Постанова № 16457195, 12.05.2011, Окружний адміністративний суд міста Києва

Дата ухвалення
12.05.2011
Номер справи
2а-5136/11/2670
Номер документу
16457195
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА

01014, м.Київ, вул. Командарма Каменєва 8, корпус 1 П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

м. Київ

12 травня 2011 року № 2а-5136/11/2670

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Васильченко І.П., при секретарі Крушеніцькому В., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовомКлінічного санаторію «Перемога»

до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва

проскасування рішення від 15.05.2009 року № 1268, за участю представників сторін:

від позивача: Чечик О. М.

від відповідача: Овчаренко О. З.

На підставі ч. 3 ст. 160 Кодексу адміністративного судочинства України 12 травня 2011 року проголошено вступну та резолютивну частини постанови.

В С Т А Н О В И В:

Клінічний санаторій «Перемога»звернувся до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог від 07.08.2009 року, в якому просив суд скасувати рішення від 15.05.2009 року № 1268.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 02.04.2010 року позовну заяву Клінічного санаторію «Перемога» залишено без розгляду.

Ухвалою Київського апеляційного адміністративного суду від 16.03.2011 року справу було направлено для продовження розгляду до Окружного адміністративного суду міста Києва за результатами розгляду апеляційної скарги Клінічного санаторію «Перемога».

Представник позивача в судовому засіданні 12.05.2011 року зазначив, що наявність заборгованості перед Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва не заперечує.

Відповідач проти задоволення позову заперечив повністю з підстав їх необґрунтованості та безпідставності, зазначивши, що Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва при винесенні оскаржуваного рішення від 15.05.2009 року № 1268 діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази, оцінивши їх в сукупності, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, судом встановлено наступне.

Клінічний санаторій «Перемога» (03129, м. Київ, вул. Бударіна, 3, ідентифікаційний код 03190515) зареєстроване в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва та є платником страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування відповідно до статті 1 «Про збір на загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 26.06.1997 року № 400/97-ВР (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) та статті 14 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до статті 1 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування та збір на обов'язкове державне пенсійне страхування, сплачені згідно із законодавством, що діяло раніше; кошти, сплачені на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування відповідно до цього Закону.

Згідно з частиною 3 статті 18 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страхові внески є цільовим загальнообовязковим платежем, який справляється на всій території України в порядку, встановленому цим Законом.

У відповідності ст. 64 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), Інструкції «Про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування до Пенсійного фонду України», затвердженої Постановою Пенсійного фонду України 19.12.2003 року №21-1 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 16.01.2004 року (далі - Інструкція) (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) 15.05.2009 року Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва проведено планову перевірку з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду позивачем, за результатами якої відповідачем складено Акт від 15.05.2009 року №241, в якому зафіксована заборгованість Клінічного санаторію «Перемога»по сплаті внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування. Як вбачається з відмітки на Акті від 15.05.2009 року №241, один примірник акта з додатками отримав 15.05.2009 року головний бухгалтер Клінічного санаторію «Перемога»Штонда Н. А.

На підставі Акту від 15.05.2009 року №241 Управлінням Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва винесено рішення №1268 від 15.05.2009 року про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду (далі - рішення №1268 від 15.05.2009 року), яким до Клінічного санаторію «Перемога»застосовано фінансові санкції у вигляді стягнення суми штрафу в розмірі 117187,02 грн. та нараховано пеню в розмірі 9834,03 грн. за період з 20.10.2006 року до 28.04.2009 року, що підтверджується наявною в матеріалах справи належним чином завіреною копією Картки особового рахунку позивача. Як вбачається з відмітки на оскаржуваному рішенні, перший примірник рішення отримав 15.05.2009 року головний бухгалтер Клінічного санаторію «Перемога»Штонда Н. А.

Не погоджуючись з оскаржуваним рішенням, Клінічний санаторій «Перемога»подав скаргу від 25.05.2009 року №255 до Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, в якому просив, зокрема скасувати рішення №1268 від 15.05.2009 року.

Рішенням про результати розгляду скарги від 01.06.2009 року №11844/08 Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві дійшло висновку, зокрема, що рішення №1268 від 15.05.2009 року є законним.

Як вбачається з наявних в матеріалах справи належним чином завірених копій Акту №571 від 22.05.2006 року перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів за період з 03.07.2002 року по 22.05.2006 року станом на 22.05.2006 року залишок за Пенсійним Фондом складав 38622,26 грн. та Акту №893 від 25.07.2006 року перевірки своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати страхових внесків на загальнообовязкове державне пенсійне страхування та інших платежів за період з 22.05.2006 року по 20.07.2006 року залишок за Пенсійним Фондом складав 38745,34 грн.

При повторній перевірці за період з 03.07.2002 року по 22.05.2006 року на підставі головної книги, виписок та платежів банку було встановлено, що сума сплачених страхових внесків у відповідному періоді не відповідає сумі сплачених страхових внесків, відображених в акті. Оскільки, з 2004 року по 2007 рік включно згідно картки особового рахунку платника до банку були включені платежі ЖЕО Клінічного санаторію «Перемога», а платежі позивача були включені до банку попереднього.

Таким чином, Акт №893 від 25.07.2006 року та акт звірки від 20.01.2009 року неможливо вважати вірними, а залишок за Пенсійним Фондом станом на 22.05.2006 року складав 55851,54 грн.

Враховуючи наведене, документальна перевірка за період з 23.05.2006 року по 28.04.2009 року проведена з урахуванням залишку на початок перевірки - 55851,54 грн. за Пенсійним Фондом. При чому, даний залишок не є фактом переплати підприємства, тому що виникає за рахунок зарахування авансових платежів.

Відповідно до ч.3 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 року №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), п. 8.2 Інструкції, органи Пенсійного фонду надсилають страхувальникам вимогу про сплату недоїмки в таких випадках:

а) якщо дані документальних перевірок результатів діяльності страхувальника свідчать про донарахування сум страхових внесків;

б) якщо страхувальник має на кінець звітного базового періоду недоїмку зі сплати страхових внесків;

в) якщо страхувальник має на кінець звітного періоду борги зі сплати фінансових санкцій (штрафів) та пені.

У випадку а) вимога надсилається одночасно з актом документальної перевірки.

У випадку б) вимога надсилається щомісяця протягом п'яти робочих днів, наступних за звітним базовим періодом. Вимога формується на підставі даних особових рахунків платників на всю суму боргу.

Позивачу вимоги не надсилалися, оскільки Клінічний санаторій «Перемога»після 20-го числа кожного місяця отримує аванс за наступний місяць і перераховує авансові платежі. Тому за рахунок авансових платежів позивач не має боргу на кінець звітного базового періоду, а виникає 20-го числа кожного місяця, коли наступає строк сплати страхових внесків.

Відповідно до частини 6 статті 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), страхувальники зобовязані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. При цьому в разі здійснення протягом базового звітного періоду виплат (виплати доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески, страхувальники одночасно з видачею зазначених сум зобов'язані сплачувати авансові платежі у вигляді сум страхових внесків, що підлягають нарахуванню на зазначені виплати (дохід). Частиною 2 статті 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), встановлено, що обчислення страхових внесків застрахованих осіб здійснюється страхувальниками на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) заробітної плати (доходу), на які відповідно до цього Закону нараховуються страхові внески.

Посилання позивача на наданий ним в судовому засіданні акт звірки від 20.01.2009 року не приймаються судом до уваги з огляду на наступне.

Відповідно до пп. 9.3 п.9 Порядку ведення органами Пенсійного фонду України обліку надходження платежів зі збору на обов'язкове державне пенсійне страхування та інших платежів, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 19 січня 2002 р. N 2-4 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) на 1 січня органами Пенсійного фонду України проводиться звірення розрахунків усіх платників за всіма платежами, які сплачуються до відповідного органу Пенсійного фонду України. При збігові сальдо розрахунків за даними платника з даними органу Пенсійного фонду України розрахунки на 1 січня вважаються звіреними і про це робиться відмітка у книзі обліку актів звірення розрахунків з Пенсійним фондом України, яка ведеться у відділі надходження доходів, за формою згідно з додатком 4. Якщо сальдо розрахунків з Пенсійним фондом України на 1 січня за даними платника не збігається з даними відповідного органу Пенсійного фонду України, то звірення розрахунків оформляється складанням акта, який є підставою для здійснення детальної перевірки розбіжностей даних особового рахунку платника із даними платника. Акт звірення складається в довільній формі.

Акт звірки, який заповнюється відповідною посадовою особою підприємства, установи, організації, мають надаватись страхувальниками на кінець року. При цьому, графи 1-6 акту заповнюються страхувальником, графи 7-8 заповнюються спеціалістом управління Пенсійного фонду. Акт звірки підписується спеціалістом управління Пенсійного фонду та головним бухгалтером підприємства, після чого реєструється в управлінні. На акті звірки спеціалістом управління Пенсійного фонду проставляється дата прийому акту та його вхідний номер. Акт звірки є камеральною перевіркою, що проводиться без первинного пакету документів.

Клінічним санаторієм «Перемога»до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва був наданий акт звірки, який було зареєстровано 05.01.2009 року під №533. Даний акт звірки був підписаний головним спеціалістом відділу аудиту надходження доходів та економічного аналізу управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва Піскун Т. В. та головним бухгалтером Клінічного санаторію «Перемога»Прокопчук О. В.

Як вбачається з матеріалів справи, акт звірки від 20.01.2009 року, наданий позивачем, має розбіжності порівнюючи з актом звірки, зареєстрованим в Управлінні Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва 05.01.2009 року під №533, а саме: в даті, вхідний номер відсутній, не відповідає графа №2, №7 і №8 не заповнені, а тому вважати його достовірним не вбачається можливим.

Крім цього, акт звірки свідчить про суми нарахованих та сплачених страхових внесків до Пенсійного фонду станом на 01.01.2009 року і не може підтвердити або спростувати факт накладення фінансових санкцій.

Згідно з частиною 12 статті 20 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV, страхові внески підлягають сплаті незалежно від фінансового стану платника страхових внесків.

В силу частини 2 статті 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), суми страхових внесків своєчасно не нараховані та/або не сплачені страхувальниками у строки, визначені статтею 20 цього Закону, в тому числі обчислені територіальними органами Пенсійного фонду у випадках, передбачених частиною третьою статті 20 цього Закону, вважаються простроченою заборгованістю із сплати страхових внесків (далі - недоїмка) і стягуються з нарахуванням пені та застосуванням фінансових санкцій.

Відповідно до п.2 ч.9 ст.106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування»від 09.07.2003 р. №1058-IV (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф у розмірі 10 відсотків своєчасно не сплачених сум. Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.

Відповідно до п. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року N 121/2001 (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Пунктом 15 даного Положення передбачено, що Пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах. Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 72 цього Кодексу.

З огляду на наведене, суд приходить до висновку, що відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені чинним законодавством України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надане, обґрунтовано, з урахуванням усіх обставин, що мають значення, а тому позовні вимоги Клінічного санаторію «Перемога» до Управління Пенсійного фонду України в Святошинському районі міста Києва є безпідставними, необґрунтованими та такими, що задоволенню не підлягають.

Керуючись статтями 69, 70, 71 та 158-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Постанова набирає законної сили в порядку статті 254 Кодексу адміністративного судочинства України.

Постанова може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 185-187 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя І. П. Васильченко

Дата складення та підписання постанови в повному обсязі 16.05.2011 року.