Постанова № 16473418, 31.05.2011, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2011
Номер справи
0670/2788/11
Номер документу
16473418
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

справа № 0670/2788/11

категорія 8.2

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2011 р. м.Житомир

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого - судді Черноліхова С.В. ,

при секретарі - Талько А.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Житомирі адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Фармавіта" до Новоград - Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про скасування податкового повідомлення - рішення,-

встановив:

ТОВ "Фармавіта" звернулося до суду з позовом, в якому просило скасувати податкове повідомлення-рішення Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції № 0000142303 від 10 березня 2011 року в частині застосування штрафних (фінансових) санкцій у сумі 19380, 00 грн. При цьому зазначало, що вказана сума штрафних санкцій застосована до товариства за порушення вимог пункту 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг” від 06 липня 1995 року № 265/95-ВР із змінами та доповненнями (далі - Закон), а саме: за невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків. З такими висновками податкового органу позивач не погоджується, оскільки вважає, що діяльність товариства з роздрібної торгівлі лікарськими засобами повністю відповідає вимогам Закону в частині щоденного друкування Z-звіту. В обґрунтування посилається на те, що позивачем не було порушено вимог Постанови КМУ від 18.02.02р. №199 «Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування» (далі Постанова №199), де зазначено, що підсумок розрахунків обчислюється за зміни, максимальна тривалість якої не повинна перевищувати 24 годин. Дані вимоги позивачем виконувалися, час початку та закінчення зміни, не перевищував 24 годин з моменту першої реєстраційної операції по РРО до моменту друку щоденного фіскального Z-звіту, і це свідчить, на думку позивача, про відсутність порушення передбаченого порядку щоденного друку фіскальних звітних чеків. При цьому також вказує, що в аптечному пункті ТОВ "Фармавіта", який розташований за адресою: м. Новоград-Волинський, вул. Медведєва, 13, використовується два реєстратори розрахункових операцій. Z-звіти не друкувалися лише тоді, коли на робочій зміні перебував один працівник, то протягом такої робочої зміни включався лише один касовий апарат, через який здійснювалися всі розрахункові операції. Інший касовий апарат в такий день не включався, і відповідно, на думку позивача, на ньому не повинен друкуватися Z-звіт.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги у повному обсязі та просив позов задовольнити.

Представники відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнали з підстав, викладених у письмових запереченнях проти позову. Пояснили, що оскаржене податкове повідомлення-рішення Новоград-Волинської ОДПІ про застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій у сумі 19380, 00 грн. не підлягає скасуванню, оскільки зазначена сума санкцій застосовано до товариства правомірно за встановлене в ході перевірки порушення вимог пункту 9 статті 3 Закону, а саме: за незабезпечення виконання щоденного друку фіскальних звітних чеків (57 випадків).

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Під час проведеної працівниками Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції планової виїзної перевірки ТОВ "Фармавіта" встановлено, крім іншого, порушення останнім вимог пункту 9 статті 3 Закону України “Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг”, а саме: невиконання щоденного друку фіскальних звітних чеків (57 випадків). Результати перевірки були відображені в акті № 142/05-53/23-20/30483366 від 07 лютого 2011 року.

Відповідно до пункту 4 статті 17 Закону, у разі невиконання щоденного друку фіскального звітного чеку або його незберігання до суб'єктів господарювання, які здійснюють розрахункові операції за товари (послуги), за рішенням відповідних органів державної податкової служби України застосовуються фінансові санкції у розмірі двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

На підставі вказаного акту та відповідно до пункту 4 статті 17 Закону, 10 березня 2011 року Новоград-Волинською об'єднаною державною податковою інспекцією було прийнято податкове повідомлення-рішення №0000142303 про застосування до ТОВ "Фармавіта" штрафних (фінансових) санкцій у сумі 19380, 00 грн.

З такими висновками податкового органу суд не погоджується з огляду на наступне.

Згідно з пунктом 9 статті 3 Закону, суб'єкти підприємницької діяльності, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг зобов'язані щоденно друкувати на реєстраторах розрахункових операцій (за виключенням автоматів з продажу товарів (послуг) фіскальні звітні чеки і забезпечувати їх зберігання в книгах обліку розрахункових операцій.

Вирішуючи питання про застосування у Законі слова "щоденно" кожного календарного дня чи кожного робочого дня та для подолання суперечливості трактування цієї норми, суд виходить з положень підзаконних нормативних актів.

В абзаці другому статті 2 Закону визначено поняття "фіскальні функції". Це - здатність РРО забезпечувати однократне занесення, довгострокове зберігання у фіскальній пам'яті, багаторазове прочитання і неможливість зміни підсумкової інформації про обсяг розрахункових операцій, виконаних у готівковій та/або в безготівковій формі, або про обсяг операцій з купівлі-продажу іноземної валюти. Виконання Z-звіту відноситься до фіскальних функцій РРО. У статті 13 цього Закону зазначено, що вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування встановлюються Кабінетом Міністрів України.

На виконання вимог частини першої статті 13 Закону прийнята Постанова Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2002 р. N 199 "Про затвердження вимог щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування" (далі - Постанова Кабінету Міністрів України № 199). Вказаною Постановою затверджені вимоги щодо реалізації фіскальних функцій реєстраторами розрахункових операцій для різних сфер застосування. Дія цих вимог (надалі - фіскальні вимоги) поширюється на РРО, що застосовуються для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг) та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

У пункті 2 Вимог, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 199, наведено визначення поняття "зміна" період роботи реєстратора від реєстрації першої розрахункової операції після виконання Z-звіту до виконання наступного Z-звіту. Тому, за переконанням суду, термін "зміна", застосований у вказаній Постанові, відрізняється від загальновживаного значення цього слова і є режимом роботи технічного пристрою, який повинен забезпечувати режим фіскалізації даних під час його роботи. Суд вважає за доцільне називати період роботи РРО від першої зареєстрованої розрахункової операції до виконання Z-звіту словосполученням "зміна РРО".

У примітках до формату і розрядності даних, що зберігаються у фіскальній пам'яті (додаток до Постанови Кабінету Міністрів України № 199), наведено важливе уточнення: максимальна тривалість зміни РРО не повинна перевищувати 24 години. Це обмеження введено для того, щоб запобігти переповненню оперативної пам'яті та втраті поточних даних. Фіскалізацію підсумкових даних слід проводити за період, що не перевищує тривалість зміни РРО.

Аналізуючи поняття "щоденно", визначене у пункті 9 статті 3 Закону, у спосіб, що утверджує верховенство права, суд вважає, що це поняття повинно відповідати вимогам Постанови Кабінету Міністрів України № 199 та означає "на протязі 24 годин".

Тому технічне поняття "зміна РРО" не залежить від режиму роботи підприємства (цілодобово чи позмінно), а повинно відповідати технічним та фіскальним вимогам до цього пристрою - тобто часовому проміжку в 24 години.

Відповідно до зроблених висновків, суд вважає, що при роботі аптеки позивача, Z - звіт необхідно виконувати не пізніше 24 години з моменту реєстрації першої розрахункової операції, виконаної після попереднього Z - звіту. Таким чином, відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту, а не з початку робочого дня. Початок роботи суб'єкта господарювання ніяким чином не пов'язаний з технічними характеристиками роботи РРО.

Як встановлено судом, касовий апарат "Марія 301МТМ" фіскальний № 0615001835 та касовий апарат "Датекс МР500Т" фіскальний № 0615001261 зареєстровані в аптечному пункті, що розташований за адресою: вул. Медведєва, 13, м. Новоград-Волинський, та належить ТОВ "Фармавіта".

Наказом по товариству № 28 від 13 листопада 2009 року, копія якого є у матеріалах справи, в аптечних підрозділах ТОВ фірми "Фармавіта" встановлено порядок використання реєстраторів розрахункових операцій (касових апаратів), а саме: якщо в аптечному підрозділі протягом робочої зміни перебуває одночасно не більше одного працівника, то протягом такої робочої зміни включається лише один касовий апарат, через який реєструються всі розрахункові операції в даному аптечному підрозділі (п. 1 наказу).

Що стосується відсутності друкування на касовому апараті "Датекс МР500Т" фіскальних звітних чеків за період з 01.10.09 р. по 05.10.09 р. (5 випадків), то судом встановлено, що в ці дні мережа аптечних підрозділів позивача не працювала, оскільки відповідно до наказу №16 від 30.09.09р. ТОВ "Фармавіта" у вказані дні проводився переоблік товаро-матеріальних цінностей.

Щодо 52 випадків нероздрукування щоденного фіскального звіту за перевіряємий період, коли, на думку податкового органу, позивачем повинні були роздруковуватися z-звіти по касовому апарату "Марія 301МТМ" фіскальний № 0615001835, то суд зазначає, що вказані в додатку 7 до акту перевірки дні припадають на вихідні або святкові, тобто коли в аптечному підрозділі працював лише один працівник, тому розрахункові операції по касовому апарату "Марія 301МТМ" не проводилися, відповідно, і фіскальні звітні чеки не друкувалися. Вказані обставини підтверджуються копіями табелів обліку використання робочого часу за період з жовтня 2009 року по серпень 2010 року, що є у матеріалах справи.

Відлік тривалості зміни РРО починається з моменту реєстрації першої розрахункової операції після виконання попереднього Z-звіту. Термін "розрахункова операція" визначено в абзаці п'ятому статті 2 Закону. Розрахунковою операцією вважається приймання від покупця готівкових коштів, платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо за місцем реалізації товарів (послуг), видача готівкових коштів за повернений покупцем товар (ненадану послугу), а в разі застосування банківської платіжної картки оформлення відповідного розрахункового документа по оплаті в безготівковій формі товару (послуги) банком покупця або, у разі повернення товару (відмови від послуги), оформлення розрахункових документів щодо перерахування грошових коштів до банку покупця.

Враховуючи те, що у спірний період касові апарати "Марія 301МТМ" фіскальний № 0615001835 та "Датекс МР500Т" фіскальний № 0615001261 не вмикалися, розрахункові операції по них не проводилися, тому позивач не зобовязаний був друкувати фіскальні звітні чеки і суд приходить до висновку про неправомірність податкового повідомлення-рішення Новоград-Волинської ОДПІ від 10.03.2011 року № 0000142303 у частині застосування до ТОВ "Фармавіта" на підставі пункту 4 статті 17 Закону штрафної (фінансової) санкції у сумі 19380, 00 грн.

Керуючись Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг", ст.ст. 86, 158-163, 167, 254 КАС України, суд -

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати податкове повідомлення-рішення Новоград-Волинської об'єднаної державної податкової інспекції про застосування штрафних (фінансових) санкцій від 10.03.2011 року №0000142303 в частині застосування штрафної (фінансової) санкції в сумі 19380,00 грн.

Постанова суду може бути оскаржена до Житомирського апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом 10 днів з дня її проголошення.

У разі застосування судом ч.3 ст. 160 КАС України, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання копії постанови.

Головуючий суддя:С.В. Черноліхов

Повний текст постанови виготовлено: 06 червня 2011 р.