а також квартир будинків, де проживають одинокі мешканці похилого віку, одинокі інваліди та недієздатні особи”.

Філія не узгоджує цей пункт, наполягає на редакції пункту 3.2.18 за проектом Договору: „Щороку, в термін не пізніше 15 грудня передавати Виконавцю:

Копію наказу про призначення відповідальних осіб за справний стан газового обладнання, димових та вентиляційних каналів з вказанням номерів посвідчень та термінів їх дії:

Список газифікованих будинків, які знаходяться на балансі у Замовника;

Перелік квартир, в кімнатах яких мешкають два і більше наймачів, а також квартир будинків, де проживають одинокі мешканці похилого віку, одинокі інваліди та недієздатні особи”.

Позивач не веде відповідний облік та не володіє достовірною інформацією щодо мешканців та складу їх сімей приватизованих квартир, тому запропонував реальну для виконання редакцію пункту 3.2.18 Договору.

Позивач наполягає на викладенні пункту 5.1 Договору в наступній редакції (див. протокол розбіжностей): „Виконавець несе відповідальність за додержання умов договору згідно з чинним законодавством, в тому числі за якісне і своєчасне проведення технічного обслуговування ВБСГ. За порушення термінів виконання робіт, затверджених графіком виконання ПТО. Виконавець оплачує на користь Замовника штрафну неустойку у розмірі 200 (двісті) гривень за кожен день прострочення термінів виконання робіт. У разі невиконання обов'язків Виконавця, зазначених у п.3.1 даного Договору. Виконавець оплачує на користь Замовника штраф у розмірі 5000 (п'ять тисяч) гривень за кожне порушення”.

Філія не узгоджує цей пункт(див. протокол узгодження розбіжностей), залишає редакцію пункту 5.1 за Договором: „За невиконання або неналежне виконання зобов'язань за даним договором, вимог ПБСГ та Положення про ТО ВБСГ сторони несуть відповідальність згідно з чинним законодавством України”.

Відповідно до ч.2 ст.179 Господарського кодексу України. Кабінет Міністрів України, уповноважені Президентом України міністерства, інші центральні органи виконавчої влади можуть рекомендувати суб'єктам господарювання орієнтовні умови господарських договорів (примірні договори), а у визначених законом випадках - затверджувати типові договори. Разом з тим, відповідно до ч.4 цієї ж статті, при укладенні господарських договорів сторони мають право визначати зміст договору на основі примірного договору, рекомендованого органом управління суб'єктам господарювання для використання при укладенні ними договорів, коли сторони мають право за взаємною згодою змінювати окремі умови, передбачені примірним договором, або доповнювати його зміст. А пункт 7 ст.179 Господарського кодексу України визначає, що господарські договори укладаються за правилами, встановленими Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами щодо окремих видів договорів. Відповідно до ч. 1 ст.180 Господарського кодексу України зміст господарського договору становлять умови договору. Отже, чинне законодавство не зобов'язує сторони при укладанні договору на технічне обслуговування системи газопостачання загального користування багатоквартирних житлових будинків укладати договори, за своїм змістом абсолютно тотожні умовам примірного договору, а дозволяє сторонам конкретизувати ці умови, зберігаючи загальний зміст. Для забезпечення добросовісного виконання умов Договору Позивач своєю редакцією пунктів 5.1,5.2 та 5.3 Договору запропонував конкретизувати відповідальність сторін. Тож Позивач наполягає на викладенні пункту 5.2 Договору в редакції Позивача: „Якість робіт при проведенні ПТО повинна забезпечити безвідмовне та безпечне функціонування ВБСГ в термін між ПТО. У разі неякісного проведення технічного обслуговування ВБСГ Виконавець оплачує Замовнику разовий штраф в розмірі 8000,00 (вісім тисяч) грн. та повністю відшкодовує допущені збитки, що завдані власнику внаслідок нещасних випадків чи аварій, викликаних неналежним обслуговуванням систем газопостачання та газових приладів”. З зазначених вище підстав Позивач наполягає й на викладенні пункту 5.3 Договору в редакції Позивача (див. протокол розбіжностей): „У разі порушення технології робіт з технічного обслуговування (ПТО)ВБСГ. яка регламентується виробничими (технологічними) інструкціями спеціалізованих підприємств газопостачання та газифікації Державної акціонерної холдингової компанії „Укргаз”, за порушення вимог до обсягів робіт, послідовності виконання різних операцій, методів і обсягів перевірки якості виконуваних робіт. Виконавець оплачує Замовнику штраф в розмірі 10000,00 (десять тисяч) гривень”.

Позивачем у справі представлений протокол розбіжностей №1 до договору №10 від 28.04.2011 (а.с.17).

У судовому засіданні сторонами по справі доведено суду про прийняття відповідачем, тобто узгодження розбіжностей щодо п.п.3.1.2, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.2.14, 3.2.15, 3.2.4, 4.4, 7.1 договору, провадження щодо яких слід припинити згідно ст.80 п.11 Господарського процесуального кодексу України.

Таким чином, за вищеназваними пунктами розбіжностей спір врегульований, тобто відсутній.

Позивачем у справі висловлено, що відповідно до Порядку формування тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2009 №529, до складу цих послуг належать, зокрема, витрати на технічне обслуговування внутрішньобудинкових систем тепло-, гарячого, холодного водопостачання, водовідведення і зливової каналізації та поточний ремонт конструктивних елементів інженерних систем і технічних пристроїв будинків, які враховуються при формуванні тарифів на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій.

При визначенні робіт, які відносяться до технічного обслуговування, поточного ремонту або капітального, слід користуватися Примірним переліком послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та послуг з ремонту приміщень, будинків, споруд, затвердженим наказом Державного комітету України з питань житлово-комунального господарства від 10.08.2004 № 150.

Зазначені у пунктах 3.2.2, 3.2.3, 3.2.4, проекту Договору обов'язки Замовника не можуть бути виконані Позивачем, оскільки їх вартість не враховується у тарифах на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій. Це підтверджується рішенням виконавчого комітету Червонопартизанської міської ради №34 від 16.03.2011 „Про затвердження тарифів по квартплаті для населення на послуги по утриманню будинків, споруд та прибудинкових територій”.

Предмет проекту Договору є неврегульованим діючим законодавством України. У правовому полі України взагалі не існує терміну чи визначеного нормативно-правовим актом поняття „системи газопостачання загального користування багатоквартирних житлових будинків”. Положення про технічне обслуговування внутрішніх систем газопостачання житлових будинків, громадських будівель, підприємств побутового та комунального призначення, затверджене наказом ДАКХ Укргаз 30.07.1997 №35 і зареєстроване в Мін'юсті України 02.10.1997 №451/2255 (далі - Положення), та Правила безпеки систем газопостачання України, затверджені наказом Державного комітету України по нагляду за охороною праці від 01 жовтня 1997 року №254 (далі - ПБСГ), передбачають лише зовнішні та внутрішньобудинкові системи газопостачання.

Згідно з пунктом 3.5 та пунктом 3.6 Положення планове технічне обслуговування (далі - ПТО) та дрібний ремонт газової апаратури і приладів, пов'язаний із заміною гвинтів, штифтів, пружин, ущільнюючих матеріалів при перепакуванні фланцевих та різьбових з'єднань і запірних пристроїв, застосуванні зварювальних робіт на газопроводах внутрішньобудинкових систем газопостачання виконується за рахунок експлуатаційних витрат СПГГ. Заміна виявлених під час технічного обслуговування несправних елементів внутрішньобудинкової системи газопостачання та їх ремонт виконуються СПГГ в терміни і на умовах, які передбачено договором з власником. Повний перелік послуг з планового технічного обслуговування наведений у пункті 4.3 Положення.

Зазначаємо, що Положення є обов'язковим для виконання підприємствами, установами, організаціями незалежно від їхньої відомчої належності і форм власності, що експлуатують внутрішньобудинкові системи газопостачання природного та скрапленого газу в житлових будинках (квартирах), громадських будівлях, підприємствах комунального та побутового призначення (тобто, для юридичних осіб, на балансі у яких перебувають внутрішньобудинкові системи газопостачання).

Однак, на балансі Позивача не перебувають внутрішньобудинкові системи газопостачання, що підтверджується наступними письмовими доказами:

Довідкою Державного підприємства „Свердловантрацит” (вих.№73-9-277 від 09.06.2011), підписаною директором з соціальних питань Є.Г. Давиденко (копія додається), підтверджено, що при передаванні жилого фонду м.Червонопартизанська з балансу ДП „Свердловантрацит” у комунальну власність Червонопартизанської міської ради внутрішньобудинкові системи газопостачання і газове обладнання не передавалися, оскільки не перебували на балансі ДП „Свердловантрацит” та до балансової вартості будинків не включені.

Рішенням виконавчого комітету Червонопартизанської міської ради №164 від 14.11.2007 „Про передачу на баланс закінчених будівництвом об'єктів експлуатуючим організаціям” закінчений газопровід середнього тиску збудований за рахунок коштів місцевого бюджету Червонопартизанської міської ради у третьому кварталі 2007 року, який розташовано по вул.Комсомольська у м.Червонопартизанськ, передано безкоштовно у державну власність на баланс філії „Свердловськміжрайгаз” ВАТ „Луганськгаз”.

Договором про співпрацю №12-06 від 27.11.2006 між ПП „Укрбудвугілля - сервіс” у особі Твердохліба А.М. та ВАТ „Луганськгаз” у особі начальника Свердловськміжрайгазу Лінцова Н.Д., приватним підприємством „Укрбудвугілля - сервіс” здійснено будівництво зовнішнього газопроводу по вул.Жовтневій у м.Червонопартизанську (1006м), а пунктом 1.2 цього договору передбачено передання збудованого газопроводу у комунальну власність Свердловської міської ради, та наступне передання збудованого газопроводу рішенням Свердловської міської ради на баланс Свердловськміжрайгазу.

Листом №60 від 08.04.2011 приватного підприємства „Укрбудвугілля-сервіс” до виконкому Червонопартизанської міської ради підтверджено, що зовнішній газопровід по вул. Жовтневій (1006м) м.Червонопартизанськ передано на баланс Свердловськміжрайгазу.

Листом №61 від 08.04.2011 приватного підприємства „Укрбудвугілля-сервіс” до виконкому Червонопартизанської міської ради підтверджено, що зовнішній газопровід середнього тиску по вул.Першотравнева (274м), та газопровід низького тиску (784м) по вул.Краснопартизанська, буд.№55,№57; вул.Терешкової, буд.№2а; вул.Паригіна буд.№8; вул.Першотравневій, буд. №2а у м.Червонопартизанськ передано на баланс Свердловськміжрайгазу.

Згідно договору на технічне обслуговування №6 від 29.09.2010 між ПАТ „Луганськ” Свердловськміжрайгаз (Виконавцем) та приватним підприємством „Укрбудвугілля-сервіс” (Замовником), Виконавець проводить технічне обслуговування зовнішніх газопроводів по вулицям: Краснопартизанська, Першотравнева, Паригіна, Терешкової у м.Червонопартизанськ Луганської області. (Власником газопроводу по зазначеним вулицям у місті Червонопартизанськ є ПП „Укрбудвугілля- сервіс” (директор - Твердохліб А.М.).

Відповідно до підпунктів 20-21 пункту 30 Типового договору про надання населенню послуг з газопостачання (додається копія договору №2861 від 26.11.2010 з планом газифікації та схемою ВБСГ), затвердженого постановою КМУ від 05 липня 2006 року №938, до обов'язків Виконавця (Філії Свердловського міжрайонного управління по експлуатації газового господарства ПАТ „Луганськгаз”, яка є спеціалізованим підприємством газового господарства, надалі - СПГГ) відноситься надавання за власний рахунок у строк, встановлений нормативними і технічними документами, послуг з технічного обслуговування дворових газопроводів, внутрішньобудинкових систем газопостачання, а також надавання послуги з періодичного технічного обслуговування відповідно до пункту 14 цього договору. Пунктом 14 вищезазначеного договору встановлено, що „за рахунок коштів Виконавця здійснюється: 1) періодичне технічне обслуговування: перевірка на щільність газопроводів, газових приладів і пристроїв під робочим тиском; перевірка відповідності встановлення газових приладів і пристроїв, побудови приміщень, прокладення газопроводів вимогам будівельних норм, проекту і правилам експлуатації; перевірка димових і вентиляційних каналів на наявність тяги; перевірка наявності вільного доступу до газопроводів, газових приладів і пристроїв, а також у підвали та на горища, де прокладено газопроводи; розбирання, очищення від наслідків корозії і залишків мастила, а також змащування всіх запірних пристроїв, установлених на газопроводах та газових приладах і пристроях; перевірка придатності до використання (експлуатації) газових приладів і пристроїв, їх налагодження та регулювання; дрібний ремонт газових приладів і пристроїв, пов'язаний із заміною гвинтів, штифтів, пружин, ущільнювальних матеріалів у разі перепакування фланцевих та нарізних з'єднань і запірних пристроїв”.

Тож ВБСГ у даному випадку взагалі є власністю фізичних осіб (населення), надання послуг з ПТО передбачено договорами між СПГГ та власниками.

Суд вважає доводи відповідача та третьої особи, що не заявляє самостійних вимог, обгрунтованими та доведеними, такими, що заслуговують уваги.

Пункт 3.1.6 до договору.

Так, згідно з п. 2 наказу Державного комітету України по нагляду за охороною праці „з вступом в дію цих правил вважати такими, що не застосовуються на території України, „Правила безопасности в газовом хозяйстве”, затверджені постановою Держпроматомнагляду СРСР від 26.12.1990 року N3, що були введені в дію з 01.06.1992 зі змінами та доповненнями, затвердженими протоколом колегії Держгіртехнагляду УРСР від 13.05.1992 N5 в розділі 6 вказані „Системи газопостачання теплових електростанцій, котелень”, які не мають ні якого відношення до Договору.

По пункту 3.2.2 договору.

Пункт 3.2.2 Договору був взятий з Типового „Договору на планове технічне на обслуговування внутрішньобудинкових систем газопостачання або за заявками абонентів”, затвердженого Наказом Державної акціонерної холдингової компанії „Укргаз” N35 від 30.07.1997.

Пункт 3.2.10. Договору.

Пункт 3.2.10 був взятий з п.4.5.23. ПБСГУ згідно якого „ Періодичній перевірці і прочищенню підлягають”:

димові канали опалювальних печей, ємкісних водонагрівачів для опалення і опалювальних котлів, які працюють сезонно, - не рідше 1 разу на рік перед початком опалювального сезону, які працюють цілий рік, - 2 рази на рік (навесні і восени);

димові канали опалювально-варильних печей - не рідше 2 разів на рік: перед початком опалювального сезону і навесні при настанні відлиги;

димові канали від газових протічних і ємкісних водонагрівачів для гарячого водопостачання, ресторанних плит - не рідше 1 разу на 6 місяців при цегляних і комбінованих (цегляні і азбестоцементні, цегляні і керамічні) димоходах і не рідше 1 разу на рік - при металевих (з товщиною стінки не менше 3 мм), азбестоцементних, гончарних, а також димоходів, виконаних із спеціальних блоків жаростійкого бетону. Періодичність перевірок існуючих димоходів з перетином, меншим за перетин димовідвідного патрубка газового приладу, - не рідше 1 разу на 2 місяці. Вентиляційні канали підлягають перевірці і прочищенню одночасно з димовими.

У будинках Позивача є розташовані опалювально-варильні печі та газові протічні водонагрівачі, тому вони повинні проводити відповідні роботи.

Пункт 3.2.12. Договору Позивач скасувати за текстом позовної заяви.

Однак, згідно з п. 4.5.27. ПБСГУ - Власники житлових і громадських будинків повинні: - при виїзді жильців викликати представників СПГГ для відключення газових приладів від системи газопостачання, тому пункт 3.2.12 Договору був взятий з вищевказаних Правил.

Пункт 3.2.18. Договору.

Позивач веде відповідний облік та володіє достовірною інформацією щодо мешканців та складу їх сімей приватизованих квартир, тому що у штаті Позивача є посадова особа -паспортист, яка веде відповідний облік .

Пункт 5.1. Договору.

За порушення термінів виконання робіт, контролювати і перевіряти мають право згідно з п.3 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду по Луганській області „Основними завданнями територіального управління є” - організація та здійснення державного нагляду за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань:

- охорони праці в частині промислової безпеки, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю;

Пункт 5.2. Договору.

По якості робіт Позивач не має ні якого права контролювати якість робіт при проведенні ПТО, бо згідно з п.3 Положення про територіальне управління Держгірпромнагляду по Луганській області „Основними завданнями територіального управління є” - організація та здійснення державного нагляду за додержанням законів та інших нормативно-правових актів з питань:

- охорони праці в частині промислової безпеки, безпечного ведення робіт юридичними та фізичними особами, які відповідно до законодавства використовують найману працю;

Пункт 5.3. Договору.

Контроль за технологією робіт з технічного обслуговування (ПТО), має здійснювати тільки територіальне управління Держгірпромнагляду по Луганській області.

За таких обставин, позов у справі підлягає часткову задоволенню щодо усіх пунктів, які приймаються в редакції позивача, окрім пунктів 3.1.6, 3.2.2, 3.2.10, 3.2.12, 3.2.13, 3.2.18, 5.1, 5.2, 5.3.

Щодо цих пунктів у позові слід відмовити.

Згідно ст.49 Господарського процесуального кодексу України судові витрати покладаються на сторін пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

У судовому засіданні 21.06.2011 були оголошені вступна та резолютивна частини рішення.

Керуючись ст.ст.44, 49, п.11 ст.80, ст.ст.82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд Луганської області

В И Р І Ш И В:

1. Позов задовольнити частково.

2.Припинити провадження по справі щодо вимог стосовно пунктів 3.1.2, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.2.14, 3.2.15, 4.4, 7.1 розбіжностей по договору №10 від 28.04.2011, які врегульовані сторонами.

3.Договір №10 від 28.04.2011 вважати прийнятим в редакції позивача щодо пунктів 3.1, 3.1.2, 3.1.7, 3.1.8, 3.1.9, 3.1.10, 3.2.9, 3.2.14, 3.2.15, 4.4, 7.1.

4. У решті позову відмовити.

5.Стягнути з Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації „Луганськгаз”, вул.Т.Г. Шевченка, б.102, м.Луганськ, іден. код 05451150 на користь Комунального підприємства „Житлово-комунальне господарство Червонопартизанської міської ради”, вул.Чапаєва, б.8, м.Червонопартизанськ Луганської області, іден. код 35016020 42 грн. 50 коп. державного мита, 118 грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу, видати наказ позивачу.

Відповідно до ст.85 Господарського процесуального кодексу України рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.

Дата підписання рішення: 24.06.2011.

Суддя Л.Л. Лазненко

Помічник судді С.І. Заєць

Надр. 4 прим. вих.№

1-до справи

2-позивачу: вул.Чапаєва, 8, м.Червонопартизанськ Луганської області, 94830 (простою) 3

3- відповідачу: вул.Т.Г. Шевченка, 102, м.Луганськ, 91055 (простою)

4- третій особі: вул.К. Маркса, 2, м.Свердловськ Луганської області, 94800 (простою)

24.06.2011