Постанова № 16287706, 15.06.2011, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2011
Номер справи
2а-1670/4612/11
Номер документу
16287706
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15 червня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/4612/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Чеснокової А.О.,

при секретарі Пшенишному В.С.,

за участю: представника позивача - Серкова Ю.А.

представника прокуратури - Снісаренко Ю.Л.

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Прокурора м. Полтави в інтересах Державної податкової інспекції у м. Полтавідо Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Укрелектрод "про стягнення податкового боргу,-

В С Т А Н О В И В:

31 травня 2011 року позивач Прокурор м. Полтави в інтересах Державної податкової інспекції у м. Полтавізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до ТОВ "Завод "Укрелектрод "про стягнення податкового боргу в розмірі 45676,00.

В обґрунтування позовних вимог, позивачем зазначено, що за відповідачем значиться податковий борг з податку на додану вартість, що виник внаслідок неподання останнім протягом 2009 року податкових декларацій з податку на додану вартість, а також через несплату самостійно нарахованого податкового зобов'язання з вказаного податку згідно податкової декларації за 4 квартал 2008 року від 20 січня 2009 року.

В судовому засіданні представник прокуратури та представник позивача підтримали позовні вимоги в повному обсязі.

Відповідач заперечення на позов не надав, в судове засідання не зявився. Ухвали та повістки суду направленні відповідачу на адресу: вул. Зіньківська, 55, м. Полтава, 36000 повернулись до суду з відміткою поштового відділення про невручення листа адресатові через його вибуття. Відповідно до довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців відповідач зареєстрований за вищезазначеною адресою та відомості про зміну свого знаходження державному реєстратору не надавав.

Згідно із частиною 8 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до відповідного державного реєстру, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.

Відповідно до частини 11 статті 35 Кодексу адміністративного судочинства України розписку про одержання повістки (повістку у разі неможливості вручити її адресату чи відмови адресата її одержати) належить негайно повернути до адміністративного суду. У разі повернення поштового відправлення із повісткою, яка не вручена адресату з незалежних від суду причин, вважається, що така повістка вручена належним чином.

Зважаючи, що доставка ухвали та повістки суду на адресу відповідача згідно із даними в ЄДР підтверджується підписом листоноші, виходячи з викладеного, суд виконав свій обовязок щодо повідомлення відповідача про час та місце розгляду справи.

Розглянувши подані позивачем документи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

02 лютого 2010 року працівниками ДПІ у м. Полтаві проведено документальну невиїзну перевірку відповідача з питань своєчасності подання декларацій з податку на додану вартість за січень-грудень 2009 року, за результатами якої складено акт № 341/15-2/33714594 від 02 лютого 2010 року.

В ході перевірки встановлено, що декларації з податку на додану вартість:

за січень 2009 року по строку подання до 20 лютого 2009 року,

за лютий 2009 року по строку подання до 20 березня 2009 року,

за березень 2009 року по строку подання до 20 квітня 2009 року,

за квітень 2009 року по строку подання до 20 травня 2009 року,

за травень 2009 року по строку подання до 22 червня 2009 року,

за червень 2009 року по строку подання до 20 липня 2009 року,

за липень 2009 року по строку подання до 20 серпня 2009 року,

за серпень 2009 року по строку подання до 21 вересня 2009 року,

за вересень 2009 року по строку подання до 20 жовтня 2009 року,

за жовтень 2009 року по строку подання до 20 листопада 2009 року,

за листопад 2009 року по строку подання до 21 грудня 2009 року,

за грудень 2009 року за строком подання до 21 січня 2010 року фактично відповідачем до ДПІ у м. Полтаві не подано, чим порушено вимоги підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".

На підставі акту № 341/15-2/33714594 від 02 лютого 2010 року позивачем винесено податкове повідомлення-рішення № 0017091502/0 від 09 лютого 2010 року про застосування до ТОВ "Завод "Укрелектрод" штрафних санкцій на суму 2040,00 грн.

Зазначене податкове повідомлення-рішення направлено відповідачу рекомендованим листом на юридичну адресу, проте повернулось відправнику в зв'язку із вибуттям адресата з указаної на конверті адреси, про що свідчить з відмітка поштового відділення, внаслідок чого податкове повідомлення-рішення № 0017091502/0 від 09 лютого 2010 року 18 лютого 2010 року розміщене на дошці податкових оголошень.

Судом встановлено, що декларацією від 20 січня 2009 року відповідач самостійно визначив податкове зобов'язання з податку на додану вартість за 4 квартал 2008 року в розмірі 43643,00 грн., проте зазначена сума у встановлений строк до бюджету несплачена, в результаті чого борг в розмірі 43643,00 грн. вважається узгодженим податковим зобов'язанням ТОВ "Завод "Укрелектрод".

Згідно пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" ДПІ у м. Полтаві винесено першу податкову вимогу перша податкова вимога № 1/330 від 18 березня 2009 року та друга податкова вимога № 2/721 від 25 травня 2009 року.

З матеріалів справи слідує, що вказані податкові вимоги розміщені на дошці податкових оголошень 27 березня 2009 року та 25 травня 2009 року - відповідно.

Відповідач не скористався своїм правом оскаржити рішення ДПІ в м.Полтаві в порядку процедури адміністративного або судового оскарження, отже, суми визначені ними є узгодженими.

Згідно частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10)своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно пункту 1 статті 10 Закону України "Про державну податкову службу в Україні" та пункту 1.16 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", державна податкова інспекція в межах своєї компетенції, визначеної законодавством, здійснює контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування податків і зборів (обов'язкових платежів) та погашенням податкових зобов'язань чи податкового боргу.

Відповідно до статті 2 Закону України "Про державну податкову службу в Україні", головним завданням державних податкових інспекцій є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, правильністю обчислення, повнотою та своєчасністю сплати в бюджет податків і зборів та інших платежів, та згідно пункту 11 статті 10 вищезгаданого закону, на ДПІ покладено виконання таких функцій, як подання до судів позовів до підприємств, установ, організацій та громадян про стягнення заборгованості перед бюджетом і державними цільовими фондами за рахунок їх майна.

Згідно пункту 5.1 статті 5 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Зазначене податкове зобов'язання не може бути оскаржене платником податків в адміністративному або судовому порядку. Якщо у майбутніх податкових періодах (з урахуванням строків давності, визначених статтею 15 цього Закону) платник податків самостійно виявляє помилки у показниках раніше поданої податкової декларації, такий платник податків має право надати уточнюючий розрахунок.

Таким чином, сума податку на додану вартість в розмірі 43643,00 грн., визначена декларацією від 20 січня 2009 року вважається узгодженою з моменту подання такої декларації.

Відповідно до Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.

Пунктом 1.11 статті 1 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено, що податкова декларація, розрахунок - документ, що подається платником податків до контролюючого органу у строки, встановлені законодавством, на підставі якого здійснюється нарахування та/або сплата податку, збору (обов'язкового платежу).

Згідно з вимогами підпункту 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює:

а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;

б) календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі при сплаті квартальних або піврічних авансових внесків), - протягом 40 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);

в) календарному року, крім випадків, передбачених підпунктом "г" підпункту 4.1.4 цього пункту, - протягом 60 календарних днів за останнім календарним днем звітного (податкового) року;

г) календарному року для платників податку на доходи фізичних осіб (прибуткового податку з громадян), - до 1 квітня року, наступного за звітним.

Якщо податкова декларація за квартал, півріччя, три квартали або рік розраховується наростаючим підсумком на підставі показників базових податкових періодів, з яких складаються такі квартал, півріччя, три квартали або рік (без урахування авансових внесків) згідно з відповідним законом з питань оподаткування, така декларація подається у строки, визначені цим пунктом для такого базового податкового періоду. Для цілей підпункту 4.1.4 цього пункту під терміном "базовий податковий період" слід розуміти перший податковий період звітного року, визначений відповідним законом з питань оподаткування, зокрема календарний квартал для цілей оподаткування прибутку підприємств.

Пунктом 17.1 статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" встановлено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством.

Згідно вимог підпункту 17.1.1 пункту 17.1. статті 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", платник податків, що не подає податкову декларацію у строки, визначені законодавством, сплачує штраф у розмірі десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання або її затримку.

З урахуванням викладеного, позивачем правомірно розраховано суму штрафних санкцій, застосованих до відповідача за неподання податкових декларацій з податку на додану вартість за січень-грудень 2009 року в розмірі 2040,00 грн.

Відповідно до підпункту 6.2.4 пункту 6.2 статті 6 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", у разі коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги вважається днем її вручення.

Згідно вимог підпункту 3.1.1 пункту 3.1 статті 3 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", активи платника податків можуть бути примусово стягнені в рахунок погашення його податкового боргу виключно за рішенням суду, при цьому відповідно до пункту 1.7 статті 1 Закону активами платника податків являються кошти, матеріальні та нематеріальні цінності, що належать платнику за правом власності або повного господарського відання.

Матеріали справи у їх сукупності свідчать про обґрунтованість та правомірність позовних вимог з огляду на що, суд вважає за необхідне їх задовольнити.

На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 183-2 Кодексу адміністративного судочинства України, -

П О С Т А Н О В И В:

Позовні вимоги Прокурора м. Полтави в інтересах Державної податкової інспекції у м.Полтаві до Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Укрелектрод"про стягнення податкового боргу - задовольнити.

Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Завод "Укрелектрод" (код ЄДРПОУ 33714594, р/р 26001054504266 в Полтавському ГРУ ПАТ КБ "Приватбанк", вул.Зінківська, 55, м. Полтава, 36000) на р/р 31117029700002 код бюджетної класифікації платежу 14010100 в Державний бюджет, одержувач ВДК у м. Полтаві, ЗКПО 34698804, банк одержувач УДК у м. Полтавській області, МФО 831019 заборгованість з податку на додану вартість в розмірі 45676 (сорок п'ять тисяч шістсот сімдесят шість) грн. 00 коп.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з моменту отримання копії постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції.

Повний текст постанови виготовлений 20 червня 2011 року.

Суддя А.О. Чеснокова