Постанова № 16382900, 26.05.2011, Путивльський районний суд Сумської області

Дата ухвалення
26.05.2011
Номер справи
2-а-1455/11
Номер документу
16382900
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2-а-1455/11

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 травня 2011 року м. Путивль

Суддя Путивльського районного суду Сумської області Гриценко П.П. розглянувши в порядку скороченого провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації про визнання бездіяльності незаконною, зобовязання вчинити дії, стягнення недоплаченої щорічної виплати на оздоровлення,,

ВСТАНОВИВ:

29.04.2011 року позивачка звернулася до суду з позовом на бездіяльність Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області (далі - Управління) у звязку з відмовою у перерахунку та виплаті недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 р. у розмірі, передбаченому ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“( далі - Закон № 798-ХІІ).

Свої вимоги мотивувала тим, що вона є особою, яка постраждала від наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, категорія 1, інвалідом ІІ групи і згідно зі ст. 48 Закон № 798-ХІІ відповідач повинен був виплачувати їй щорічну допомогу на оздоровлення в розмірі 5 мінімальних заробітних плат на рік. Однак всупереч вимогам цього закону така допомога в зазначеному розмірі їй не виплачувалася.

Посилаючись на рішення Конституційного Суду України від 09.07.2007 р. № 6-рп просила визнати бездіяльність УПСЗН незаконною та зобов'язати відповідача нарахувати їй щорічну допомогу на оздоровлення за 2011 р. в розмірі пяти мінімальних заробітних плат за відповідний період у сумі 4 585 грн. Також просить постановити окрему ухвалу щодо таких виплат з метою недопущення порушень в подальшому.

Відповідач в установлений законом строк своїх письмових заперечень на позов не подав.

Справа розглядається в порядку скороченого провадження, на підставі п. 2 ч. 1 ст.183-2 КАС України.

Вивчення матеріалів справи та оцінка повідомлених сторонами обставин є підставою для висновку про часткове задоволення позову з таких підстав.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1, є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи 1 категорії, інвалід ІІ групи, і згідно ст. 48 Закону № 798-ХІІ має право на щорічну допомогу на оздоровлення, яку отримала в 2011 р. в сумі 120 грн., тобто у розмірах, визначених постановою КМУ № 562.

У 2011 році вона звернулася до Управління із заявою про перерахунок і виплату недоплаченої щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 р. виходячи із розміру, передбаченого ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ.

22.04.2011 р. відповідачем у перерахунку та виплаті цієї суми їй відмовлено, з посиланням на внесення змін до ст. 48 Закону № 798-ХІІ і розмір щорічної допомоги, встановлений Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ щорічна допомога на оздоровлення учасникам ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС 1 категорії, інваліду ІІ групи виплачується в розмірі 5 мінімальних заробітних плат. Така допомога виплачується громадянам за місцем їх проживання органами соціального захисту населення. Розмір мінімальної заробітної плати визначається на момент виплати (частини 5 і 7 цієї ж статті).

Підпунктом 11 пункту 41 розділу ІІ Закону України ”Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, статтю 48 Закону № 798-ХІІ було викладено в новій редакції, що передбачала виплату учасникам ліквідації аварії на Чорнобильскій АЕС, які стали інвалідами внаслідок Чорнобильської катастрофи, щорічної допомоги на оздоровлення в розмірах та порядку, встановленому Кабінетом Мінистрів України.

У відповідності з ч. 1 ст. 67 Закону № 798-ХІІ конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій (передбачених цим Законом) підвищується Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати.

Встановлений розмір щорічної допомоги на оздоровлення протягом багатьох років не змінювався, незважаючи на постійне збільшення мінімальної заробітної плати, і не відповідав її розміру, встановленому Законами України.

Відповідно до ч. 3 ст. 22 Конституції України, при прийнятті нових законів або внесення змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.

Рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року (справа щодо предмета та змісту закону про державний бюджет) визнано такими, що не відповідають Конституції України(є неконституційними) положення підпункту 11 пункту 41 розділу ІІ Закону України ”Про державний бюджет України на 2008 рік та внесення змін до деяких законодавчих актів України”, тобто поновлено право позивачки на отримання щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ, яка на момент проведення виплати позивачці лютий 2011 року, була чинною і змін не зазнавала.

Є помилковими посилання у відповіді відповідача на ст. 62 Закону № 798-ХІІ, якою передбачено, що розяснення порядку застосування цього Закону провадиться у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, оскільки останній при цьому не наділений повноваженнями щодо встановлення розмірів соціальних виплат, а зворотнє свідчить про його втручання у сферу виключної компетенції законодавця всупереч положенням Конституції України, про що зазначив Конституційний Суд України у п. 3.2 мотивувальної частини рішення від 08.09.09 р. № 19-рп/2009.

Задовольняючи позовні вимоги частково, суд виходить з того, що вимоги про встановлення обовязку УПФУ здійснити перерахунок і виплату недоплаченої щорічної компенсації на оздоровлення у визначеній позивачкою грошовій сумі не підлягають задоволенню, оскільки суд не вправі перебирати на себе функцію державного органу, якому такі повноваження надані законом.

Крім того, суд зазначає, що постановлення окремої ухвали є правом суду, а не його обовязком і не відноситься до предмета спору, а тому в задоволенні позову в цій частині неохідно відмовити.

Виходячи з вищенаведеного, пріоритету життя та здоровя людей, які постраждали від Чорнобильської катастрофи, їх соціального захисту та повної відповідальності держави ( ст. 1 Закону № 798-ХІІ), Управління повинно було зробити позивачці перерахунок щорічної допомоги на оздоровлення в розмірі, передбаченому ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ, норми якого мають вищу юридичну силу відносно постанови КМУ № 562, тобто виходячи із суми мінімальної заробітної плати на момент виплати, а тому відмова субєкта владних повноважень у такому перерахунку та виплаті позивачці недоплаченої суми щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік, є протиправною.

Визначаючи спосіб у який підлягає поновленню порушене право ОСОБА_1 на отримання щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік, суд вважає за необхідне відповідно до положень ст. 162 КАС України зобовязати субєкта владних повноважень здійснити перерахунок та виплатити позивачці недоплачену суму щорічної допомоги на оздоровлення із розмірів, визначених ч. 4 ст. 48 Закону № 798-ХІІ, визнавши протиправною відмову відповідача у здійсненні перерахунку і виплати такої допомоги за 2011 рік.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 8, 19, 22, 46 Конституції України, ст.ст. 1, 48, 71 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”, рішенням Конституційного Суду України № 10-рп/2008 року від 22.05.2008 року, ст.ст. 8-9, 183-2 КАС України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позов ОСОБА_1 задовольнити частково.

2. Визнати протиправною відмову Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області у перерахунку та виплаті ОСОБА_1 щорічної допомоги на оздоровлення за 2011 рік із розміру, визначеного ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи “.

3. Зобовязати Управління праці та соціального захисту населення Путивльської районної державної адміністрації Сумської області ( ЄДРПОУ 03197999, Сумська область, м. Путивль, вул. Кірова, 93 ) зробити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 недоплачену щорічну допомогу на оздоровлення відповідно до ч. 4 ст. 48 Закону України “Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи“ за 2011 рік у розмірі пяти мінімальних заробітних плат на момент виплати, з урахуванням рініше отриманих сум.

Постанова підлягає негайному виконанню відповідачем.

Постанова суду може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Путивльський районний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 10-ти денний строк з моменту отримання копії постанови.

Постанова суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення розгляду справи апеляційним судом.

Суддя: підпис

Копія вірна

Голова

Путивльського районного суду П.П. Гриценко