Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
14 червня 2011 р. справа № 2а/0570/7049/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови:
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючогосудді Грищенка Є.І.
при секретаріЧерніковій О.Є.
за участю представників сторін:
від позивача - не зявився,
від відповідача не зявився,
розглянув у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве до Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про стягнення заборгованості 336700,61 грн., яка виникла внаслідок невиконання умов мирової угоди, -
В С Т А Н О В И В:
Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве (далі за текстом «УПФУ в м. Єнакієве» або «позивач») звернулось до суду з позовом до Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт (далі за текстом «відповідач» або Горлівська виконавча дирекція) про стягнення заборгованості 336700,61 грн., яка виникла внаслідок невиконання умов мирової угоди. В обґрунтування позову позивач зазначив, що ухвалою господарського суду Донецької області від 09.07.2001 затверджено мирову угоду між боржником Державним підприємством «Шахтоуправління Олександрівське» в/о «Орджонікідзевугілля» та кредиторами останнього. Відповідно до даної мирової угоди позивача визнано кредитором на суму регресних вимог 336700,61 гривень. На теперішній час заборгованість з регресних вимог не погашена, умови мирової угоди боржником не виконані, термін виконання мирової угоди закінчено. Просив стягнути з відповідача суму заборгованості, яка виникла внаслідок невиконання умов мирової угоди, затвердженої ухвалою господарського суду Донецької області від 09.07.2001 року.
Представник позивача до судового засідання не зявився, про дату час та місце судового засідання повідомлявся належним чином. На адресу суду надійшло клопотання про розгляд справи без участі представника.
Представник відповідача до судового засідання не зявився, про дату час та місце судового засідання повідомлявся належним чином, про що свідчить розписка про отримання судової повістки, яка є в матеріалах справи.
Суду були надані заперечення ДП «Донвуглереструктуризація», в яких зазначено, що до складу Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт не можуть бути введені ніякі гірничі підприємства, тому що Дирекція сама є структурним підрозділом ДП «Донвуглереструктуризація» та не є юридичною особою. Наказ Мінпаленерго про ліквідацію ДП «шахта № 3» та утворення лквідаціної комісії було видано 2 квітня 2002 року. Згідно цього наказу до ДП «Укрвуглеструктуризація» перейшли тільки основні виробничі фонди шахти, необхідні для її фізичної ліквідації, решта залишено за ліквідаційною комісією. Крім того, «Шахта № 3 Олександрівська» ще не виключено з Єдиного державного реєстру підприємств України і тому повинна самостійно виконувати свої обовязки. Просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд приходить до наступного.
Позивач, Управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве, є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього п. 12 «Прикінцевих положень» Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», «Положенням про Пенсійний фонд України», затвердженим Указом Президента України від 1 березня 2001 року №121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Згідно з п. 1 «Положення про Пенсійний фонд України», затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001, з наступними змінами та доповненнями (далі за текстом «Положення»), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України.
У відповідності до п.п. 5 п. 4 Положення Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
Державне підприємство «Шахтоуправління «Олександрівське» виробничого обєднання «Орджонікідзевугілля» (код ЄДРПОУ 00175641) зареєстровано виконкомом Єнакіївської міської ради від 08.04.1996 р.
На підставі наказу Міністерства палива та енергетики України від 21.11.2001 р. № 589 (а.с. 18) Державне підприємство «Шахтоуправління «Олександрівське» виробничого обєднання «Орджонікідзевугілля» згідно розпорядження міського голови Єнакіївської міської ради від 03.01.2002 р. № 1 було перереєстровано у Державне підприємство «Шахта № 3 шахтоуправління «Олександрівське» виробничого обєднання з видобутку вугілля «Орджонікідзевугілля» (а.с. 6).
Наказом Міністерства вугільної промисловості України № 12 від 29.02.2008 року створено Горлівську виконавчу дирекцію з ліквідації шахт як відокремлений структурний підрозділ ДП «Укрвуглеторфреструктуризація» без утворення юридичної особи. До складу Горлівської дирекції введено, зокрема, ДП «Шахта № 3 Олександрівська».
Відповідно до наказу № 200 про ліквідацію Державного підприємства «Шахта № 3 шахтоуправління «Олександрівське» ВО «Орджонікідзевугілля» від 02.04.2002 року ДП «Укрвуглереструктуризація» призначено підприємством з виконання робіт із фізичної ліквідації державного підприємства «Шахта № 3 шахтоуправління Олександрівське» та правонаступником шахти на період ліквідації згідно з передаточним балансом. ДП «Укрвуглереструктуризація» прийнято на баланс кредиторську заборгованість шахти з заробітної плати, заборгованість із забезпечення працівників і окремих категорій населення побутовим вугіллям, основні виробничі фонди, які підлягають ліквідації та необхідні для виконання робіт із фізичної ліквідації шахти, а також заборгованість за виконані роботи відповідно до проекту ліквідації шахти, витрати на проектно-вишукувальні роботи та витрати на проведення експертизи при затвердженні проекту.
Відповідно до ст. 48 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що здатність мати процесуальні права та обов'язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їхніми посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами).
Статтею 80 Цивільного кодексу України вставлено поняття юридичної особи - це організація, створена і зареєстрована у встановленому законом порядку. Юридична особа наділяється цивільною правоздатністю і дієздатністю, може бути позивачем та відповідачем у суді.
Як вбачається з Довідки АБ № 218372 з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України Гордівська виконавча дирекція з ліквідації шахт Державного підприємства «Донецька обласна дирекція з ліквідації збиткових вугледобувних та вуглепереробних підприємств» ідентифікаційний код 37112097 створена без права юридичної особи та за організаційно правовою формою є філією (іншим відокремленим підрозділом) (а.с. 47). Таким чином, Горлівська виконавча дирекція з ліквідації шахт не може бути відповідачем у справі.
Відповідно до ст. 52 КАС України суд першої інстанції, встановивши, що з адміністративним позовом звернулася не та особа, якій належить право вимоги, або не до тієї особи, яка повинна відповідати за адміністративним позовом, може за згодою позивача допустити заміну первинного позивача або відповідача належним позивачем або відповідачем, якщо це не потягне за собою зміни підсудності адміністративної справи. Якщо позивач не згоден на його заміну іншою особою, то ця особа може вступити у справу як третя особа, яка заявляє самостійні вимоги на предмет спору, про що суд повідомляє третю особу. Якщо позивач не згоден на заміну відповідача іншою особою, суд може залучити цю особу як другого відповідача. У разі відмови у задоволенні адміністративного позову до такого відповідача понесені позивачем витрати відносяться на рахунок держави.
Оскільки позивач в судове засідання не зявився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності, суду позбавлений можливості зясувати думку УПФУ в м. Єнакієве щодо заміни неналежного відповідача, та відповідно не може змінити відаповідача з власної ініціативи.
З огляду на викладене, суд вважає, що адміністративний позов управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве до Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про стягнення заборгованості 336700,61 грн., яка виникла внаслідок невиконання умов мирової угоди є необґрунтованим та не підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 2, 8-11; 17-20; 48; 69-72; 86; 94; 158-164; 167; 254 Кодексу адміністративного судочинства України, ст. 80 Цивільного кодексу України суд, -
П О С Т А Н О В И В:
У задоволенні адміністративного позову управління Пенсійного фонду України в м. Єнакієве до Горлівської виконавчої дирекції з ліквідації шахт про стягнення заборгованості 336700,61 грн., яка виникла внаслідок невиконання умов мирової угоди відмовити у повному обсязі.
Постанова прийнята у нарадчій кімнаті, її вступну та резолютивну частини проголошено у судовому засіданні 14 червня 2011 року.
Постанова в повному обсязі складена 20 червня 2011 року.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Суддя Грищенко Є.І.