ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
02 червня 2011 р. Справа №2а-4078/11/0170/11 о 13 годин 00 хвилин Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі судді Москаленка С.А., при секретарі Фурлетовій Г.Ю., розглянувши за участю представників сторін
від позивача ОСОБА_1, довіреність від 07.07.2010р. за №3464/10/10/0,
у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом прокурора Первомайського району АР Крим в інтересах держави в особі Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим
до Сільськогосподарського приватного підприємства «Северо-Кримська агропромислова компанія»
про стягнення.
Обставини справи: Прокурор Первомайського району АР Крим звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим в інтересах держави в особі Красноперекопської об’єднаної державної податкової інспекції в АР Крим із адміністративним позовом до Сільськогосподарського приватного підприємства «Северо-Кримська агропромислова компанія» про стягнення 21646,39 грн. заборгованості з податку на доходи фізичних осіб за 2 квартал 2008р.- 4 квартал 2010р.
Представник позивача у судовому засіданні на задоволенні позовних вимог наполягав з підстав, викладених у позовній заяві, надав письмові пояснення по справі.
Представник прокуратури у судове засідання не з’явився, про дату, час і місце судового розгляду повідомлен належним чином – судовою повісткою. Про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.
Відповідач у судове засідання явку свого представника не забезпечив, про дату, час і місце судового розгляду повідомлявся належним чином – судовою повісткою, про поважність причин неприбуття у судове засідання суд не повідомив.
Ухвалою Окружного адміністративного суду АР Крим про закінчення підготовчого провадження і призначення справи до судового розгляду від 08.04.2011р. відповідачу запропоновано надати письмові заперечення на адміністративний позов, а також всі наявні документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Згідно ч.6 ст.71 КАС України, якщо особа, яка бере участь у справі, без поважних причин не надасть докази на пропозицію суду для підтвердження обставин, на які вона посилається, суд вирішує справу на основі наявних доказів.
За таких обставин, суд вважає можливим розглянути справу на основі наявних в ній доказів за відсутністю нез’явившегося представника відповідача.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які є у справі, заслухавши представника позивача суд,
ВСТАНОВИВ:
Сільськогосподарське приватне підприємство «Северо-Кримська агропромислова компанія» (ІН 32477197) є юридичною особою, що підтверджується довідкою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (а.с. 8) та знаходиться на обліку в Красноперекопській ОДПІ АР Крим як платник податків, що підтверджується довідкою (а.с.18).
Таким чином, відповідач є суб’єктом господарювання, платником податків, зобов’язаний виконувати обов’язки, покладені на нього законами у зв’язку зі здійсненням господарської діяльності, у тому числі стосовно належного нарахування та сплати податків.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.1.13 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» (чинного на момент виникнення спірних правовідносин) податок з доходів фізичних осіб - плата фізичної особи за послуги, які надаються їй територіальною громадою, на території якої така фізична особа має податкову адресу або розташовано особу, що утримує цей податок згідно з цим Законом.
Відповідно до п. 17.1. ст. 17 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» особою, відповідальною за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів у вигляді заробітної плати, є працедавець (самозайнята особа), який виплачує такі доходи на користь платника податку (такої самозайнятої особи).
Особа, відповідальна за нарахування, утримання та сплату (перерахування) до бюджету податку з доходів фізичних осіб є податковим агентом. Податковий агент - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ) або фізична особа чи представництво нерезидента - юридичної особи, які незалежно від їх організаційно-правового статусу та способу оподаткування іншими податками зобов'язані нараховувати, утримувати та сплачувати цей податок до бюджету від імені та за рахунок платника податку, вести податковий облік та подавати податкову звітність податковим органам відповідно до закону, а також нести відповідальність за порушення норм цього Закону. (п.1.15 ст.1 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб»).
Пунктом 8.1.1 ст.8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» визначено, що податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону.
Відповідно до п.п 16.3.1, 16.3.2. п.16.3 ст.16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» сума податку за звітний місяць, яка підлягає перерахуванню до місцевого бюджету за місцезнаходженням таких відокремлених підрозділів, визначається юридичною особою або уповноваженим підрозділом самостійно, виходячи із загальної кількості громадян, які працюють у цих підрозділах, та суми виплаченого (нарахованого) оподатковуваного доходу. Юридична особа за своїм місцезнаходженням та місцезнаходженням своїх підрозділів, а уповноважений підрозділ за своїм місцезнаходженням, одночасно з поданням документів на отримання коштів для виплати належних платникам податку доходів, сплачує (перераховує) суми утриманого податку на відповідні розподільчі рахунки, відкриті в територіальних управліннях Державного казначейства України. Пунктом 8.1.5. п.8.1 ст.8 Закону встановлено, що податковий агент зобов'язаний подавати органу державної податкової служби за місцем його реєстрації податкову декларацію з податку з доходів фізичних осіб за базовий податковий період, що дорівнює календарному місяцю за формою, встановленою центральним податковим органом, про загальні суми доходів, які нараховані на користь платників податку, і загальні суми податку з доходів фізичних осіб, які утримані з цих доходів, а також обсяги перерахованого податку до бюджету. Відповідно до податкових розрахунків сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків, і сум утриманого з них податку, поданих відповідачем в порядку звітності сума нарахованого податку з доходів фізичних осіб складає за 2 квартал 2008р. – 6752,18грн. (а.с.25), за 3 квартал 2008р. – 8708,61грн. (а.с.26), за 4 квартал 2008р. – 2361,77грн. (а.с.27), за 1 квартал 2009р. – 1198,27грн. (а.с.28), за 2 квартал 2009р. – 988,32грн. (а.с. 29), за 3 квартал 2009р. -464,81грн. (а.с. 30). Відповідно до п.п 8.1.2 п. 8.1 ст. 8 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду. Відповідно до п.п 16.3.4 п. 16.3 ст. 16 Закону України «Про податок з доходів фізичних осіб» контроль за правильністю та своєчасністю сплати податку здійснює податковий орган за місцезнаходженням юридичної особи або її уповноваженого підрозділу.
Між позивачем та відповідачем проведено звірку заборгованості з податку з доходів фізичних осіб, внаслідок якої складено акт. Перевіркою встановлено, що у зв’язку із несвоєчасною сплатою податку з доходів фізичних осіб, у відповідача виникла заборгованість з такого податку станом на 01.01.2011р. у сумі 21646,39грн.
Як вбачається із позовної заяви, підставою для звернення до суду є не сплата відповідачем в установлений законом строк податку з доходів фізичних осіб, нарахованого та утриманого відповідачем за період з 2 кварталу 2008р. до 4 кварталу 2010р. у розмірі 21646,39грн.
Однією із функцій Державної податкової адміністрації України, згідно ст. 8 Закону України «Про державну податкову службу» (тут і далі в редакції на момент виникнення спірних правовідносин), є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов’язкових платежів, контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролем за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб’єктів підприємницької діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Згідно статті 2 Закону України «Про державну податкову службу в Україні» однією із задач органів податкової служби є здійснення контролю за дотриманням податкового законодавства, повною і своєчасною сплатою до бюджетів податків і зборів.
Відповідно до п. 20.1.18. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Відповідач у порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, не надав доказів сплати заборгованості в сумі 21646,39грн.
Таким чином, позовні вимоги позивача є обґрунтованими, засновані на Законі та підтверджуються матеріалами справи, а відтак підлягають задоволенню.
Вступна та резолютивна частини постанови проголошені в судовому засіданні 02.06.2011р. У повному обсязі відповідно до ч. 3 ст. 160 КАС України постанову складено 07.06.2011р.
Керуючись ст.ст.122, 158, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов задовольнити повністю.
Стягнути з Сільськогосподарського приватного підприємства «Северо-Кримська агропромислова компанія» (96315, АР Крим, Первомайський район, с. Островське, вул. Леніна, б. 30, ІН 32477197) заборгованість з податку з доходів фізичних осіб за період з 2 кварталу 2008р. до 4 кварталу 2010р. у сумі 21646 (двадцять одна тисяча шітсот сорок шість) грн. 39коп. в дохід місцевого бюджету Островської сільської ради Первомайського району (р/р 33217800722 в ГУ ДКУ в АРК, МФО 824026, ЄДРПОУ 34740583, код платежу 11010100).
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Москаленко С.А.