Єдиний державний реєстр судових рішень Категорія №8.1.5
ПОСТАНОВА
Іменем України
22 червня 2011 року Справа № 2а-3936/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі: головуючого - судді Свергун І.О.,
при секретарі - Чукіній А.Ю.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції у м. Луганську до Відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 246» про стягнення податкового боргу у розмірі 15746,13 грн.,
ВСТАНОВИВ:
12 травня 2011 року позивач Ленінська МДПІ м. Луганська звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 246» (надалі ВАТ «ПМК № 246», відповідач) про стягнення податкового боргу у розмірі 15746,13 грн.
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне.
Відкрите акціонерне товариство «Пересувна механізована колона № 246» (код ЄДРПОУ 05401465) є платником податків та зборів та перебуває на податковому обліку в Ленінській МДПІ м. Луганська. Станом на квітень 2011 року за відповідачем рахується податковий борг в сумі 15746,13 грн., з яких: з податку на додану вартість 12578,40 грн., з податку на прибуток 3167,73 грн. З метою погашення податкового боргу Ленінською МДПІ м. Луганська на підставі Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» № 2181-III від 21.12.2000 були застосовані заходи щодо його стягнення шляхом направлення відповідачу першої податкової вимоги №1/17351/24 від 09.10.2001 та другої податкової вимоги №2/1704/24 від 11.04.2002. Однак, всі прийняті заходи до повного погашення податкового боргу не призвели. З урахуванням викладеного позивач просив стягнути в судовому порядку Відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 246» податковий борг в сумі 15746,13 грн., з яких: з податку на додану вартість 12578,40 грн., з податку на прибуток 3167,73 грн. з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та наполягав на їх задоволенні в повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не прибув, відповідно до ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином, про причини неприбуття суду не повідомив, заперечень проти позову не надав.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наявних у матеріалах справи доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст. ст. 69-72 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених вимог з огляду на таке.
Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.
Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.
Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.
Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.
Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.
Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.
П.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 визначає, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.
Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.
Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.
Згідно з п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:
а) перша податкова вимога- не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;
б) друга податкова вимога- не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.
П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.
Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.
Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.
Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.
Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
У звязку з тим, що правовідносини, щодо наслідків несплати податкового боргу виникли до набрання чинності Податковим Кодексом України 01.01.2011 і продовжуються після цього, суд приходить до висновку, що в даному випадку слід застосовувати норми Податкового кодексу України та норми Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами».
Судом встановлено, підтверджується матеріалами справи, що Відкрите акціонерне товариство «Пересувна механізована колона № 246» (код ЄДРПОУ 05401465) є юридичною особою, зареєстровано виконавчим комітетом Луганської міської ради 30.12.1996 в якості юридичної особи за реєстраційним номером № 151/6841, взято на податковий облік в якості платника податків у Ленінській МДПІ м. Луганська (а.с. 9).
Станом на 12.04.2011 за ВАТ «ПМК № 246» рахується податковий борг перед бюджетом, загальна сума якого становить 15746,13 грн., з яких:
- з податку на додану вартість 12578,40 грн., де податкові зобовязання визначені самостійно платником податків у податкових деклараціях з податку на додану вартість (а.с. 19, 20-21, 23, 24, 25).
- з податку на прибуток 12557,44 грн., де податкові зобовязання визначені самостійно платником податків у податкових деклараціях з податку на прибуток (а.с. 15, 16, 17).
Штрафні санкції та пеня з податку на прибуток та податку на додану вартість нараховані податковим органом відповідачу на підставі:
- податкового повідомлення-рішення №0020841510/0 від 07.10.2009 з податку на прибуток приватних підприємств, отриманого головою товариства 07.10.2009 та винесеного на підставі акту камеральної перевірки з питань дотримання вимог податкового законодавства від 07.10.2009 №1978/15-1 (а.с. 18),
- податкового повідомлення-рішення №003390160/0 від 14.10.2010 з податку на додану вартість, отриманого відповідачем 14.10.2010 (а.с. 22),
- податкового повідомлення-рішення №0033881600/0 від 14.10.2010 з податку на додану вартість, отриманого відповідачем 14.10.2010 (а.с. 22),
- податкового повідомлення-рішення №0033891600/0 від 14.10.2010 з податку на додану вартість, отриманого відповідачем 14.10.2010 (а.с. 22).
Даних про оскарження відповідачем зазначених податкових повідомлень-рішень на час розгляду справи судом не встановлено, а тому вони є узгодженими та чинними на час розгляду справи.
Відповідно до Закону України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 21.12.2000 № 2181-ІІІ відповідачу сформовані та направлені перша податкова вимога № 1/17351/24 від 09.10.2001, що була вручена відповідачу 16.10.2001, та друга податкова вимога № 2/1704/24 від 11.04.2002, що була вручена відповідачу 15.04.2002 (а.с. 14).
16.07.2002 Ленінською МДПІ у м. Луганську прийнято рішення № 48 про стягнення коштів та продаж інших активів платника податків у рахунок погашення його податкового боргу (зворотній бік а.с. 9).
Вжиті заходи не призвели до сплати податкового боргу.
Відповідно до підпунктів 16.1.1 та 16.1.2 пункту 16.1 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобовязання на суму податкового боргу нараховується пеня, нарахування пені при самостійному нарахуванні суми податкового зобовязання платником податків розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобовязання, визначеного цим Законом.
Пеня відповідно до підпункту 16.4.1 пункту 16.4 статті 16 Закону України від 21 грудня 2000 року № 2181-III «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» (який діяв на час виникнення спірних правовідносин) нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.
Згідно розрахунку податкового боргу станом на 12.04.2011 загальна сума податкового боргу складає 15746,13 (а.с. 13).
Відповідно до п. 20.1.18 ст. 20 Податкового кодексу України, органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України регламентовано, що орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Підпунктами 87.1 та 87.2 статті 87 Податкового кодексу України визначено, що джерелами самостійної сплати грошових зобов'язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелами погашення податкового боргу платника податків є будь-яке майно такого платника податків з урахуванням обмежень, визначених цим Кодексом, а також іншими законодавчими актами.
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, провадиться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання такому платнику податкової вимоги та здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання органам державної податкової служби, у розмірі суми податкового боргу або його частини (підпункти 95.2 та 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки відповідач за час судового розгляду справи у добровільному порядку податковий борг у загальному розмірі 15746,13 грн. не сплатив, позовні вимоги податкового органу про стягнення коштів за податковим боргом визнаються судом обґрунтованими, доведеними і такими, що підлягають задоволенню.
Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.
Керуючись ст. ст. 2, 9, 17, 18, 94, 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Ленінської міжрайонної державної податкової інспекції м. Луганська до Відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 246»про стягнення податкового боргу у розмірі 15746,13 грн. задовольнити в повному обсязі.
Стягнути з Відкритого акціонерного товариства «Пересувна механізована колона № 246», код ЄДРПОУ 05401465 (91014, м. Луганськ, вул. Хвойна, 2а) за рахунок коштів з рахунків у банках, обслуговуючих платника податків, суму податкового боргу у розмірі 15746,13 грн. (пятнадцять тисяч сімсот сорок шість грн. 13 коп.), а саме: з податку на додану вартість у розмірі 12578,40 грн. (дванадцять тисяч пятсот сімдесят вісім грн. 40 коп.) - в дохід Державного бюджету України, р/р 31117029700006, код платежу 14010100, одержувач: УДК у м. Луганську ГУДКУ в Луганській області, і.к. 24046582, Банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 80403; з податку на прибуток в сумі 3167,73 грн.(три тисячі сто шістдесят сім грн. 73 коп.) - в доход Державного бюджету України, р/р 31115009700006, код платежу 11021000, отримувач: УДК у м. Луганську ГУДКУ в Луганській області, і.к.24046582, Банк ГУДКУ в Луганській області, МФО 80403.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Постанову складено в повному обсязі 22 червня 2011 року.
СуддяІ.О. Свергун