Постанова № 16479430, 05.04.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
05.04.2011
Номер справи
2а-2275/11/2670
Номер документу
16479430
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 1/82

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

05 квітня 2011 року 10:08 № 2а-2275/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клочкової Н.В. при секретарі судового засідання Попадин О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомМіністерства економіки України

до Товариства з обмеженою відповідальністю "Герлен"

проподовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення

зовнішньоекономічної діяльності,

за участю представників сторін:

представник позивача Волощук О.М.;

представник відповідача не з'явився,

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 05 квітня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

16 лютого 2011 року Міністерство економіки України (далі по тексту позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Герлен" (Російська Федерація) (далі по тексту відповідач, ТОВ "Герлен") про подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ "Герлен" наказом Міністерства економіки України від 06.05.2010 р. № 497, на термін до усунення компанією ТОВ "Герлен" порушення статті 1 Закону України від 23.09.1994 р. № 185/94-ВР "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" у редакції, що діяла з 01.01.2008 р. до 24.11.2009 р. (далі по тексту Закон № 185/94-ВР), а саме до зарахування на валютні рахунки ТОВ "Фабрика меблів "Ерготехнології" в уповноважених банках 39 570,00 євро за зовнішньоекономічним контрактом від 14.12.2004 р. № 077/04, укладеним між ТОВ "Фабрика меблів "Ерготехнології" з компанією-нерезидентом ТОВ "Герлен".

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 лютого 2011 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-2275/11/2670.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 лютого 2011 року закінчено підготовче провадження та призначено справу № 2а-2275/11/2670 до судового розгляду у судовому засіданні на 11 березня 2011 року.

В судовому засіданні 11 березня 2011 року суд оголосив про відкладення розгляду справи у звязку з першою неявкою відповідача до 05 квітня 2011 року.

Представник позивача позовні вимоги підтримав в повному обсязі. В обґрунтування позову позивач зазначив, що ТОВ "Герлен" порушило статтю 1 Закону № 185/94-ВР, внаслідок чого позивач застосував до ТОВ "Герлен" спеціальну санкцію тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Враховуючи той факт, що допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, позивач звернувся до суду.

Представник відповідача у судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується міжнародними списками відправлень за кордон № 43 від 14.02.2011 р., № 62 від 28.02.2011 р. та № 82 від 12.03.2011 р.

З урахуванням вищенаведеного, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державна податкова адміністрація України (далі по тексту ДПА України) листом від 19.03.2010 р. № 3019/5/22-6015 звернулась до позивача з поданням щодо застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності до компанії-нерезидента ТОВ "Герлен".

Згідно з даним поданням ДПА України наявність факту порушення відповідачем статті 1 Закону № 185/94-ВР встановлено на підставі акту про результати виїзної позапланової перевірки Товариства з обмеженою відповідальністю "Фабрика меблів "Ерготехнології" з питань дотримання вимог валютного законодавства за період з 27.05.2009 р. по 27.01.2010 р. по контракту № 077/04 від 14.12.2004 р. Державної податкової інспекції у Калінінському районі м. Донецька від 30.01.2011 р. № 1029/21-011/30623122 (далі по тексту Акт № 1029/21-011/30623122).

Між ТОВ "Фабрика меблів "Ерготехнології" та відповідачем було укладено імпортний контракт № 077/04 від 14.12.2004 р. (далі по тексту Контракт № 077/04), згідно з яким відповідач купив меблі у відповідності до специфікацій, які є невідємною частиною даного контракту. Термін дії контракту включає період з 14.12.2004 р. до 14.12.2005 р. Відповідно до Акту № 1029/21-011/30623122 окремі пункти Контракту № 077/04 було змінено на підставі укладених Додаткових угод № 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, зокрема, термін дії даного контракту було продовжено до 14.12.2008 р.

Судом встановлено, що ТОВ "Фабрика меблів "Ерготехнології" було поставлено товар, що підтверджується ВМД № 700000005/9/000840 від 04.02.2009 р. та ВМД № 700000005/9/002585 від 24.03.2008 р. Граничний термін надходження виручки відповідно до ВМД № 700000005/9/000840 від 04.02.2009 р. становить 03 серпня 2009 року, а відповідно до ВМД № 700000005/9/002585 від 24.03.2008 р. 20 вересня 2009 року. Однак, факт надходження грошових коштів на митну територію України зафіксовано не було.

Відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України від 16.04.1991 р. № 959-ХІІ "Про зовнішньоекономічну діяльність" (далі по тексту - Закон № 959-ХІІ) спеціальні санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкта зовнішньоекономічної діяльності та індивідуальний режим ліцензування зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно - ревізійної служби, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Відповідно до ч. 1 та ч. 2 ст. 37 Закону № 959-ХІІ за порушення цього або пов'язаних з ним законів України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності або іноземних суб'єктів господарської діяльності можуть бути застосовані зокрема такі спеціальні санкції, як тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності. Санкції застосовуються центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду.

Пунктами 1.1 та 1.2 ст. 1 Положення про порядок застосування до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності України та іноземних суб'єктів господарської діяльності спеціальних санкцій, передбачених статтею 37 Закону № 959-ХІІ, затвердженого наказом Міністерства економіки України № 52 від 17.04.2000 р. та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.05.2000 р. за № 260/4481спеціальні санкції - індивідуальний режим ліцензування або тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності - застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності за поданням органів державної податкової та контрольно-ревізійної служб, митних, правоохоронних органів, органів Антимонопольного комітету України, спеціально уповноваженого органу виконавчої влади у сфері регулювання ринків фінансових послуг та Національного банку України або за рішенням суду. Санкції застосовуються Міністерством економіки України до суб'єктів зовнішньоекономічної діяльності, що порушили Закон № 959-ХІІ та пов'язані з ним закони України, зокрема в разі порушення суб'єктами зовнішньоекономічної діяльності валютного, митного, податкового, іншого законодавства, що встановлює певні заборони, обмеження або порядок здійснення зовнішньоекономічних операцій, та в разі проведення ними дій, які можуть зашкодити інтересам національної економічної безпеки.

На підставі подання ДПА України від 19.03.2010 р. № 3019/5/22-6015 позивач наказом від 06.05.2010 р. № 497 "Про застосування спеціальної санкції тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності на території України до іноземного субєкта господарської діяльності" застосував до ТОВ "Герлен" спеціальну санкцію - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності за порушення ст. 1 Закону № 185/94-ВР.

Частиною шостою статті 37 Закону № 959-ХІІ встановлено, що тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності діє до моменту усунення порушень законодавства України або застосування практичних заходів, що гарантують виконання цього Закону та/або пов'язаних з ним законів України, але не більше трьох місяців з дати винесення відповідного рішення центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики. Після тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суб'єкти зовнішньоекономічної діяльності або іноземні суб'єкти господарської діяльності переводяться центральним органом виконавчої влади з питань економічної політики на індивідуальний режим ліцензування.

Відповідно до підпункту 3.4. пункту 3 Порядку взаємодії Міністерства економіки України та ДПА України з питань застосування спеціальних санкцій, затвердженого наказом Міністерства економіки України та ДПА України № 340/672 від 09.11.2006 р. при застосуванні тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності Міністерство економіки за 40 днів до закінчення терміну його дії надсилає до ДПА запит щодо доцільності його подовження. На підставі отриманих матеріалів (у разі, якщо допущені порушення законодавства України не усунуто й виникає доцільність подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності) Міністерство економіки готує відповідну позовну заяву до суду.

19 липня 2010 р. позивач направив до ДПА України лист № 4202-29/1004 щодо доцільності подовження дії спеціальної санкції - тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до ТОВ "Герлен".

У відповідь на зазначений лист ДПА України листом № 10094/5/22-6016 від 17.08.2010 р. (зареєстрований у Міністерстві економіки України за вх. № 07/58703-10 від 17.08.2010 р.) повідомила позивача про те, що відповідно до декларації про валютні цінності, доходи на майно, що належить резиденту України і знаходиться за її межами, станом на 01.07.2010 року, яка була подана ТОВ "Фабрика меблів "Ерготехнології" до податкового органу, заборгованість ТОВ "Герлен" погашена не була.

Відповідно до ч. 7, 8 та 9 ст. 37 Закону № 959-ХІІ подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності здійснюється виключно за рішенням суду. Для подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності центральний орган виконавчої влади з питань економічної політики на підставі інформації ініціатора застосування даної санкції звертається з позовною заявою до суду. При прийнятті рішення щодо подовження дії тимчасового зупинення зовнішньоекономічної діяльності суд зазначає термін, на який подовжено дію цієї санкції.

Відповідач у судове засідання не з'явився, заперечень на адміністративний позов суду не надав.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З урахуванням вище наведеного та враховуючи те, що відповідачем не усунуто порушення ст. 1 Закону № 959-ХІІ та не вжито жодних заходів, що гарантували б виконання вказаного закону, суд дійшов висновку про те, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Міністерства економіки України задовольнити повністю.

2. Подовжити дію спеціальної санкції - тимчасове зупинення зовнішньоекономічної діяльності, застосованої до Товариства з обмеженою відповідальністю "Герлен" (Росія) наказом Міністерства економіки України від 06.05.2010 р. № 497, на термін до усунення компанією ТОВ "Герлен" (Росія) порушення статті 1 Закону України "Про порядок здійснення розрахунків в іноземній валюті" (у редакції, що діяла з 01.01.2008 р. до 24.11.2009 р.), а саме до зарахування на валютні рахунки ТОВ "Фабрика меблів "Ерготехнології" в уповноважених банках 39 570,00 євро зовнішньоекономічним контрактом від 14.12.2004 р. № 077/04, укладеним між ТОВ "Фабрика меблів "Ерготехнології" з компанією-нерезидентом ТОВ "Герлен" (Росія).

3. Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова