Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
20 травня 2011 року 16:21 № 2а-4295/11/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі: головуючого судді Патратій О.В., при секретарі Рагімовій Н.А., за участю представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (довіреність від 28.04.2010 р. № 3258/9/10-017),
від відповідача: не зявився
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомДержавної податкової інспекції у Деснянському районі м.Києва
до ОСОБА_2
простягнення заборгованості у сумі 4 931,25 гривень,-
В С Т А Н О В И В:
Державна податкова інспекція у Деснянському районі м. Києва (далі позивач, ДПІ у Деснянському районі м. Києва) звернулась до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі відповідач, ОСОБА_2.) про стягнення заборгованості у розмірі 4 931,25 грн.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилався на те, що у відповідача наявна заборгованість з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 4931,25 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва справі від 29 березня 2011 року відкрито провадження у даній справі.
Ухвала про відкриття провадження в адміністративній справі та повістка про виклик були направлені ОСОБА_2 за наявною в матеріалах справи, яка внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців та відповідно до ч. 3 ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України вважається врученою відповідачу.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю та просив позов задовольнити з підстав, викладених у позовній заяві.
У судові засідання 19 квітня, 10 травня та 20 травня 2011 року відповідач не зявився; належним чином повідомлений судом про дату, час та місце судового розгляду відповідно до вимог ч. 8 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України.
Від відповідача заперечень проти позову, будь-яких пояснень, заяв чи клопотань до суду не надходило, тому суд відповідно до ст. 71, ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України суд вирішує справу за відсутності представника відповідача на основі наявних у справі доказів.
Розглянувши подані позивачем документи і матеріали, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Під час розгляду справи було встановлено та з матеріалів справи вбачається, що 21 жовтня 2009 року ОСОБА_2 подала до ДПІ у Деснянському районі м. Києва декларацію про доходи, одержані 3 1 січня по 31 грудня 2008 року, в якій самостійно визначила в п. 1.2 розділу 1 декларації суму нарахованого доходу за одержання в спадщину житлового будинку, земельного паю та грошового вкладу на загальну суму 111562,60 грн.
Згідно розрахунку суми податку з доходів фізичних осіб (ПДФО), що підлягає поверненню платнику податку або сплаті до бюджету, у тому числі у звязку з нарахуванням податкового кредиту, проведеного на підставі поданої відповідачем декларації про доходи, одержані з 01 січня по 31 грудня 2008 року, за наслідками 2008 року у відповідача виникло податкове зобовязання з податку з доходів фізичних осіб в розмірі 5 578,13 грн.
26 жовтня 2009 року податковим органом на підставі складеного розрахунку було винесене податкове повідомлення форми «Ф»№ 0009421702/0 від 26.10.2009 р., в якому визначено податкове зобовязання за платежем «податок з доходів фізичних осіб від отриманого платником доходу внаслідок прийняття ним у спадщину майна, коштів»у розмірі 5578,13 грн.
Вказане повідомлення було отримано відповідачем 26.11.2009 року, що підтверджується підписом уповноваженої особи на корінці податкового повідомлення, копія якого наявна в матеріалах справи.
22 липня 2010 року ДПІ у Деснянському районі м. Києва провела перевірку дотримання ОСОБА_2 вимог податкового законодавства в частині своєчасності сплати узгодженої суми податкового зобовязання протягом граничного строку, за результатами якої було складено акт № 25 від 22 липня 2010 року.
Як вбачається зі змісту акту перевірки, ОСОБА_2 затримала на 203 дні оплату узгодженої суми податкового зобовязання, у звязку з чим до неї було застосовано штрафні санкції у розмірі 50% від суми фактичної сплати податкового зобовязання, що становила 1500,00 грн.
На підставі акту перевірки податковим органом було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0000331702/0, яким згідно з підпунктом 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»застосовано до відповідача штрафні (фінансові) санкції у розмірі 750,00 грн.
Відповідно до підпункту 17.1.7 п. 17.1 ст. 17 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»(в редакції на момент спірних правовідносин) у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання протягом граничних строків, визначених цим Законом, такий платник податків зобов'язаний сплатити штраф у таких розмірах: при затримці, що є більшою 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання, - у розмірі п'ятдесяти відсотків погашеної суми податкового боргу.
Відповідно до п. 17.3 ст. 17 цього ж Закону сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.
Як вбачається з матеріалів справи, вказане податкове повідомлення рішення було надіслано відповідачу листом з повідомленням про вручення, проте повернуто відділом поштового звязку податковому органу з відміткою про закінчення терміну зберігання, про що складено акт ДПІ у Деснянському районі м. Києва № 19 від 02.09.2010 р.
Враховуючи те, що податкові зобовязання у відповідача виникли у період, коли був чинним Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»вiд 21.12.2000 р. № 2181-III (далі Закон № 2181), який установлював порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів, порядок стягнення податкового боргу та порядок вжиття контролюючим органом заходів з метою погашення платниками податків податкового боргу, судом при вирішенні даної справи застосовують норми вказаного Закону.
Пунктом п. 5.1 ст.5 вказаного Закону встановлено, що податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Зазначене податкове зобовязання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.
Відповідно до пп. 5.2.1 п. 5.2. ст. 5 Закону № 2181 податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Виходячи з положень пп. 5.2.2, 5.2.4 ст. 5 Закону № 2181 у випадку оскарження рішення податкового органу про нарахування податкового зобов'язання в адміністративному або судовому порядку, такі зобовязання вважаються узгодженими у день закінчення, відповідно, процедури адміністративного оскарження або у день набрання законної сили рішенням суду.
Доказів оскарження вищевказаних повідомлень-рішень в адміністративному або судовому порядку відповідачем суду не надано.
Таким чином, виходячи з положень п. 5.1. ст. 5 та пп. 5.2.1. п. 5.2. статті 5 Закону № 2181 податкові зобовязання за вищевказаним податковим повідомленням-рішенням та податковою декларацією є узгодженими, відповідно, у день отримання відповідачем вказаного повідомлення-рішення (до чого згідно пп. 6.2.4 Закону № 2181 прирівнюється розміщення на дошці податкових оголошень) та з дня подання відповідної податкової декларації. При цьому, податкові зобовязання, самостійно визначені в податковій декларації, оскарженню в адміністративному або судовому порядку не підлягають ( п. 5.1. Закону № 2181).
Відповідно до п.п.5.3.1 п.5.3 зазначеної статті, платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до пп. 5.4.1. п. 5.4 статті 5 Закону № 2181 узгоджена сума податкового зобов'язання, не сплачена платником податків у строки, визначені цією статтею, визнається сумою податкового боргу платника податків.
Як вбачається з матеріалів справи податкові зобовязання були погашені відповідачем частково у розмірі 1500,00 грн.
Станом на день розгляду спору у відповідача згідно з обліковою карткою платника податків обліковується заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 4931,25 грн., з якої 4828,13 грн. сума недоїмки, 103,12 грн. сума пені.
Оскільки вищевказані суми податкових зобовязань не були сплачені відповідачем у встановлений строк, то виходячи з положень пп. 5.4.1. Закону № 2181, суми податкових зобовязань набули статусу податкового боргу.
Виходячи з положень Закону № 2181 право на стягнення податкового боргу виникає після надіслання (вручення) контролюючим органом першої та другої податкових вимог платникові податків (про що вказано також у Інформаційному листі ВАСУ від 24.12.2010 р. № 1843/11/13-10).
Порядок стягнення податкового боргу передбачений ст. 6 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Згідно з пп. 6.2.1. 6.2.4. п. 6.2. статті 6 Закону № 2181 у разі, коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобов'язання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків першу та другу податкові вимоги, які вважаються врученими, якщо їх передано під розписку або надіслано листом з повідомленням про вручення.
У разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкові повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкові повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення (ч. 4 п. 6.2.4 Закону № 2181).
Відповідно до пп. 6.2.3 п. 6.2 ст. 6 вищевказаного Закону податкові вимоги надсилаються: а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобов'язання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобов'язання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обов'язок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк; б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
12 січня 2010 року ДПІ у Деснянському районі м. Києва направила відповідачу першу податкову вимогу № 1/2 від 12.01.2008 р. на суму 5578,13 грн. по податку з доходів фізичних осіб.
Як вбачається з матеріалів справи, вказана податкова вимога була направлена відповідачу з повідомленням про вручення, однак повернулась до ДПІ у Деснянському районі м. Києва за закінченням терміну зберігання, про що було складено акт № 8 від 03.03.2010 р.
У звязку з непогашенням відповідачем податкового боргу після направлення йому першої податкової вимоги ДПІ у Деснянському районі м. Києва 07 квітня 2010 року направила йому другу податкову вимогу № 2/26 від 07.04.2010 р. на суму податкового боргу у розмірі 5578,13 грн. по податку з доходів фізичних осіб.
Вказана податкова вимога була направлена відповідачу з повідомленням про вручення, однак повернулась до ДПІ у Деснянському районі м. Києва за закінченням терміну зберігання, про що було складено акт № 18 від 25.05.2010 р.
Перша та друга податкові вимоги були розміщені на дошці податкових оголошень 03 березня 2010 року та 25 травня 2010 року, про що було складено відповідні акти № 8 та № 18 від 03 березня 2010 року та 25 травня 2010 року.
Після проведених податковим органом заходів сума податкового боргу відповідачем в повному обсязі сплачена не була та залишається непогашеною у розмірі 4931,25 грн.
Згідно з підпунктом 3.1.1 п. 3.1. ст. 3 Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами»активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду.
Органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, згідно з підпунктом 2.3.1 п. 2.3 ст. 2 цього ж Закону, є виключно податкові органи.
Відповідно до ст. 7 Закону України «Про державний бюджет на 2011 рік»податки і збори (обовязкові платежі), які справлялись до 1 січня 2011 року та не встановлені Податковим кодексом України як загальнодержавні і місцеві податки та збори, включаючи розстрочені і відстрочені суми грошових зобовязань, суми податкового боргу з урахуванням штрафних санкцій та пені, що опубліковувалися станом на 31 грудня 2010 року, і суми, донараховані за актами перевірок, за цими податками і зборами (обовязковими платежами), сплачуються платниками податку за правилами, встановленими відповідними законодавчими актами України, або стягуються у порядку, встановленому Податковим кодексом України.
Відповідно до п. 95.1 ст. 95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Відповідно до п. 93.5 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Відповідно до п. 20.1.8 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Отже, враховуючи викладене, та з огляду на те, що відповідачем не надано суду доказів, які б спростовували доводи позивача, позовні вимоги про стягнення з відповідача податкового боргу в сумі 4931,25 грн. є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 4 ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст. ст. 69 - 71, ст. 94, ст. ст. 158-163, ст. 167, ст. 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у Деснянському районі м. Києва задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_2 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1; адреса: АДРЕСА_1) на користь Державного бюджету України заборгованість по податку з доходів фізичних осіб у розмірі 4931,25 гривень (чотири тисячі девятсот тридцять одна гривня 25 коп.) на рахунок № 31114352700004, одержувач: УДК у Деснянському районі м. Києва, код 26077891, банк одержувача ГУ ДКУ у м. Києві, МФО 820019, код платежу 11011400.
Постанова відповідно до статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого цим Кодексом, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Суддя О.В. Патратій
Повний текст постанови складено та підписано: 25 травня 2011 року