Єдиний державний реєстр судових рішень
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 березня 2011 р. Справа № 2а-3555/10/0470
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Чабаненко С. В. при секретаріГуртовій І.О. за участю: прокурора - представника позивачів - представника відповідача - третіх осіб: за участю - Потайчук П.П.
Цибульської Т.Н.
Хоменко О.А.
ОСОБА_6, ОСОБА_7,
ОСОБА_8, розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Військового прокурора Дніпропетровського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська до Гвардійської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, треті особи: Гвардійська квартирно-експлуатаційна частина району, ПП ОСОБА_7, ПП ОСОБА_9, ПП ОСОБА_6 про визнання причини пропуску строку звернення до суду поважною, визнання незаконним рішення, зобовязання вчинити певні дії, - ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду звернувся Військовий прокурор Дніпропетровського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська з адміністративним позовом до Гвардійської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, третя особа - Гвардійська квартирно-експлуатаційна частина району, згідно якого просив визнати причину пропуску встановленого законом процесуального строку на звернення до суду для захисту інтересів держави поважною і відновити пропущений строк; визнати незаконним рішення Гвардійської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 26.04.2007 № 5 про вилучення земельної ділянки площею 1,45 га зі складу земель оборони та прийняття її у комунальну власність Гвардійської селищної ради; зобовязати Гвардійську селищну раду Новомосковського району Дніпропетровської області повернути земельну ділянку площею 1,45 га до складу земель оборони КЕВ м. Дніпропетровська.
В судовому засіданні судом до участі у справі залучені треті особи без самостійних вимог на предмет спору: ПП ОСОБА_7, ПП ОСОБА_9, ПП ОСОБА_6.
В судовому засіданні прокурор та представник позивачів позовні вимоги підтримали та просили задовольнити у повному обсязі, посилаючись на те, що оскаржуване рішення суперечить вимогам діючого законодавства, що регулює земельні правовідносини. Що стосується строку звернення до суду, прокурором та представником позивачів зазначено, що вказане порушення було виявлено під час проведення прокурорської перевірки додержання службовими особами Гвардійської КЕЧ району земельного законодавства у червні 2009 року. Згідно вимог КАС України, які діяли на той час, позивачі звернулися до суду за захистом інтересів держави у визначений на час звернення до суду річний строк. Зазначені обставини позивачі просять врахувати при вирішенні питання щодо поновлення строку звернення до суду.
Представник відповідача проти позову заперечував, посилаючись на безпідставність предявлених позовних вимог, а також на пропущення строку звернення до суду, що є підставою для відмови у задоволенні позову, та надав письмові заперечення на позов.
Представником третьої особи - Гвардійської квартирно-експлуатаційної частини Новомосковського району позов підтримано у повному обсязі; треті особи - ПП ОСОБА_7, ПП ОСОБА_9, ПП ОСОБА_6 проти позову заперечували та просили відмовити у задоволенні позовних вимог.
Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін та третіх осіб, дослідивши письмові докази у справі судом встановлено наступні обставини.
Відповідно до Державного акту на право користування землею Б № 020061, виданого у 1988 році виконавчим комітетом Новомосковської районної Ради депутатів трудящих, за Дніпропетровською експлуатаційною частиною району закріплено в безстрокове і безоплатне користування 20447,0 га землі в межах згідно з планом землекористування.
Згідно дозволу начальника розквартирування військ і капітального будівництва ЗС України від 20.06.2000 дозволено передати в народне господарство земельну ділянку площею 1,43 га із земель військового містечка № 4 смт. Черкаське, яка вільна від забудови для потреб Міністерства оборони України.
13.07.2000 ТВО начальника квартирно-експлуатаційного управління Південного оперативного командування видане розпорядження щодо передачі земельної ділянки площею 1,43 га із земель військового містечка № 3 смт. Черкаське (з посиланням на дозвіл начальника розквартирування військ і капітального будівництва ЗС України від 20.06.2000) за умови одержання рішення місцевої ради на вилучення земель Міністерства оборони.
Актами прийому-передачі будівель, споруджень і територій, затвердженими головою Новомосковської райдержадміністрації від 19.03.2007 та 27.03.2007 Гвардійською КЕЧ району передано земельні ділянки площею 1,43 га та 0,02 га із земель Міністерства оборони до земель Гвардійської селищної ради Новомосковського району для обслуговування сімей військовослужбовців на підставі відповідно рішення начальника управління І.В. Бєрнєвік за № 32/1/341 від 13.07.00, рішення ГУРВ та капітального будівництва ЗС України № 163/1719 від 20.06.00 та дозволу начальника ПТКЕУ О.В.Осадченка за № 303/22/1/48 від 31.01.07.
26.04.2007 Гвардійською селищною радою Новомосковського району Дніпропетровської області прийняте рішення за № 5 «Про передачу земельних ділянок, загальною площею 1,45 га із земель Міністерства оборони України до земель Гвардійської селищної ради».
На виконання протесту військового прокурора Південного регіону України від 14.08.2010 № 766 розпорядженням начальника Південного територіального КЕУ № 303/22/1/72 від 18.02.2010 скасоване розпорядження ТВО начальника квартирно-експлуатаційного управління Південного оперативного командування від 13.07.2000 № 32/1/341 щодо передачі земельної ділянки площею 1,43 га зі складу земель військового містечка № 4.
Згідно наданого суду витягу із директиви Міністра оборони України від 30.06.2005 № Д-322/1/014Дніпропетровську КЕЧ району (м. Дніпропетровськ) переформовано у КЕВ м. Дніпропетровськ та підпорядковано начальнику Південного територіального КЕУ; ідентифікаційний код 08004581.
Крім цього, довідкою № 428 про включення до ЄДРПОУ Головного організаційно-мобілізаційного управління Генерального штабу Збройних Сил України підтверджено що юридична особа Дніпропетровська КЕЧ району за ідентифікаційним кодом 08004581 включена до ЄДРПОУ 20.07.2001 та згідно довідки № 95/05 з ЄДРПОУ Головного управління оборонного планування Генерального штабу Збройних Сил України, юридична особа - КЕВ м. Дніпропетровськ за цим же ідентифікаційним кодом 08004581 перереєстровано 22.11.2005 згідно рішення № 322/1/6431, тобто є однією і тою самою юридичною особою.
Враховуючи вищенаведені обставини та відповідні їм докази, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 70 Земельного кодексу України в редакції Закону № 561-XII, 18.12.1990, що діяла станом на момент здійснення між учасниками процесу земельних правовідносин, тобто станом на 2000 рік, землями для потреб оборони визнаються землі, надані для розміщення та постійної діяльності військових частин, установ, військово-навчальних закладів, підприємств і організацій Збройних Сил України, інших військових формувань та внутрішніх військ.
Порядок надання земель для потреб оборони визначається законодавством України.
Відповідно до Положення про порядок надання в користування земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та основні праввила користування наданими землями, затвердженого наказом Міністра оборони України від 22.12.97 № 483 з метою упорядкування питань щодо надання земель (земельних ділянок) для потреб Збройних Сил України та використання їх за цільовим призначенням відповідно до Земельного Кодексу України, землі (земельні ділянки) надаються військовим частинам, військово-навчальним закладам, установам, підприємствам та організаціям Збройних Сил України для їх розміщення та постійної діяльності.
Право постійного користування землею посвідчується державними актами, які видаються і реєструються відповідними радами. (п. 19 Положення).
Облік усіх земель, наданих для потреб Міністерства оборони України, здійснюється згідно з Керівництвом по обліку земель (земельних ділянок) в квартирно-експлуатаційній службі Збройних Сил України. (п. 25 Положення).
Відомчий контроль за використанням і охороною земель, наданих в користування Збройним Силам України, здійснюють Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України, Головне квартирно-експлуатаційне управління Міністерства оборони України, інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування, квартирно-експлуатаційні частини, районів, відділення морської інженерної служби. (п. 28 Положення).
За відсутністю потреби або по закінченню терміну користування землі, надані для потреб Збройних Сил України, підлягають передачі місцевим органам влади згідно з статтею 27 Земельного кодексу України. (п. 44 Положення).
Передача земель місцевим органам влади проводиться за згодою Міністра оборони України або за його дорученням начальником розквартирування військ та капітального будівництва - начальником Головного, управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. (п. 45 Положення).
Своєчасне виявлення земель, що не використовуються, та надання відомостей про них покладається на заступників Міністра оборони України - командувачів видів Збройних Сил України, командуючих військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальників управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, а також командирів військових частин - землекористувачів.
Інженерне управління Військово-Морських Сил України, квартирно-експлуатаційні управління військових округів, квартирно-експлуатаційний відділ Північного оперативно-територіального командування і відповідні управління центрального апарату Міністерства оборони України узагальнюють відомості про наявність земель, що не використовуються для бойової підготовки військ, та надають їх до Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України. Відомості надаються разом з топографічними картами масштабу 1:25000 чи 1:50000, на яких нанесені земельні ділянки з координатами (землі, що розташовані в містах наносяться на плани міст), що пропонуються для передачі місцевим органам влади.
Перелік земель, які пропонуються до передачі місцевим органам влади, Головне управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України погоджує з заступниками Міністра оборони України - командувачами видів Збройних Сил України, начальниками управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, командуючими військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, на території яких знаходиться земельна ділянка, і подає на затвердження міністру оборони України.
Заступникам Міністра оборони України - командувачам видів Збройних Сил України, командуючим військами військових округів, Північного оперативно-територіального командування, начальникам управлінь центрального апарату Міністерства оборони України, перед поверненням земель місцевим органам влади необхідно забезпечити виконання робіт щодо розмінування території і рекультивації.
Оформлення передачі земель місцевим органам влади здійснюють землекористувачі спільно з квартирно-експлуатаційною частиною, відділенням морської інженерної служби Військово-Морських Сил України, на обліку яких знаходяться земельні ділянки в порядку, встановленому Земельним кодексом України. (п.п. 46-50 Положення).
Крім цього, п. 3.6 Керівництва з обліку земель (земельних ділянок) в органах квартирно-експлуатаційної служби Збройних Сил України, затвердженого наказом міністра оборони України від 22.12.97 № 483 встановлено, що передача земель місцевим органам влади здійснюється відповідно до ст. 27 Земельного кодексу України.
Відповідно до ст. 27 Земельного кодексу України, в редакції Закону N 561-XII, 18.12.1990, право користування земельною ділянкою чи її частиною припиняється, в тому числі, у разі добровільної відмови від земельної ділянки.
Земельним кодексом України, в редакції, що діяла станом на 27.04.2007, також передбачено підставою припинення права користування земельною ділянкою - добровільна відмова від права користування земельною ділянкою (п. а ч. 1 ст. 141 Земельного кодексу України).
Відповідно до частин 3, 4 ст. 142 Кодексу, припинення права постійного користування земельною ділянкою у разі добровільної відмови землекористувача здійснюється за його заявою до власника земельної ділянки.
Власник земельної ділянки на підставі заяви землекористувача приймає рішення про припинення права користування земельною ділянкою, про що повідомляє органи державної реєстрації.
Отже вищевказані норми діючого на час передачі землі законодавства, а також проаналізовані судом обставини та відповідні їм докази вказують на порушення з боку відповідача порядку передачі земель оборони місцевим органам влади.
Так, по-перше, не підтверджено доцільність передачі земельної ділянки місцевим органам влади як такої, що не використовується.
По-друге, документація щодо передачі землі не була затверджена міністром оборони України та фактично передача землі відбулася без згоди (або доручення) міністра оборони України.
По-третє, суд приймає до уваги, що рішення начальника розквартирування військ та капітального будівництва начальника Головного управління розквартирування військ та капітального будівництва Збройних Сил України від 20.06.2000 № 163/1779 стосувалося передачі земельної ділянки зі складу земель оборони військового містечка № 3 у смт. Черкаському, тобто іншої земельної ділянки, ніж та, що фактично була передана. Вказана обставина слугувала підставою для принесення протесту від 14.02.2010 військовим прокурором Південного регіону України та скасування 22.02.2010 розпорядження ТВО начальника КЕУ Південного оперативного командування від 13.07.2000 № 32/1/341
Також суд бере до уваги, що передача землі Гвардійській селищній раді Новомосковського району Гвардійською КЕЧ відбулася в порушення вимог ст. ст. 141, 142 Земельного кодексу України, оскільки дана особа не є належним землекористувачем спірних земельних ділянок та крім цього відмова від права постійного користування спірними земельними ділянками у встановленому законодавчими актами порядку належним землекористувачем відповідно до Державного акту на право користування землею (Б № 020061) - Дніпропетровською КЕВ району, не відбулося.
У відповідності до ст. 152 Земельного кодексу України, держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю… Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється, в т.ч., шляхом визнання недійсними рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
З урахуванням вищенаведеного, а також проаналізованих норм діючого законодавства, суд дійшов висновку щодо протиправності рішення Гвардійської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 26 квітня 2007 року № 5 про вилучення земельної ділянки площею 1,45 га зі складу земель оборони та прийняття її у комунальну власність Гвардійської селищної ради. Отже, зазначене рішення, як таке, що прийняте у спосіб, який суперечить діючому законодавству, підлягає скасуванню. При цьому, суд вважає за необхідне вийти за межі позовних вимог у відповідності до ст. 11 КАС України, та прийняти рішення саме щодо протиправності оскаржуваного рішення, оскільки зазначене формулювання відповідає вимогам ст. 162 КАС України.
При цьому, суд вважає вимогу позивача щодо поновлення строку звернення до суду обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню, оскільки, як підтверджено належними доказами, про порушене право позивачі дізналися в ході проведення прокурорської перевірки у червні 2009 року та адміністративний позов подано у межах строку звернення до суду, встановленого ст. 99 КАС України в редакції, що діяла на момент звернення позивачів до суду.
Що стосується вимоги про зобовязання відповідача повернути спірну земельну ділянку до складу земель оборони КЕВ м. Дніпропетровська, суд зазначає, що така вимога не може бути задоволена до вирішення питань стосовно тимчасового користування земельною ділянкою третіми особами: ПП ОСОБА_7, ПП ОСОБА_9, ПП ОСОБА_6, як добросовісними землекористувачами на підставі договорів оренди, які в установленому законом порядку не визнані нечинними.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 9, 11, 70-72, 86, 128, 160-162, 167, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов Військового прокурора Дніпропетровського гарнізону в інтересах держави в особі Міністерства оборони України, Квартирно-експлуатаційного відділу м. Дніпропетровська до Гвардійської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області, треті особи: Гвардійська квартирно-експлуатаційна частина району, ПП ОСОБА_7, ПП ОСОБА_9, ПП ОСОБА_6 про визнання причини пропуску строку звернення до суду поважною, визнання незаконним рішення, зобовязання вчинити певні дії задовольнити частково.
Поновити Міністерству оборони України, Квартирно-експлуатаційному відділу м. Дніпропетровська строк звернення до суду.
Визнати протиправним та скасувати рішення Гвардійської селищної ради Новомосковського району Дніпропетровської області від 26 квітня 2007 року № 5 про вилучення земельної ділянки площею 1,45 га зі складу земель оборони та прийняття її у комунальну власність Гвардійської селищної ради.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції з одночасним направленням копії апеляційної скарги особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови викладено 05.04.2011.
Суддя С.В. Чабаненко