Постанова № 16286479, 14.04.2011, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.04.2011
Номер справи
2а-11062/10/0470
Номер документу
16286479
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 квітня 2011 р. Справа № 2а-11062/10/0470

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Турлакової Н. В. при секретаріКінарєєві В.І. за участю: прокурора представника позивача представників відповідача Денисенко Д.В. Земляного О.Ю. Колпакової Т.В., Шамрай Н.В. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпропетровську адміністративну справу за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Будсервісгранд" до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі Дніпропетровської області, за участі прокуратури Дніпропетровської області про скасування податкових повідомлень-рішень, - ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Будсервісгранд» звернулося до суду з позовом до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі Дніпропетровської області в якому просить скасувати податкове повідомлення-рішення Південної МДПІ у м.Кривому Розі №1002501502/0 від 27.08.2010р., яким ТОВ «Будсервісгранд» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за червень 2010р. у розмірі 793482грн.; скасувати податкове повідомлення-рішення Південної МДПІ у м.Кривому Розі №1002531502/0 від 27.08.2010р., яким визначено суму податкового зобовязання ТОВ «Будсервісгранд» з податку на додану вартість в розмірі 459,90грн.

В обґрунтування адміністративного позову позивач зазначає, що 12.08.2010р. в результаті перевірки Південною МДПІ у м.Кривому Розі ТОВ «Будсервісгранд» було складено акт про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість №309/152/35601559 від 12.08.2010р., на підставі якого були винесені податкові повідомлення-рішення №1002501502/0 від 27.08.2010р., яким ТОВ «Будсервісгранд» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за червень 2010р. у розмірі 793482грн. та №1002531502/0 від 27.08.2010р., яким визначено суму податкового зобовязання ТОВ «Будсервісгранд» з податку на додану вартість в розмірі 459,90грн. Позивач вважає, що вищевказані рішення ґрунтуються на хибних висновках, які містяться в акті про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість, оскільки при розрахунку суми податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету або бюджетному відшкодуванню з урахуванням суми відємного значення попереднього податкового періоду, в декларації з ПДВ за червень 2010р. було отримано відємне значення в сумі 793482грн., що вказує на відсутність за наслідками червня 2010р. суми ПДВ, що за результатами звітного періоду підлягає сплаті платником податку до бюджету. Вважає, що обмеження встановлене абз.«а» п.п.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» не стосується ТОВ «Будсервісгранд», у звязку з чим рішення про сплату до бюджету суму податкового зобовязання винесені не правомірно, не відповідають вимогам чинного законодавства України та підлягають скасуванню.

Від відповідача надійшло заперечення в яких він посилається на те, що у позивача відсутні правові підстави для задоволення позову та зазначає, що винесені податкові повідомлення-рішення №1002501502/0 від 27.08.2010р. та №1002531502/0 від 27.08.2010р. є законними та обґрунтованими. У ТОВ «Будсервісгранд» право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування фактично виникло за наслідками квітня 2008р. та березня 2010р. Підприємство в податкових деклараціях з ПДВ №24621 від 06.05.2008р. за квітень 2008р., №9000871102 від 07.04.2010р. за березень 2010р. не скористалося цим правом. Відповідно до пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» особа, яка мала обсяги оподаткованих операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування, не має права на отримання бюджетного відшкодування. Згідно звітності, наданої ТОВ «Будсервісгранд» до Південної МДПІ, обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців за період з червня 2009р. по травень 2010р. склали 14983грн., а заявлена сума бюджетного відшкодування 793482грн.

Згідно повідомлення про вступ прокурора у справу від 08.12.2010р. прокуратура Дніпропетровської області повідомила про вступ у справу з метою захисту економічних інтересів держави в особі Південної МДПІ у м. Кривому Розі.

Представник позивача у судовому засіданні підтримав позовні вимоги, просив позов задовольнити, з підстав зазначених у позовній заяві.

Представники відповідача у судовому засіданні позов не визнали, у задоволенні позову просили відмовити, посилаючись на доводи викладені в запереченнях.

Прокурор у судовому засіданні, у задоволенні позову просив відмовити.

Заслухавши представника позивача, представників відповідача, прокурора, дослідивши матеріали справи, суд доходить висновку, що позов не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до листа від 21.07.2010р. № 18437/10/15-233 направленого податковим органом керівнику ТОВ «Будсервісгранд», керуючись п.4 ст.11 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» та п.п.7.7.5 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» для проведення документальної невиїзної перевірки податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010р., із заявленим до відшкодування з бюджету податком на додану вартість в сумі 793482,00 грн. просить у встановлений законодавством термін надати до податкового органу завірені копії наступних документів за червень 2010р. : - первинних документів, що підтверджують факти оплати товарів (послуг) постачальникам; - реєстрів отриманих і виданих податкових накладних; - інших документів, що підтверджують правомірність заявленої до відшкодування суми податку.

Листом від 02.08.2010р. вих..№ 4/1 ТОВ «Будсервісгранд» на запит податкового органу повідомило що суми заявлені до відшкодування сплаченого ПДВ виникли купівлі нежитлової будівлі в березні 2008р., та надання консультативних послуг в 2009р. та включені позивачем до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за березень 2008р., лютий 2010р., а в наданні копій витребуваних первиннх документів відмовило, посилаючись на відсутність правових підстав.

Головним державним податковим ревізором-інспектором відділу адміністрування податку на додану вартість Південної МДПІ у м.Кривому Розі проведено документальну невиїзну (камеральну) перевірку податкової декларації з податку на додану вартість ТОВ «Будсервісгранд» наданої 14.07.2010р. за червень 2010 року.

У результаті перевірки були виявлені порушення вимог пп.7.7.1, 7.7.2 та 7.7.11 п.7.7 ст.7, п.10.6 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість» та п.п.5.12.1, 5.12.2, 5.12.3 та 5.12.4 п.5.12 ст.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166.

За результатами вказаної перевірки був складений акт №309/152/35601559 від 12.08.2010р. про результати документальної невиїзної (камеральної) перевірки податкової декларації з податку на додану вартість.

Згідно вищевказаного акта перевірки, встановлено, згідно звітності наданої ТОВ «Будсервісгранд» до Південної МДПІ, обсяги оподатковуваних операцій за останній 12 календарних місяців за період з червня 2009р. по травень 2010р. склали 14983,00 грн., а заявлена сума бюджетного відшкодування 793482,00 грн. Обсяги придбання за останні 12 календарних місяців за період з червня 2009р. по травень 2010р. склали 2645,00 грн.

На підставі даного акту відповідачем були винесені податкові повідомлення-рішення №1002501502/0 від 27.08.2010р., яким ТОВ «Будсервісгранд» зменшено суму бюджетного відшкодування з податку на додану вартість по декларації за червень 2010р. у розмірі 793482грн. та №1002531502/0 від 27.08.2010р., яким визначено суму податкового зобовязання ТОВ «Будсервісгранд» з податку на додану вартість в розмірі 459,90грн.

Судом також досліджені надані позивачем докази до матеріалів адміністративної справи згідно клопотання від 08.12.2010р.: копія декларації з ПДВ позивача за червень 2010р., копія Договору від 05.03.2008р., акту прийому-передачі, витягу БТІ, платіжного доручення, податкової накладної та реєстру отриманих податкових накладних, копія декларації з ПДВ за березень 2008р., з розшифровкою податкових зобовязань та податкового кредиту в розрізі контрагентів, довідка про балансову вартість нерухомого майна, фінансовий звіт субєкта малого підприємництва, договір оренди №1 та №2/202/53 від 04.04.2008р., додаткова угода від 01.07.2010р., додаткова угода від 01.10.2010р., акти приймання-передачі до договору оренди від 04.04.2008р.,податкові накладні від 05.01.2010р. та 12.04.2010р., копія виписки банку з платіжними дорученнями по договорам оренди № 1 від 04.04.2008р. та №2/202/53 від 04.04.2008р., копія договору від 09.04.2008р. № 09/04-1, акту здавання-приймання наданих послуг, платіжного доручення, податкової накладної та реєстру отриманих податкових накладних, копія декларації з ПДВ за лютий 2010р. з додатками.

Відповідно до ч.1 ст.67 Конституції України, кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.

Статтею 10 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» передбачено, що державні податкові інспекції в районах, містах без районного поділу, районах у містах, міжрайонні та об'єднані спеціалізовані державні податкові інспекції виконують такі функції, зокрема, здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів; проводять перевірки фактів приховування і заниження сум податків та зборів (обов'язкових платежів) у порядку, встановленому цим Законом та іншими законами України.

Згідно пп.7.7.2 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» якщо у наступному податковому періоді сума, розрахована згідно з підпунктом 7.7.1 цього пункту, має від'ємне значення, то: а) бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг); б) залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту кожного наступного податкового періоду лише в частині суми податку фактично сплаченої отримувачем постачальникам товарів (послуг) та при імпорті і включається до розрахунку бюджетного відшкодування наступного звітного періоду.

П.п.7.7.3. вищевказаного Закону передбачено, що платник податку може прийняти самостійне рішення про зарахування належної йому повної суми бюджетного відшкодування у зменшення податкових зобов'язань з цього податку наступних податкових періодів. Зазначене рішення відображається платником податку у податковій декларації, яку він подає за наслідками звітного періоду, в якому виникає право на подання заяви про отримання бюджетного відшкодування згідно з нормами цієї статті. При прийнятті такого рішення зазначена сума не враховується при розрахунку сум бюджетного відшкодування наступних податкових періодів. Відповідно до пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 вказаного Закону, не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). П.5.12 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166, 12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N159 від 17.03.2008р. чинному на час виникнення спірних правовідносин, встановлено що якщо в наступному звітному податковому періоді різниця між сумою податкових зобов'язань і сумою податкового кредиту, з урахуванням залишку такого від'ємного значення минулого звітного (податкового) періоду, що включається до складу податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, має від'ємне значення, то платником податку разом з податковою декларацією подаються Довідка щодо сум залишку від'ємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (додаток 2 до податкової декларації з податку на додану вартість) та Розрахунок суми бюджетного відшкодування (додаток 3 податкової декларації з податку на додану вартість). При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4) до податкової декларації з податку на додану вартість). Абз.2 п.п.5.12.1. вищевказаного Порядку передбачено, що не мають права на отримання бюджетного відшкодування і подання вказаного Розрахунку такі особи: особа, яка мала обсяги оподатковуваних операцій за останні12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів). Згідно з п.п.5.12.2., 5.12.3., 5.12.4., Порядку, бюджетному відшкодуванню підлягає частина такого від'ємного значення, яка дорівнює сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів (послуг) у попередніх податкових періодах постачальникам таких товарів (послуг). Сума податку, фактично сплачена у попередніх податкових періодах, визначається із сум, які були включені до складу податкового кредиту наступного податкового періоду та не брали участі у розрахунках бюджетного відшкодування протягом попередніх податкових періодів або не погашали податкові зобов'язання наступних звітних періодів (рядок 24). Значення рядка 4 Розрахунку суми бюджетного відшкодування (додаток3) до податкової декларації з податку на додану вартість переноситься дорядка 25 податкової декларації за поточний звітний податковий період. Залежно від обраного платником напряму повернення суми бюджетного відшкодування (на рахунок цього платника у банку або у зменшення податкових зобов`язань з податку на додану вартість наступних податкових періодів) така сума в повному розмірі вказується або в рядку 25.1, або в рядку 25.2 податкової декларації з податку на додану вартість. При цьому платник податку, який має право на одержання бюджетного відшкодування та прийняв рішення про повернення повної суми бюджетного відшкодування на його рахунок у банку, подає Заяву про повернення суми бюджетного відшкодування (додаток 4 ) до податкової декларації з податку на додану вартість). Залишок від'ємного значення після бюджетного відшкодування включається до складу податкового кредиту наступного податкового періоду (відображається у рядку 26 податкової декларації поточного звітного податкового періоду та переноситься до рядка 23.2 податкової декларації наступного звітного періоду). Листом Державної податкової адміністрації України від 06.08.2008р. № 15844/7/16-1117 «Щодо актуальних питань з податку на додану вартість» розяснений порядок складання Додатка 2 до податкової декларації з податку на додану вартість «Довідка щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду», додатком до якого є Методика розрахунку показників Додатка 2 до податкової декларації з ПДВ «Довідка щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду». Лист ДПА від 01.04.2009р. № 6810/7/16-1517 також містить посилання на особливості складання Довідки та Методику розрахунку показників Довідки. Згідно вказаного листа ДПА України зазначено, що у разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні подаватись додатки, до уточнюючого розрахунку чи декларації, до якої включені уточнені показники, повинні бути подані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників. Відповідно до ч.3 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку. Частина 2 ст.19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Щодо посилань позивача на те, що акт перевірки не містить такого порушення вимог законодавства, як формування та сплата відємного значення платником податків не в травні 2010р., а раніше, то суд зазначає, що акт містить посилання на порушення п.п.5.12.1, 5.12.2, 5.12.3 та 5.12.4 п.5.12 ст.5 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166, що відповідає обставинам встановленого порушення податкового законодавства. Проте суд погоджується з доводами позивача в частині помилковості посилань позивача на те, що обмеження встановлене абз. «а» пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону України «Про податок на додану вартість» не стосується ТОВ «Будсервісгранд», з врахуванням вимог абз.«а» пп.7.7.11 п.7.7 ст.7 Закону, згідно якого не мають права на отримання бюджетного відшкодування особи, які мали обсяги оподатковуваних операцій за останні 12 календарних місяців менші, ніж заявлена сума бюджетного відшкодування (крім нарахування податкового кредиту внаслідок придбання або спорудження (будівництва) основних фондів), а як встановлено судом згідно наданих до матеріалів справи копій первинних документів податковий кредит березня 2008року сформований підприємством позивача внаслідок придбання нежитлової будівлі. Як вбачається з матеріалів справи, а саме копії листа від 02.08.2010р. вих..№ 4/1 ТОВ «Будсервісгранд» на запит податкового органу повідомило що суми заявлені до відшкодування сплаченого ПДВ виникли внаслідок купівлі нежитлової будівлі в березні 2008р., та надання консультативних послуг в 2009р. та включені позивачем до складу податкового кредиту декларації з ПДВ за березень 2008р., лютий 2010р., а в наданні копій витребуваних первинних документів відмовило, посилаючись на відсутність правових підстав. Таким чином, внаслідок відмови позивачем в наданні витребуваних первинних документів податковий орган був частково обмежений в можливості перевірки встановлення обґрунтованості права платника податку на бюджетне відшкодування з податку на додану вартість, в тому числі і перевірки первинних документів на підтвердження придбання нежитлової будівлі, проте саме на податкові органи покладено обовязок вказаної перевірки предметом якої є встановлення факту здійснення господарської операції, перевірка фізичних та технічних можливостей що становлять зміст господарської операції, податкову правосубєктність платника, зв'язок між фактом придбання товарів, (послуг) спорудженням (придбанням) основних фондів і господарською діяльністю платника і т.і. Суд також зазначає, що перевірці на предмет відповідності законодавству підлягають дії субєкта владних повноважень, під час проведення перевірки та винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, а належних доказів які б підтвердили факт наявності чи надання вказаних первинних документів відповідачу у вказаний період позивачем не надано. Приймаючи рішення судом також враховано, що позивачем при поданні податкової декларації з податку на додану вартість за червень 2010р., із заявленим до відшкодування з бюджету податком на додану вартість в сумі 793482,00 грн. не дотримані вимоги п.п.5.12.1, 5.12.2, 5.12.3 та 5.12.4 п.5.12 «Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на додану вартість», затвердженого Наказом ДПА України від 30.05.1997р. №166, 12 із змінами, внесеними згідно з Наказом Державної податкової адміністрації N159 від 17.03.2008р. чинному на час винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень, (зокрема порядок складання Додатка 2 до податкової декларації з податку на додану вартість «Довідка щодо залишку суми відємного значення попередніх податкових періодів, що залишається непогашеним після бюджетного відшкодування, отриманого у звітному податковому періоді, та підлягає включенню до складу податкового кредиту наступного податкового періоду»), вказане в тому числі було підставою для винесення оскаржуваних податкових повідомлень-рішень та призвело до порушень пп.7.7.1, 7.7.2 п.7.7 ст.7, п.10.6 ст.10 Закону України «Про податок на додану вартість».

За викладених вище обставин та відповідних доказів, суд вважає, що відповідач діяв на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, правомірність своїх дій ним доведена, а в задоволенні поданого адміністративного позову слід відмовити.

Керуючись ст.ст. 158 - 163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю «Будсервісгранд» до Південної міжрайонної державної податкової інспекції у м.Кривому Розі Дніпропетровської області, за участю прокуратури Дніпропетровської області про скасування податкових повідомлень-рішень, - відмовити.

Постанова суду набирає законної сили та може бути оскаржена до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд в порядку, визначеному ст.254 КАС України.

Відповідно до ст.186 КАС України, апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови. Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 цього Кодексу, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.

Повний текст постанови складений 11.04.2011 року.

Суддя Н.В. Турлакова