ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
06 червня 2011 року 16:39 № 2а-5212/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В. при секретарі Рагімовій Н.А., за участю представників сторін:
від позивача ОСОБА_1 (довіреність № 59 від 06.04.2011 р.)
від відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 85/9/10-008 від 12.01.2011 р.)
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Українська Мультисервісна Мережа»
до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва
провизнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007542305 від 11 жовтня 2010 року,- ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю «Українська Мультисервісна Мережа» (далі Позивач) з позовом до Державної податкової інспекції у Оболонському районі міста Києва (далі Відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007542305 від 11 жовтня 2010 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що оскаржуваним рішенням відповідачем було безпідставно застосовано штрафні (фінансові) санкції за не роздрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів), оскільки штрафи за порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій»належать до адміністративно-господарських санкцій та підлягають застосуванню протягом строків, визначених ст. 250 Господарського кодексу України. Оскільки з моменту вчинення порушення, яке полягало у нероздрукуванні фіскальних звітних чеків за 19.03.2009р., 20.03.2009 р., 23.03.2009 р., 24.03.2009р., 25.03.2009р., 26.03.2009р., 27.03.2009р., 30.03.2009р., 01.04.2009р., минуло більше одного року, до підприємства не можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції, передбачені ст. 17 «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій».
Стосовно висновків відповідача, викладених в акті перевірки, про нероздрукування денних звітних чеків за 01.04.2010р., 02.04.2010 р. та 03.04.2010р. позивач вказував, що у вказані дні, крім 03.04.2010 р., який був вихідним днем, роздрукування Z-звітів здійснювалось. Крім того, позивач вказував на порушення відповідачем строків вручення оскаржуваного рішення, встановлених п. 4.5, п. 7.6 Порядку направлення органами державної податкової служби України податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
Відповідач проти позову заперечував та просив відмовити у задоволенні позову, посилаючись на те, що під час перевірки було встановлено незабезпечення зберігання позивачем в книзі обліку розрахункових операцій № 26544005075 2 фіскальних звітних чеків в кількості 12 штук, що є порушенням п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
З огляду на виявлене порушення до позивача на підставі п. 4 ст. 17 зазначеного Закону була застосована штрафна (фінансова) санкція у сумі 1020,00 грн. (340,00 х 3) за три факти не роздрукування фіскальних звітних чеків за 01.04.2010р., 02.04.2010 р. та 03.04.2010р., яка застосована в межах строків застосування адміністративно-господарських санкцій, встановлених ст. 250 Господарського кодексу України.
З огляду на вищевикладене, відповідач вважає позовні вимоги необґрунтованими та просить суд відмовити у їх задоволенні в повному обсязі.
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні 06 червня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, що мають значення для вирішення справи, суд встановив наступне.
28 вересня 2010 року ДПІ у Оболонському районі м. Києва було проведено перевірку дотримання порядку проведення розрахунків за товари (послуги), вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій господарської одиниці позивача офісу, який розташований за адресою: м. Київ, вул. П. Лумумби, 6/1.
За результатами перевірки було складено акт № 0881/26/54/23/35523832 від 28.09.2010 року (далі по тексту -Акт перевірки, Акт). З Актом перевірки від господарюючого субєкту ознайомлена головний бухгалтер Мірошник З.А., яка підписала Акт із зауваженнями про незгоду з фактами, викладеними в Акті.
В Акті перевірки відповідачем зазначено про виявлення порушення п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», яке полягало у не роздрукуванні щоденних фіскальних звітних чеків (Z-звітів), в загальній кількості 12 штук, а саме: за 19.03.2009р., 20.03.2009р., 23.03.2009р., 24.03.2009р., 25.03.2009р., 26.03.2009р., 27.03.2009р., 30.03.2009р., 31.03.2009р., 01.04.2010р., 02.04.2010р. та 03.04.2010р., та не зберігання їх в книзі обліку розрахункових операцій № 26544005075.
11 жовтня 2010 року ДПІ у Оболонському районі м. Києва прийнято рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007542305, яким до позивача, на підставі вказаного акту перевірки було застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі 1020,00 грн. згідно з п. 4 ст. 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
За результатами оскарження прийнятого рішення в адміністративному порядку рішенням ДПА у м. Києві від 09.02.2011 р. № 1199/10/25-214 скарга позивача була залишена без задоволення, а також вирішено збільшити суму фінансової санкції по рішенню ДПІ у Оболонському районі м. Києва № 0007542305 від 11.10.2010 року на суму 3060,00 грн.
Повторна скарга позивача рішенням ДПА України від 11.03.2011 р. № 4841/6/25-0415 рішення відповідача, яке є предметом оскарження у даній справі, та рішення ДПА у м. Києві від 09.02.2011 р. № 1199/10/25-214 залишені без змін, скарга позивача залишена без задоволення.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням про застосування штрафних (фінансових) санкцій № 0007542305 від 11.10.2010 р. ДПІ у Оболонському районі м. Києва було застосовано до позивача штрафні санкції за три факти нерозрукування фіскальних звітних чеків (Z-звітів) за 01.04.2009р., 02.04.2010р. та 03.04.2010р.
На підставі рішення ДПА у м. Києві від 09.02.2011 р. № 1199/10/25-214 рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій за нерозрукування фіскальних звітних чеків за інші дні відповідачем не приймалось, тому судом досліджуються обставини, повязані з не роздрукуванням фіскальних звітних чеків за 01.04.2009р., 02.04.2010р. та 03.04.2010р.
Вирішуючи спір по суті суд виходить з наступного.
Відповідно до абзацу 23 статті 2 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»денний звіт - документ встановленої форми, надрукований реєстратором розрахункових операцій, що містить інформацію про денні підсумки розрахункових операцій, проведених з його застосуванням.
Постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування»від 18.02.2002 р. № 199 визначено, що Z-звіт це денний звіт з обнуленням інформації в оперативній пам'яті та занесенням її до фіскальної пам'яті реєстратора; зміна - період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту.
Відповідно до пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.
Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»за порушення вимог цього Закону до суб'єктів підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання в книзі обліку розрахункових операцій.
Як вбачається з матеріалів справи та встановлено судом, позивачем було роздруковано і забезпечено зберігання фіскальних звітних чеків - Z-звітів № 0349 за 01.04.2010 р. та № 0350 за 02.04.2010 р. в КОРО № 2654005675, вказані Z-звіти містять дату та час їх роздрукування 01 квітня 2010 року о 18 год.01 хв. та 02 квітня 2010 року о 16 год. 50 хв. (а.с. 71-73).
В судовому засіданні було досліджено Книгу обліку розрахункових операцій № 2654005675 та фіскальні звітні чеки за 01.04.2010р. та 02.04.2010 р., копії вказаних Z-звітів залучені до матеріалів справи.
З огляду на наведене суд не може прийняти до уваги інформацію податкового органу, викладену в Акті перевірки, про те, що на підприємстві не зберігаються Z-звіти за 01.04.2010р. та за 02.04.2010 р., оскільки вказані фіскальні звітні чеки зберігаються на підприємстві у відповідності до норм чинного законодавства.
З приводу висновку відповідача про не роздрукування фіскального звітного чеку за 03.04.2010 р. суд зазначає, що з наданих позивачем документів вбачається, що вказаний день на підприємстві був вихідним.
Так, згідно Наказу директора ТОВ «Українська Мультисервісна Мережа»№ 14 від 24.01.2008 р. (а.с. 74) робочими днями на підприємстві було визначено з понеділка по пятницю.
03 квітня 2010 року випадало на суботу, тобто вказаний день на підприємстві був вихідним.
В той же час жодними законодавчими актами підприємства не зобов'язуються роздруковувати фіскальні звітні чеки у неробочі дні.
Як зазначено, зокрема, у листі Державної податкової адміністрації України від 07.11.2002 № 7501/6/23-2119 у разі коли підприємство не здійснює діяльність у конкретні дні (вихідні, святкові), що підтверджується відповідним наказом по підприємству, та реєстратори розрахункових операцій не застосовуються, то, відповідно, і фіскальні звітні чеки не друкуються.
Таким чином, ТОВ «Українська Мультисервісна Мережа»не повинно було роздруковувати фіскальний звітний чек за 03.04.2010 року.
Зважаючи на викладене, відповідачем неправомірно встановлено порушення позивачем вимог п. 9 ст. 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»щодо не забезпечення щоденного роздрукування на реєстраторах розрахункових операцій фіскальних звітних чеків за 01.04.2009р., 02.04.2010р. та 03.04.2010р.
Посилання відповідача на ненадання позивачем зазначених вище документів під час проведення перевірки не приймається судом до уваги, оскільки відповідно до Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 10.08.2005 р. № 327, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25.08.2005 р. за № 925/11205, у разі відсутності первинних документів або ненадання для перевірки первинних та інших документів, що підтверджують факт порушення, в акті перевірки слід зазначити перелік цих документів. При цьому до акта перевірки додаються пояснення посадових осіб або інших працівників суб'єкта господарювання (у межах їх компетенції), що перевіряється, щодо відсутності первинних та інших документів.
З матеріалів справи вбачається, що відповідачем не вказано перелік документів, які не були надані позивачем при перевірці, що могло би підтвердити факт порушення. Також відсутні будь-які пояснення посадових осіб або інших працівників позивача з цього ж приводу.
З огляду на наведене суд приходить до висновку, що відповідачем не надані докази порушень позивачем пункту 9 статті 3 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг».
А отже, відповідачем протиправно застосовано до позивача фінансову санкцію, встановлену п. 4 ст.17 Закону України «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг»у розмірі 1020,00 грн.
Враховуючи викладені обставини, дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню, оскільки орган державної податкової служби не довів законність та обґрунтованість оскаржуваного рішення.
На розподілі судових витрат позивач не наполягав.
Керуючись вимогами ст.ст. 69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій Державної податкової інспекції у Оболонському районі м. Києва № 0007542305 від 11 жовтня 2010 року.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Патратій О.В.
Повний текст постанови складено та підписано: 09 червня 2011 року.