Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"15" червня 2011 р.Справа № 16/5025/728/11 За позовом Прокурора Новоушицького району смт. Нова Ушиця в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця
до Селянсько-фермерського господарства „Айстра-1”, с. Воробіївка Дунаєвецького району
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький
про стягнення 139 200,00 грн. заборгованості
Суддя В. В. Магера
Представники сторін:
від позивачів: не зявились;
від відповідача: ОСОБА_1. представник за довіреністю від 17.05.2011 р.;
від 3-ї особи: ОСОБА_2. представник за довіреністю № 15-07/31-210 від 11.01.2011 р.;
за участю Грамчук Т.А. прокурора відділу прокуратури області.
В засіданні суду оголошено вступну та резолютивну частину рішення згідно ст. 85 ГПК України.
Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивачів звернувся із позовом, згідно якого просить суд стягнути з відповідача 139200,00 грн. заборгованості.
В обґрунтування заявленого позову прокурор посилається на те, що кошти в сумі 139200,00 грн. були перераховані відповідачу на виконання договору 06.10.2008 року , що підтверджується платіжним дорученням №324 від 6 жовтня 2008 року.
Посилається на те, що рішенням господарського суду від 02.06.2010 року у справі №4/578-10 задоволено позов СФГ „Айстра-1” до Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької державної адміністрації та визнано недійсним договір про надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 25.09.2008 року, проте кошти, одержані СФГ „Айстра-1” відповідно до цього договору, господарством не повернуто.
Прокурор посилається на те, що згідно ст.204 ГК України, якщо господарське зобов'язання визнано недійсним як таке, що вчинено з метою, яка завідомо суперечить інтересам держави і суспільства, то за наявності наміру в обох сторін - у разі виконання зобов'язання обома сторонами - в доход держави за рішенням суду стягується все одержане ними за зобов'язанням, а у разі виконання зобов'язання однією стороною з другої сторони стягується в доход держави все одержане нею, а також все належне з неї першій стороні на відшкодування одержаного.
Відповідно до п.11 Постанови Кабінету Міністрів України суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51%, кошти резервного фонду бюджету виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
Стверджує, що кошти, надані з резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності приватної форми власності підлягають безумовному поверненню, а відсутність у відповідних актах розпорядників цих коштів умов щодо строку та умов їх повернення, не може вважатись умовою неповернення таких коштів та підставою для відмови у їх стягненні, оскільки в такому випадку застосовуються загальні положення п. 11 постанови КМ України від 29.03.02 №415.
Посилається на те, що оскільки СФГ „Айстра-1” засноване на приватній власності (ЄДРПОУ №31424783), а в такому випадку кошти з резервного фонду бюджету повинні виділятися останньому на умовах повернення.
Вказує, що станом на 07.04.2011 року, в порушення вимог ст.204 Господарського кодексу України та положень постанови Кабінету Міністрів України №415 від 29.03.2002р., кошти господарством не повернуті., що стало підставою для звернення прокурора із даним позовом.
Позивач-1 представника в засідання суду не направив, проте листом за вих.№07-16-1687/11 від 24.05.2011р. позовні вимоги підтримав та зазначив, що відповідно до ст.24 Бюджетного кодексу України від 21.06.2001 р., що діяв на момент перерахування коштів СФГ „Айстра-1”: „Резервний фонд бюджету формується для здійснення непередбачених видатків, що не мають постійного характеру і не могли бути передбачені при складанні проекту бюджету. Порядок використання коштів з резервного фонду бюджету визначається Кабінетом Міністрів України.”
Відповідно до абз.2 п.11 Порядку використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.03.2002 р. № 415, кошти із резервного фонду бюджету суб'єктам господарської діяльності недержавної форми власності або суб'єктам господарської діяльності, у статутному фонді яких корпоративні права держави становлять менше ніж 51 відсоток, виділяються через головних розпорядників бюджетних коштів лише на умовах повернення.
В зазначеному листі позивач-1 просить суд розгляд справи проводити без участі його повноважного представника.
Позивач-2 в засідання суду повноважного представника не направив, поважні причини неявки не повідомив.
Представник відповідача в засідання суду 15.06.2011р. з`явився, у поданому суду письмовому відзиві від 15.06.2011р. відповідач посилається на те, що кошти були виділені господарству на підставі розпорядження Кабінету Міністрів №1010-р від 28 липня 2008 року „Про часткову компенсацію витрат с/г підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницькій областях”, яким виділено кошти для проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, відповідно до розподілу.
Зокрема, листом Державного казначейства України від 01.08.2008 року № 6-10/2014-12551 Головному управлінню Державного казначейства у Хмельницькій області надіслано розпис асигнувань резервного фонду за кодом програмної класифікації видатків (КПКВ) 7921710 "Часткова компенсація витрат с/г підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року" за кодом економічної класифікації видатків ( КЕКВ) 1310 „Субсидії та поточні трансфери підприємствам, установам, організаціям”.
Відповідно до роз`яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, за твердим наказом Державного казначейства України від 04.11.2004 року № 194 (із змінами), поточні платежі юридичним особам за КЕКВ 1310, які включають субсидії... підприємствам і організаціям сільського господарства є невідплатними і безповоротними, а тому заборгованість по даній допомозі в органах Державного казначейства не обліковується.
Відповідач вказує, що дані кошти можуть бути повернені лише при умові прийняття відповідного рішення уповноваженого органу. На сьогоднішній день такого рішення Кабінетом Міністрів України не прийнято, тому питання про повернення коштів не може ставитися Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької РДА. Крім того, п. 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2002р. №415 „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду бюджету” зазначено, що кошти резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення.
Тому, відповідач просить відмовити прокурору в позові.
Представник третьої особи в засідання суду прибув, у письмовому поясненні від 14.06.2011р. за вих.№15-07/258-546 повідомив суду наступне: відповідно до абз.2 п.1 розпорядження КМ України №1010-р. від 28.07.08р. „Про часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків, внаслідок стихії, що сталася у Волинській, Львівській, Рівненській та Хмельницьких областях” кошти на проведення часткової компенсації витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 року видаються Мінфіном за рахунок коштів резервного фонду Державного бюджету України.
Визначення напрямків використання коштів резервного фонду державного та місцевого бюджетів і встановлення процедури, пов'язаної з виділенням коштів резервного фонду відповідного бюджету та звітуванням про їх використання встановлюється Порядком використання коштів резервного фонду бюджету, затвердженого Постановою КМУ № 415 від 29.03.2002р. (надалі Порядок).
Так, п.11 Порядку зазначає, що кошти з резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів з резервного фонду бюджету. Розпорядженням КМУ від 28.07.2008 р. № 1010-р та Розпорядженням голови Хмельницької обласної державної адміністрації від 12.08.2008р. № 428/2008-р „Про розподіл коштів, виділених кабінетом Міністрів України на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася в червні-липні 2008 р. на території Хмельницької області” зазначені умови не були визначені, а бюджетні асигнування були виділені за КЕКВ 1310.
Головним управлінням Державного казначейства України у Хмельницькій області (в особі Новоушицького управління Державного казначейства ГУ ДКУ у Хмельницькій області) відповідно до платіжних доручень були використані бюджетні кошти на часткову компенсацію витрат сільськогосподарських підприємств, які зазнали збитків внаслідок стихії, що сталася у червні-липні 2008 року на території Хмельницької області СФГ „Айстра-1” у сумі 139 200,00 грн. за КЕКВ 1310 „Субсидії і поточні трансферту підприємствам (установам, організаціям)”, що відповідає розпорядчим документам Кабінету Міністрів України, Міністерства фінансів України, Хмельницької обласної та Новоушицької районної державних адміністрацій.
Відповідно до Роз'яснення щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету, затвердженого Наказом Державного казначейства України №330 від 08.12.2006р. до категорії видатків „Субсидії і поточні трансферти (1300)” відносяться всі невідплатні державні платежі, які не підлягають поверненню і передбачаються лише на поточні цілі одержувача бюджетних коштів.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця як юридична особа значиться в Єдиному держаному реєстрі підприємств та організацій України згідно довідки головного управління статистики у Хмельницькій області №28 від 24.07.2006р.
Селянське (фермерське) господарство „Айстра-1” с.Воробіївка Дунаєвецького району як юридична особа значиться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців згідно витягу із ЄДР станом на 18.01.2011р.
25.09.2008 р. між Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації смт. Нова Ушиця (позикодавець) та ТОВ „Айстра-1” с. Воробіївка Дунаєвецького району (позичальник) було укладено договір надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету б/н.
П.2 договору визначено, що позика надається відповідно до Розпорядження Кабінету Міністрів України від 28.07.2008р. №1010-р із резервного фонду Державного бюджету на безпроцентній основі. Позикою за цим договором є грошові кошти у розмірі 139200,00 грн. (п. 6 договору). Відповідно до п.7 договору, термін повернення позики - 01.10.2009 року.
У договорі стороною позичальником визначено Товариство з обмеженою відповідальністю „Айстра-1” в особі генерального директора Ференц М.О., що діє на підставі Статуту. Підпис керівника Ференц М.О. скріплений печаткою Селянського (фермерського) господарства „Айстра-1” (код ЗКПО 31424783).
Кошти в розмірі 139 200,00 грн. були перераховані Селянському (фермерському) господарству „Айстра-1” на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 02.08.2008 р. №428/2008-р як компенсація витрат внаслідок стихії згідно платіжного доручення №324 від 06.10.2008р.
Рішенням Господарського суду Хмельницької області від 02.06.2010р. по справі №4/578-10 договір надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 25.09.2008р. було визнано недійсним із посиланням на ст.215 ЦК України як такий, що не відповідає загальним підставам дійсності правочинів, визначених ст.203 ЦК України, оскільки особа, яка вчинила правочин, не мала необхідного обсягу цивільної дієздатності.
Оскільки кошти позивачу не були повернуті, прокурор Новоушицького району в інтересах позивачів звернувся з позовом до суду про стягнення з відповідача СФГ „Айстра-1” с. Воробіївка Дунаєвецького району заборгованості в сумі 139200,00 грн., посилаючись на ст.204 ГК України.
Досліджуючи надані сторонами докази, аналізуючи наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне:
Відповідно до ст.174 Господарського кодексу України господарські зобовязання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Відповідно до ст.193 Господарського кодексу України субєкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобовязання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобовязання відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
В ході розгляду даної справи та згідно рішення господарського суду Хмельницької області від 02.06.2010р. по справі №4/578-10 за позовом Селянського (фермерського) господарства “Айстра-1” до Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації про визнання договору недійсним, судом встановлено наступне: між Управлінням агропромислового розвитку Новоушицької РДА (позикодавець) та ТОВ „Айстра-1” (позичальник) було укладено договір надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 25.09.2008р. Позикою за цим договором є грошові кошти у розмірі 139 200 грн. (п. 6 договору). Відповідно до п.7 договору термін повернення позики - 01.10.2009 року.
При цьому, рішенням господарського суду Хмельницької області від 02.06.2010р. по справі №4/578-10 договір надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 25.09.2008р. було визнано недійсним із посиланням на ст.215 ЦК України як такий, що не відповідає загальним підставам дійсності правочинів, визначених ст.203 ЦК України, оскільки особа, яка вчинила правочин, не мала необхідного обсягу цивільної дієздатності.
Рішенням суду від 02.06.2010 р. по справі №4/578-10 також встановлено, що прийняті СФГ ”Айстра-1” кошти в розмірі 139200,00 грн. не можуть розглядатися як схвалення правочину особою, оскільки перерахування коштів було здійснено на підставі розпорядження Хмельницької обласної державної адміністрації від 02.08.2008 р. №428/2008-р як компенсація витрат внаслідок стихії (платіжне доручення №324 від 06.10.2008р.), а не згідно умов спірного договору.
Судом враховуються положення ч.2 ст.35 ГПК України, згідно яких факти, які встановлені рішенням господарського суду під час однієї справи, не доводяться знову при вирішенні інших спорів, в яких беруть участь ті самі сторони.
Оскільки рішенням господарського суду Хмельницької області від 02.06.2010р. по справі №4/578-10 договір надання та використання коштів резервного фонду державного бюджету від 25.09.2008р. був визнаний недійсним, і дане судове рішення в установленому законом порядку набуло чинності, не оскаржувалось та не скасоване, встановлені ним факти в силу ст.35 ГПК України приймаються як належні та не потребують повторного доказування.
Судом в даному випадку приймається до уваги, що термін повернення коштів сторони обумовлювали в договорі від 25.09.2008р., який в установленому законом порядку визнаний недійсним. Натомість, інших договорів, якими б сторони погодили строк їх повернення, суду не подано.
Крім того, п.1 Постанови Кабінету Міністрів України від 20.03.2002р. №415 „Про затвердження порядку використання коштів резервного фонду бюджету” зазначено, що кошти резервного фонду бюджету виділяються на безповоротній основі або на умовах повернення, про що зазначається у рішенні про виділення коштів резервного фонду бюджету.
За умовами ст. 22 даної Постанови №415 від 20.03.2002р., у разі визнання доцільності та можливості виділення коштів з резервного фонду бюджету Мінекономіки (уповноважений місцевий орган) готує відповідний проект рішення, в якому повинно бути визначено, крім іншого умови повернення коштів, виділених з резервного фонду бюджету.
Проте, в розпорядженні Кабінету Міністрів України від 28.07.2008 року №10-10-р., в розпорядженні Хмельницької облдержадміністрації № 428/2008 р. від 12.08.2008 р., в розпорядженні Новоушицької райдержадміністрації №649/08 від 12.08.2008 р. не визначено умов та строків повернення виділених з резервного фонду бюджетних коштів.
Посилання прокурора на ст.204 ГК України як на підставу для повернення заборгованості відповідачем в сумі 139200,00 грн. до уваги судом не приймається, оскільки застосування наслідків недійсності правочину можливе у разі умислу сторін правочину, що прокурором по даній справі не доведено.
Таким чином, у задоволенні позову із підстав, визначених у ньому, суд вважає за необхідне відмовити.
Витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу на відповідача не покладаються відповідно до ст.ст.44, 49 ГПК України.
Керуючись ст.ст.1, 2, 45, 12, 49, 82-85 Господарського процесуального кодексу України, СУД -
В И Р І Ш И В:
В позові прокурора Новоушицького району смт. Нова Ушиця в інтересах держави в особі Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця та Управління агропромислового розвитку Новоушицької районної державної адміністрації, смт. Нова Ушиця до Селянсько-фермерського господарства „Айстра-1”, с. Воробіївка Дунаєвецького району за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивачів Головного управління Державного казначейства у Хмельницькій області, м. Хмельницький про стягнення 139 200,00 грн. заборгованості відмовити.
СуддяВ.В. Магера
Повний текст рішення складено та підписано 17.06.2011р.
Віддрук. 6 прим.:
1 - до справи;
2,3 - позивачам;
4 - відповідачу;
5 - третій особі
6-в прокуратуру