ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
23 травня 2011 р. Справа №2а-2350/11/0170 (17 г. 26 хв.) Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі:
головуючого судді Латиніна Ю.А.,
при секретарі Ускової О.І.,
за участю представника позивача ОСОБА_1, довіреність №03/Аб/2010-п від 01.11.10р.,
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед»
до Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим
про визнання дій протиправними дій та спонукання до виконання певних дій
Суть спору: позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з позовом про визнання протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим з невизнання податковою звітністю декларації з податку на прибуток за 2010 рік; зобовязати відповідача відобразити показники декларації з податку на прибуток за 2010 рік у картці особового рахунку з податку на прибуток. Вимоги мотивовані тим, що позивачем подана відповідачу декларація з податку на прибуток за 2010 рік, проте останнім складено повідомлення про не визнання поданої декларації податковою декларацією у звязку з незабезпеченням при її заповненні вільного читання тексту (цифр). На думку позивача, такі дії відповідача є протиправними, у звязку з чим відповідач зобовязаний відобразити показники декларації позивача з податку на прибуток за 2010 рік у картці особового рахунку з податку на прибуток.
У судовому засіданні представник позивача на позовних вимогах наполягав, з підстав, викладених у позовній заяві.
Представник відповідача у судове засідання не зявився, надав клопотання про розгляд справи у відсутності його представника, у попередніх судових засідання проти позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що декларація з податку на прибуток за 2010 рік подана позивачем заповнена таким чином, що не забезпечує вільне читання тексту (цифр), у звязку з чим не може бути визнана податковою звітністю.
Розглянув матеріали справи, дослідив докази, надані сторонами, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
ВСТАНОВИВ:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед» (95011, м. Сімферополь, вул. Севастопольська, 20-А, ідентифікаційний код 13791517) зареєстроване в якості юридичної особи.
Підприємство є платником податків і зборів, передбачених Законом України „Про систему оподаткування” .
07.02.2011р. позивач поштою направив до ДПІ в м. Сімферополь АР Крим декларацію з податку на прибуток за 2010 року ( вх. № 278034 від 07.02.2011р.).
Повідомленням за вих. № 4863/10/18-4 від 11.02.2011 року ДПІ в м. Сімферополь АР Крим повідомила підприємство, що податкові декларації за 2010 року не признані податковими деклараціями, через те, що в порушення п. 1.7 Порядку заповнення та подання податкової декларації з податку на прибуток підприємств, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року №143 дана декларація заповнена таким способом, який не забезпечує вільне читання тексту (цифр). (а.с. 6).
Не погодившись з такими діями ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед» просить суд визнати протиправними дії ДПІ в м. Сімферополь АР Крим щодо невизнання податковими деклараціями документів податкової звітності з податку на прибуток за 2010 року, отриманих від ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед» та зобов'язати відповідача визнати податкові декларації з податку на прибуток ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед» за 2010р., як належно оформленою та наданою своєчасно у встановлений законодавством строк, посилаючись на безпідставність відмови податкового органу у прийнятті документів податкової звітності.
Оцінюючи правомірність дій відповідача щодо невизнання поданих позивачем документів як податкових декларацій, суд враховує, що відповідно до ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач, повідомляючи позивача про невизнання поданої позивачем податкової декларації з податку на прибуток за 2010 рік податковою декларацією, керувався п. 1.7 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, затвердженого Наказом Державної податкової адміністрації України від 29.03.2003 року № 143 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 08.04.2003 року під № 271/7592, із змінами та доповненнями, згідно з яким декларація заповнюється таким чином, що забезпечує вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності (друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками у синьому або чорному кольорі). Заповнення олівцем не дозволяється.
Відповідно до ст. 9 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України.
В силу п. 49.8. ст. 49 Податкового кодексу України прийняття податкової декларації є обов'язком органу державної податкової служби. Під час прийняття податкової декларації уповноважена посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана перевірити наявність та достовірність заповнення всіх обов'язкових реквізитів, передбачених пунктами 48.3 та 48.4 статті 48 цього Кодексу. Інші показники, зазначені в податковій декларації платника податків, до її прийняття перевірці не підлягають.
Пунктом 49.9. ст. 49 Податкового кодексу України передбачено, що за умови дотримання платником податків вимог цієї статті посадова особа органу державної податкової служби, в якому перебуває на обліку платник податків, зобов'язана зареєструвати податкову декларацію платника датою її фактичного отримання органом державної податкової служби.
Пункти 48.3. та 48.4. статті 48 вказаного Кодексу містять перелік обовязкових реквізитів, які повинна містити податкова декларація, а саме:
тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
звітний (податковий) період, за який подається податкова декларація;
звітний (податковий) період, що уточнюється (для уточнюючого розрахунку);
повне найменування (прізвище, ім'я, по батькові) платника податків згідно з реєстраційними документами;
код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України або податковий номер;
реєстраційний номер облікової картки платника податків або серію та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган державної податкової служби і мають відмітку у паспорті);
місцезнаходження (місце проживання) платника податків;
найменування органу державної податкової служби, до якого подається звітність;
дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
ініціали, прізвища та реєстраційні номери облікових карток посадових осіб платника податків;
підписи платника податку - фізичної особи та/або посадових осіб платника податку, визначених цим Кодексом, засвідчені печаткою платника податку (за наявності).
У окремих випадках, коли це відповідає сутності податку або збору та є необхідним для його адміністрування, форма податкової декларації додатково може містити такі обов'язкові реквізити:
відмітка про звітування за спеціальним режимом;
код виду економічної діяльності ( КВЕД) ;
код органу місцевого самоврядування за КОАТУУ;
індивідуальний податковий номер та номер свідоцтва про реєстрацію платника податку на додану вартість згідно з даними реєстру платників податку на додану вартість за звітний (податковий) період.
Згідно з п. 49.10. ст. 49 Податкового кодексу України відмова посадової особи органу державної податкової служби прийняти податкову декларацію з будь-яких причин, не визначених цією статтею, у тому числі висунення будь-яких не визначених цією статтею передумов щодо такого прийняття (включаючи зміну показників такої податкової декларації, зменшення або скасування від'ємного значення об'єктів оподаткування, сум бюджетних відшкодувань, незаконного збільшення податкових зобов'язань тощо) забороняється.Таким чином, повноваження органів державної податкової служби щодо прийняття податкових декларацій було обмежено вичерпним переліком дій, а саме: прийняти декларацію або відмовити в її прийнятті з підстав, визначених законом.
Відповідно до Методичних рекомендацій щодо централізованого приймання та компютерної обробки податкової звітності платників податків до ОДПС України, затверджених наказом ДПА України № 827 від 31.12.2008 року, обовязковими реквізитами є: - тип документа (звітний, уточнюючий, звітний новий);
- звітний (податковий) період;
- назва платника податків;
- код платника податків згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 22 січня 1996 року № 118 “Про створення Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України”або реєстраційний (обліковий) номер з ТРДПАУ;
- ідентифікаційний номер згідно з ДРФО або, у разі відмови від нього - серія та номер паспорта для фізичної особи;
- місцезнаходження платника податків;
- назва ОДПС, до якого подається звітність;
- дата подання звіту (або дата заповнення - залежно від форми);
- підписи посадових осіб, засвідчені печаткою.
Судом встановлено, що позивач направив відповідачу декларацію з податку на прибуток підприємства за 2010 рік, що підтверджується поштовим повідомленням Флай Пост Експрес з описом вкладення. Зазначена декларація отримана Державною податковою інспекцією в м. Сімферополі АР Крим 07.02.2011 року, про що свідчить відмітка та печатка канцелярії відповідача на поштовому повідомленні Флай Пост Експрес АWB № 170431, доданому до матеріалів справи та вхідним штампом Державної податкової інспекції в м. Сімферополі АР Крим № 278034 від 07.02.2011 року.
Судом досліджено подану позивачем декларацію з податку на прибуток за 2010 рік, яка містить всі вищезазначені обовязкові реквізити.
Також, до матеріалів справи доданий акт, складений 07.02.2011 року Флай Пост Експрес про те, що декларація з податку на прибуток за 2010 рік та додатки до неї АТЗТ «Пента», подані для відправлення до ДПІ в м. Сімферополі АР Крим, заповнені друкованим способом, не містять підчисток, помарок, виправлень, дописок, закреслювань (крім передбачених формою декларації), не містять тексту або цифр, які неможливо прочитати через пошкодження листів, їх потертості, заливання чорнилами або іншою рідиною. Звіти скріплені печаткою та підписані керівником. Документи запаковані в конверт у присутності відправника.
Таким чином, суд не приймає надану відповідачем у судовому засіданні декларацію з податку на прибуток підприємств за 2010 рік ТОВ «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед», як доказ того, що дана декларація заповнена таким чином, який не забезпечує вільне читання тексту (цифр).
Враховуючи, що згідно з вимогами п. 49.18. ст. 49 Податкового кодексу України податкові декларації, крім випадків, передбачених цим Кодексом, подаються за базовий звітний (податковий) період, що дорівнює:
календарному місяцю (у тому числі в разі сплати місячних авансових внесків) - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця;
календарному кварталу або календарному півріччю (у тому числі в разі сплати квартальних або піврічних авансових внесків) - протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя);
календарному року, крім випадків, передбачених підпунктами 49.18.4 та 49.18.5 цього пункту - протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року, позивач подав декларацію з податку на прибуток за 2010 рік відповідачу у визначений законом строк.
Матеріали справи свідчать про те, що відповідач, повідомляючи позивача про невизнання поданої позивачем податкової декларації з податку на прибуток за 2010 року податковою декларацією, керувався п. 1.7 Порядку складання декларації з податку на прибуток підприємства, згідно з яким декларація заповнюється таким чином, що забезпечує вільне читання тексту (цифр) та збереження цих записів протягом установленого терміну зберігання звітності (друкованим способом, чорнильними або кульковими ручками у синьому або чорному кольорі). Заповнення олівцем не дозволяється.
З аналізу вказаної норми стає зрозумілим, що зазначене положення Наказу не передбачає підстав для відмови в прийнятті податкової декларації або її невизнання, а містить лише певні вимоги до її заповнення.
В порядку, передбаченому ст. 71 КАС України, відповідачем не надано доказів того, що декларація позивача з податку на прибуток за 2010 рік не визнана податковою декларацією з підстав, встановлених чинним законодавством.
Під час розгляду справи судом встановлено, що відповідач, відмовляючи у прийнятті в якості податкової звітності декларації, направленої платником податків, не відобразив визначені в ній відомості в особовому рахунку позивача з податку на прибуток.
В матеріалах справи відсутні докази правомірності таких дій відповідача.
Вивчивши матеріали справи, суд дійшов висновку про те, що відповідач, не прийнявши декларацію позивача з податку на прибуток за 2010 рік та не відобразивши в особовому рахунку платника податків відомості, визначені у його податковій звітності, діяв невмотивовано, без зясування всіх фактичних обставин, з порушенням порядку, визначеного діючим законодавством, у звязку з чим суд вважає, що такі дії відповідача є протиправними, в наслідок чого позовні вимоги належить задовольнити.
Згідно з ч. 1 ст. 94 КАС України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є субєктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати з Державного бюджету України (або відповідного місцевого бюджету, якщо іншою стороною був орган місцевого самоврядування, його посадова чи службова особа).
Приймаючи до уваги, що рішення у справі ухвалене на користь позивача, який не є субєктом владних повноважень, суд вважає за необхідне присудити всі здійснені ним судові витрати, а саме судовий збір у розмірі 3,40 грн., з державного бюджету.
Під час судового засідання, яке відбулось 16.05.2011 р. були оголошені вступна та резолютивна частини постанови. Відповідно до ст. 163 КАСУ постанову складено 20.05.2011р.
Керуючись ст.ст. 94, 98, 160-163, 167 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1.Позовні вимоги задовольнити.
2.Визнати протиправними дії Державної податкової інспекції в м. Сімферополь АР Крим щодо невизнання як податкової звітності податкової декларації з податку на прибуток підприємств Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед» за 2010 року.
3. Зобовязати Державну податкову інспекцію в м. Сімферополі АР Крим відобразити в картці особового рахунку Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед» з податку на прибуток показники, зазначені в його декларації з податку на прибуток за 2010 рік.
4. Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Крнтиненталь інтернешнл компані, лімітед» 3,40 грн. судових витрат.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Латинін Ю.А.