ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 березня 2011 р. Справа №2а-3644/10/16/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого суддіАлександрова О.Ю., при секретарі Сидельової М.В.,
за участю представників:
від позивача - ОСОБА_1, паспорт НОМЕР_1;
від третьої особи - ОСОБА_2, паспорт НОМЕР_2;
від третьої особи - ОСОБА_3, паспорт НОМЕР_3;
представники відповідачів - не з'явились;
розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали адміністративної справи
за позовом Кооперативу "Івушка"
до Державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича,Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Садівниче товариство «Івушка», Сімферопольський район, с.Чистеньке,
про визнання протиправними дії та зобов'язання виконання певних дій,
ВСТАНОВИВ:
Кооператив «Івушка» звернувся до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим із адміністративним позовом до державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича, Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим про визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо внесення відомостей в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про заміну свідоцтва про державну реєстрацію від 30.03.09р. Садівничого товариства "Івушка", реєстраційний запис №11341080010001318; зобов'язання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про виключення реєстраційного запису №11341080010001318 від 30.03.09р. про заміну свідоцтва про державну реєстрацію Садівничого товариства "Івушка"; визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо проведення 30.03.09р. державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи шляхом внесення змін до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про державну реєстрацію Статуту садівничого товариства "Івушка" у новій редакції, реєстраційний запис №11341050009001318; зобов'язання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про виключення реєстраційного запису №11341050009001318 від 30.03.09р. про державну реєстрацію Статуту Садівничого товариства "Івушка" у новій редакції; визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича про внесення 30.03.09р. змін до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про юридичну особу щодо зміни керівника Садівничого товариства "Івушка", реєстраційний запис №11341070008001318; зобов'язання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про виключення реєстраційного запису №11341070008001318 від 30.03.09р. про державну реєстрацію щодо зміни керівника Садівничого товариства "Івушка".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що державним реєстратором Сімферопольської РДА АР Крим Поповим М.Ю. на підставі наданих представником Садівничого товариства "Івушка" реєстраційних карток за формою №3 і №4 до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців були внесені нові записи стосовно Садівничого товариства "Івушка". Позивач зазначає, що Садівниче товариство "Івушка" не існує, оскільки припинило свою діяльність при реорганізації шляхом створення нової юридичної особи Кооперативу «Івушка», який є правонаступником СТ "Івушка". Вважають, що рішенням рішенням Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.01.09 року були скасовані записи відносно СТ «Івушка», чим скасовано незаконну державну реєстрацію СТ «Івушка», тому на думку позивача СТ «Івушка» не повинно міститися у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, оскільки припинило своє існування у ході реорганізації.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 31.03.10 року відкрито провадження в адміністративній справі, залучено до участі у справі у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача Садівниче товариство "Івушка" та закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду.
Відповідачем протягом слухання справи надіслані суду заперечення на адміністративний позов у яких відповідач заперечує проти задоволення адміністративного позову з тих підстав, що постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.07.08 року по справі № 2-8/1823-2008А встановлено, що факт правонаступництва між Садівничим товариством "Івушка" (код ЄДРПОУ 24697891) та кооперативом "Івушка" (код ЄДРПОУ 33655487) відсутній. Вважає, що за таких підстав діями реєстратора не порушено прав та законних інтересів кооперативу "Івушка". Зазначив, що рішення Окружного адміністративного суду АР Крим по справі 2а-5333/08/8 від 30.01.09 року ним виконано. Крім того звернув увагу суду, що Садівниче товариство "Івушка" є самостійною юридичною особою, створенною відповідно до діючого законодавства 25.09.1992 року.
Представники третьої особи протягом розгляду справи, надали до суду письмові заперечення на позов (85-87), а також у судовому засіданні від 15.03.11 року проти позову заперечували, зазначили, що Кооператив «Івушка» не є правонаступником СТ «Івушка», представляє собою самостійну юридичну особу. Звернули увагу суду, що СТ «Івушка» існує з 1992 року, знаходиться в ЄДРПОУ. Рішенням Сімферопольської районної ради народних депутатів від 22.08.1992 року саме СТ «Івушка» була надана земельна ділянка площею 55,73га. Вважають, що відповідачем виконано постанову Окружного адміністративного суду АР Крим по справі 2а-5333/08/8 від 30.01.09 року тому підстав для задоволення позову не існує. Просили суд у задоволені позову відмовити.
Ухвалами Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим від 29.07.10 року, 09.11.10 року, 02.12.10 року та 26.01.11 року про витребування доказів від відповідача Державної податкової інспекції та Господарського суду АР Крим витребувані докази по справі у тому числі оригінал реєстраційної справи Кооперативу "Івушка" та Садівничого товариства "Івушка", а також інші докази.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, відповідача та представників третьої особи, оцінивши докази по справі в їх сукупності, судом встановлено наступне.
25 вересня 1992 року рішенням виконавчого комітету Сімферопольської районної ради народних депутатів Республіки Крим №281 «Про реєстрацію Садівничого товариства Івушка» було зареєстровано Садівниче товариство «Івушка», з кількістю ділянок 700 на землях держзапасу на території Чистеньської сільської Ради, ідентифікаційний код юридичної особи 24697891 (а.с. 182, т.1). Рішенням Сімферопольської районної ради народних депутатів від 22.08.1992 року саме СТ «Івушка» була надана земельна ділянка площею 55,73га.
02 серпня 2005 року Сімферопольською районною державною адміністрацією АР Крим проведено державну реєстрацію юридичної особи Кооперативу "Івушка", ідентифікаційний код юридичної особи 33655487, що підтверджується свідоцтвом Серії АОО №441588 (а.с. 73, т.1).
Відповідно до п. 1.1. Статуту Кооперативу "Івушка", затвердженого протоколом №1 від 25.07.2005 року загальних зборів засновників Кооперативу "Івушка", Кооператив є правонаступником Садівничого Товариства "Івушка", що раніше зареєстровано Рішенням виконкому Сімферопольської районної Ради народних депутатів № 281 від 25.09.1992 року.
Постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.07.2008 року по справі № 2-8/1823-2008А за позовом Садівничого товариства "Івушка" до Сімферопольської районної державної адміністрації, державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації Попова М.Ю., третя особа кооператив "Івушка" про скасування державної реєстрації, встановлено, що між Садівничим товариством "Івушка" та кооперативом "Івушка" відсутній факт правонаступництва.
Відповідно до ч. 1 ст. 71 КАС України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
За таких підстав, суд вважає доведеним факт відсутності правонаступництва, між зазначеними юридичними особами.
Проаналізувавши матеріали справи та пояснення представників сторін, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, виходячи з наступного.
Згідно з частиною 1 статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших субєктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до частини 2 статті 2 КАС України до адміністративних судів можуть бути оскаржені будь-які рішення, дії чи бездіяльність субєктів владних повноважень, крім випадків, коли щодо таких рішень, дій чи бездіяльності Конституцією або законами України встановлено інший порядок судового провадження.
Відповідно до п. 1 частини 1 статті 17 КАС України компетенція адміністративних судів поширюється на спори фізичних чи юридичних осіб із субєктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи правових актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності.
Справою адміністративної юрисдикції (адміністративною справою) є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень (п.1 ч.1 ст.3 КАС України).
Пунктом 7 частини 1 статті 3 КАС України визначено поняття субєктів владних повноважень, до яких належать орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший субєкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Кооператив «Івушка» є самостійним суб'єктом права, самостійно захищає свої права і несе обов'язки та може самостійно виступати суб'єктом адміністративно-правових відносин.
Відповідно до вимог законодавства Кооператив «Івушка» є юридичною особою та має адміністративну правоздатність, яка включає можливість звернення до суду за захистом свого порушеного права.
Оскільки на розгляд суду поставлено питання про визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим, повязаних із реєстраційними діями раніше створеної юридичної особи - СТ «Івушка» щодо правомірності внесення відносно останнього записів до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, то лише позивач вправі звертатися до суду за захистом своїх порушених прав.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державний реєстратор посадова особа, яка відповідно до цього Закону від імені держави здійснює державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців.
Статтею 1 Закону України “Про місцеві державні адміністрації” встановлено, що виконавчу владу в областях, районах, районах Автономної Республіки Крим, у містах Києві та Севастополі здійснюють обласні, районні, Київська та Севастопольська міські державні адміністрації. Місцева державна адміністрація є місцевим органом виконавчої влади і входить до системи органів виконавчої влади. Місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Згідно зі статями 5,6 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців проводиться державним реєстратором виключно у виконавчому комітеті міської ради міста обласного значення або у районній, районній у містах Києві та Севастополі державній адміністрації за місцезнаходженням юридичної особи або за місцем проживання фізичної особи - підприємця.
Державний реєстратор на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці: проводить державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію змін до установчих документів юридичних осіб та державну реєстрацію зміни імені або місця проживання фізичних осіб - підприємців; проводить державну реєстрацію припинення юридичних осіб та державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичними особами підприємцями.
Державний реєстратор призначається на посаду та звільняється з посади міським головою міста обласного значення або головою районної, районної в містах Києві та Севастополі державної адміністрації за погодженням із спеціально уповноваженим органом з питань державної реєстрації.
Таким чином, державний реєстратор Сімферопольської районної державної адміністрації Попов Максим Юрійович та Сімферопольська районна державна адміністрація АР Крим у відносинах з фізичними та юридичними особами, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, наділені повноваженнями щодо ведення Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, отже реалізують владні управлінські функції, через що належить до суб'єктів владних повноважень в розумінні пп.7 п.1 ст.3 КАС України.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що даний спір є публічно-правовим і тому справу належить розглядати в порядку адміністративного судочинства.
Оцінюючи правомірність дій відповідача, суд керувався критеріями, закріпленими у частині 3 статті 2 КАС України, які певною мірою відображають принципи адміністративної процедури, які повинні дотримуватися при реалізації дискреційних повноважень владного субєкта.
Відповідно до частини 3 статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5)добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Стаття 19 Конституції України зобовязує орган влади діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, передбачені Конституцією та законами України.
Отже “на підставі” означає, що субєкт владних повноважень повинний бути утворений у порядку, визначеному Конституцією та законами України та зобовязаний діяти на виконання закону, за умов та обставин, визначених ним.
“У межах повноважень” означає, що суб'єкт владних повноважень повинен вчиняти дії, не виходячи за межі прав та обовязків, встановлених законами.
“У спосіб” означає, що суб'єкт владних повноважень зобовязаний дотримуватися встановленої законом процедури вчинення дії, і повинен обирати лише встановлені законом способи правомірної поведінки при реалізації своїх владних повноважень.
Суд зясовує, чи використане повноваження, надане субєкту владних повноважень, з належною метою; обґрунтовано, тобто вчинено через вмотивовані дії; безсторонньо, тобто без проявлення неупередженості до особи, стосовно якої вчиняється дія; добросовісно, тобто щиро, правдиво, чесно; розсудливо, тобто доцільно з точки зору законів логіки і загальноприйнятих моральних стандартів; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації, тобто з рівним ставленням до осіб; пропорційно та адекватно; досягнення розумного балансу між публічними інтересами та інтересами конкретної особи.
Спірні правовідносини регулюються Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» від 15.12.2003р. №755-IV (із змінами та доповненнями на момент виникнення спірних правовідносин 18.12.2007р.), відповідно до преамбули якого зазначено, що відносини, які виникають у сфері державної реєстрації юридичних осіб, а також фізичних осіб підприємців, регулюються саме цим Законом.
Порядок та підстави реєстрації, припинення реєстрації визначаються Законом України від 15.05.2003р. № 755-IV "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців".
Відповідно до частини 1 статті 4 даного Закону державна реєстрація юридичних осіб - це засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Статтею 17 Закону встановлено, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до статті 29 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи:
заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи;
примірник оригіналу або нотаріально посвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів;
оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію або документ, що підтверджує внесення плати за публікацію у спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату оригіналів установчих документів;
два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції;
документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
У відповідності до ч.1 ст. 33 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб підприємців» юридична особа припиняється в результаті передання всього свого майна, прав та обовязків іншим юридичним особам правонаступникам у результаті злиття, приєднання, поділу, перетворення (реорганізації) або в результаті ліквідації за рішенням, прийнятим засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженим ними органом, за судовим рішенням або за рішенням органу державної влади, прийнятим у випадках, передбачених законом».
Суд зазначає, що факт правонаступництва кооперативу «Івушка» від Садівничого товариства «Івушка» не знайшов свого підтвердження у судовому засіданні, оскільки це спростовується постановою Севастопольського апеляційного господарського суду від 17.07.2008 року по справі № 2-8/1823-2008А за позовом Садівничого товариства "Івушка" до Сімферопольської районної державної адміністрації, державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації Попова М.Ю., третя особа кооператив "Івушка" про скасування державної реєстрації, якою встановлено, що між Садівничим товариством "Івушка" та кооперативом "Івушка" відсутній факт правонаступництва.
Крім того суд, зазначає, що відповідно до частини 2 ст. 17 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, як дані про юридичних осіб, правонаступником яких є зареєстрована юридична особа. Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців наданого на запит суду, станом на 27.04.10 року не яких відомостей, щодо правонаступництва кооперативу "Івушка" не зазначено.
Також відповідно до протоколу №1 від 25.07.2005 року загальних зборів засновників кооперативу "Івушка", кооператив засновано трьома фізичними особами, як окрему юридичну особу, яки і стали його учасниками (а.с.249). Не яких відомостей про правонаступництво від Садівничого товариства "Івушка" з зазначеного протоколу не вбачається. У судовому засіданні, що відбулося 15.03.11 року представник позивача пояснив, що не може вказати кількість членів кооперативу "Івушка" та підтвердити її.
Посилання позивача на факт скасування постановою Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.01.09 року записів стосовно Садівничого товариства "Івушка" суд вважає неспроможним, оскільки відповідно до зазначеного рішення, яке набуло законної сили, суд:
- визнав протиправними дії державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо внесення 18.12.2007 року запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про включення відомостей про Садівниче товариство «Івушка» (ідентифікаційний код юридичної особи 24697891, організаційно-правова форма юридичної особи обслуговуючий кооператив, назва юридичної особи Садівниче товариство «Івушка», місцезнаходження юридичної особи: Україна, Сімферопольський район, село Чистеньке, 97570);
- визнав протиправними дії державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо внесення до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців 18 грудня 2007 року відомостей про заміну свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи і фактичну видачу бланку свідоцтва про державну реєстрацію Садівничого товариства «Івушка» (ідентифікаційний код юридичної особи 24697891) серії А 01 № 116320 від 18 грудня 2007 року;
- зобовязав державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про виключення реєстраційного запису № 1134120 0000 001318 від 18 грудня 2007 року про заміну свідоцтва про державну реєстрацію Садівничого товариства «Івушка»;
- визнав протиправними дії державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича про внесення 18 грудня 2007 року змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про юридичну особу щодо зміни керівника Садівничого товариства «Івушка»;
- зобовязав державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про виключення реєстраційного запису № 1134107 0001 001318 від 18 грудня 2007 року щодо зміни керівника Садівничого товариства «Івушка»;
- визнав протиправними дії державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо проведення 30 січня 2008 року державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи шляхом внесення змін до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про державну реєстрацію Статуту Садівничого товариства «Івушка» у новій редакції;
- зобовязав державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про виключення реєстраційного запису №1134105 0002 001318 від 30 січня 2008 року про державну реєстрацію Статуту Садівничого товариства «Івушка» у новій редакції;
- відмовив в задоволенні позову про визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо внесення 18 грудня 2008 року запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців про включення відомостей про Садівниче товариство «Івушка» та зобовязання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича скасувати реєстраційні записи № 1134120 0000 001318 від 18 грудня 2007 року, №1134107 0001 001318 від 18 грудня 2007 року, №1134105 0002 001318 від 30 січня 2008 року.
Судом встановлено, що відповідачем - державним реєстратором Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Поповим Максимом Юрійовичем на виконання зазначеної постанови суду Окружного адміністративного суду АР Крим скасовано записи у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців від 18.12.2007 року №1 134 107 0001 001318, щодо зміни керівника Садівничого товариства «Івушка»; № 1 134 105 0002 001318, щодо державної реєстрації Статуту Садівничого товариства «Івушка» у новій редакції, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців наданою на запит суду. Щодо виконання вимоги про зобов'язання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців запис про виключення реєстраційного запису № 1134120 0000 001318 від 18 грудня 2007 року про заміну свідоцтва про державну реєстрацію Садівничого товариства «Івушка», судом встановлено, що 18.12.2007 року під № 1 134 120 0000 001318 проведено реєстраційну дію з включення відомостей про юридичну особу СТ «Івушка» до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, а не реєстраційний запис про заміну свідоцтва про державну реєстрацію СТ «Івушка». Таким чином під № 1 134 120 0000 001318 проведено іншу реєстраційну дію ніж ту, яку постановою суду зобов'язано виключити з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців.
За таких вимог, суд дійшов до висновку про виконання державним реєстратором Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Поповим Максимом Юрійовичем постанови Окружного адміністративного суду АР Крим від 30.01.09 року по справі 2а-5333/08/8.
В ході судового розгляду справи судом досліджений протокол №3 від 14 березня 2009 року, відповідно до якого відбулися загальні збори членів СТ «Івушка», який наданий третьою особою Садівничим товариством «Івушка», згідно змісту якого вбачається, що за результатами зборів прийнято рішення про позбавлення посадових обов'язків та звільнення з посади Садівничого товариства "Івушка" голови правління Чіркова Володимира Ілліча; усунуто недоліки в офіційному найменуванні посадової особи СТ "Івушка" заміст найменування "голова СТ" посадову особу іменувати "голова правління" та обрано головою правління СТ "Івушка" ОСОБА_2; затверджено Статут у новій редакції СТ "Івушка" та вповноважено голову правління ОСОБА_2 підписати Статут СТ "Івушка" в новій редакції (а.с. 118).
Законодавчо поняття «садівниче товариство» не врегульоване. З практики застосування термінів, слів та словосполучень у юриспруденції під «Садівничим товариством» розуміють добровільне громадське об'єднання, яке створюється для організації колективного саду, підлягає реєстрації в органах державної влади і має статус юридичної особи, користується правами і виконує обов'язки, пов'язані з його діяльністю, і має самостійний баланс.
Враховуюче, що Садівниче товариство «Івушка» має організаційно-правову форму «обслуговуючий кооператив» до спірних правовідносин можливе застосування вимог Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003р. №1087-IV.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про кооперацію» від 10.07.2003р. №1087-IV визначено, що Вищим органом управління кооперативу є загальні збори членів кооперативу. До компетенції загальних зборів членів кооперативу належить:
затвердження статуту кооперативу та внесення до нього змін, прийняття інших рішень, що стосуються діяльності кооперативу;
утворення органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу, інших органів кооперативу;
заслуховування звітів його органів управління і органів контролю;
затвердження порядку розподілу доходу кооперативу;
визначення розмірів вступного і членського внесків та паїв;
визначення розмірів, порядку формування та використання фондів кооперативу;
визначення розмірів оплати праці голови правління, голови ревізійної комісії (ревізора), а також кошторису на утримання апарату органів управління та органів контролю за діяльністю кооперативу;
затвердження річного звіту і балансу кооперативу;
затвердження рішення правління або голови про прийняття нових членів та припинення членства;
прийняття рішень щодо володіння, користування та розпорядження майном;
утворення спеціальних комісій із залученням як консультантів найманих працівників;
прийняття рішень про вступ кооперативу до кооперативних об'єднань;
прийняття рішень про реорганізацію або ліквідацію кооперативу.
Черговість та порядок скликання загальних зборів, в тому числі позачергових, порядок прийняття рішення також визначені статтею 15 Закону України «Про кооперацію». Так, позачергові загальні збори членів кооперативу скликаються на вимогу: не менше третини його членів; спостережної ради; ревізійної комісії (ревізора); органу управління кооперативного об'єднання, членом якого він є.
Загальні збори членів кооперативу правомочні вирішувати питання, якщо на них присутні більше половини його членів, а збори уповноважених - за наявності не менше двох третин уповноважених.
Кожний член кооперативу чи уповноважений кооперативу має один голос, і це право не може бути передано іншій особі.
Рішення загальних зборів членів (зборів уповноважених) кооперативу про прийняття, внесення змін до статуту, вступ до кооперативного об'єднання або вихід з нього та про реорганізацію або ліквідацію кооперативу вважається прийнятим, якщо за нього проголосувало не менш як 75 відсотків членів кооперативу, присутніх на загальних зборах кооперативу. З інших питань рішення приймаються простою більшістю голосів членів (уповноважених) кооперативу, присутніх на його загальних зборах.
Зі змісту протоколу № 3 від 14.03.2009 року вбачається, що на загальних зборах були присутні 270 членів СТ "Івушка", при цьому в протоколі не зазначено загальну кількість членів СТ "Івушка", але судом не встановлено фактів визнання незаконними загальних зборів членів Садівничого товариства "Івушка", проведених 14.03.2009 року.
У березні 2009 року на підставі зазначеного протоколу №3 загальних зборів членів СТ «Івушка» проведеного 14.03.2009 року, від імені юридичної особи Садівничого товариства «Івушка» державному реєстратору Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попову Максиму Юрійовичу головою СТ «Івушка» ОСОБА_2 було подано реєстраційну картку про проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи «Форма № 3 - на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи» (а.с. 114-115, т.1); реєстраційну картку про внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців - "Форма № 4 на внесення змін до відомостей про юридичну особу, які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців" (а.с. 115-117, т.1).
На підставі поданих документів відповідач 30 березня 2009 року вніс записи про зміни до відомостей про юридичну особу під номером 1 134 107 0008 001318, державну реєстрацію змін до установчих документів юридичної особи № 1 134 105 0009 001318 та заміну свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи № 1 134 108 0010 001318.
Таким чином, судом встановлено, що відповідач провів реєстраційні дії 30.03.2009 року з внесення записів на підставі поданих йому повноважною особою документів та відповідних реєстраційних карток затвердженої форми.
Суд звертає увагу позивача, що відповідно до прийнятого рішення загальних зборів членів СТ «Івушка» від 14.03.2009 року саме ОСОБА_2 є головою правління СТ «Івушка» та саме її вповноважено подати від імені юридичної особи Садівничого товариства «Івушка» державному реєстратору статут в новий редакції для здійснення реєстраційних дій, тому доводи позивача про те що ОСОБА_2 не є уповноваженою особою не знайшли свого підтвердження у судовому засіданні та спростовуються матеріалами справи.
Щодо посилання позивача на факт припинення реєстрації СТ "Івушка" суд зазначає наступне. В матеріалах справи є лист аналітико-статистичного відділу Господарського суду АР Крим від 05.03.2008р., в якому повідомляється, що справа під №2-8/10841-2001, зареєстрована в програмі «Діловодство» як справа, по якій позивачем виступає Сімферопольська МДПІ до СТ «Івушка», предметом спору по якій є скасування державної реєстрації. 19.10.2001 року винесено рішення по даній справі, а саме позов задоволено повністю (а.с. 94, 143, т.1).
Листом Господарського суду АР Крим від 07.12.2010р. № 2/20-2030 ОКВ, повідомлено, що згідно акту господарського суду АР Крим від 01.03.2005 року про знищення архівних матеріалів та арбітражних справ за 2001 рік, термін зберігання яких закінчився, справа № 2-8/10841-2001 за позовом Сімферопольської МДПІ до СТ "Івушка" про припинення юридичної особи знищена.
ДПІ в Сімферопольському районі АРК листом від 19.01.2011р. направила на адресу суду копію рішення Господарського суду АР Крим від 12.11.2001 року по справі № 2-8/10741-01 за позовом Сімферопольської МДПІ до СТ "Івушка" про скасування державної реєстрації, але копія даного рішення не засвідчена в установленому законом порядку.
Відповідач у судовому засіданні повідомив, що рішення Господарського суду АР Крим по справі №2-8/10841-2001 про скасування державної реєстрації Садівничого товариства «Івушка» на адресу державного реєстратора Сімферопольської РДА не надходило, у звязку із тим, що в 2001 році ще не було Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», а відповідно у нього не було обов'язку для проведення відповідних реєстраційних дій.
Отже, належних доказів про скасування державної реєстрації Садівничого товариства «Івушка» на підставі судового рішення у матеріалах справи немає, а здійснені судом заходи щодо витребування судового рішення яке набуло чинності, належним образом засвідченого не надали результатів, тому у звязку із відсутністю належним чином оформленого рішення неможливо стверджувати про наявність достатніх та належних доказів скасування державної реєстрації Садівничого товариства «Івушка» в 2001 році.
Відповідно до п. 6 ст. 9 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців" заміна свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи проводиться у разі:
внесення змін до установчих документів юридичної особи, якщо ці зміни пов'язані із зміною найменування юридичної особи;
внесення змін до відомостей про юридичну особу, якщо ці зміни пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи;
внесення змін до відомостей про фізичну особу - підприємця, якщо ці зміни пов'язані із зміною імені та/або місця проживання фізичної особи - підприємця;
втрати або пошкодження свідоцтва про державну реєстрацію.
Як встановлено вище 30.03.2009 року новообраним головою правління СТ "Івушка" ОСОБА_2 подані документи на проведення державної реєстрації зміни керівника юридичної особи, змін до установчих документів юридичної особи та заміни свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи (а.с. 211, т.1) у зв'язку з пошкодженням свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи.
Таким чином, суд дійшов до висновку, що державним реєстратором проведено заміну свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи СТ "Івушка" у відповідності до наданих повноважень, за наявності підстав передбачених Законом.
Крім того, суд враховує той факт, що Садівниче товариство "Івушка" (ідентифікаційний код 24697891) є самостійною юридичною особою і відповідно зміні внесені реєстратором не могли вплинути на права та обов'язки Кооперативу "Івушка" (ідентифікаційний код 33655487), який як встановлено, не є правонаступником Садівничого товариства "Івушка".
За таких підстав суд, не вбачає підстав для проведення захисту прав позивача, оскільки на час розгляду справи встановлено відсутність порушення прав, свобод та інтересів саме позивача у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку субєктів владних повноважень при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства.
За таких обставин, позовні вимоги позивача щодо визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо внесення відомостей в ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про заміну свідоцтва про державну реєстрацію від 30.03.09р. Садівничого товариства "Івушка", реєстраційний запис №11341080010001318; зобов'язання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про виключення реєстраційного запису №11341080010001318 від 30.03.09р. про заміну свідоцтва про державну реєстрацію Садівничого товариства "Івушка"; визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича щодо проведення 30.03.09р. державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи шляхом внесення змін до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про державну реєстрацію Статуту садівничого товариства "Івушка" у новій редакції, реєстраційний запис №11341050009001318; зобов'язання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про виключення реєстраційного запису №11341050009001318 від 30.03.09р. про державну реєстрацію Статуту Садівничого товариства "Івушка" у новій редакції; визнання протиправними дій державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича про внесення 30.03.09р. змін до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців про юридичну особу щодо зміни керівника Садівничого товариства "Івушка", реєстраційний запис №11341070008001318; зобов'язання державного реєстратора Сімферопольської районної державної адміністрації АР Крим Попова Максима Юрійовича внести до ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців запис про виключення реєстраційного запису №11341070008001318 від 30.03.09р. про державну реєстрацію щодо зміни керівника Садівничого товариства "Івушка", не підлягають задоволенню.
Вступну та резолютивну частину постанови проголошено у судовому засіданні 15 березня 2011 року. У повному обсязі постанову складено 21 березня 2011 року.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 94, 122, 158-163, ст. 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ПОСТАНОВИВ:
У задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Александров О.Ю.