Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
21 квітня 2011 року № 2а-4580/11/2670
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі судді Каракашьяна С.К. при секретарі судового засідання Шкребтій І.П., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовомДержавного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»
до відповідача 1:
відповідача 2: Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків
Головного управління Державного казначейства у м. Києві
простягнення з державного бюджету податку на додану вартість
За участю представників сторін:
Від позивача: Васильєв Д.В., представник
Від відповідача 1: Ващенко Ю.М., Муха С.І., представники
Від відповідача 2: Сизова Д.В., представник
На підставі ч. 3 ст. 160 КАС України в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частини постанови.
О Б С Т А В И Н И С П Р А В И :
Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго» (далі позивач) звернулось зо суду з позовом, в якому просить стягнути з Державного бюджету України на користь Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»суму відшкодування податку на додану вартість в розмірі 68853грн. шляхом її перерахування з рахунку Головного управління Державного казначейства у м. Києві на рахунок позивача.
Позовні вимоги мотивовані тим, що позивачем подано заяву про відшкодування податку на додану вартість за липень 2006 року, відповідачем винесено рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування, яке було скасовано за результатами судового розгляду, проте, суми податку позивачу не відшкодовано.
Представником спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків в судовому засіданні позовні вимоги заперечуються, з огляду на те, що позивачем не було подано заяви про відшкодування після набрання судовим рішенням законної сили, у звязку з чим суму відшкодування було зараховано як переплату. Письмового заперечення на позов вказаним відповідачем не подано.
Головним управлінням Державного казначейства у м. Києві (далі відповідач 2) позовні вимоги заперечуються на підставі того, що вказаним відповідачем прав та охоронюваних Законом інтересів позивача не порушувалось, оскільки підставою для здійснення відшкодування є висновок органу податкової служби.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд м. Києва, -
В С Т А Н О В И В :
19.08.2006 Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності «Укрінтеренерго»було подано до Спеціалізованої державної податкової інспекції в місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі - відповідач 1) податкову декларацію з податку на додану вартість за липень 2006 р. з розрахунком суми бюджетного відшкодування та заявою про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ 23 961 768, 00 грн.
30 жовтня 2006 року СДПІ прийнято податкове повідомлення-рішення №0000481640/0, яким позивачу на підставі підпунктів “б” підпункту 4.2.2 пункту 4.2 статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державним цільовими фондами” та згідно підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість за липень 2006 року на суму у розмірі 68 853,00 грн.
Податкове повідомлення-рішення від 30 жовтня 2009 року № 0000481640/0 прийнято СДПІ на підставі акта від 17 жовтня 2006 року №673/1640/18480600 “Про результати виїзної позапланової перевірки Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності “Укрінтеренерго” (код за ЄДРПОУ 19480600) з питань достовірності нарахування суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість на розрахунковий рахунок за липень 2006 року” (далі по тексту Акт перевірки).
Відповідно до висновків Акта перевірки позивачем в порушення вимог підпункту 7.4.4 пункту 7.4, підпункту 7.7.5 пункту 7.7 статті 7 Закону України “Про податок на додану вартість” завищено заявлену до бюджетного відшкодування суму податку на додану вартість за липень 2006 року на суму 68 853,00 грн., а суму, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на розрахунковий рахунок, що заявлена позивачем у податковій декларації з податку на додану вартість за липень 2006 року, підтверджено у розмірі 23892915,00 грн.
Зазначене відхилення, на думку відповідача, виникло внаслідок проведення позивачем в порушення вимог пункту 1.32 статті 1 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” збиткових операцій по деяким зовнішньоекономічним контрактам та включення позивачем в порушення вимог пункту 5.1 статті 5 Закону України “Про оподаткування прибутку підприємств” до складу валових витрат витрати на придбання електроенергії, яка продана без одержання прибутку, що є витратами не повязаними з веденням позивачем господарської діяльності, а отже, не мають включатися до складу валових витрат.
23 листопада 2006 року Державне підприємство зовнішньоекономічної діяльності “Укрінтеренерго” (далі по тексту позивач, ДПЗД “Укрінтеренерго”) звернулось до Господарського суду міста Києва з адміністративним позовом до Спеціалізованої державної податкової інспекції у місті Києві по роботі з великими платниками податків (далі по тексту відповідач, СДПІ), в якому просить визнати нечинним податкове повідомлення-рішення від 30 жовтня 2006 року №0000481640/0.
Постановою Господарського суду міста Києва від 15 січня 2007 року, яку залишено без змін ухвалою Київського апеляційного господарського суду від 23 квітня 2007 року, позов ДПЗД “Укрінтеренерго” задоволено повністю, визнано нечинним податкове повідомлення-рішення СДПІ від 30 жовтня 2006 року №0000481640/0.
Ухвалою Вищого адміністративного суду України від 22 вересня 2009 року (№К-11452/07) скасовано постанову Господарського суду міста Києва від 15 січня 2007 року та ухвалу Київського апеляційного господарського суду від 23 квітня 2007 року, справу направлено на новий розгляд до суду першої інстанції.
За результатами нового розгляду справи Окружним адміністративним судом міста Києва було прийнято постанову від 13.04.2010, залишеною без змін ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 18.11.2010 у справі № 2а-12790/09/2670, якою визнано протиправним та скасоване податкове повідомлення-рішення Спеціалізованої державної податкової інспекції в місті Києві по роботі з великими платниками податків № 0000481640/0.
Отже, станом на час розгляду справи рішення про зменшення суми бюджетного відшкодування скасоване.
Як визначено пп. 15.3.1 п. 15.3 ст. 15 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (який був чинним на дату подання заяви про відшкодування), заява на повернення надміру сплачених податків, зборів (обов'язкових платежів) або на їх відшкодування у випадках, передбачених податковими законами, можуть бути подані не пізніше 1095 дня, наступного за днем здійснення такої переплати або отримання права на таке відшкодування. Аналогічні положення містить і стаття 102.1 Податкового кодексу України.
Оскільки заяву про відшкодування позивачем було подано своєчасно (19.08.2006р.), позов подано 29.03.2011р., право на позов виникло набрання законної сили постановою у справі № 2а-12790/09/2670 (18.11.2010р.), судом вбачається, що позивачем не пропущено строк звернення до суду.
Щодо способу захисту порушеного права суд відзначає наступне.
Порядок здійснення відшкодування податку на додану вартість, на момент розгляду спору по суті, врегульовано нормами Податкового кодексу України, статтею 200.15. якого передбачено, що у разі якщо за результатами перевірки сум податку, заявлених до відшкодування, платник податку або орган державної податкової служби розпочинає процедуру адміністративного або судового оскарження, орган державної податкової служби не пізніше наступного робочого дня після отримання відповідного повідомлення від платника або ухвали суду про порушення провадження у справі зобов'язаний повідомити про це орган Державного казначейства України. Орган Державного казначейства України тимчасово припиняє процедуру відшкодування в частині оскаржуваної суми до набрання законної сили судовим рішенням. Після закінчення процедури адміністративного або судового оскарження орган державної податкової служби протягом п'яти робочих днів, що настали за днем отримання відповідного рішення, зобов'язаний подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми податку, що підлягає відшкодуванню з бюджету.
Відповідно до приписів статті 200.7 Податкового кодексу України, платник податку, який має право на отримання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення суми бюджетного відшкодування, подає відповідному органу державної податкової служби податкову декларацію та заяву про повернення суми бюджетного відшкодування, яка відображається у податковій декларації.
Приписами статей 200.12 та 200.13 ПК України визначено, що орган державної податкової служби зобов'язаний у п'ятиденний строк після закінчення перевірки подати органу Державного казначейства України висновок із зазначенням суми, що підлягає відшкодуванню з бюджету. На підставі отриманого висновку відповідного органу державної податкової служби орган Державного казначейства України видає платнику податку зазначену в ньому суму бюджетного відшкодування шляхом перерахування коштів з бюджетного рахунка на поточний банківський рахунок платника податку в обслуговуючому банку протягом п'яти операційних днів після отримання висновку органу державної податкової служби.
Отже, право позивача порушене відповідачем 1 шляхом допущення бездіяльності щодо надання висновку відповідачу 2 про відшкодування суми податку позивачу, а належним засобом захисту порушеного права в даному випадку є зобовязання відповідача 1 надати такий висновок. Натомість, стягнення коштів з рахунків відповідача 2 нормами чинного законодавства в якості засобу захисту порушеного права не передбачено.
З огляду на викладенене, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Керуючись ст. ст.11,69-71, 94, 160-165, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В:
1.Позов Державного підприємства зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" задовольнити частково.
2.Зобов'язати Спеціалізовану державну податкову інспекцію по роботі з великими платниками податків в місті Києві (м.Київ, вул.Лєванєвського, 2, ідент.код 26088707) надати Головному Управлінню державного казначейства в місті Києві (м.Київ, вул. Терещенківська, 11А) висновок про відшкодування за рахунок бюджету суми 68853 (шістдесят вісім тисяч вісімсот п'ятдесят три) грн. податку на додану вартість згідно заяви, поданої 19.08.2006р. Державним підприємством зовнішньоекономічної діяльності "Укрінтеренерго" (м.Київ, вул.Фрунзе, 85, ідент.код 19480600)
3.В решті позовних вимог відмовити.
Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції протягом десяти днів за правилами, встановленими ст. ст. 185-187 КАС України, шляхом подання через суд першої інстанції апеляційної скарги.
Суддя С.К. Каракашьян