Постанова № 16455164, 09.06.2011, Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим

Дата ухвалення
09.06.2011
Номер справи
2а-3610/11/0170/1
Номер документу
16455164
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ

вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 червня 2011 р. об 11:59 Справа №2а-3610/11/0170/1 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Циганової Г.Ю., при секретарі судового засідання Шевцовій Г.В., за участі представників сторін: від позивача - Александрова К.О.; від відповідача - Котлярова О.В.; розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-ХХІІ"

до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим

про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

Суть спору: Товариство з обмеженою відповідальністю "Сервіс-ХХІІ" (далі - позивач) звернулося до Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим з адміністративним позовом до Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення №0000412303 від23.02.2011 року.

Позов мотивовано помилковістю висновків за результатами проведеної податковим органом перевірки, покладених в основу спірного податкового повідомлення-рішення, стосовно неоприбуткування позивачем готівки у сумі 11471,00 грн.

За результатами автоматичного розподілу справу передано на розгляду судді Лавренчук О.В., ухвалами суду від 30.03.2011 року відкрито провадження у справі, після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.

У зв'язку із звільненням ОСОБА_3 з посади судді Окружного адміністративного суду АР Крим, за результатами повторного автоматичного розподілу справу передано на розгляд судді Циганової Г.Ю., ухвалою суду від 20.04.2011 року справу прийнято до провадження.

В судовому засіданні представник позивача позов підтримав, надав пояснення по суті спору.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позову заперечував, надав письмові заперечення (а.с. 109-111).

Заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи та оцінивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач у справі є юридичною особою, ідентифікаційний код 31364688.

Посадовими особами відповідача проведено планову виїзну перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.2009 року по 30.09.2010 року, за її наслідками складено акт від 15.02.2011 року №199-23-2/31364688.

Згідно із висновками даного акту встановлено порушення позивачем приписів п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за N 40/10320 (далі - Положення №637) - не оприбуткування готівкових коштів на загальну суму 11471,00 грн.

На підставі даного акту та відповідно до ст. 3 Указу Президента України від 12.06.1995 року №436/95 "Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки" (далі Указ №436) відповідачем прийнято оскаржуване податкове повідомлення-рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 57355,00 грн.

Відповідно до абз. 3 ст. 1 Указу №436 у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу: за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки - у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Пунктом 2.6 Положення №637 передбачено, що уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Оприбуткуванням готівки в касах підприємств, які проводять готівкові розрахунки з оформленням їх касовими ордерами і веденням касової книги відповідно до вимог глави 4 цього Положення, є здійснення обліку готівки в повній сумі її фактичних надходжень у касовій книзі на підставі прибуткових касових ордерів.

У разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Підприємствам, яким Законом України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" надано право проводити розрахунки готівкою із споживачами без використання РРО та РК і специфіка функціонування яких унеможливлює оформлення ними кожної операції касовим ордером (продаж проїзних і перевізних документів; білетів державних лотерей; квитків на відвідування культурно-спортивних і видовищних закладів тощо), дозволяється оприбутковувати готівку наприкінці робочого дня за сукупністю операцій у цілому за робочий день з оформленням касовими документами і відображенням у відповідній книзі обліку.

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Висновок відповідача про порушення вказаних приписів пов'язаний із наступними обставинами, встановленими при проведенні перевірки.

Перевіркою встановлено, що по реєстратору розрахункових операцій "Datecs MP-50" заводський номер 02013490, фіскальний номер 0105003960 сума готівкових коштів, зазначена у фіскальному звітному чеку за 01.07.2009 року склала 11593,18 грн. У розділі ІІ книги обліку розрахункових операцій №0105003960/2 та в касовій книзі сума оприбуткованих коштів за 01.07.2009 року склала 4593,18 грн. По реєстратору розрахункових операцій модель ЄРА заводський номер 73607, фіскальний номер 0105003643 сума готівкових коштів зазначена у фіскальному звітному чеку №0001 від 16.09.2009 року 4471,00 грн. Вказана сума також відображена у книзі обліку розрахункових операцій, що зареєстрована на вказаний РРО, проте не вказана у касовій книзі.

Обґрунтовуючи свої вимоги позивач зазначає, що кошти у сумі 7000,00 грн. помилково проведені через РРО "Datecs MP-50" заводський номер 02013490, фіскальний номер 0105003960 01.07.2009 року (чек №9673), про що комісією у складі: головний бухгалтер підприємства, завідуючий ринками та бухгалтер-касир складено відповідний акт (а.с. 49).

Відповідно до п. 4.7 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року N 614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за N 107/5298, реєстрація видачі коштів у разі повернення товару (відмови від послуги, прийняття цінностей під заставу, виплати виграшів у державні лотереї та в інших випадках) або скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку здійснюється шляхом реєстрації від'ємної суми тільки в разі забезпечення алгоритмом роботи РРО окремого накопичення у фіскальній пам'яті від'ємних сум розрахунків. Якщо РРО не забезпечує такого накопичення, то дозволяється реєструвати видачу коштів (скасування помилкової суми) за допомогою операції "службова видача". Забороняється реєструвати через РРО від'ємні суми з використанням операції "сторно". Згідно із п. 4.8 цього Порядку при скасуванні помилково проведеної через РРО суми розрахунку складається акт, де вказуються дані про помилкову суму та реквізити розрахункового документа. Акти про видачу коштів та акти про скасування помилково проведеної через РРО суми розрахунку передаються до бухгалтерії СГ і зберігаються протягом 3 років. У разі відсутності у СГ бухгалтерії зазначені акти підклеюються на останній сторінці відповідної книги обліку розрахункових операцій.

Як стверджує позивач, акт від 01.07.2009 року досліджувався при проведенні перевірки. Разом із тим, суд зазначає, що відповідач ані при проведенні перевірки, ані при дослідженні її матеріалів (у тому числі про розгляді заперечень на акт перевірки) жодної правової оцінки вказаному акту не надав.

Що стосується неоприбуткування сум готівки 16.09.2009 року, позивач зазначив, що 15.09.2009 року відбулась помилка фіскальної пам'яті РРО модель ЄРА заводський номер 73607, фіскальний номер 0105003643. Тому вся сума виручки за період з 01.09.2009 року по 15.09.2009 року (4471,00 грн.) була внесена у фіскальну пам'ять 16.09.2009 року.

Зазначені обставини підтверджуються довідкою сервісного підприємства ПП фірма "Альона" (а.с. 53).

Вказані факти також залишились поза увагою відповідача.

Відповідно до п. 4.9 Порядку реєстрації, опломбування та застосування реєстраторів розрахункових операцій за товари (послуги), затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 1 грудня 2000 року N 614, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 5 лютого 2001 року за N 107/5298, якщо на період виходу з ладу РРО або в разі відключення електроенергії розрахункові операції проводяться з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки, то після встановлення відремонтованого (резервного) РРО або відновлення постачання електроенергії необхідно провести через РРО суми розрахунків за час роботи з використанням розрахункової книжки, а також у відповідності до контрольної стрічки (у випадку обнулення оперативної пам'яті) - за час роботи, що передував виходу РРО з ладу або відключенню електроенергії, окремо за кожною ставкою ПДВ, після чого слід виконати Z-звіт. При потребі виконується операція "службове внесення" на суму готівки, що зберігається на місці проведення розрахунків.

Водночас суд зазначає, що відповідно до ст. 238 Господарського кодексу України за порушення встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності до суб'єктів господарювання можуть бути застосовані уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування адміністративно-господарські санкції, тобто заходи організаційно-правового або майнового характеру, спрямовані на припинення правопорушення суб'єкта господарювання та ліквідацію його наслідків. Згідно із ч. 1 ст. 250 ГК України (у редакції, чинній на час допущення позивачем порушення правил здійснення господарської діяльності) адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб'єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніш як через один рік з дня порушення цим суб'єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Порушенням правил здійснення господарської діяльності, за яке відповідачем застосовано штрафну санкцію є неоприбуткування готівкових коштів, вчинене 01.07.2009 року та 16.09.2009 року.

Тобто з дня порушень, вчинених позивачем, до дати прийняття спірного податкового повідомлення-рішення (23.02.2011 року) минув період, що є більшим за календарний рік.

Санкції, застосовані відповідачем за спірним рішенням є адміністративно-господарськими і на них поширюється правило щодо строків їх застосування, встановлене ст. 250 ГК України.

Згідно із ч. 2 ст. 250 (у редакції, згідно із Законом України від 02.12.2010 року N 2756-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України") дія цієї статті не поширюється на штрафні санкції, розмір і порядок стягнення яких визначені законами, контроль за дотриманням яких покладено на органи державної податкової служби та митні органи.

Частиною 2 статтю 250 ГК України доповнено згідно із Законом України від 02.12.2010 року N 2756-VI "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України у зв'язку з прийняттям Податкового кодексу України", який набрав чинності 01.01.2011 року.

Згідно із ст. 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.

У Рішенні Конституційного Суду України від 9 лютого 1999 року № І-рп/99 зазна чається, що перехід від однієї форми регулювання суспільних відносин до іншої може здійснюватися, зокрема, негайно (безпо середня дія), шляхом перехідного періоду (ультраактивна форма) і шляхом зворотної дії (ретроактивна форма).

У вказаному Рішенні також зазначено, що дія закону чи іншого нормативно-правового акта поширюється тільки на ті відносини, які виникли після набуття ним чинності. Це є однією з найважливіших гарантій правової стабільності, впевненості суб'єктів права в тому, що їх правове становище не погіршиться з прийняттям нового закону чи іншого нормативного акта, а також необхідною умовою довіри до держави і права.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що до спірних відносин (які виникли до 01.01.2011 року) підлягає застосуванню норма ст. 250 ГК України, у редакції, що діяла до 01.01.2011 року.

За таких обставин адміністративний позов підлягає задоволенню у повному обсязі.

Враховуючи висновок про задоволення позову суд вважає можливим стягнути на користь позивача судові витрати в порядку, встановленому ст. 94 КАС України.

В судовому засіданні 09.06.2011 року оголошено вступну і резолютивну частини постанови, постанову у повному обсязі складено 14.06.2011 року.

Керуючись статтями 158-165, 167 КАС України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в м. Євпаторії АР Крим №0000412303 від23.02.2011 року про визначення Товариству з обмеженою відповідальністю "Сервіс-ХХІІ" (ідентифікаційний код 31364688) суми грошового зобов'язання з штрафних (фінансових) санкційу розмірі 57355,00 грн.

3. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Сервіс-ХХІІ" 3,40 грн. судових витрат.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.

У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення постанови. У разі оголошення в судовому засіданні вступної і резолютивної частини постанови, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.

Суддя Циганова Г.Ю.