Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 червня 2011 року Справа № 2а-0870/3039/11
( 15 год.53 хв.) м. Запоріжжя
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіТатаринова Д.В.
при секретаріСандига В.М.
розглянув в відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом: Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів
до: Селянського (фермерського) господарства «Скорпіон»
про: стягнення суми адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 18468,98 грн., -
за участі представників сторін:
від позивача: ОСОБА_1 (дов. №07-3/2154 від 01.06.2011 року)
від відповідача: ОСОБА_2 (наказ №01/01-06 від 01.01.2006 року)
ОСОБА_3 (паспорт СА№НОМЕР_1, виданий 02.04.1998 року)
ВСТАНОВИВ:
04 травня 2010 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Селянського (фермерського) господарства «Скорпіон», в якому позивач просить стягнути з відповідача суму адміністративно господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів у 2010 році у розмірі 18468,98 грн.
Свої вимоги позивач виклав в позовній заяві, в якості нормативних підстав позову посилається на Закон України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», Постанову КМУ «Про порядок сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів» та КАС України, просить суд стягнути з відповідача 18468,98 грн. 84 коп. суми адміністративно-господарських санкцій та пені (з яких 18364,29 грн. - сума адміністративно-господарських санкцій та 104,69 грн. пеня за період з 16.04.2011 р. по 04.05.2011 р.).
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, просила задовольнити їх у повному обсязі, надала пояснення аналогічні викладеним у позовній заяві.
Представник відповідача у судовому засіданні пояснив, що на початок 2010 року на підприємстві працювало 2 інваліди (ОСОБА_4 та ОСОБА_7.). 01 березня 2010 року ОСОБА_4 було звільнено, у звязку з переїздом до іншого місця проживання. 01 жовтня 2010 року на підприємство було прийнято на роботу ОСОБА_6 Також зазначив, що господарство співпрацює з Новомиколаївським районним центром зайнятості та щорічно робить запит до нього про працездатних інвалідів та підтвердив, що звіт форми 3ПН із заявленими вакансіями для інвалідів до Новомиколаївського районного центру зайнятості не подавався.
Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази, заслухавши пояснення представників сторін, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до «Звіту про зайнятість і працевлаштування інвалідів» за 2010 рік (форма №10-ПІ) затвердженого наказом Мінпраці України від 10.02.2007 №42, середньооблікова кількість штатних працівників облікового складу Селянського (фермерського) господарства «Скорпіон» склала 42 особи.
Згідно з п. 3 ст. 18 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», що забезпечення прав інвалідів на працевлаштування та оплачувану роботу здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобовязані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у т.ч. спеціальні робочі місця створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, звітувати Фонду соціального захисту інвалідів (ФСЗІ) про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частиною 1 ст. 19 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» передбачено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб,у кількості одного робочого місця.
Відповідно до частини другої зазначеної статті, роботодавці самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів.
Тобто, для відповідача (у якого 42 штатних працівника особового складу) установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості 2 (двох) робочих місць.
Частиною 8 ст. 69 Господарського кодексу України (надалі ГК України) передбачено, що підприємство з правом найму робочої сили забезпечує визначену відповідно до закону кількість робочих місць для працевлаштування неповнолітніх, інвалідів, інших категорій громадян, які потребують соціального захисту. Відповідальність підприємства за невиконання даної вимоги встановлюється законом.
Згідно із ст. 238 ГК України, за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до субєктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення субєкта господарювання та ліквідацію його наслідків.
Відповідно до вимог ч. ч. 1, 2, 4 ст. 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні», підприємства, установи, організації, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим ст. 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у т.ч. підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 % річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк. Адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у т.ч. підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в ч.1 цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого ч. 1 ст. 19 цього Закону. При цьому, до правовідносин із стягнення адміністративно-господарських санкцій, передбачених цим Законом, не застосовуються строки визначені ст. 250 ГК України.
Селянське (фермерське) господарство «Скорпіон» в звіті про зайнятість і працевлаштування інвалідів, зазначило, що середньооблікова кількість інвалідів складає 2 особи. Але в період з 01 березня 2010 року по 01 жовтня 2010 року на господарстві працював 1 (один) інвалід.
Механізм реалізації норм ст.ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» визначається постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70 «Про реалізацію статей 19 і 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні».
У відповідності до вимог ст. ст. 19, 20 Закону України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та п. 4 Порядку сплати підприємствами, установами, організаціями та фізичними особами, що використовують найману працю, суми адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів (затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70), Міністерством праці та соціальної політики України видано Наказ від 15.05.2007 № 223 «Про затвердження Порядку нарахування пені та її сплати», який 30.05.2007 за № 552/13819 зареєстровано в Міністерстві юстиції України (далі Порядок).
Згідно з п. п. 2.3 п. 2 цього наказу, адміністративно-господарська санкція - це грошове зобовязання, альтернативне зобовязанню самостійно здійснити працевлаштування інвалідів відповідно до Закону, сплачується в порядку і розмірах передбачених Законом України «Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні» та постановою Кабінету Міністрів України від 31.01.2007 № 70.
Згідно п.3.7 зазначеного Порядку за невиконання нормативу щодо працевлаштування інвалідів до відповідної судової інстанції відділення Фонду також розраховує суму пені на дату її подання.
У відповідача, для якого передбачений норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів в розмірі 2 (два) місця в період з 01 березня 2010 року по 01 жовтня 2010 року на господарстві працював 1 (один) інвалід.
Крім того, згідно із листом директора Новомиколаївського районного центру зайнятості №318 від 30.03.2011 року Селянське (фермерське) господарство «Скорпіон» за період з грудня 2009 року по грудень 2010 року не інформувало Новомиколаївський районний центр зайнятості про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) для працевлаштування інвалідів. Також зазначено, що інваліди для працевлаштування до підприємства не направлялися, оскільки звіт ф-3ПН із заявленими вакансіями для інвалідів не подавалися.
Представник відповідача у судовому засіданні звертав увагу на те, що господарством направлялись запити до Новомиколаївського районного центру зайнятості, в яких представник відповідача прохав направити на працевлаштування до господарства інвалідів, але надав лист від 18.05.2011 року. Доказів направлення запитів у 2010 році суду не надав.
Таким чином, факт не працевлаштування відповідачем інвалідів у 2010 році, відповідно до встановленого нормативу підтверджується матеріалами справи, оскільки відповідачем не вчинялись заходи направлені на створення робочих місць для інвалідів, пошуку та працевлаштування інвалідів.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає вимоги позивача обґрунтованими, такими, що підтверджуються документальними доказами та підлягають задоволенню в повному обсязі.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 94, 158-163 КАС України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з Селянського (фермерського) господарства «Скорпіон» на користь Запорізького обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів суму адміністративно-господарських санкцій та пені за невиконання нормативу робочих місць працевлаштування інвалідів у 2010 році, у розмірі 18468 (вісімнадцять тисяч чотириста шістдесят вісім) грн. 98 коп. Одержувач Держбюджет Новомиколаївського району Запорізької області р/р 31216230700196, код ЄДРПОУ 34676948 ГУДКУ у Запорізькій області, МФО 813015 50070000 «надходження до Фонду соціального захисту інвалідів за 2010 рік».
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України, або прийняття постанови у письмовому провадженні - з дня отримання копії постанови, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова складена у повному обсязі та підписана 10 червня 2011 року.
СуддяД.В. Татаринов