Постанова № 16479093, 26.05.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
26.05.2011
Номер справи
2а-5292/11/2670
Номер документу
16479093
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

26 травня 2011 року № 2а-5292/11/2670

О 9 годині 40 хвилини в приміщенні Окружного адміністративного суду міста Києва за адресою у м. Києві по вул. Хрещатик, 10,

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:

головуючого Бояринцевої М.А.

при секретарі судового засідання Шевчук Л.Д

за участю:

представника позивача: Галанзовського С.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу

за позовом Київського міського центру зайнятості

до ОСОБА_2

про стягнення коштів,

ВСТАНОВИВ:

Київський міський центр зайнятості звернувся до суду з позовом про стягнення з ОСОБА_2 коштів в розмірі 1445,21 грн.

В обґрунтування наведених вимог позивач посилається на Цивільний кодекс України, закони України «Про зайнятість населення», «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття», «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», Порядок надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 20 листопада 2000 року № 307, Порядок реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219, Порядок обміну інформацією між Державною податковою адміністрацією України, Пенсійним фондом України та Державним центром зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України, затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Державною податковою адміністрацією України № 259/407 від 12 липня 2006 року та зазначає, що ОСОБА_2 обманним шляхом отримав матеріальну допомогу по безробіттю в сумі 1445,21 грн., оскільки під час перебування на обліку у Соломянському районному центрі зайнятості як безробітний, займався підприємницькою діяльністю.

Відповідач в судове засідання не зявився, пояснення чи заперечення по суті позовних вимог не надав.

За правилами, встановленими п. 4 ст. 33 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються юридичним особам та фізичним особам-підприємцям за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.

У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.

Якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів (п. 6 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України).

Враховуючи наведене, а також з огляду на належне повідомлення відповідача про місце, дату та час судового засідання за адресою, зазначеною в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, суд приходить до висновку про розгляд справи за наявними матеріалами та без участі представника відповідача.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.

15 грудня 2010 року ОСОБА_2 звернувся до Соломянського районного центру зайнятості із заявою про надання статусу безробітного з виплатою допомоги по безробіттю відповідно до Закону України «Про зайнятість населення». ОСОБА_2 в заяві зазначив, що не є найманим працівником, не укладав договір цивільно-правового характеру, не отримує пенсію на пільгових умовах і не зареєстрований як фізична особа-підприємець та не веде особистого селянського господарства.

Наказом № 10388/3544 від 15 грудня 2010 року Соломянського районного центру зайнятості ОСОБА_2 надано статус безробітного у звязку з відсутністю підходящої роботи та призначено допомогу по безробіттю застрахованим особам відповідно до статей 22 та 23 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та п. 2.1 Порядку надання допомоги по безробіттю, у тому числі одноразової її виплати для організації безробітними підприємницької діяльності.

Відповідно до ст. 22 Закону України від 02.03.2000 № 1533-III «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»(в редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, далі Закон №1533-ІІІ) застраховані особи, визнані у встановленому порядку безробітними, які протягом 12 місяців, що передували початку безробіття, працювали на умовах повного або неповного робочого дня (тижня) не менше 26 календарних тижнів та сплачували страхові внески, мають право на допомогу по безробіттю залежно від страхового стажу.

Згідно ст. 23 Закону № 1533-ІІІ застрахованим особам, зазначеним у частині першій статті 22 цього Закону, розмір допомоги по безробіттю визначається у відсотках до їх середньої заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до порядку обчислення середньої заробітної плати (доходу) для розрахунку виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, затвердженого Кабінетом Міністрів України, залежно від страхового стажу: до 2 років - 50 відсотків; від 2 до 6 років - 55 відсотків; від 6 до 10 років - 60 відсотків; понад 10 років - 70 відсотків.

Згідно довідки Соломянського районного центру зайнятості від 15 березня 2011 року № 1535 ОСОБА_2 нарахована допомога по безробіттю за період з 15 грудня 2010 року по 28 грудня 2010 року в сумі 1445,21 грн.

29 грудня 2010 року за № 6675 відповідно до ст. 35 Закону України «Про загальнообовязкове державне соціальне страхування на випадок безробіття»та з метою цільового використання коштів Фонду загальнообовязкового державного соціального страхування України на випадок безробіття Соломянським районним центром зайнятості зроблено запит до Соломянської районної у м. Києві державної адміністрації щодо надання довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно ОСОБА_2

Відділом державного реєстратора юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців Соломянської районної у м. Києві державної адміністрації листом №31/07 від 11 січня 2011 року надана довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відносно ОСОБА_2 станом на 5 січня 2011 року.

Як вбачається з наданої довідки, ОСОБА_2 зареєстрований як фізична особа-підприємець 15 жовтня 2007 року Соломянською районною у м.Києві державною адміністрацією.

Згідно п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу, і безробітних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14 лютого 2007 року № 219, громадяни, зареєстровані як такі, що шукають роботу, та безробітні, знімаються з обліку, зокрема з дня працевлаштування, в тому числі на сезонні або загальнодержавні оплачувані громадські роботи, державної реєстрації фізичної особи - підприємця, укладення цивільно-правового договору, предметом якого є діяльність, спрямована на виконання власними силами робіт, надання послуг. При цьому в картці робиться запис про прийняття на роботу, зазначаються дата і номер наказу, дата видачі та номер реєстраційного свідоцтва, дата укладення цивільно-правового договору.

Відповідно до ст. 36 Закону № 1533-ІІІ застраховані особи, зареєстровані в установленому порядку як безробітні, зобов'язані своєчасно подавати відомості про обставини, що впливають на умови виплати їм забезпечення та надання соціальних послуг.

У разі виїзду особи, зареєстрованої в установленому порядку як безробітна, за межі України з метою працевлаштування чи здійснення іншої діяльності, спрямованої на отримання прибутку, така особа зобов'язана повідомити про це державну службу зайнятості.

Сума виплаченого забезпечення та вартості наданих соціальних послуг застрахованій особі внаслідок умисного невиконання нею своїх обов'язків та зловживання ними стягується з цієї особи відповідно до законодавства України з моменту виникнення обставин, що впливають на умови виплати їй забезпечення та надання соціальних послуг.

Відповідач не повідомив службу зайнятості щодо наявності в нього статусу субєкта підприємницької діяльності та не пояснив підстави перебування на обліку як субєкта підприємницької діяльності за станом на день звернення до Соломянського районного центру зайнятості.

13 січня 2011 року Соломянський районний центр зайнятості видав наказ №164/97 про зняття з обліку ОСОБА_2 відповідно до пп. 1 та 2 п. 20 Порядку реєстрації, перереєстрації та ведення обліку громадян, які шукають роботу і безробітних на підставі абзацу 14 пп. 1 п. 20 Порядку (у звязку з виявленням факту подання недостовірних даних, що мав місце під час одержання допомоги по безробіттю) та направив відповідачу повідомлення, що в звязку з тим, що відомості надані позивачем, на підставі яких було призначено матеріальне забезпечення, виплачене позивачу, незаконно, ОСОБА_2 терміново необхідно повернути кошти протягом 15 календарних днів після отримання вказаного повідомлення. Вказане повідомлення направлено ОСОБА_2 13 січня 2011 року, проте кошти відповідачем повернуті не були.

Згідно ст. 30 Закону України від 01.03.1991 № 803-XII «Про зайнятість населення»(із змінами та доповненнями, далі Закон № 803-XII) виплата допомоги по безробіттю та матеріальної допомоги по безробіттю припиняється у разі одержання допомоги по безробіттю або матеріальної допомоги по безробіттю обманним шляхом.

Спори, що виникають із правовідносин за цим Законом, вирішуються в судовому порядку (ст. 39 Закону № 1533-ІІІ).

Відповідно до ст. 23 Закону № 803-XII контроль за додержанням законодавства України про зайнятість населення здійснюється місцевими державними адміністраціями, виконавчими органами відповідних рад, відповідними державними органами, інспекціями служби зайнятості та профспілковими об'єднаннями.

Згідно Положення про Київський міський центр зайнятості, затвердженого Директором Державного центру зайнятості Міністерства праці та соціальної політики України 05 травня 1997 року, Київський міський центр зайнятості є місцевим органом державної виконавчої влади та місцевим органом державної служби зайнятості, на який, зокрема, покладено обовязок обліку та звітності про витрати коштів з державного фонду сприяння зайнятості населення.

Беручи до уваги те, що під час отримання допомоги по безробіттю ОСОБА_2 перебував на обліку як субєкт підприємницької діяльності та не предявив суду доказів того, що фактично підприємницькою діяльністю не займався та не отримував доходу, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Оскільки спір вирішено на користь субєкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведенням судових експертиз, судові витрати (судовий збір) стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись ст. ст. 98, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

П О С Т А Н О В И В:

1. Позов Київського міського центру зайнятості задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_2 (03048, АДРЕСА_1) на користь Київського міського центру зайнятості (юридична адреса: 01033, м. Київ, вул.Жилянська, 47-б, р/р37179301900001 в Головному управлінні Державного казначейства України у м. Києві, МФО 820019, код 03491091) кошти в розмірі 1445 (одна тисяча чотириста сорок пять) грн. 21 коп.

Постанова набирає законної сили в порядку, встановленим статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України. Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.

Суддя М.А. Бояринцева

Постанова виготовлена в повному обсязі 3 червня 2011 року