ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14 червня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4117/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кукоби О.О.,
при секретарі Стемковській О.О.,
за участю:
представника позивача - Фищука В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідівдо Приватного підприємства "Будівельний дім Победа"про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені, -
В С Т А Н О В И В:
Полтавське обласне відділення Фонду соціального захисту інвалідів17 травня 2011 року звернулося до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Приватного підприємства "Будівельний дім Победа"про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 4 366 грн. 67 коп. та пені за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 41 грн. 92 коп.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що відповідачем не виконано вимоги Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" щодо забезпечення нормативу робочих місць для працевлаштування інвалідів, у звязку із чим ПП "Будівельний дім Победа" самостійно визначено суму адміністративно - господарських санкцій в розмірі 4 366 грн. 67 коп. Оскільки позивачем вказані санкції в добровільному порядку до Державного бюджету України не перераховано, вони підлягають стягненню в судовому порядку разом із нарахованою за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій сумою пені в розмірі 41 грн. 92 коп.
Представник позивача в судовому засіданні позовні вимоги підтримав та просив їх задовольнити з підстав, наведених у позовній заяві.
Відповідач явку уповноваженого представника в судове засідання не забезпечив. Поштове направлення (копії ухвал суду про відкриття провадження у справі, закінчення підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду; повістка про виклик до суду) на адресу відповідача, що внесена до Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, двічі поверталося до суду з відміткою працівника пошти "за закінченням терміну зберігання".
У відповідності до ч. 11 ст. 35 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.
Беручи до уваги положення ст. 128 Кодексу адміністративного судочинства України та те, що судом виконано вимоги щодо повідомлення відповідача про розгляд справи, суд вважає за можливе розглянути справу за даної явки.
Суд, заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив наступні факти та відповідні до них правовідносини.
Приватне підприємство "Будівельний дім Победа" зареєстроване як юридична особа Оржицькою районною державною адміністрацією Полтавської області.
17.01.2011 року відповідачем до Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів подано звіт за формою 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік, вх. № 490 (а.с. 3). Відповідно до вказаного звіту середньооблікова кількість штатних працівників ПП "Будівельний дім Победа" у 2010 році становила 9 осіб, фонд оплати праці штатних працівників - 78 616 грн. 06 коп.
При цьому, кількість інвалідів - штатних працівників, які повинні працювати на робочих місцях, створених відповідно до вимог ст. 19 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" - одна особа. У звязку з тим, що у 2010 році фактично інваліди на підприємстві не працювали позивачем, у відповідності до вимог ст. 20 Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні", самостійно визначено суму адміністративно - господарських санкцій в розмірі 4 366 грн. 67 коп.
Оскільки зазначену суму адміністративно - господарських санкцій ПП "Будівельний дім Победа" у добровільному порядку не сплатило, позивач звернувся до суду з вимогою про їх стягнення разом із нарахованою за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій сумою пені в розмірі 41 грн. 92 коп.
Надаючи правову оцінку обґрунтованості позовних вимог, суд зазначає наступне.
Відповідно до преамбули Закону України "Про основи соціальної захищеності інвалідів в Україні" від 21.03.1991 року № 875-XII із змінами та доповненнями (далі - Закон № 875-XII) цей Закон визначає основи соціальної захищеності інвалідів в Україні і гарантує їм рівні з усіма іншими громадянами можливості для участі в економічній, політичній і соціальній сферах життя суспільства, створення необхідних умов, які дають можливість інвалідам вести повноцінний спосіб життя згідно з індивідуальними здібностями і інтересами.
Як зазначено у ст. 8 Закону № 875-XII державне управління в галузі забезпечення соціальної захищеності інвалідів здійснюється центральним органом виконавчої влади з питань праці та соціальної політики, Міністерством охорони здоров'я України та органами місцевого самоврядування України. Відповідно до п. 1 Положення про Фонд соціального захисту інвалідів (чинного на момент виникнення спірних правовідносин), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2002 року № 1434, Фонд є урядовим органом державного управління, який діє у складі Мінпраці та підпорядковується йому. Згідно п. 9 цього Положення для реалізації покладених на Фонд завдань за погодженням з Мінпраці утворюються територіальні відділення Фонду в межах граничної чисельності його працівників.
У відповідності до ч. 1 ст. 17 Закону № 875-XII з метою реалізації творчих і виробничих здібностей інвалідів та з урахуванням індивідуальних програм реабілітації їм забезпечується право працювати на підприємствах, в установах, організаціях, а також займатися підприємницькою та іншою трудовою діяльністю, яка не заборонена законом.
Статтею 19 Закону № 875-XII визначено, що для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування інвалідів відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування інвалідів. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення.
Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно здійснюють працевлаштування інвалідів у рахунок нормативів робочих місць виходячи з вимог статті 18 цього Закону.
Судом встановлено, що відповідно до звіту форми № 10-ПІ про зайнятість та працевлаштування інвалідів за 2010 рік ПП "Будівельний дім Победа" самостійно визначено норматив робочих місць для працевлаштування інвалідів у кількості однієї штатної одиниці. Разом з тим, зі змісту Звіту слідує, що протягом 2010 року інваліди на підприємстві не працювали.
Частиною третьою статті 18 Закону № 875-XII передбачено, що підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов'язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування інвалідів, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені чинним законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування інвалідів, і звітувати Фонду соціального захисту інвалідів про зайнятість та працевлаштування інвалідів у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Судом 18.05.2011 року направлено запит до Оржицького районного центру зайнятості з проханням надати інформацію чи подавалися у 2010 році до Центру зайнятості звіти Приватного підприємства "Будівельний дім Победа" про наявність вільних робочих місць (вакантних посад) за формою № 3-ПН з заповненням графи 15 (наявність вільних робочих місць для інвалідів).
Відповідно до листа Оржицького районного центру зайнятості від 25.05.2011 року № 381 ПП "Будівельний дім Победа" у 2010 році зазначених звітів до Центру зайнятості не подавало (а.с. 13).
Крім того, з листа Полтавського обласного центру зайнятості № 043-02-2090/0-11 від 07.06.2011 року судом встановлено, що відповідач звітів про наявність вільних робочих місць, призначених для працевлаштування інвалідів, за формою № 3-ПН із заповненням графи 15 у 2010 році не подавав (а.с. 24).
Доказів самостійного пошуку інвалідів для працевлаштування на виконання нормативу, встановленого Законом № 875-XII, відповідачем не надано.
Згідно з ч. 1 ст. 20 Закону № 875-XII підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій інвалідів, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих інвалідів менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту інвалідів адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій інвалідів, фізичних осіб, на яких працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда і не зайняте інвалідом, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі підприємстві, організації громадських організацій інвалідів, у фізичної особи, яка використовує найману працю.
Таким чином, за одне робоче місце, призначене для працевлаштування інваліда та не зайняте ним відповідачем самостійно визначено суму адміністративно-господарських санкцій в розмірі 4 366 грн. 67 коп.
Частиною четвертою статті 20 Закону № 875-XII передбачено, що адміністративно-господарські санкції розраховуються та сплачуються підприємствами, установами, організаціями, у тому числі підприємствами, організаціями громадських організацій інвалідів, фізичними особами, зазначеними в частині першій цієї статті, самостійно в строк до 15 квітня року, наступного за роком, в якому відбулося порушення нормативу, встановленого частиною першою статті 19 цього Закону.
У відповідності до ч. 2 ст. 20 Закону № 875-XII порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк.
У звязку з тим, що відповідачем сума адміністративно-господарських санкцій у строк, встановлений ч. 4 ст. 20 Закону № 875-XII, сплачена не була, відповідачем за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій нараховано пеню за 32 дні такого прострочення в розмірі 41 грн. 92 коп.
Зі змісту ч. 5 ст. 20 Закону № 875-XII слідує, що адміністративно-господарські санкції та пеня можуть бути стягнуті за рішенням суду.
Частиною першою статті 11 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно зі статтею 71 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Відповідач відзиву на позовну заяву, жодних заперечень проти позову чи доказів сплати сум адміністративно-господарських санкцій та пені суду не надав.
За таких обставин, суд вважає вимоги Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів правомірними і обґрунтованими, а позов таким, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 35, 69-71, 94, 128, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Адміністративний позов Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів до Приватного підприємства "Будівельний дім Победа" про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені задовольнити.
Стягнути з Приватного підприємства "Будівельний дім Победа" (вул. Радянська, 7, кв. 3, смт. Оржиця, Оржицький район, Полтавська область, 37700; код ЄДРПОУ 34387912, р/р 26008060172243 у філії ПГРУ ЗАТ КБ "Приватбанк", МФО 331401) на користь Полтавського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів (вул. Зигіна, 1, м. Полтава, Полтавська область, 36000; одержувач: УДК в Оржицькому районі, код ЄДРПОУ 34698783, р/р 31219230700357 в ГУДК України у Полтавській області, МФО 831019) адміністративно-господарські санкції в сумі 4 366 грн. 67 коп. (чотири тисячі триста шістдесят шість гривень шістдесят сім копійок) та пеню за порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій в сумі 41 грн. 92 коп. (сорок одна гривня девяносто дві копійки).
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 20 червня 2011 року.
СуддяО.О. Кукоба