Постанова № 16479485, 13.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
13.04.2011
Номер справи
2а-18495/10/2670
Номер документу
16479485
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

13 квітня 2011 року 09:33№ 2а-18495/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Шрамко Ю.Т. при секретарі судового засідання Лисенко Т.Ю. розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомВідкритого акціонерного товариства "Укрнафта"

до Спеціалізованої державної податкової інспекції у м.Києві по роботі з великими платниками податків

провизнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 р. № 0002444120/0 за участю представників сторін:

від позивача: ОСОБА_1, довіреність № юр-475/д від 08.12.2010 р.

від відповідача: ОСОБА_2, довіреність № 445/9/10-130 від 18.02.2011 р.

В С Т А Н О В И В:

Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" (далі - Позивач), звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі - Відповідач) про скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002444120/0 від 22.07.2010 року.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків було неправомірно прийнято рішення № 0002444120/0 від 22.07.2010 р., яким накладено штрафні (фінансові) санкції за порушення пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", оскільки 4000,65 грн. готівкових коштів, за невідповідність яких в касі Відповідачем було застосовано фінансові санкції, були виведені з касового апарату до внутрішнього сейфу через операцію "службове вилучення".

Ухвалою судді Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.12.2010 року Пилипенко О.Є. відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду.

В зв"язку з переведенням судді Пилипенко О.Є. до Київського апеляційного адміністративного суду, відповідно до протоколу розподілу справ між суддями автоматизованої системи документообігу Окружного адміністративного суду м. Києва від 14.01.2011 р. справа №2а-18495/10/2670 передана на розгляд судді Шрамко Ю.Т.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17.01.2011 р. справу прийнято до провадження суддею Шрамко Ю.Т. та призначено попереднє судове засідання.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.03.2011 р. закінчено підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення прийнято з порушенням норм Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг». Додав, що кошти у сумі 4000,65 грн. які, за три хвилини до початку перевірки були вилучені з РРО оператором АЗС відповідно до вимог законодавства, але не були фактично внесені до сейфу та були перераховані посадовими особами відповідача, не можуть вважатись сумою невідповідності коштів на місці проведння розрахунків, так як вилучення цих коштів належним чином проведено через РРО, через прибутковий касовий ордер та зафіксоване в касовій книзі.

Відповідач позовні вимоги не визнає, просить відмовити в задоволенні адміністративного позову повністю, оскільки оскаржуване рішення прийнято в порядку та спосіб, встановлені законом України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», так як позивачем не забезпечено відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків, сумі готівкових коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва встановив наступне.

06.07.2010 року Державною податковою інспекцією у Вишгородському районі Київської області було проведено перевірку АЗС № 09/017 Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта", що розташована за адресою: Київська обл., Вишгородський район, с. Старі Петрівці, вул. Леніна, 1-А за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій.

В ході перевірки було встановлено наявність готівки в касі в сумі 5479,05 грн., у той час, як за даними звіту РРО реалізація за готівку становила 1478,40 грн. Невідповідність в касі готівкових коштів у сумі 4000,65 грн. було визнано порушенням пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", що є підставою для застосування фінансової санкції, встановленої статтею 22 вище зазначеного закону.

За результатами перевірки складено Акт перевірки за дотриманням суб'єктами господарювання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торговельних патентів і ліцензій АЗС № 09/017 Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" зареєстрований за № 0194/2665/41/00135390 14.07.2010 р., в якому зазначено, що Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" не забезпечило відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків коштів, яка зазначена в Z- звіті реєстратора розрахункових операцій, чим було порушено пункт 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Статтею 22 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", передбачено, що у разі невідповідності суми готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті, а у випадку використання розрахункової книжки - загальній сумі продажу за розрахунковими квитанціями, виданими з початку робочого дня, до суб'єктів підприємницької діяльності застосовується фінансова санкція у п'ятикратному розмірі суми, на яку виявлено невідповідність.

22.07.2010 р. Спеціалізованою державною податковою інспекцією у місті Києві по роботі з великими платниками податків прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002444120/0, яким накладено на Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" штрафні фінансові санкції у розмірі 20003,25 грн. за порушення пункту 13 статті 3 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг".

Відкрите акціонерне товариство "Укрнафта" не погодилось із зазначеним рішенням Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків та вважає його необґрунтованим з тих підстав, що готівкові кошти, за невідповідність яких в касі Відповідачем було застосовано фінансові санкції, були виведені з касового апарату операцію "службове вилучення" об 11 год. 05 хв. у відповідності з вимогами Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні та без порушення вимог Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, в той час як проведення перевірки розпочалось об 11 год 08 хв. і саме через такий незначний проміжок часу оператор АЗС ОСОБА_4 фізично не встигла перемістити кошти у сумі 4000,00 грн. до внутрішнього сейфу підприємства.

Судом встановлено, що підпунктом 2.7 пункту 2 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за № 40/10320 дозволено підприємствам, що здійснюють операції з готівкою в національній валюті, встановлювати ліміт каси та строки здавання готівкової виручки (готівки) відповідно до вимог глави 5 цього Положення.

У підпункті 5.2 пункту 5 вказаного Положення зазначено, що установлення ліміту каси проводиться підприємствами самостійно на підставі розрахунку встановлення ліміту залишку готівки в касі, що підписується головним (старшим) бухгалтером та керівником підприємства (або уповноваженою ним особою). До розрахунку приймається строк здавання підприємством готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках, визначений відповідним договором банківського рахунку. Для кожного підприємства та його відокремленого підрозділу складається окремий розрахунок встановлення ліміту залишку готівки в касі. Установлений ліміт каси затверджується внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства. Для відокремлених підрозділів ліміт каси встановлюється і доводиться до їх відома відповідними внутрішніми наказами (розпорядженнями) підприємства - юридичної особи.

Відповідно до підпункту 5.1 пункту 5 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, строки здавання підприємствами готівкової виручки (готівки) для її зарахування на рахунки в банках визначаються підприємством і встановлюються за погодженням з відповідним банком (у якому відкрито рахунок підприємства, на який зараховуються кошти).

Для АЗС № 09/017 Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта”, відповідно до Розпорядження № 37-в від 10.12.2009 р. "Про організацію інкасації грошових коштів через внутрішній сейф АЗС", підписаного начальником відділення, визначено розмір готівкової суми, яка виводиться з касового апарату до внутрішнього сейфу у сумі 4000, 00 грн., у зв'язку з чим, по мірі накопичення готівкових коштів у РРО у розмірі понад 4000, 00 грн., оператор АЗС періодично здійснює вилучення грошових коштів з РРО до внутрішнього сейфу. При цьому, роздруковуються чек із застосуванням операції “службове вилучення”, оформляється прибутковий касовий ордер на вилучену суму коштів та здійснюється запис до касової книги, що підтверджено матеріалами справи.

Відповідно до пункту 13 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані забезпечувати відповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій.

Відповідно до статті 2 вищевказаного Закону, місцем проведення розрахунків є місце, де здійснюються розрахунки із покупцем за продані товари (надані послуги) та зберігаються отримані за реалізовані товари (надані послуги) готівкові кошти, а також місце отримання покупцем попередньо оплачених товарів (послуг) із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо.

Пунктом 4.5 пункту 4 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом ДПА № 614 від 01.12.2000 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.02.2001 р. за № 107/5298, встановлено, що видача готівки з місця проведення розрахунків повинна реєструватися через реєстратор розрахункових операцій "службова видача", якщо така видача пов'язана з проведенням розрахункових операцій.

Отже, тільки в разі проведення через реєстратори розрахункових операцій таких операцій як «службове внесення»чи «службова видача»невідповідність сум готівкових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, яка зазначена в денному звіті реєстратора розрахункових операцій, що має забезпечуватись протягом усього часу здійснення операцій у готівковій та/або в безготівковій формі при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг не може вважатися порушенням.

Судом встановлено, що перевірка АЗС № 09/017 Відкритого акціонерного товариства “Укрнафта” посадовими особами державної податкової інспекції у Вишгородському районі Київської області розпочалась 06.07.2010. об 11 год. 08 хв.

Згідно, наявної в матеріалах справи копії чеку та прибуткового касового ордеру № 2399 від 06.07.2009 р. операція "Службове вилучення" на загальну суму 4000,00 грн. була проведена оператором ОСОБА_4 об 11 год. 05 хв.

Також ця обставина підтверджується поясненнями. наданими оператором ОСОБА_4 під час проведення перевірки

Ще одним доказом відсутності порушення Позивачем є постанова Вишгородського районного суду Київської області від 06.09.2010 р. по адміністративній справі про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП ОСОБА_4 Дана постанова набрала законної сили. Постановою суду провадження у справі закрито у зв"язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

Таким чином. суд приходить до висновку, що фактичне непереміщення оператором АЗС ОСОБА_4 до внутрішнього сейфу готівкових коштів, належним чином зафіксованих в касовій книзі та проведеної через РРО операцією "службове вилучення", не можна вважати сумою невідповідності готівкових коштів на місці проведення розрахунків

З урахуванням вище наведеного, суд дійшов висновку, що сума готівкових коштів, яка знаходилась на місці проведення розрахунків, повністю відповідала сумі коштів, яка зазначена в денному звіті РРО, а різниця у сумі 4000,00 грн. була вилучена у встановленому законодавством порядку за операцією “службове вилучення” для подальшої інкасації, а тому Відкритим акціонерним товариством “Укрнафта” не було допущено невідповідності грошових коштів на місці проведення розрахунків сумі коштів, зазначеній в денному звіті РРО та підстави для нарахування фінансових санкцій згідно статті 22 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, - відсутні.

Відповідно до частини першої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Відповідно до вимог частини другої статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб"єкта владних повноважень, обов"язок щодо доказування правомірності свого рішення, дій чи бездіяльності покладається на Відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачем не доведено правомірності прийнятого ним рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0002444120/0 від 22.07.2010 року.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими і такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Відповідно до вимог частини першої статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України. При поданні адміністративного позову Позивачем було сплачено судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується наявною у матеріалах справи квитанцією.

Керуючись вимогами ст. ст. 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 22.07.2010 р. № 0002444120/0.

3. Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь Відкритого акціонерного товариства "Укрнафта" за рахунок Державного бюджету України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України, в судовому засіданні 13.04.2011 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

Постанова у повному обсязі складена та підписана 15 квітня 2011 року.

Суддя Ю.Т. Шрамко