Єдиний державний реєстр судових рішень ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12:40 21 червня 2011 року м.Чернівці Cправа 2а/2470/1186/11
Чернівецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Ковалюка Я.Ю.,
при секретарі Василику Г.В.,
за участю: представника позивача Бишки М.Є.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовомНовоселицької міжрайонної державної податкової інспекціїдосільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Тарасівці"про стягнення коштів,
ВСТАНОВИВ:
Новоселицька міжрайонна податкова інспекція звернулася в Чернівецький окружний адміністративний суд з адміністративним позовом до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Тарасівці" про стягнення податкового боргу на загальну суму 340619.36 грн.
В судовому засіданні представник позивача повністю підтримала заявлені до суду позовні вимоги й просила їх задовольнити.
Сторона відповідача заперечення на позов не надала, в судове засідання не зявилася без повідомлення нею про причини неприбуття, хоча була належним чином повідомлена про дату, час, місце розгляду справи, а тому її розгляд проводиться на підставі наявних у ній доказів.
Суд, вислухавши доводи представника позивача, проаналізувавши матеріали справи й законодавство, що регулює вказані правовідносини, вважає позов належним до задоволення з наступних підстав.
У відповідності до статуту зареєстрованого в Новоселицькій райдержадміністрації від 16.03.2000р. сільськогосподарське товариство з обмеженою відповідальністю „Тарасівці" (надалі - СТзОВ„Тарасівці") являється самостійним господарюючим суб'єктом з правом юридичної особи, має самостійний баланс, основними видами діяльності: є виробництво, заготівля, переробка, зберігання, транспортування і реалізація с/г продукції.
Згідно карток особового рахунку платника станом на 18.04.2011року та довідки Новоселицької МДПІ №169/вн19-024 від 18.05.2011 року по СТзОВ «Тарасівці» рахується податковий борг до бюджету в сумі 340 619,36 грн.
Дана заборгованість підтверджується:
- розрахунком пені, що обліковується по особових рахунках №3526/9/24-007 від 19 05.2011року;
- уточнюючим розрахунком з ПДВ №9653 від 21.06.2010р;
- податковими деклараціями по ПДВ №9672 від 21.06.2010р., №11677 від 20.07.2010 р., №23362 від 20.12.2010р., №25555 від 20.01.2011р., №2768 від 21.02.2011р.;
- актом невиїзної документальної перевірки №587/15 від 30.06.2011року;
- податковими повідомленнями-рішеннями №540/15 00020015000, 541/15 00020115000 від 12 07 2010р.;
- податковими деклараціями по ПДВ №3498 від 20.03.2000р. №4850 від 19.04 2000р., №5656 від 19 05 2000р, №6400 від 16.06.2000р., №9942 від 20.09.2000р., №11192 від 19. 10. 2000р., № 11865 від 20.11.2000р., №12767 від 19.12.2000р., № 1142 від 18.01.2001р., №2386 від 19.02.2001р., №559 від 30.11.2001р., №7929 від 20.12.2001р., №8370 від 21.01.2002р., №1206 від 17.01.2003р., №2671 від 19.02.2003р., №3365 від 20.03.2003р., №9493 від 22.09.2003р., №11424 від 20.10.2003р., №12962 від 20.11.2003р., № 1561 від 21.03.2005р., №10991 від 20.09.2005р., №12557 від 20.10.2005р., №14736 від 18.11.2005р.,№16019 від 19.12.2005р., №14627 від 18.10.2006р., №20031 від 10.11.2008р
- розрахунком податкового боргу станом на 18.05.2011 року №3504/8/24-007 від 19. 05.2011року;
- обліковими картками платника по кожному податку станом на 18.04.2011року;
- довідкою МДШ про суму податкового боргу №169/вн 19-024 від 18.05.2011 року.
Заборгованість СТзОВ "Тарасівці" по ПДВ спрямованого на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення в сумі 252 963,19 грн. виникла у зв'язку з порушенням Закону України „Про податок на додану вартість", Постанови Кабінету Міністрів України від 12.05.99р. №805, Порядку акумуляції й використання таких коштів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.02.99 р. № 271.
СТзОВ "Тарасівці" є сільськогосподарським підприємством, основним видом діяльності якого згідно Статуту було вирощування та реалізація с/г та тваринницької продукції, переробка і реалізація виробленої продукції.
Для таких сільськогосподарських товаровиробників передбачено спеціальний та пільговий режим оподаткування, який полягає в тому. що відповідно до п. 11.21 ст. 11 Закону про ПДВ до 1 січня 2011 року сума податку на додану вартість, що повинна сплачуватися до бюджету переробними підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко та молочну продукцію, м'ясо та м'ясопродукти, у повному обсязі спрямовується виключно для виплати дотацій сільськогосподарським товаровиробникам за продані ними переробним підприємствам молоко і м'ясо в живій вазі.
Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті до бюджету сільськогосподарськими підприємствами усіх форм власності за реалізовані ними молоко, худобу, птицю, вовну, а також молочну продукцію та м'ясопродукти, вироблені у власних переробних цехах, повністю залишається. у розпорядженні цих сільськогосподарських підприємств і спрямовується напрямку власного виробництва тваринницької продукції та продукції птахівництва.
Пунктом 11.29 ст. 11 Закону про ПДВ до 1 січня 2011 року зупинено дію пункту 7.7 статті 7 пунктів 10.1 і 10.2 статті 10 цього Закону в частині сплати до бюджету податку на додану вартість щодо операцій з поставки товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, за винятком операцій з поставки переробним підприємствам молока та м'яса живою вагою, що здійснюються сільськогосподарськими товаровиробниками незалежно від організаційно-правової форми та форми власності, в яких сума, одержана від поставки сільськогосподарської продукції власного виробництва та продуктів її переробки за попередній звітний (податковий) рік, становить не менше 50 відсотків загальної суми валового доходу підприємства. Зазначені кошти залишаються в розпорядженні сільськогосподарських товаровиробників і використовуються ними на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення.
У разі нецільового використання акумульованих коштів вони стягуються до Державного бюджету України в безспірному порядку.
Порядок акумуляції та використання зазначених коштів визначено постановою Кабінету Міністрів України "Про Порядок акумуляції та використання коштів, які нараховуються сільськогосподарськими товаровиробниками-платниками податку на додану вартість щодо операцій з продажу товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини" від 26.02.1999 р. №271 з наступними змінами (далі - Порядок).
Згідно з п. 4 Порядку на підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарський товаровиробник складає декларацію з податку на додану вартість з податку на додану вартість реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, крім операцій з продажу переробним підприємствам молока та мяса живою вагою, і в терміни, передбачені законодавством для звітності, подають її до державної податкової служби. Одночасно з декларацією з податку на додану вартість за звітний період сільськогосподарські товаровиробники подають до органу державної податкової служби за місцем реєстрації довідку про цільове використання сум податку на додану вартість за попередній звітний період, форма та зміст якої визначається Державною податковою адміністрацією за погодженням із Міністерством аграрної політики.
Крім того, переробне підприємство разом з окремою податковою декларацією за кожний звітний (податковий) період подає як підтвердження сплати сум податку перелік платіжних доручень на фактично зараховані на окремий рахунок кошти і виписку банку з окремого рахунку
СТзОВ "Тарасівці" належним чином задекларовано податкові зобов'язання з ПДВ, однак в порушення п.4 Порядку не подано до податкового органу довідки про цільове використання сум податку на додану вартість та платіжні доручення на фактично зараховані на окремий рахунок кошти і виписки банку з окремого рахунку для внесення даних до особових рахунків з податку на додану вартість, спрямованого на придбання матеріально-технічних ресурсів виробничого призначення.
Абзацом 2 п. 4 Порядку визначено, що залишок податкових зобов'язань відповідно до декларації з податку на додану вартість з реалізованої продукції, товарів (робіт, послуг) власного виробництва, включаючи продукцію (крім підакцизних товарів), виготовлену на давальницьких умовах із власної сільськогосподарської сировини, тобто різниця між сумою податку на додану вартість, одержаною сільськогосподарськими товаровиробниками від покупців та сумою податку на додану вартість, сплаченою ними постачальникам, перераховується сільськогосподарськими товаровиробниками з поточного рахунку на окремий рахунок; у терміни, передбачені для перерахування суми податку на додану вартість до бюджету.
Не перераховані на окремий рахунок зазначені кошти вважаються такими, що використовуються не за цільовим призначенням і відповідно до п. 11.29 ст.11 Закону України „Про податок на додану вартість" підлягають стягненню до Державного бюджету України у безспірному порядку.
Згідно статті 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законами.
Відповідно до п.п. 14.1.156 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податкове зобовязання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки,визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Згідно п.п. 14.1.175 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України податковий борг сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Відповідно до п.п. 16.1.4 п.16.1 ст.16 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року № 2755-УІ платник податків зобов'язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
На підставі п.57.3 ст. 57 Податкового кодексу України у разі визначення грошового зобовязання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6пункту| 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов'язаний сплатити нараховану суму грошового зобов'язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У відповідності до п.41.5 статті 41 Податкового Кодексу України, контролюючими органами та органами стягнення є виключно органи державної податкової служби, які уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах їх повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
На момент звернення з позовною заявою до суду сума заборгованості в розмірі 340 619,36грн. СТзОВ "Тарасівці" в добровільному порядку не сплачена, тому несплата вищевказаної суми податкового боргу спричинить збитки Державному бюджету України в частині ненадходження вищевказаного податкового боргу, в зв'язку з чим порушені економічні інтереси держави.
Відповідно до п.20.1.28. статті 20 Податкового Кодексу України органи державної податкової служби мають право: застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції,. стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом, стягувати суми простроченої заборгованості суб'єкта господарювання перед державою (Автономною республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитом (позикою), залученим державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державну (місцеву) гарантію, а також за кредитом з бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом
На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Аналізуючи в сукупності здобуті докази, суд дійшов висновку, що позивач у даному випадку діяв правомірно, на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Таким чином, суд вважає, що позовні вимоги Новоселицької міжрайонної податкової інспекції до сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Тарасівці" про стягнення коштів є обгрунтованими, обставини, на які посилається позивач доведені належними та допустимими засобами доказування, а тому позов підлягає задоволенню в повному обсязі .
Отже, суд дійшов висновку, що позивач у даному випадку діяв правомірно, на підставі, та в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, обґрунтовано, а тому позов слід задовольнити повністю .
У процесі розгляду справи не виявлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, а також доказів на підтвердження цих обставин.
Розподіл судових витрат суд не проводить у відповідності до вимог п.2 ст.94 КАС України, оскільки судове рішення ухвалюється на користь сторони, яка є субєктом владних повноважень та відсутності здійснених останнім документально підтверджених судових витрат .
На підставі п.41.5 | п.20.1.28 ст.20 Податкового Кодексу України, п.П. ст.10 Закону України "Про державну податкову службу України" (із змінами та доповненнями) й керуючись статтями 2, 11, 69-71,86,94, 158- 163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України , суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позов задовольнити повністю.
2.Стягнути з сільськогосподарського товариства з обмеженою відповідальністю „Тарасівці" код ЄДРПОУ 03801924 податкову заборгованість в сумі 340 619,36грн., а саме:
- 850,00 грн. податку на прибуток р/р №31118009700157 одержувач Державний бюджет Новоселицького району, банк одержувача УДК в Чернівецькій області, код одержувача № 23246028, МФО 856135;
- 255482,05грн. ПДВ на р/р №31110029700157 одержувач Державний бюджет Новоселицького району, банк одержувача УДК в Чернівецькій області, код одержувача №23246028, МФО 856135;
- 80673,42грн. земельного податку з юридичних осіб на р/р №33215811700183 одержувач місцевий бюджет Тарасівської сільської ради, банк одержувача УДК в Чернівецькій області, код одержувача № 23246028, МФО 856135;
- 3613,89грн. фіксованого сільськогосподарського податку на №31413530700183 одержувач місцевий бюджет Тарасівської сільської ради, банк одержувача УДК в Чернівецькій області, код одержувача № 23246028, МФО 856135.
Порядок і строки оскарження постанови визначаються ст.ст. 185, 186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Сторони та інші особи, які беруть участь у справі, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку постанови суду першої інстанції повністю або частково, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Я.Ю. Ковалюк