Єдиний державний реєстр судових рішень
ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА
01025, м. Київ, вул. Десятинна, 4/6, тел. 278-43-43 П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
м. Київ
14 квітня 2011 року 11:08 № 2а-13356/10/2670
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі:
головуючого судді Скочок Т.О.
при секретарі судового засідання Новик В.М.,
за участю:
помічника прокурора Оболонського району м.Києва Біди С.П. (посвідчення № 25 дійсне до 31.01.2016 року),
представника позивача ОСОБА_1 (довіреність № 5-КУ від 17.11.2011 року) ,
представник відповідача ОСОБА_2 (довіреність № 2-а від 01.03.2011 року),
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомЗаступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області
до Публічного акціонерного товариства "Завод дитячого харчування "Салюс" (до зміни найменування - Відкрите акціонерне товариство «Завод дитячого харчування «Салюс»)
простягнення штрафних санкцій в розмірі 85 000,00 грн О Б С Т А В И Н И С П Р А В И:
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся Заступник прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави в особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Завод дитячого харчування «Салюс»про стягнення штрафних санкцій в розмірі 85000, 00 грн.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 20.09.2010 року відкрито провадження в адміністративній справі № 2а-13356/10/2670.
Згідно протоколу розподілу справ між суддями від 14.01.2011 року на підставі пункту 2.5.14 «Положення про автоматизовану систему документообігу в адміністративних судах», у звязку з припиненням повноважень судді Пилипенко О.С., у справі суддю призначено повторно та передано справу судді Скочок Т.О.
17 січня 2011 року справу № 2а-13356/10/2670 прийнято до провадження суддею Скочок Т.О.
Позовні вимоги мотивовані тим, що у відношенні ВАТ «Завод дитячого харчування «Салюс»винесено постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 17 березня 2010 року № 133-КУ (а.с.6), згідно з якою до відповідача застосовано санкцію у вигляді штрафу в розмірі 5000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (85000 грн.) за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 27.08.2009 року № 805-КУ (а.с. 28).
В судовому засіданні прокурор підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити. Представник позивача в судовому засіданні позов підтримав повністю, наголосив на тому що Постанова від 17 березня 2010 року № 133-КУ відповідачем ні в адміністративному ні в судовому порядку не оскаржена та не виконана суму штрафу в добровільному порядку відповідачем не сплачено. З огляду на викладене, згідно із статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, подавши свої письмові заперечення, та зазначив, що рішення, винесені позивачем на підставі розпорядження територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку №805-КУ від 27.08.2009 року, є протиправними, адже як за своїм змістом не відповідають усім вимогам закону, так і ґрунтуються на рішенні, яке не відповідає усім вимогам закону та по своїй суті є суперечливим. Враховуючи викладене, представник відповідача просив відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані Позивачем і Відповідачем документи і матеріали, вислухавши пояснення представника позивача та представника відповідача по суті спору, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору, суд
В С Т А Н О В И В:
Відкрите акціонерне товариство «Завод дитячого харчування «Салюс», після зміни найменування юридичної особи у звязку з приведенням діяльності відповідача у відповідність із Законом України «Про акціонерні товариства»Публічне акціонерне товариство «Завод дитячого харчування «Салюс», зареєстровано Оболонською районною у місті Києві державною адміністрацією 25.02.1998 року; ідентифікаційний код: 21571406, місцезнаходження: 04201, м.Київ, вул.Майорова, б.2. У звязку із зміною найменування юридичної особи 14.10.2010 року товариству замінено свідоцтво про державну реєстрацію на свідоцтво серії А01 №680394 (а.с.39).
Як вбачається із Статуту Публічного акціонерного товариства «Завод дитячого харчування «Салюс»(а.с.41-51) статутний капітал Публічного акціонерного товариства «Завод дитячого харчування «Салюс»(далі відповідач, ПАТ «ЗДХ «Салюс» або ВАТ «ЗДХ «Салюс») становить 15107697,00 грн. (пятнадцять мільйонів сто сім тисяч шістсот девяносто сім гривень 00 коп.) поділений на 60430788 простих іменних акцій номінальною вартістю 0, 25 грн. кожна.
Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку, відповідно до Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»(Закон N 2804-IV) є державним органом, підпорядкованим Президенту України і підзвітним Верховній Раді України, що здійснює державне регулювання на ринку цінних паперів шляхом здійснення комплексних заходів щодо упорядкування, контролю, нагляду за ринком цінних паперів та їх похідних. Згідно зі статтею 6 вищевказаного Закону N 2804-IV Комісія здійснює повноваження через центральний апарат і свої територіальні органи.
Згідно з пунктом з пунктом 10 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право надсилати емітентам, особам, які здійснюють професійну діяльність на ринку цінних паперів, фондовим біржам та саморегулівним організаціям обов'язкові для виконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери та вимагати надання необхідних документів відповідно до чинного законодавства.
27 серпня 2009 року уповноваженою особою Комісії у відношенні ВАТ «ЗДХ «Салюс»було винесено Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 805-КУ, яким було зобовязано Відповідача у термін до 28.09.2009 року усунути порушення законодавства про цінні папери та до 28.09.2009 року письмово проінформувати (з наданням відповідних документів) уповноважену особу Комісії про виконання цього розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери за адресою: вул.Антоновича (Горького), 51, м.Київ, 03680, територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області (а.с.28).
27 серпня 2009 року Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 805-КУ супровідним листом від 01.09.2009 року №06/5302/09-20 (а.с. 137) , в порядку передбаченому пунктом 16 розділу І Правил розгляду справ про порушення вимог законодавства на ринку цінних паперів та застосування санкцій, затверджених рішенням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку від 11.12.2007 року за № 2272 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 12 лютого 2008 року за № 120/14811(далі Правила № 2272), відповідно до реєстру №268 від 01.09.2009 року було направлено відповідачу (а.с.99).
Слід відмітити, що зазначене спростовує твердження Відповідача, надане в додаткових поясненнях у справі від 11.04.2011 року, щодо можливого не відправлення йому Позивачем вказаного розпорядження.
У звязку з допущенням технічної помилки у Розпорядженні про усунення порушень законодавства про цінні папери № 805-КУ від 27.08.2009 року Відповідачу, згідно з реєстром рекомендованих відправлень № 279 від 10.09.2009 року (а.с.119), було направлено лист №06/5491/09-20 від 09.09.2009 року яким відповідачу повідомлялося про допущення технічної помилки та про її виправлення (а.с.136).
Cлід зазначити, що викладене спростовує твердження відповідача про те, що територіальним управлінням Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області незаконно та в односторонньому порядку було змінено в розпорядженні про усунення порушень законодавства про цінні папери № 805-КУ від 27.08.2009 року період неподання регулярної річної інформації з 2008 на 2007 рік.
23 лютого 2010 року, в порядку передбаченому п.1 Розділу ІV Правил № 2272, Позивачем винесено Постанову про порушення справи про правопорушення на ринку цінних паперів у відношенні ВАТ «ЗДХ «Салюс»з якої вбачається, що уповноваженою особою Комісії було встановлено ознаки порушення ВАТ «ЗДХ «Салюс»п.10 ст.8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні», а саме: не виконання Розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери від 27.08.2009 року № 805-КУ, термін виконання якого закінчився 28.09.2009 року. Зокрема, вказаною постановою керівника або повноваженого представника Товариства було запрошено на 04.03.2010 року для підписання акта про правопорушення на ринку цінних паперів та надання письмових пояснень (а.с.96).
04 березня 2010 року, в порядку передбаченому Розділом ІV Правил № 2272, складено та підписано Акт про правопорушення на ринку цінних паперів № 147-КУ в якому, зокрема, зазначено, що на виконання розпорядження ВАТ «ЗДХ «Салюс»не надавало жодних документів, що свідчить про невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери (а.с. 8). Крім того, Позивачем, в порядку передбаченому п.4 розділу V Правил №2272, було винесено постанову про розгляд справи про правопорушення на ринку цінних паперів від 04.03.2010 року, якою проінформовано Відповідача про призначення розгляду справи про правопорушення на ринку цінних паперів на 17.03.2010 року (а.с.93). Як вбачається з реєстру поштового відправлення №39 від 09.03.2010 року зазначені акт та постанова від 04.03.2010 року були направлені Відповідачу (а.с.95).
Виходячи із змісту п.3 розділу VІІ Правил №2272, за справою про правопорушення уповноважена особа комісії приймає, зокрема, рішення про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів.
Відповідно до пункту 14 статті 8 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України»Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку має право накладати адміністративні стягнення, штрафні та інші санкції за порушення чинного законодавства на юридичних осіб та їх співробітників, аж до анулювання ліцензій на здійснення професійної діяльності на ринку цінних паперів.
Пунктом 8 частини 1 статті 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України» передбачено, що Державна комісія з цінних паперів та фондового ринку застосовує до юридичних осіб фінансові санкції за невиконання або несвоєчасне виконання рішень Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку або розпоряджень, постанов або рішень уповноважених осіб Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку щодо усунення порушень законодавства на ринку цінних паперів у розмірі від тисячі до пяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Відповідно до статті 12 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів України»штрафи, передбачені статтею 11 цього Закону, накладаються Головою Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку, членом Комісії, начальником відповідного територіального органу або за його письмовим дорученням його заступником після розгляду матеріалів, які засвідчують факт правопорушення.
Так, 17.03.2010 року за результатами розгляду справи начальником територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області було винесено Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 133-КУ відповідно до якої за невиконання розпорядження про усунення порушень законодавства про цінні папери № 805-КУ, термін виконання якого закінчився 28.09.2009 року, було накладено штраф на ВАТ «ЗДХ «Салюс»у розмірі 5 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 85000 гривень. При цьому, керівник або повноважений представника Товариства на розгляд справи не зявився. Постанову про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів № 133-КУ, в порядку передбаченому п. 16 розділу І Правил №2272, було надіслано Відповідачу, що підтверджується реєстром поштових рекомендованих відправлень №57 від 19.03.2010 року (а.с.92).
Під час розгляду справи судом встановлено, що Постанова про накладення санкції за правопорушення на ринку цінних паперів від 17.03.2010 року №133-КУ, на підставі якої позивачем заявлено до стягнення суму штрафних санкцій у розмірі 85000, 00 грн., Відповідачем не оскаржувалась та не виконана в добровільному порядку сума штрафу не сплачена.
Згідно зі статтею 11 Закону України «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні у разі несплати штрафу протягом 15 днів примусове стягнення штрафів здійснюється на підставі відповідного рішення суду за позовом Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку.
Згідно ч. 1 ст. 9 Кодексу адміністративного судочинства, суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Проаналізувавши матеріали адміністративної справи та надані сторонами докази суд приходить до висновку, що Територіальне управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в м.Києві та Київській області при винесенні постанови про накладення санкції про правопорушення на ринку цінних паперів від 17.03.2010 року №133-КУ діяло на підставі, в межах повноважень та у спосіб передбачений Законами України «Про цінні папери та фондовий ринок», «Про державне регулювання ринку цінних паперів в Україні»та Правилами № 2272.
Відповідно до частини 1 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.
Беручи до уваги те, що відповідач у встановлені законодавством строки суму штрафу не сплатив, рішення про його застосування не оскаржив, а також те, що відповідачем не спростовано доводи позивача, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню в повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 69-71, 86, 94, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
П О С Т А Н О В И В :
1. Позов Заступника прокурора Оболонського району міста Києва в інтересах держави особі Територіального управління Державної комісії з цінних паперів та фондового ринку в місті Києві та Київській області задовольнити повністю.
2. Стягнути з Публічного акціонерного товариства «Завод дитячого харчування «Салюс»(ідентифікаційний код: 21571406, місцезнаходження: 04201, м.Київ, вул.Майорова, буд. 2, з будь-яких рахунків виявлених державним виконавцем під час виконання судового рішення) до Державного бюджету України штраф у розмірі 85000,00 грн. (вісімдесят пять тисяч гривень 00 копійок) на рахунок, відкритий в управлінні Державного казначейства за балансовим рахунком 3111 «Надходження до загального фонду державного бюджету», по коду бюджетної класифікації 21081100 «Адміністративні штрафи та інші санкції», символ звітності 106.
Постанова набирає законної сили в строк і порядку, передбачені статтею 254 Кодексу адміністративного судочинства України.
Постанова може бути оскаржена за правилами, встановленими ст.ст. 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Т.О. Скочок
Дата складання та підписання повного тексту постанови 20 квітня 2011 року