Постанова № 16474141, 26.05.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
26.05.2011
Номер справи
2а-3564/11/1270
Номер документу
16474141
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №5.8.2

ПОСТАНОВА

Іменем України

26 травня 2011 року Справа № 2а-3564/11/1270

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Горпенюк О.А., розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення суми штрафу у розмірі 2040,00 грн., -

ВСТАНОВИВ:

27 квітня 2011 року Прокурор м. Луганська звернувся до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення суми штрафу у розмірі 2040,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 23 листопада 2010 року відповідачу було видано припис №02/26-0891/2, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень щодо організації експлуатації електроустановок, надання технічної документації та приведення рівня надійності електропостачання струмоприймачів встановленим вимогам. 10 березня 2011 у присутності відповідача було проведено перевірку виконання вимог припису. Актом перевірки (протоколом) від 10.03.2011 № 02/26-06-0017 встановлено часткове невиконання відповідачем припису №02/26-0891/2 з 14 пунктів не виконано 5, а саме: пп.1,11-14. На підставі зазначеного Акту перевірки (протоколу) постановою від 10.03.2011 № 02/26-06-0017 на відповідача накладено штраф за порушення законодавства про енергетику у розмірі 2040,00 грн. Постанову про накладення штрафу відповідач згідно поштового повідомлення отримав 14.03.2011. До теперішнього часу штраф відповідачем не сплачений. Ані припис, ані постанова про накладення штрафу відповідачем не оскаржувались.

У звязку з чим позивач просить стягнути з відповідача штраф у сумі 2040,00 грн.

Розгляд справи проведено в порядку скороченого провадження.

У встановлений судом строк відповідачем не подано ані заперечень проти позову, ані заяви про визнання позовних вимог.

Розглянувши матеріали справи суд прийшов до наступного.

Відповідно до ст. 5 Закону України “Про електроенергетику ”однією із засад державної політики в енергетиці є створення умов безпечної експлуатації обєктів електроенергетики, а також забезпечення відповідальності енергопостачальників та споживачів. Згідно зі ст. 9 зазначеного закону та п. 1 Положення “Про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної та теплової енергії ” , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.1996 № 929 державний нагляд в електроенергетиці здійснює Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії, яка підпорядкована безпосередньо Мінпаливенерго в частині виконання функцій, покладених на Держенергонагляд, та діє у складі державного підприємства, що здійснює централізоване диспетчерське (оперативно-технологічне) управління обєднаною енергетичною системою України, та його територіальних структурних підрозділів.

Згідно з Указом Президента України “Про зміни в структурі центральних органів виконавчої влади” від 15.12.1999 № 1573/99 Міністерство палива та енергетики України входить до складу органів виконавчої влади України.

Відповідно до наказу Міністерства палива та енергетики України від 3 листопада 2006 року Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії (Держенергонагляд) безпосередньо підпорядкована Мінпаливенерго щодо виконання функцій, покладених на Держенергонагляд Положенням про державний енергетичний нагляд за режимами споживання електричної і теплової енергії, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.08.96 № 929, здійснює допоміжні заходи із забезпечення надійного і сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України та діє у складі державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго”. Особа, в інтересах якої заявлено позов щодо стягнення штрафних санкцій, є субєктом владних повноважень в розумінні ст. 3 КАС України, оскільки здійснює владні управлінські функції на основі законодавства.

Правовідносини сторін є публічними. Стосуються стягнення санкцій за порушення встановленого державою порядку у енергетичних відносинах (адміністративно-господарські санкції).

ДП “НЕК “Укренерго” у спірних правовідносинах виступає не як господарюючий субєкт, а як особа, до складу якої входить Держенергонагляд, що здійснює контролюючі функції. Суду до позову були надані документи (Статут, Положення) що підтверджують наявність у складі позивача підрозділу Держенергонагляду.

Таким чином, позивач є субєктом, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства і є субєктом владних повноважень. Прокурор звернувся до суду з позовом в інтересах держави в особі позивача на підставі та в межах повноважень, наданих законом.

Відповідач - Державне підприємство «Донбасантрацит», правовий статус юридична особа, і.к. 32446546 (а.с.12).

Відповідно до п. 2.1 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, метою та завданнями інспекції Держенергонагляду у Луганській області є сприяння забезпеченню сталого функціонування обєднаної енергетичної системи України, сфери теплопостачання, енергетичної безпеки держави шляхом здійснення контролю за дотриманням субєктами електроенергетики, субєктами відносин у сфері теплопостачання та споживачами електричної енергії Луганської області вимог нормативно правових і нормативно технічних актів у сфері виробництва, постачання та споживання електричної і теплової енергії.

Згідно п. 4.1.3 Положення про державну інспекцію з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області, інспекція Держенергонагляду у Луганській області має право застосовувати до субєктів господарської діяльності штрафні санкції в порядку, визначеному законодавством.

З матеріалів справи вбачається, що Краснолучським відділенням Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Луганській області відповідачу було винесено припис №02/26-0891/2 від 23.11.2010, яким останнього зобовязано виконати заходи з усунення виявлених порушень та про виконання припису в цілому повідомити до 26.02.2011 (а.с.10-11). Припис отримав керівник субєкта господарювання 23.11.2010 (а.с.11).

10.03.2011 у присутності уповноваженої особи відповідача було проведено перевірку виконання припису від 23.11.2010 № 02/26-0891/2 про усунення порушень законодавства про електроенергетику ВП «Шахта «Княгинівська» ДП «Донбасантрацит», про що було складено акт № 02/26-06-0017 (а.с.9). Вказаним актом встановлено невиконання вимог припису №02-26-0891/2 щодо усунення порушень, виявлених у процесі обстеження з питань технічного стану, організації експлуатації установок та режимів споживання електричної енергії у встановлений термін до 23.02.2011, з 14 пунктів не виконано 5 пунктів. нічного стану, організації експлуатації установок та режимів споживання електричної енергії у встановлений термін до 23.02.2011, з 14 пунктів не виконано 5 пунктів. Не виконані пункти №1, 11, 12, 13, 14 Припису №02/26-0891/2 від 23.11.2010, що є правопорушенням в електроенергетиці і тягне за собою штрафні санкції.

На підставі акту перевірки № 02/26-06-0017 начальником Інспекції Держенергонагляду в Луганській області старшим державним інспектором з енергетичного нагляду Вайнер В.Ю. прийнято постанову від 10.03.2011 № 02/26-06-0017 про накладення штрафу на відповідача за порушення вимог Закону України “Про електроенергетику” на суму 2040,00 грн. у звязку з невиконанням вимог пунктів №1, 11, 12, 13, 14 припису №02/26-0891/2 від 23.11.2010 (а.с.7). Відповідач отримав постанову 14.03.2011, що підтверджується підписом уповноваженого представника на повідомленні про вручення поштового відправлення (а.с. 8 звор. бік), до цього часу штраф не сплатив.

Постанова в установленому законом порядку не була оскаржена.

Відповідно до ст. 9 Закону України “Про електроенергетику”державний нагляд в електроенергетиці здійснюють Державна інспекція з експлуатації електричних станцій і мереж та Державна інспекція з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, та інші органи, визначені законодавством України. Державні інспектори з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії мають право застосовувати в установленому законодавством України порядку санкції до субєктів господарської діяльності за порушення нормативно-правових актів та складати протоколи про адміністративні правопорушення.

Відповідно до ч. 4 ст. 26 Закону України “Про електроенергетику”, споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.

Відповідно до п. 2 ч. 3 ст. 27 Закону України “Про електроенергетику”, субєкти господарської діяльності несуть відповідальність за ухилення від виконання або несвоєчасне виконання рішень чи приписів Національної комісії регулювання електроенергетики України, Державної інспекції з експлуатації електричних станцій і мереж, Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії та порушення умов ліцензійу вигляді штрафу у розмірі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п. 10 Положення про порядок накладення на субєктів господарської діяльності штрафів за порушення законодавства про електроенергетику, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.07.1999 № 1312, субєкт господарської діяльності повинен сплатити штраф протягом 30 днів з дня винесення постанови про його накладення. У разі несплати штрафу у визначений термін він стягується в судовому порядку.

Відповідно до ст.96 Цивільного Кодексу України юридична особа самостійно відповідає за своїми зобов'язаннями. Юридична особа відповідає за своїми зобов'язаннями усім належним їй майном.

Отже, юридична особа (головне підприємство) є відповідачем в суді і за свої відокремлені підрозділи, самостійно приймає рішення про виконання зобовязань як на Головному підприємстві, так і на своїх відокремлених підрозділах.

Заперечення або доказів, які спростовують доводи позивача, відповідач суду не надав.

Питання про розподіл судових витрат судом не вирішується, оскільки прокурор згідно з ст.4 Декрету Кабінету Міністрів України від 21 січня 1993 року №7-93 “Про державне мито” від сплати державного мита (судового збору) звільнений.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню в повному обсязі у сумі 2040,00 грн.

Керуючись ст. ст. 2, 9, 10, 11, 17, 18, 94, 158-163, 183-2, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Позовні вимоги Прокурора м. Луганська в інтересах держави в особі Державного підприємства “Національна енергетична компанія “Укренерго” в особі Інспекції Держенергонагляду в Луганській області Відокремленого підрозділу “Держенергонагляд у Донбаському регіоні” до Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» про стягнення суми штрафу у розмірі 2040,00 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит» в особі Відокремленого підрозділу «Шахта «Княгинівська» до Державного бюджету України (п/р № 31115106700039, одержувач Держбюджет м. Красний Луч Луганської області, банк одержувача ГУДКУ у Луганській області, МФО 804013, і.к.24046797, код бюджетної класифікації -21081100) штраф у сумі 2040,00 (дві тисячі сорок гривень 00 коп.) грн.

Постанова, прийнята у скороченому провадженні, крім випадків її оскарження в апеляційному порядку, є остаточною і підлягає негайному виконанню.

Постанова за результатами скороченого провадження може бути оскаржена сторонами в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку також іншими особами у зв'язку з тим, що суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси чи обов'язки.

Строк для подання апеляційної скарги стороною або іншою особою, яка брала участь у справі, обчислюється з моменту отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

У разі оскарження в апеляційному порядку постанови, прийнятої у скороченому провадженні, ухвала суду апеляційної інстанції по такій справі є остаточною і оскарженню не підлягає.

СуддяО.А. Горпенюк