Постанова № 16479332, 22.02.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
22.02.2011
Номер справи
2а-10435/10/2670
Номер документу
16479332
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 Вн. № 1/69

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

22 лютого 2011 року 14:25 № 2а-10435/10/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Клочкової Н.В. при секретарі судового засідання Попадин О.Б., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомРегіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом

спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової

адміністрації України у м. Києві

до Приватного підприємства "Аленка"

простягнення фінансових санкцій в сумі 11 900,00 грн.

за участю представників сторін:

представник позивача Журавльов Р.О.;

представник відповідача не з'явився, не повідомивши про причини неявки,

На підставі частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в судовому засіданні 22 лютого 2011 року проголошено вступну та резолютивну частину постанови.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

12 липня 2010 року Регіональне управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві (далі по тексту позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Аленка" (далі по тексту відповідач, ПП "Аленка") про стягнення фінансових санкцій в сумі 11 900,00 грн.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 липня 2010 року було відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-10435/10/2670.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 13 липня 2010 року було закінчено підготовче провадження в адміністративній справі № 2а-10435/10/2670 і призначено справу до судового розгляду на 27 серпня 2010 року.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 30 серпня 2010 року було зупинено провадження в адміністративній справі № 2а-10435/10/2670 до набрання законної сили рішень у адміністративній справі № 2а-9902/10/2670 та адміністративній справі № 2а-9903/10/2670.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 17 листопада 2010 року було поновлено провадження у справі № 2а-10435/10/2670 та призначено справу до судового розгляду на 01 грудня 2010 року.

В судовому засіданні 01 грудня 2010 року суд оголосив про відкладення розгляду справи до 18 січня 2011 року.

В судовому засіданні 18 січня 2011 року суд оголосив про відкладення розгляду справи до 25 січня 2011 року.

25 січня 2011 року судове засідання по справі № 2а-10435/10/2670 не відбулося у звязку із зайнятістю судді в іншому судовому засіданні та розгляд справи було відкладено до 07 лютого 2011 року.

В судовому засіданні 07 лютого 2011 року суд оголосив про відкладення розгляду справи до 22 лютого 2011 року.

В судовому засіданні 22 лютого 2011 року представник позивача подав рішення суду, що набрали законної сили та просив задовольнити позов.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, не повідомивши про причини неявки, хоча був належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи.

Відповідно до ч. 2 ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України (далі по тексту КАС України) неприбуття в судове засідання без поважних причин представника сторони або неповідомлення ним про причини неприбуття не є перешкодою для розгляду справи.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представника позивача, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

В С Т А Н О В И В:

25 травня 2010 року Регіональним управлінням Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві видано направлення на проведення позапланової перевірки ПП "Аленка" № 32-03/371 від 20.05.10 р. та копію наказу про проведення позапланової перевірки № 405 від 14.05.10 р. директору ПП "Аленка" ОСОБА_2.

Про факт ознайомлення відповідача з вищевказаним направленням свідчить особистий підпис директора ПП "Аленка" ОСОБА_2 у відповідній графі направлення від 25 травня 2010 року.

25 травня 2010 року позивачем було проведено позапланову перевірку господарської одиниці - кафе, що знаходиться за адресою: м. Київ, пров. Ковальської, 12 та використовується відповідачем.

За результатами проведеної перевірки позивачем було складено Акт № 0352/32-327 від 25.05.10 р., яким встановлено порушення ст.ст. 15, 15-2, 15-3 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-ВР (надалі Закон № 481/95-ВР), а саме: відсутність довідки про внесення до Єдиного державного реєстру місць зберігання роздрібних партій алкогольних напоїв; в приміщенні кафе була відсутня наочна інформація щодо обмеження споживання тютюнових виробів "Куріння заборонено" або відведення спеціальних місць для куріння; роздрібна торгівля алкогольними напоями проводилась у невизначених для цього місцях - у радіусі 100 метрів від земельних меж дошкільного навчального закладу.

Вказаний Акт № 0352/32-327 від 25.05.10 р. було підписано директором ПП "Аленка" ОСОБА_2 з коментарем: "зауваження до акта перевірки не маю".

Відповідно до п. 6 ст. 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" податкові органи забезпечують застосування та своєчасне стягнення сум фінансових санкцій, передбачених цим Законом та іншими законодавчими актами України за порушення податкового законодавства, а також стягнення адміністративних штрафів за порушення податкового законодавства, допущені посадовими особами підприємств, - установ, організацій та громадянами.

У ст. 15 Закону № 481/95-ВР зазначено, що зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів здійснюється в місцях зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, внесених до Єдиного реєстру, незалежно від того, кому належить таке місце зберігання, або того, за заявою якого суб'єкта господарювання таке місце зберігання було внесено до Єдиного реєстру.

Внесення даних до Єдиного реєстру проводиться на підставі заяви суб'єкта господарювання з обов'язковим зазначенням місцезнаходження місця зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а також: для юридичних осіб найменування, місцезнаходження, коду Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців; для фізичних осіб-підприємців прізвища, імені, по батькові, місця проживання, номера свідоцтва про державну реєстрацію суб'єкта господарювання.

До заяви додаються нотаріально засвідчена копія ліцензії на відповідний вид діяльності, виданої заявнику, та документ, що підтверджує право користування цим приміщенням.

Довідка про внесення місця зберігання до Єдиного реєстру видається суб'єкту господарювання протягом семи календарних днів від дня подання заяви. Ведення Єдиного реєстру та видача довідок про внесення місць зберігання до Єдиного реєстру здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України. Органи влади забезпечують вільний доступ до відомостей, які містяться в Єдиному реєстрі.

Ст. 15-2 Закону № 481/95-ВР встановлено, що у місцях та закладах, де куріння заборонено, має бути розміщена наочна інформація, яка складається із графічного знака про заборону куріння та тексту такого змісту: "Куріння заборонено!".

У спеціально відведених для куріння місцях розміщується наочна інформація, яка складається із відповідного графічного знака та тексту такого змісту: "Місце для куріння. Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

У закладах громадського харчування відводиться не менше 50 відсотків площі торгових залів таких закладів для обслуговування осіб, які не курять.

Власник або уповноважені ним особи чи орендарі відповідних споруд, окремих приміщень зобов'язані відвести спеціальні місця для куріння, обладнані витяжною вентиляцією чи іншими засобами для видалення тютюнового диму, а також розмістити наочну інформацію про розташування таких місць та про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів.

У місцях для куріння має бути розміщено прямокутний графічний знак із текстом такого змісту: "Місце для куріння" та інформація про шкоду, яку завдає здоров'ю людини куріння тютюнових виробів, із текстом такого змісту: "Куріння шкодить Вашому здоров'ю!".

Ст. 15-3 Закону № 481/95-ВР передбачено, що забороняється продаж пива (крім безалкогольного), алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових та тютюнових виробів:

1) особами, які не досягли 18 років;

2) особам, які не досягли 18 років;

3) у приміщеннях та на території навчальних закладів, закладів охорони здоров'я, крім ресторанів, що знаходяться на території санаторіїв;

4) у приміщеннях спеціалізованих торговельних організацій, що здійснюють торгівлю товарами дитячого асортименту або спортивними товарами, а також у відповідних відділах (секціях) універсальних торговельних організацій;

5) у закритих спортивних спорудах (крім пива у пластиковій тарі);

6) з торгових автоматів;

7) на полицях самообслуговування (крім тютюнових виробів у блоках та алкогольних, слабоалкогольних напоїв, вин столових, пива);

8) поштучно (для тютюнових виробів, крім сигар);

9) у споживчих упаковках, що містять менш як 20 сигарет;

10) з рук;

11) у невизначених для цього місцях торгівлі.

Рішенням Київської міської ради від 25 грудня 2008 року № 929/929 "Про впорядкування продажу алкогольних напоїв та тютюнових виробів у міській торговельній мережі" заборонено роздрібну торгівлю алкогольними напоями:

1.1.4. у дрібнороздрібній торговельній мережі, що розташована у радіусі 100 метрів від наявних земельних меж загальноосвітніх навчальних закладів - шкіл, ліцеїв, гімназій, інтернатів, дошкільних навчальних закладів.

У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону № 481/95-ВР за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Згідно ч. 2 ст. 17 Закону № 481/95-ВР до суб'єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі:

- зберігання спирту, або алкогольних напоїв, або тютюнових виробів у місцях зберігання, не внесених до Єдиного реєстру, - 100 відсотків вартості товару, який знаходиться в такому місці зберігання, але не менше 1700,00 гривень;

- не обладнання спеціально відведених для куріння місць та нерозміщення наочної інформації, передбаченої статтею 152 цього Закону, - 3400,00 грн.;

- порушення вимог статті 153 цього Закону 6800,00 грн.

Згідно з ч. 3 ст. 17 Закону № 481/95-ВР рішення про стягнення штрафів, передбачених частиною другою цієї статті, приймаються органом, який видав ліцензію на право виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, алкогольними напоями і тютюновими виробами, та іншими органами виконавчої влади у межах їх компетенції, визначеної законами України.

Механізм застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону № 481/95-ВР встановлений Порядком застосування фінансових санкцій, передбачених ст. 17 Закону № 481/95-ВР, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 року № 790(надалі Порядок № 790).

Відповідно до ч. 2 Порядку № 790фінансові санкції застосовуються за порушення, передбачені ст. 17 Закону № 481/95-ВР.

Частиною 3 Порядку № 790 передбачено, що до суб'єктів підприємницької діяльності, винних у вчиненні порушень, застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у розмірах, передбачених Законом.

Згідно з ч. 5 Порядку № 790 підставою для прийняття рішення про застосування фінансових санкцій є: акт перевірки додержання суб'єктом підприємницької діяльності встановлених законодавством вимог, обов'язкових для виконання під час здійснення оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та/або тютюновими виробами, складений органом, що видав ліцензію, у якому зазначається зміст порушення і конкретні порушені норми законодавства; результати проведення органом, який видав ліцензію, іншими органами виконавчої влади в межах їх компетенції перевірок суб'єкта підприємницької діяльності, пов'язаної з виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів; матеріали правоохоронних, податкових та інших органів виконавчої влади щодо недотримання суб'єктами підприємницької діяльності вимог законодавчих та інших нормативно-правових актів про виробництво та обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.

У зв'язку з наявним порушенням позивачем було винесено рішення про застосування фінансових санкцій:

- № 261775/32-330/0986 від 07.06.2010 р. за зберігання алкогольних напоїв у місцях, не внесених до Єдиного державного реєстру місць зберігання;

- № 261774/32-330/0985 від 07.06.2010 р. за не обладнання спеціально відведених місць для куріння та нерозміщення наочної інформації;

- № 261773/32-330/0984 від 07.06.2010 р. за продаж алкогольних напоїв у невизначених для цього місцях.

Позивач надіслав дані рішення листом з повідомленням, але конверт повернувся без вручення, про що було складено акт неможливості вручення рішення та розміщення їх на стенді оголошень.

Відповідно до ч. 4 ст. 17 Закону № 481/95-ВР у разі невиконання суб'єктом підприємницької діяльності рішення органів, зазначених у частині третій цієї статті, сума штрафу стягується на підставі рішення суду.

Згідно з ч. 12 Порядку № 790рішення вважається виконаним і знімається з контролю після одержання відповідної інформації про зарахування суми штрафу до бюджету.

Як підтверджується поясненнями представника позивача в судовому засіданні, станом на час розгляду справи відповідачем не було погашено заборгованості перед Державним бюджетом України по сплаті фінансових санкцій в розмірі 11900,00 грн.

Відповідач звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративними позовами до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві про скасування рішень № 261774/32-330/0985 від 07.06.2010 р. про стягнення 3400,00 грн. та № 261773/32-330/0984 від 07.06.2010 р. про стягнення 6800,00 грн.

Постановою від 21 жовтня 2010 року по справі № 2а-9903/10/2670 суддя Окружного адміністративного суду у м. Києві Савченко А.І. постановив у задоволенні позову ПП "Аленка" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві про скасування рішення № 261773/32-330/0984 від 07.06.2010 р. про стягнення 6800,00 грн. відмовити.

Постановою від 20 жовтня 2010 року по справі № 2а-9902/10/2670 суддя Окружного адміністративного суду у м. Києві Мазур А.С. постановив у задоволенні позову ПП "Аленка" до Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві про скасування рішення № 261774/32-330/0985 від 07.06.2010 р. про стягнення 3400,00 грн. відмовити.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

Всупереч наведеним вимогам відповідач не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його заперечення і не довів факт неправомірності винесених позивачем рішень про застосування фінансових санкцій в сумі 11 900,00 грн.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві докази позивача є обгрунтованими та, відповідно, такими, що підлягають задоволенню.

Керуючись ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Регіонального управління Департаменту контролю за виробництвом та обігом спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів Державної податкової адміністрації України у м. Києві задовольнити повністю.

2. Стягнути з приватного підприємства "Аленка" (код ЄДРПОУ 25412896) фінансові санкції в сумі 11 900 (одинадцять тисяч дев'ятсот) грн. 00 коп. до Державного бюджету України на розрахунковий рахунок 31118106700010, код платежу 21081100 Солом'янський район УДК в м. Києві, МФО 820019, отримувач: РВДК у Солом'янському районі м. Києва, код 26077951.

3. Судові витрати стягненню з відповідача не підлягають.

Постанова набирає законної сили згідно ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, після закінчення строку на апеляційне оскарження, встановленого Кодексом адміністративного судочинства України, якщо постанова не оскаржена в апеляційному порядку. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя Н.В. Клочкова