Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
01 квітня 2011 року 13:48 № 2а-4612/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В. при секретарі судового засідання Бузінській А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку ст. 183-3 Кодексу адміністративного судочинства адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва
до Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТ ТРЕЙД»
прозупинення видаткових операцій,-
ВСТАНОВИВ:
Державна податкова інспекція у Святошинському районі м. Києва звернулась до суду з поданням про зупинення видаткових операцій на рахунках платника податків - Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТ ТРЕЙД».
Подання обґрунтоване тим, що відповідачем не було допущено працівників державної податкової служби для проведення перевірки та обстеження територій та приміщень, що використовуються для провадження господарської діяльності, чим порушено вимоги пп. 20.1.11 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України, що відповідно до пп. 20.1.15.2 зазначеної статті є підставою для звернення до суду з заявою про зупинення видаткових операцій.
Представник відповідача в судове засідання не зявився, про час і місце проведення судового засідання повідомлявся належним чином, тому справа відповідно до ч. 7 ст. 183-3 розглядається за відсутності представника відповідача.
В судовому засіданні 01 квітня 2011 року оголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників заявника, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується подання, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку про задоволення подання, виходячи з наступного
Товариство з обмеженою відповідальністю «ОПТ ТРЕЙД»(код ЄДРПОУ 36703391) зареєстровано Святошинською районною у м. Києві державною адміністрацією 28.10.2009р., що підтверджується Свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи, копія якого долучена до матеріалів справи, та знаходиться на податковому обліку в ДПІ у Святошинському районі м. Києва з 29.10.2009 року, про що видано довідку форми № 4-ОПП від 05.01.2011 р. № 3/29-109.
Згідно Витягу з єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 30.03.2011р. місцезнаходження ТОВ «ОПТ ТРЕЙД»є м. Київ, вул. Перемоги, 9, єдиним засновником та директором товариства є ОСОБА_2.
Як вбачається з матеріалів справи, працівниками ДПІ у Святошинському районі м. Києва на підставі наказу начальника ДПІ у Святошинському районі м. Києва № 932 від 28.03.2011р. та направлення на перевірку № 834/23-10 від 28.03.2010 року було здійснено виїзд за адресою місцезнаходження TOB «ОПТ ТРЕЙД»для проведення відповідно до пп. 78.1.2 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України виїзної позапланової перевірки дотримання вимог податкового та валютного законодавства.
29 березня 2011 року директору TOB «ОПТ ТРЕЙД»ОСОБА_2 було предявлено направлення на перевірку № 834/23-10 від 28.03.2010 року, про що свідчить її підпис на примірнику направлення, однак в допуску до перевірки та обстеження приміщення, що використовується в господарській діяльності для проведення інвентаризації основних фондів було відмовлено, про що також здійснено запис на примірнику направлення.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, в тому числі, права та обов'язки платників податків, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України вiд 02.12.2010 № 2755-VI, який набув чинності 01 січня 2011 року (далі - ПК України).
Відповідно до пп. 16.1.3, пп. 16.1.9, пп. 16.1.13 п. 16.1. ст. 16 ПК України платник податків, зокрема, зобов'язаний:
- подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів;
- не перешкоджати законній діяльності посадової особи контролюючого органу під час виконання нею службових обов'язків та виконувати законні вимоги такої посадової особи;
- допускати посадових осіб контролюючого органу під час проведення ними перевірок до обстеження приміщень, територій (крім житла громадян), що використовуються для одержання доходів чи пов'язані з утриманням об'єктів оподаткування, а також для проведення перевірок з питань обчислення і сплати податків та зборів у випадках, встановлених цим Кодексом.
Пунктом 20.1 ст. 20 ПК України визначено права органів державної податкової служби.
Згідно пп. 20.1.4, 20.1.5 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право проводити перевірки платників податків (крім Національного банку України) в порядку, встановленому цим Кодексом та вимагати від платників податків, що перевіряються в ході перевірок, проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів, у тому числі зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки.
Частиною 2 пп. 20.1.5 п. 20.1 ст. 20 ПК України передбачено, що у разі відмови платника податків (його посадових осіб або осіб, які здійснюють готівкові розрахунки та/або проводять діяльність, що підлягає ліцензуванню та/або патентуванню) від проведення інвентаризації основних фондів, товарно-матеріальних цінностей, коштів (зняття залишків товарно-матеріальних цінностей, готівки), передбаченої абзацом першим цього пункту, або ненадання для перевірки документів, їх копій (за умови наявності таких документів) застосовуються заходи, передбачені статтею 94 цього Кодексу.
Згідно пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України у випадку відмови платника податків від проведення документальної перевірки за наявності законних підстав для її проведення або від допуску посадових осіб органу державної податкової служби, застосовується адміністративний арешт майна платника податків.
Крім того, відповідно до пп. 20.1.15.2 п. 20.1 ст. 20 ПК України органи державної податкової служби мають право у випадку недопущення посадових осіб органів державної податкової служби до обстеження територій та приміщень, визначених у підпункті 20.1.11 цієї статті, звертатися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах (крім операцій з видачі заробітної плати та сплати податків, зборів, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а також визначених контролюючим органом грошових зобов'язань платника податків).
Таким чином, з системного аналізу наведених норм законодавства вбачається, що в разі не допуску платником податків посадових осіб податкового органу до проведення позапланової виїзної перевірки та обстеження територій і приміщень, що використовується в господарській діяльності, за наявності законних підстав для їх проведення, податковий орган має право вжити до такого платника податків передбачені ПК України заходи впливу, зокрема, застосувати адміністративний арешт майна платника податків активів згідно підпункту пп. 94.2.3 п. 94.2 ст. 94 ПК України та звернутися до суду щодо зупинення видаткових операцій платника податків на рахунках такого платника податків у банках та інших фінансових установах згідно пп. 20.1.15.2 п. 20.1ст. 20 ПК України.
Підстави та порядок проведення документальних позапланових виїзних перевірок платників податків урегульовані статтями 77, 78 Податкового кодексу України.
Відповідно статті 78 ПК України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з обставин, викладених в пункті 78.1 цієї статті.
Зокрема, відповідно до пп. 78.1.2 вказаної норми підставою для проведення документальної позапланової виїзної перевірки є не подання платником податків в установлений законом строк податкової декларації або розрахунку, якщо їх подання передбачено законом.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ОПТ ТРЕЙД»не було подано до податкового органу декларації з податку на прибуток підприємств за 9 місяців 2010 року та за 2010 рік, що підтверджується довідкою ДПІ у Святошинському районі м. Києва від 31.03.2011 р. № 2704/9/10-035, що стало підставою для проведення виїзної позапланової перевірки.
Відповідно до п. 78.4 ст. 78 ПК України про проведення документальної позапланової перевірки керівник органу державної податкової служби приймає рішення, яке оформлюється наказом.
Згідно п. 81.1 ст. 81.1 ПК України посадові особи органу державної податкової служби вправі приступити до проведення документальної виїзної перевірки за наявності підстав для її проведення, визначених цим Кодексом, і фактичної перевірки, яка проводиться з підстав, визначених цим Кодексом, та за умови пред'явлення направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування органу державної податкової служби, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб'єкта (об'єкта), перевірка якого проводиться (прізвище, ім'я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється), мета, вид (планова або позапланова), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника органу державної податкової служби або його заступника, що скріплений печаткою органу державної податкової служби.
Непред'явлення платнику податків (його посадовим (службовим) особам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) направлення на проведення перевірки або пред'явлення направлення, оформленого з порушенням вимог, установлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки. Відмова платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) від допуску до перевірки на інших підставах, ніж визначені в абзаці другому цього пункту, не дозволяється.
При пред'явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
Відповідно до п. 81.2 ст. 81 ПК України у разі відмови платника податків та/або посадових (службових) осіб платника податків (його представників або осіб, які фактично проводять розрахункові операції) у допуску посадових (службових) осіб органу державної податкової служби до проведення перевірки складається акт, який засвідчує факт відмови.
В даному випадку, у звязку з неподанням ТОВ «ОПТ ТРЕЙД»в установлений законом строк податкових декларацій по податку на прибуток, контролюючий орган мав всі правові підстави на підставі наказу керівника податкової інспекції № 932 від 28.03.2011 року для проведення позапланової виїзної документальної перевірки відповідача.
Судом встановлено, що перед проведенням перевірки працівниками ДПІ було надано платнику податків направлення на проведення перевірки, оформлене відповідно до вимог п. 81.1 ст. 81.1 ПК України, тобто позивачем дотримано встановлену законодавстом процедуру проведення позапланової перевірки.
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ «ОПТ ТРЕЙД»не було допущено посадових осіб ДПІ у Святошинському районі м. Києва до проведення перевірки та обстеження територій та приміщень, що використовується в господарській діяльності для проведення інвентаризації основних фондів, про що здійснено запис на примірнику направлення на перевірку № 834/23-10 від 28.03.2010 року.
Крім того, працівниками ДПІ було складено акт про відмову від допуску до проведення перевірки № 96/23-10 від 29.03.2011 р.
Враховуючи наявність законних підстав для проведення позапланової перевірки та надання податковим органом необхідних документів для такої проведення перевірки, відмова відповідача від проведення перевірки та допуску до обстеження приміщень, які використовуються в господарській діяльності, визнається судом неправомірною.
Відповідно до ст. 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Відповідачем не було надано суду доказів на спростування вищенаведених доводів податкового органу, в тому числі щодо наявності законних підстав для недопущення до перевірки та обстеження територій і приміщень, що використовується в господарській діяльності.
Враховуючи, те що відповідачем не було допущено осіб ДПІ у Святошинському районі м. Києва до проведення перевірки та обстеження територій і приміщень, що використовується в господарській діяльності, за наявності законних підстав для їх проведення, суд дійшов висновку, що подання підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 п. 91.4 ст. 91 ПК України строк, на який можуть бути зупинені видаткові операції, визначається судом, але не більше двох місяців.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 69-71, 94, 158-163, 167,183-3 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
ПОСТАНОВИВ:
1. Подання Державної податкової інспекції у Святошинському районі м. Києва (код ЄДРПОУ 26088854, адреса: 03155, м. Київ, вул. Верховинна, 9) задовольнити.
2. Зупинити видаткові операції Товариства з обмеженою відповідальністю «ОПТ ТРЕЙД» (код ЄДРПОУ 36703391, адреса: м. Київ, вул. Перемоги, 9) на рахунках № 260073014101 (долар США), № 26007301401 (євро), № 260073014101 (гривня) у ВАТ «Кредит Оптима Банк», МФО 380571 до 03 травня 2011 року.
3. Постанова підлягає негайному виконанню.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Патратій
Повний текст постанови складено та підписано: 04 квітня 2011 року.