Постанова № 16287384, 15.04.2011, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.04.2011
Номер справи
1170/2а-968/11
Номер документу
16287384
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 квітня 2011 року Справа № 1170/2а-968/11

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі судді Черниш О.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом прокурора м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції, до комунального підприємства "Теплоенергетик" про стягнення коштів, -

В С Т А Н ОВ И В:

Прокурор м. Кіровограда, який діє в інтересах держави в особі Кіровоградської обєднаної державної податкової інспекції (надалі - Кіровоградська ОДПІ), звернувся до суду з позовом до комунального підприємства "Теплоенергетик" (надалі - КП "Теплоенергетик") про стягнення податкового боргу у розмірі 154155,42 грн.

Позов мотивовано тим, що відповідач має узгоджені суми податкових зобовязань зі сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища за податковими розрахунками за І півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 2010 рік у сумі 62785,27 грн., за податковими повідомленнями-рішеннями №0000722300/0 від 08.06.10, №0004871800/0 від 07.07.10, №0007461800/0 від 27.10.10 у сумі 94787,07 грн. та 4 412,37 грн. пені. Зважаючи на те, що ці суми у визначені строки відповідачем не сплачено, тому вони є податковим боргом, який прокурор з урахуванням часткової сплати визначив у розмірі 154155,42 грн. та просить суд стягнути на користь позивача в доход державного бюджету.

У судове засідання прокурор та сторони, будучи належним чином повідомленими про його дату, час та місце, не прибули, подали заяви про розгляд справи без участі їхніх представників. При цьому представник відповідача позов визнав у повному обсязі. (а.с. 66)

Частиною 4 статті 122 КАС України передбачено, що особа, яка бере участь у справі, має право заявити клопотання про розгляд справи за її відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі особи, які беруть участь у справі, судовий розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

Розглянувши справу у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами, суд встановив такі обставини та дійшов до таких висновків.

Комунальне підприємство "Теплоенергетик" з 31.05.96 зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Кіровоградської міської ради (а.с. 7) та перебуває на обліку платників податків в Кіровоградській ОДПІ.

Відповідно до п. 2, 3 ч. 1 ст. 9 Закону України "Про систему оподаткування", чинного на момент виникнення спірних відносин, платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов'язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів, сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни тощо.

Статтею 16 Податкового кодексу України, який набув чинності 01.01.11, передбачено, що платник податків зобов'язаний, зокрема, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.

Встановлено, що відповідач є платником збору за забруднення навколишнього середовища. У зв'язку з невиконанням відповідачем своїх податкових зобов'язань по сплаті збору за забруднення навколишнього середовища у нього утворилася заборгованість перед державним бюджетом, стягнення якої є предметом даного спору.

Так, відповідачем до Кіровоградської ОДПІ подавалися податкові розрахунки збору за забруднення навколишнього природного середовища за І півріччя 2010 року, 9 місяців 2010 року, 2010 рік, в яких ним самостійно нараховано збір за ІІ квартал 2010 року у сумі 13102,27 грн. (а.с. 32-34), за ІІІ квартал 2010 року - у сумі 9504,91 грн. (а.с. 29-31), за ІУ квартал 2010 року - у сумі 40178,09 грн. (а.с. 26-28). У встановлені строки визначені позивачем суми збору до бюджету не сплачені.

Воднораз, у травні 2010 року ДПІ у м. Кіровограді проведено планову виїзну перевірку КП "Теплоенергетик" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01.04.07 по 31.03.10, валютного та іншого законодавства за період з 01.04.07 по 31.03.10, якою встановлено порушення відповідачем Інструкції про порядок обчислення та сплати збору за забруднення навколишнього природного середовища, яка затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища та ядерної безпеки України, Державної податкової адміністрації України від 19.07.99 №162/379, в результаті чого занижено збору за забруднення навколишнього природного середовища на суму 54 578, 45 грн., про що складено акт №49/2300/24153576 від 31.05.10 (а.с. 10-25).

На підставі цього акту Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення №0000722300/0 від 08.06.10, яким відповідачеві згідно з пп. "б" пп.4.2.2 п.4.2 ст.4, пп. 17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму податкового зобов'язання за платежем: збір за забруднення навколишнього природного середовища в сумі 81867,68 грн. з яких за основним платежем 54578, 45 грн., за штрафними (фінансовими) санкціями 27 289,23 грн. (а.с. 9). Вказане рішення у встановленому законом порядку не оскаржувалося. Заборгованість сплачена відповідачем частково у розмірі 7429, 29 грн.

Крім цього, у червні 2010 року Кіровоградською ОДПІ проведено невиїзну документальну перевірку відповідача з питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за І півріччя 2007 року, 9 місяців 2007 року, 2007 рік, І квартал 2008 року, І півріччя 2008 року, 9 місяців 2008 року, 2008 рік, за результатами якої складено акт №23/15-3/24153576 від 21.06.10. Вказаною перевіркою встановлено факти несвоєчасної сплати збору за зобов'язаннями, самостійно визначеними платником у розрахунках (а.с. 41-42).

На підставі вказаного акту Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №0004871800/0 від 07.07.10, яким відповідачеві згідно з пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу в сумі 8558,77 грн. (а.с. 39). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 07.07.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.

Також Кіровоградською ОДПІ у жовтні 2010 року проведено невиїзну документальну перевірку з питання дотримання граничних строків сплати узгодженого податкового зобовязання зі збору за забруднення навколишнього природного середовища за І квартал 2009 року, І півріччя 2009 року, 9 місяців 2009 року, 2009 рік, за результатами якої складено акт №183/15-3/24153576 від 15.10.10. Вказаною перевіркою встановлено факти несвоєчасної сплати збору за зобов'язаннями, самостійно визначеними платником у розрахунках (а.с. 37-38).

На підставі вказаного акту Кіровоградською ОДПІ винесено податкове повідомлення - рішення форми "Ш" №0007461800/0 від 27.10.10, яким відповідачеві згідно з пп. 17.1.7 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму штрафу в сумі 4360,62 грн. (а.с. 35). Вказане податкове повідомлення-рішення отримано відповідачем 01.11.10, у встановленому порядку не оскаржувалося, однак у визначений строк вказана сума штрафу ним не сплачена.

Встановлено, що у зв'язку з несвоєчасним погашенням відповідачем податкових зобов'язань зі збору за забруднення навколишнього природного середовища позивачем у картці особового рахунку відповідачеві нарахована пеня у розмірі 4 412,37 грн. (а.с. 43 зв.)

При вирішенні спору щодо стягнення з відповідача податкового боргу, суд виходить з того, що порядок визначення суми податкових зобов'язань на час виникнення спірних відносин регулювався ст.4 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (надалі - Закон), пп. 4.1.1 п.4.1 якої передбачено, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.

Воднораз, згідно з пп. "б" пп. 4.2.2 п.4.2 ст.4 Закону контролюючий орган зобов'язаний самостійно визначити суму податкового зобов'язання платника податків у разі якщо дані документальних перевірок результатів діяльності платника податків свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях.

Пунктом 5.1 статті 5 Закону передбачено, що податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

Відповідно до пп. 5.2.1 п.5.2. ст.5 Закону податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення.

Згідно з абз.1 пп.5.3.1 п.5.3. ст.5 Закону платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації. У разі визначення податкового зобов'язання контролюючим органом платник податків зобов'язаний погасити нараховану суму податкового зобов'язання протягом десяти календарних днів від дня отримання податкового повідомлення, крім випадків коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру апеляційного узгодження. (абз.3 п.п.5.3.1. п.5.3. ст.5 Закону).

Підпунктом 5.4.1 п.5.4 ст.5 Закону визначено, що узгоджена сума податкового зобовязання, не сплачена платником податків у визначені строки, визнається сумою податкового боргу платника податків.

Пунктом 16.1.1 п.16.1, пп.16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону передбачено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. Пеня нараховується на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті.

Згідно з Інструкцією про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженою наказом ДПА України від 11.06.03 №290, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 27.06.03 за №522/7843 (чинною на момент виникнення спірних правовідносин), нарахування пені здійснюється в картках особових рахунків платників податків. Відповідно до пунктів 4.1, 4.2 вказаної Інструкції погашення сум нарахованої пені здійснюється за рахунок джерел, визначених статтею 7 Закону щодо погашення податкового боргу платників податків. Погашення сум нарахованої та непогашеної пені здійснюється у загальному порядку, установленому для погашення податкового боргу з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 3.7 та 3.8 цієї Інструкції.

Пунктами 17.1, 17.3 ст.17 Закону передбачено, що штрафні санкції за порушення податкового законодавства накладаються на платника податків у розмірах, визначених цією статтею, крім штрафних санкцій за порушення валютного законодавства, що встановлюються окремим законодавством. Штрафні санкції накладаються контролюючими органами, а у випадку, передбаченому пунктом 17.2 цієї статті, самостійно нараховуються та сплачуються платником податків. Сплата (стягнення) штрафних санкцій, передбачених цією статтею, прирівнюється до сплати (стягнення) податку та оскарження їх сум.

Встановлено, що позивачем вживалися заходи з погашення податкового боргу, передбачені, зокрема, п.6.2 ст. 6 Закону України "Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" (відповідачеві вручено першу податкову вимогу №1/426 від 02.11.01 та другу податкову вимогу №2/1816 від 11.04.02) (а.с. 47, 48).

Наразі порядок погашення податкового боргу платників податків регулюється Податковим кодексом України.

Як визначено пп.14.1.175. п.14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, податковий борг - сума грошового зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобов'язання.

Таким чином, у ході судового розгляду підтверджено наявність у відповідача податкового боргу зі збору за забруднення навколишнього природного середовища, який з урахуванням часткової сплати становить 154555, 42 грн. (13102, 27 грн. + 9504, 91 грн. + 40178, 09 грн. + 81867, 68 грн. 7429, 29 грн. + 8558 ,77 грн. + 4360,62 грн. + 4 412, 37 грн.), що узгоджується з даними облікової картки КП "Теплоенергетик" (а.с. 43-46) та довідкою про розмір його податкового боргу (а.с.6).

Пунктом 20.1.28 статті 20 Податкового кодексу України органам державної податкової служби надано право стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п. 95.1. ст.95 Податкового кодексу України орган державної податкової служби здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.

Зважаючи на повноваження прокурора, передбачені ст.121 Конституції України, ст. 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.ст. 60, 61 КАС України, враховуючи встановлені судом обставини справи та визнання позову відповідачем, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

Судові витрати сторонами у справі не понесені.

Керуючись ст.ст. 11, 71, 86, 94, 158 - 163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

П О С Т А Н О В И В:

Позов прокурора м. Кіровограда задовольнити.

Стягнути з комунального підприємства "Теплоенергетик" (ідентифікаційний код 24153576) на користь держави в особі Кіровоградської об'єднаної державної податкової інспекції податковий борг у сумі 154555, 42 грн. (сто п'ятдесят чотири тисячі п'ятсот п'ятдесят п'ять гривень 42 копійки).

Постанова суду набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 254 КАС України.

Постанова суду може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня отримання її копії апеляційної скарги, з одночасним надісланням копії апеляційної скарги до суду апеляційної інстанції.

Суддя Кіровоградського окружного

адміністративного суду О.А. Черниш