Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
09 червня 2011 р. Справа № 2а/0470/3961/11
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горбалінського В.В. при секретаріКошлі А.О. за участю: представника прокуратури Бєлік В.О. представників позивача Вергун С.І., Мазур-Каскевич В.Г. представників відповідачів Компанійця В.С., Матвієнко Б.О. представників третьої особи Вергун С.І., Мазур-Каскевич В.Г. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі: Державного агенства з енергоефективності та енергозбереження України, третя особа: територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області до приватного акціонерного товариства "Іста-Центр" про стягнення заборгованості в розмірі 90 506 грн. 30 коп, - ВСТАНОВИВ: 05.04.2011 року прокурор Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі Державної інспекції з енергозбереження, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом про стягнення з приватного акціонерного товариства «ІСТА-ЦЕНТР» заборгованості в розмірі 90506,30 грн.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що приватне акціонерне товариство «ІСТА-ЦЕНТР» допустило нераціональне використання паливо-енергетичних ресурсів, чим порушила вимоги пункту «е» ст. 11 Закону України «Про енергозбереження», Постанови Кабінету Міністрів України від 02.09.19993 року № 699 «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших ресурсів в народному господарстві», Постанови Кабінету Міністрів України від 07.07.2000 року № 1071 «Про деякі заходи щодо раціонального використання паливо-енергетичних ресурсів». Зазначені порушення встановлені комплексною перевіркою використання паливо-енергетичних ресурсів, за результатами якої складено акт № 15-5/3.12-5 від 24.01.2011 року. На підставі вказаного акту територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області були прийняті дві постанови про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання паливо-енергетичних ресурсів: № 15-5/3.12-07 від 24.01.2011 року на суму 79683,10 грн. за перевитрати природного газу та №15-5/3.12-08 від 24.01.2011 року на суму 10823,20 грн. за перевитрати електроенергії. Враховуючи, що відповідач в добровільному порядку постанови № 15-5/3.12-07 від 24.01.2011 року та № 15-5/3.12-08 від 24.01.2011 року не виконав, прокурор звернувся до суду про стягнення з відповідача даної суми в примусовому порядку.
Представники прокуратури, позивача та третьої особи в судове засідання зявились, просили задовольнити позовні вимоги в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені у позовній заяві.
Також, у судове засідання зявились представники відповідача, проти позову заперечували та просили відмовити у задоволені адміністративного позову у звязку з тим, що прокурором Самарського району м. Дніпропетровська не обґрунтовано розрахунок ціни позову та необхідність захисту. Крім того було зазначено, що постанови про сплату підвищеної плати прийняті на підставі Акту перевірки, в якому не визначено ступінь нераціональності втрат паливно-енергетичних ресурсів та в чому саме полягають нераціональні витрати. Більш того, за виявлені порушення позивачем повинно було застосовуватися надбавка за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів, а не економічна санкція.
Також, представники відповідача повідомили, що розрахунок перевитрат паливно-енергетичних ресурсів (енергія, природний газ) проведено інспекцією на підставі нормативного документу, який не підлягає виконанню та застосуванню, оскільки не пройшов державну реєстрацію та не опублікований в установлено порядку, а саме: Методика визначення неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, яка затверджена наказом НАЕР від 13.12.2006 року № 89, в Міністерстві юстиції України не зареєстрована.
В судовому засіданні представником Державної інспекції з енергозбереження було заявлено клопотання про заміну належної сторони у справі, а саме залучити в якості позивача у справі замість Державної інспекції з енергозбереження його правонаступником Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України. До клопотання було додано указ Президента України від 13.04.2011 року № 462/2011 року «Про Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України». Представники прокуратури та відповідача проти задоволення клопотання не заперечували. Перевіривши зазначені обставини судом в судовому засіданні було ухвалено допустити заміну первинного позивача - Державна інспекція з енергозбереження на належного позивача - Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження України.
Суд, заслухавши пояснення осіб, що беруть участь у розгляді адміністративної справи, та вивчивши матеріали, встановив.
Правові, економічні, соціальні та екологічні основи енергозбереження для всіх підприємств, об'єднань та організацій, розташованих на території України, а також для громадян, визначає Закон України «Про енергозбереження» №74/94 ВР від 01 липня 1994 року.
Відповідно до статті 26 Закону України «Про енергозбереження» контроль у сфері енергозбереження здійснюється Державною інспекцією з енергозбереження згідно з порядком, встановленим Кабінетом Міністрів України, при цьому державному контролю підлягає енергетичне господарство, що включає всі підприємства і установи по отриманню, переробці, перетворенню, транспортуванню, зберіганню, обліку та використанню паливно-енергетичних ресурсів, розміщених на території України, окремі споруди та інженерні об'єкти інших підприємств і установ, які використовуються для зазначених цілей.
Постановою Кабінету Міністрів України № 699 від 02 вересня 1993 року «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві», встановлено, що Державна інспекція з енергозбереження здійснює державний контроль за раціональним та ефективним використанням газу та інших паливно-енергетичних ресурсів підприємствами.
Відповідно до пунктів 1, 3 Положення про Державну інспекцію з енергозбереження, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 1039 від 29.06.2000 року та втратившего чинність на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 346 від 28.03.2011 року, «Питання Державної інспекції з енергозбереження», Державна інспекція з енергозбереження є урядовим органом державного управління, що діє у складі Національного агентства України з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів (НАЕР) і йому підпорядковується, та виконує відповідно до законодавства контрольно-наглядові функції щодо використання паливно-енергетичних ресурсів.
Згідно із Положенням «Про територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області», затвердженого наказом Державної інспекції з енергозбереження № 121 від 08 жовтня 2007 року, територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області є структурною одиницею урядового органу державного управління Державної інспекції з енергозбереження, яке у межах своєї компетенції бере участь у реалізації державної політики та здійснює державний контроль у сфері енергозбереження.
Відповідно до статті 27 Закону «Про енергозбереження», порушення законодавства про енергозбереження тягне за собою встановлену цим Законом, а також чинним законодавством України дисциплінарну, адміністративну або цивільну відповідальність. Юридичні і фізичні особи повинні відшкодувати збитки, заподіяні ними внаслідок порушень законодавства про енергозбереження, в порядку та розмірах, встановлених законодавством України.
Відповідно п. «е» ст. 11 Закону України Про енергозбереження», економічні заходи для забезпечення енергозбереження передбачають введення плати за нераціональне використання паливно-енергетичних ресурсів у вигляді надбавок до діючих цін і тарифів залежно від перевитрат паливно-енергетичних ресурсів щодо витрат, встановлених стандартами.
Згідно із ч. 1 статті 17 Закону України «Про енергозбереження» економічні санкції накладаються на юридичних та фізичних осіб за: марнотратне витрачання та прямі трати паливно-енергетичних ресурсів; несвоєчасне проведення експертного обстеження використання паливно-енергетичних ресурсів, за їх споживання понад показники питомих витрат, визначених системою стандартів, а до введення системи стандартів у дію - нормами питомих витрат енергоресурсів, а також за невідповідність показників когенераційних установок кваліфікаційним показникам; невиконання чи несвоєчасне виконання приписів органів державного управління енергозбереженням щодо усунення фактів марнотратного витрачання паливно-енергетичних ресурсів.
Відповідно до частини 2 вказаної статті зазначено, що за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів понад встановлені показники норм питомих витрат суб'єкти господарювання сплачують збір за перевитрати паливно-енергетичних ресурсів (енергетичний збір) у розмірі 200 відсотків вартості перевитрачених ресурсів. До обсягу перевитрат паливно-енергетичних ресурсів, на які нараховується енергетичний збір, не включається обсяг видів палива та паливно-енергетичних ресурсів, отриманих суб'єктом господарювання з альтернативних джерел енергії.
Згідно з Постановою Кабінету Міністрів України «Про заходи щодо ефективного використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів в народному господарстві» за перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів внаслідок неефективного його використання, виявлені органами Державної інспекції з енергозбереження, сплачується підвищена плата. Якщо перевитрати газу та інших паливно-енергетичних ресурсів викликані недодержанням технологічної дисципліни, то споживач сплачує за річний обсяг перевитрат газу та інших паливно-енергетичних ресурсів у двократному розмірі встановленої на них ціни.
Територіальним управлінням Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області було проведено перевірку використання паливно-енергетичних ресурсів на приватному акціонерному товаристві «ІСТА-ЦЕНТР».
Під час перевірки виявлено нераціональне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів, а саме: перевитрати природного газу, спричинені недодержанням технологічної дисципліни недотримання роботи котлу типу КБНГ- 2.5 пор. №2 відхилення фактичного ККД від нормативного (за режимною картою); перевитрати електроенергії, спричинені недодержанням технологічної дисципліни (незадовільний стан устаткування відхилення фактичного коефіцієнту потужності від величини нормативного (граничного) значення в електричних мережах.
За результатами перевірки працівниками територіального управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області складено акт перевірки № 15-5/3.21-05 від 24.01.2011 року та винесено припис до акту перевірки, із зазначенням обовязкових заходів, виконання яких забезпечить економію палива, природного газу та електроенергії.
На підставі акту перевірки № 15-5/3.21-05 від 24.01.2011 року відносно приватного акціонерного товариства «ІСТА-ЦЕНТР» були прийняті дві постанови про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів № 15-5/3.12-07 від 24.01.2011 року на суму 79683,10 грн. та № 15-5/3.12-08 від 24.01.2011 року на суму 10823,20 грн., які отримані головою правління публічного акціонерного товариства «ІСТА-ЦЕНТР» Білим О.П. 25.01.2011 року під підпис.
Таким чином, з урахуванням обставин, встановлених під час перевірки, суд вважає, що рішення про застосування до приватного акціонерного товариства «ІСТА-ЦЕНРТ» економічні санкції у вигляді підвищеної плати за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів: природного газу та електроенергії, прийняті на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Крім того, факт вчинення правопорушення, повязане з використанням газу, яке встановлено в акті перевірки від 24.01.2011 року № 15-5/3.21-05 та по якому винесено постанову № 15-5/3.12-07 від 24.01.2011 року на суму 79683,10 грн., підтверджується постановою Самарського районного суду м. Дніпропетровська від 23.03.2011 року по справі № 3-300/11, якою за вчинене правопорушення притягнуто до адміністративної відповідальності головного енергетика ПАТ «ІСТА-ЦЕНТР» Матвієнко Б.О.
Щодо застосування при розрахунку перевитрат паливно-енергетичних ресурсів (енергія, природний газ) нормативного документу, який не підлягає виконанню та застосуванню, оскільки не пройшов державну реєстрацію та не опублікований в установлено порядку, а саме: Методики визначення неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, суд зазначає, що відповідно до Указу Президента України від 03.10.1992 року № 493 «Про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств та інших органів виконавчої влади» державній реєстрації в Міністерстві юстиції України підлягають нормативно-правові акти міністерств, інших органів виконавчої влади, органів господарського управління та контролю, які зачіпають права, свободи і законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Так як вказана Методика визначає порядок визначення обсягу неефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, тобто має нормативно-технічний характер, то відповідно до підпункту «е» пункту 5 Положення про державну реєстрацію нормативно-правових актів міністерств, інших органів виконавчої влади, затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 28.12.1992 року № 731, вона не підлягає державній реєстрації в Міністерстві юстиції України.
Крім того, відповідач не скористався своїм правом оскаржити результати перевірки та постанови про застосування економічних заходів за нераціональне (неефективне) використання паливно-енергетичних ресурсів №15-5/3.12-07 від 24.01.2011 року на суму 79683,10 грн. та №15-5/3.12-08 від 24.01.2011 року на суму 10823,20 грн., а тому твердження представників відповідача про невідповідність фактів, виявлених під час перевірки, дійсності не знаходять свого обґрунтування.
Відповідно до пунктів 16, 17 Порядку проведення перевірок ефективності використання паливно-енергетичних ресурсів на підприємствах, в установах та організаціях та усунення фактів їх неефективного використання, затвердженого наказом Державного комітету України з енергозбереження № 64 від 04.08.200 року, приватне акціонерне товариство «ІСТА-ЦЕНРТ» повинна внести підвищену плату протягом 30 днів з дня винесення постанови про її застосування.
Відповідач підвищену плату за неефективне використання газу та інших паливно-енергетичних ресурсів на момент розгляду справи судом не сплатив, кошти до державного бюджету не надійшли. Будь-які докази про скасування у судовому порядку зазначених постанов суду надано не було.
За змістом частин 4, 5 ст. 11 КАС України суд повинен визначити характер спірних правовідносин та зміст правової вимоги, матеріальний закон, який їх регулює, а також факти, що підлягають встановленню і лежать в основі вимог та заперечень; зясувати, які є докази на підтвердження зазначених фактів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що поданих доказів достатньо для встановлення обставин справи та для ухвалення судового рішення.
Одним з принципів адміністративного судочинства, передбачених ст.7 Кодексу адміністративного судочинства України, є принцип законності, який відповідно до ст.9 Кодексу адміністративного судочинства України, полягає в наступному, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ч.1 ст.71 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.
З урахуванням викладеного, позовні вимоги слід задовольнити в повному обсязі.
Керуючись ст.ст. 158-163, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов прокурора Самарського району м. Дніпропетровська в інтересах держави в особі: Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України до приватного акціонерного товариства «ІСТА-ЦЕНТР», третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на стороні позивача: територіальне управління Державної інспекції з енергозбереження по Дніпропетровській області, про стягнення заборгованості в розмірі 90506,30 грн. задовольнити повністю.
Стягнути з приватного акціонерного товариства «ІСТА-ЦЕНТР» на користь Державного бюджету України 90506,30 грн. (девяносто тисяч пятсот шість грн. 30 коп.) код бюджетної класифікації 21081200, з перерахуванням цієї суми на р/р 312192022700010 в УДКУ в Самарському районі м. Дніпропетровська, МФО 805012, код ЄДРПОУ 24232376.
Постанова суду набирає законної сили відповідно до ст.254 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена в порядку та у строки, встановлені ст.186 Кодексу адміністративного судочинства України.
Текс постанови складений в повному обсязі 14.06.2011 року.
Суддя В.В. Горбалінський