Єдиний державний реєстр судових рішень КИЇВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД Справа: № 2а-5216/10/0670 Головуючий у 1-й інстанції: Чернова Г.В. Суддя-доповідач: Борисюк Л.П.
ПОСТАНОВА
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
"15" червня 2011 р. м. Київ
Київський апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:
Головуючого судді
суддів
при секретарі
за участю:
представника позивачаБорисюк Л.П.,
Бистрик Г.М., Дурицької О.М.
Рижковій Ю.О.
Грищенка С.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за апеляційною скаргою Новоград-Волинського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року у справі за позовом Новоград-Волинського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_6 про стягнення 7709,93 грн., -
ВСТАНОВИВ:
В червні 2010 року Новоград-Волинський міський центр зайнятості робочий орган виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття звернувся до Житомирського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_6 в якому просив стягнути з відповідача загальну суму незаконно отриманої допомоги по безробіттю в розмірі 7709,93 грн.
Постановою Житомирського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року в задоволенні позову відмовлено за безпідставністю.
Позивач, не погоджуючись з прийнятим рішенням суду, звернувся з апеляційною скаргою, в якій зазначає, що оскаржувана постанова суду не відповідає вимогам матеріального та процесуального права, а саме, судом першої інстанції неповно зясовано та не доведено обставини, що мають значення для справи, висновки суду першої інстанції не відповідають обставинам справи, в звязку з чим просить скасувати постанову суду та прийняти нове рішення, яким позовні вимоги задовольнити.
Заслухавши суддю-доповідача, пояснення учасників процесу, які зявилися в судове засідання, перевіривши матеріали справи та доводи апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ст. 202 КАС України підставами для скасування постанови або ухвали суду першої інстанції та ухвалення нового рішенняє: 1) неповне зясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції вважає встановленими; 3) невідповідність висновків суду обставинам справи; 4) порушення норм матеріального або процесуального права, що призвело до неправильного вирішення справи або питання.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідачу, згідно поданої ним заяви з 11.12.2009 року надано статус безробітного та призначено виплату допомоги по безробіттю. В період з 04.12.2009 по 04.05.2010 ОСОБА_6 була виплачена допомога по безробіттю в сумі 7709,93 грн.
Однак, позивачем встановлено, що на день надання відповідачу статусу безробітного він з 15.06.2004 був зареєстрований як приватний підприємець, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності (а.с.6).
Під час реєстрації в центрі зайнятості відповідач не вказав той факт, що є підприємцем.
Даючи правову оцінку обставинам вказаної справи, колегія суддів виходить з наступного.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття система прав, обовязків і гарантій, яка передбачає матеріальне забезпечення на випадок безробіття з незалежних від застрахованих осіб обставин та надання соціальних послуг за рахунок коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.
Згідно п. 1.2 Порядку надання допомоги по безробіттю, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20.11.2000 №307, допомога по безробіттю надається застрахованим і незастрахованим особам, визнаним в установленому порядку безробітними.
Статтею 2 Закону України «Про зайнятість населення»визначено, що безробітними визнаються працездатні громадяни працездатного віку, які через відсутність роботи не мають заробітку або інших передбачених законодавством доходів і зареєстровані в державній службі зайнятості як такі, що шукають роботу, готові та здатні приступити до підходящої роботи.
Громадяни, які забезпечують себе роботою самостійно, у тому числі підприємці, належать до зайнятого населення (п.п. «б»ч.3 ст. 1 Закону № 803-XII).
Якщо особа зареєстрована як приватний підприємець (незалежно від того, сплачує вона єдиний податок чи перебуває на загальній системі оподаткування), вона не може бути визнана безробітною і не має права на виплату допомоги по безробіттю.
Після того як фізична особа-підприємець припинить підприємницьку діяльність, вона зможе стати на облік у центрі зайнятості і матиме право на отримання допомоги по безробіттю, за умови сплати страхових внесків під час здійснення підприємницької діяльності.
Юридичний факт припинення підприємницької діяльності, згідно із Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», потребує підтвердження шляхом внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідного запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем.
Відповідно до ч.3 ст. 46 вказаного Закону, фізична особа позбавляється статусу підприємця з дати внесення до Єдиного державного реєстру запису про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою-підприємцем. Лише після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа матиме право набути в установленому порядку статусу безробітного та отримувати допомогу по безробіттю.
Оскільки, підприємницька діяльність відповідача не була припинена на момент виплати допомоги по безробіттю, то виплачені центром зайнятості кошти підлягають поверненню відповідно до п. 6-7 Порядку розслідування страхових випадків та обґрунтованості виплат матеріального забезпечення.
Згідно зі ст. 159 КАС України, судове рішення повинно бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Враховуючи вищевикладене, колегія суддів вважає, що постанова суду першої інстанції не відповідає нормам процесуального права, доводи апеляційної скарги спростовують висновки суду першої інстанції, викладені у зазначеній постанові, у зв'язку з чим є підстави для її скасування з ухваленням нової постанови про задоволення позовних вимог.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 198 КАС України, за наслідками розгляду апеляційної скарги на постанову суду першої інстанції суд апеляційної інстанції має право скасувати її та прийняти нову постанову суду.
Керуючись ст. ст. 160, 195, 196, 198, 202, 205, 207, 212, 254 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Новоград-Волинського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття на постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року задовольнити.
Постанову Житомирського окружного адміністративного суду від 18 листопада 2010 року скасувати.
Прийняти нову постанову, якою позовні вимоги Новоград-Волинського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття до ОСОБА_6 про стягнення 7709,93 грн. задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_6 (АДРЕСА_1) на користь Новоград-Волинського міського центру зайнятості робочого органу виконавчої дирекції Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття (р/р 37175300900385 УДК в Житомирській області, код 20406247, МФО 811039) кошти, отримані як допомога по безробіттю в розмірі 7709,93 грн.
Стягнути з ОСОБА_6 державне мито на користь держави в розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили з моменту проголошення та може бути оскаржена протягом двадцяти днів з дня складання в повному обсязі, шляхом подачі касаційної скарги безпосередньо до Вищого адміністративного суду України.
Головуючий суддя
суддя
суддя Л.П. Борисюк
Г.М. Бистрик
О.М. Дурицька Повний текст постанови складено та підписано 20.06.2011