Постанова № 16479345, 25.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
25.02.2011
Номер справи
2а-896/11/2670
Номер документу
16479345
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

25 лютого 2011 року № 2а-896/11/2670

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі Шкребтій І.П. за участю представників сторін:

від позивача: Негоди О.Г., Гурського М.Р., представників

від відповідача: Чайки М.О., представника

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Закритого акціонерного товариства «Рено Україна»

до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва

про визнання неправомірними дій

На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 25.02.2010 р. проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулося закрите акціонерне товариство «Рено Україна» з позовом до Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва про скасування податкового повідомлення рішення №0001142202/2 від 07.12.2010р.

Позовні вимоги ґрунтуються на тому, що позивачем не було допущено порушень норм чинного законодавства, оскільки позивачем було здійснено утримання та перерахування податку шляхом перерахування відповідних коштів до бюджету.

Також позивач стверджує, що перерахована ним сума податку є надмірно перерахованою, оскільки позивач не був зобовязаний утримувати податок на доходи нерезидента, посилаючись при цьому на Конвенцію про уникнення подвійного оподаткування, укладену між урядами України та Румунії.

Відповідач проти позову заперечує, посилаючись на те, що позивачем було допущено затримку в оплаті утриманого з нерезидента податку на репатріацію доходів, у звязку з чим до позивача було застосовано штрафні (фінансові) санкції. При цьому відповідач посилається на приписи пункту 17.1.9 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».

Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -

ВСТАНОВИВ:

Державною податковою інспекцією у Голосіївському районі м. Києва (далі відповідач) проведена планова виїзна перевірка Закритого акціонерного товариства „Рено Україна" (далі позивач) з питань дотримання вимог валютного законодавства та оподаткування у сфері зовнішньоекономічної діяльності за період з 01.01.2008 по 31.12.2009, за результатами якої складено акт від 23.06.2010 р. за № 661/1-23-60-33552751 (далі акт перевірки).

Зазначений акт перевірки містить визначення, що в ході проведення перевірки встановлено, що позивач при виплаті доходу нерезиденту "Hoedlmayr Lazar Romania S.R.L." (Румунія) за послуги перевезення, в порушення п. 13.2 ст.13 та п.16.13 ст.16 Закону України від 28.12.1994 № 334/94-ВР "Про оподаткування прибутку підприємств" в редакції Закону України від 22.05.1997 №283/97-ВР із змінами та доповненнями, несвоєчасно сплатило до бюджету податок з доходу нерезидентів у сумі 95 288,16 грн. із затримкою на 1 календарний день, а саме замість 22.10.2009р. суму податку було сплачено 23.10.2009р.

На підставі вищевикладеного, та за результатами апеляційного узгодження податкового зобовязання відповідачем прийнято податкове повідомлення рішення №0001142202/2 від 07.12.2010р., яким до Закритого акціонерного товариства „Рено Україна" застосовано штрафні (фінансові) санкції з податку на прибуток іноземних юридичних осіб в сумі 190577грн.

Зазначене порушення було встановлено відповідачем за наступних обставин.

Перевіркою встановлено, що згідно з договором перевезення від 31.03.2009 №0331/09 ЗАТ „Рено Україна" у періоді з 13.11.2009 по 01.12.2009 сплатило фірмі „Hoedlmayr Lazar Romania S.R.L." (Румунія) за послуги перевезення 664376,24 євро (8324057,66грн.) у звязку з чим підприємством утримано та сплачено податок на доход нерезидента на загальну суму 499443,0 грн. У декларації на прибуток підприємства за 4 квартал 2009 року ЗАТ „Рено Україна" сума сплаченого податку не відображена.

З огляду на те, що довідка про підтвердження статусу резидента в розумінні міжнародних угод про уникнення подвійного оподаткування компанії "Hoedlmayr Lazar Romania S.R.L." (Румунія) за 2009 до перевірки не надана, відповідач дійшов висновку, що позивач був зобовязаний утримувати суми податку.

Під час розгляду справи позивачем надано копію акту приймання передачі, з якого вбачається, що 9 жовтня 2009 року позивачем було отримано свідоцтво податкової резидентності для застосування Конвенції про уникнення подвійного оподаткування, укладеної між Румунією та Україною.

Також матеріали справи містять копію дублікату довідки про фіскальне резидентство компанії „Hoedlmayr-Lazar Romania S.R.L.", видану Головним управлінням державних фінансів повіту Арджеш Національного агентства фіскального управління Міністерства державних фінансів Румунії від 01.10.2009 №3/3/55008/01.10.2009

Згідно з пунктом 13.1 статті 13 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств», будь-які доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), оподатковуються у порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Згідно з підпунктом «а»вищезазначеної правової норми, для цілей цієї статті під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, слід розуміти, зокрема, проценти, дисконтні доходи, що сплачуються на користь нерезидента, у тому числі проценти за борговими зобов'язаннями, випущеними (виданими) резидентом.

Пунктом 13.2 статті 13 вищезазначеного Закону, резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в гривнях), крім доходів, зазначених у пунктах 13.3 - 13.6, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 13.1 цієї статті, за ставкою у розмірі 15 відсотків від їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачене нормами міжнародних угод, які набрали чинності.

Нормами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 6 травня 2001 р. N 470було Порядку звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України згідно з міжнародними договорами України про уникнення подвійного оподаткування (далі Порядок), було встановлено порядок застосування міжнародних угод для звільнення від оподаткування.

Частиною четвертою вказаного Порядку визначено, що підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, особі, яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором.

Абзацом другим частини четвертої встановлено, що довідка видається компетентним органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором, за формою згідно з додатком 1 або згідно із законодавством такої країни. Довідка, яка надається за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України та обов'язково містити таку інформацію: повну назву або прізвище нерезидента; підтвердження, що нерезидент є особою, на яку поширюється дія положення міжнародного договору, тобто, відповідно до законодавства відповідної країни, підлягає оподаткуванню в цій країні на підставі постійного місцеперебування (місця проживання) або на іншій підставі; назву компетентного органу, прізвище та підпис уповноваженої особи компетентного органу, яка засвідчує підтвердження; дату видачі.

Отже, передумовою звільнення від оподаткування в Україні сум виплаченого прибутку є подання нерезидентом резиденту довідки в момент виплати доходу. Також, передбачено подання такої довідки у встановленій Порядком формі.

Згідно п. 1 ст. 8 Конвенції між урядом України і урядом Румунії про уникнення подвійного оподаткування та попередження ухилень від сплати податків стосовно доходу і капіталу, що підписана 29.03.1996, ратифікована 21.10.1997 та набрала чинності 17.11.1997 (далі - Конвенція) прибутки від експлуатації морських або повітряних суден, залізничного або автодорожнього транспорту, що використовуються у міжнародних перевезеннях, оподатковуються тільки у тій договірній державі, резидентом якої є підприємство.

На підставі ст. 3 Конвенції компетентним органом Румунії є Міністерство фінансів або його повноважні представники.

Відповідно до ст. 3.14 ДСТУ «Діловодство і архівна справа»дублікатом оригіналу (службового документу) с повторно оформлений службовий документ для використання, замість втраченого чи пошкодженого оригіналу, що має таку саму юридичну силу.

Враховуючи те, що підприємством як під час апеляційного узгодження податкового зобовязання так і під час судового розгляду було надано дублікат довідки про фіскальне резидентство компанії „Hoedlmayr-Lazar Romania S.R.L.", донарахування перевіркою суми податку на доходи нерезидента не відповідає вимогам чинного законодавства, оскільки на момент здійснення платежів (22.10.09, 13.11.09, 01.12.09, 13.12.09, 22.12.09) у позивача була в наявності довідка про фіскальне резидентство компанії контрагента, отримана позивачем 09.10.09р.

Оскільки позивачем не було заповнено відповідний розділ у декларації з податку на прибуток підприємства, то суми податку на доходи, отримані нерезидентом, не можуть вважатися самостійно узгодженими (задекларованими).

Судом не приймаються посилання відповідача на те, що вищезазначену довідку не було надано під час перевірки з огляду на наступне.

Згідно з абзацом 5 підпункту 2.3.2. пункту 2.3 розділу 2 «Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства», затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 р. №327, за кожним відображеним в акті фактом порушення податкового законодавства необхідно, зокрема, у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, зазначити перелік цих документів. При цьому до акта перевірки додаються пояснення посадових осіб або інших працівників суб'єкта господарювання (у межах їх компетенції), що перевіряється, щодо відсутності первинних та інших документів.

Акт перевірки позивача та надані відповідачем документи не містять ні переліку відсутніх документів, ні пояснень посадових осіб позивача щодо відсутності первинних бухгалтерських документів, зокрема, довідки про фіскальне резидентство компанії контрагента.

Отже, невиконання особами, які проводили перевірку позивача, вимог п.п.2.3.2 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства»щодо необхідності визначення переліку відсутніх документів, потягло за собою неможливість встановлення обставини наявності чи відсутності довідки на момент проведення перевірки під час судового розгляду. Відповідний розділ акту, яким підтверджується надання всіх документів у повному обсязі, посадовими особами позивача не заповнено.

З огляду на викладене позовні вимоги підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 9, 69-71, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1 .Позов закритого акціонерного товариства "Рено Україна" задовольнити повністю.

2.Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення Державної податкової інспекції у Голосіївському районі міста Києва від 07.12.2010р. № 0001142202/2

Судові витрати в сумі 3,40 грн. присудити на користь закритого акціонерного товариства "Рено Україна" за рахунок Державного бюджету України

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів з за правилами, встановленими ст. ст. 185-187KAС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Каракашьян С.К.

Суддя С.К. Каракашьян