Єдиний державний реєстр судових рішень ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
14.06.2011 року Справа № 5005/1203/2011
Дніпропетровський апеляційний господарський суд у складі колегії суддів:
головуючого судді Лотоцької Л.О. (доповідач)
суддів: Бахмат Р.М., Євстигнеєва О.С.
при секретарі: Соловйовій О.І.
за участю представників, які були присутні на судовому засіданні 02.06.2011 року:
від позивача: ОСОБА_1., представник, довіреність № 272-мр від 06.05.2011 року;
від відповідача: ОСОБА_2, представник, довіреність № б/н від 23.05.2011 року,
розглянувши у відкритому судовому засіданні апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш», м. Дніпродзержинськ на рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.04.2011 року по справі № 5005/1203/2011
за позовом: Дніпродзержинської міської ради, м. Дніпродзержинськ
до відповідача: Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш», м. Дніпродзержинськ
про: внесення змін до договору оренди земельної ділянки, -
ВСТАНОВИВ:
В січні 2011 року Дніпродзержинська міська рада звернулась до господарського суду Дніпропетровської області з позовом до Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш»про внесення змін до договору оренди земельної ділянки.
Рішенням господарського суду Дніпропетровської області від 04.04.2011 року (підписано 11.04.2011 року) у справі № 5005/1203/2011 (суддя Юзіков С.Г.) позов задоволено. Змінено п. 3.1 Договору оренди земельної ділянки від 01.10.2003 року, укладеного Дніпродзержинською міською радою з Відкритим акціонерним товариством «Дніпровагонмаш», посвідченого Державним нотаріусом Першої Дніпродзержинської державної нотаріальної контори Полянським Ю.М., зареєстрованого в реєстрі за № 1-2817, виклавши його в такій редакції: «3.1 Орендна плата вноситься Орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 2293351,08 грн./рік, що становить 191112,59 грн./міс., і вноситься на рахунок місцевого бюджету». Стягнуто з Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш»на користь Дніпродзержинської міської ради державне мито в розмірі 85,00 грн., витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу у розмірі 236,00 грн.
Не погодившись із вказаним рішенням суду першої інстанції відповідач Відкрите акціонерне товариство «Дніпровагонмаш»подало апеляційну скаргу, в якій просить рішення господарського Дніпропетровського суду від 04.04.2011 року у справі № 5005/1203/2011 скасувати та прийняти нове рішення, яким у задоволенні позовних вимог відмовити.
Скаржник зазначає, що неповне зясування всіх обставин справи, які мають значення для справи, невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи та неправильне застосування норм матеріального та процесуального права дають підстави для скасування ухваленого у справі судового рішення.
В обґрунтування своєї позиції скаржник зазначає, що суд першої інстанції не звернув увагу на приписи Конституції України, Цивільного кодексу України, Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»та неповно дослідивши докази, надані відповідачем, і спираючись на докази, надані позивачем, зробив висновок, що розрахунок, зроблений виходячи з нового розміру нормативної грошової оцінки земельної ділянки є правомірним. Також скаржник звертає увагу, що судом першої інстанції не було враховано порушення позивачем норми ст. 188 Господарського кодексу України щодо умов зміни та розірвання господарських договорів. Оскільки зобовязання щодо сплати орендної плати виникли між сторонами одночасно в момент укладення договору оренди, скаржник вважає, що на ці правовідносини не розповсюджується дія нового законодавства (у тому числі Податкового кодексу України, який набрав чинності з 01.01.2011р.).
Позивач у відзиві на апеляційну скаргу зазначив, що рішення суду прийнято без порушення норм матеріального і процесуального права та у відповідності з вимогами чинного законодавства.
Ухвалою Дніпропетровського апеляційного господарського суду від 28.04.2011 року апеляційна скарга Відкритого Акціонерного товариства «Дніпровагонмаш», м. Дніпродзержинськ була прийнята до розгляду, розгляд справи було призначено у судовому засіданні на 02.06.2011 року.
У судовому засіданні 02.06.2011 року оголошувалася перерва до 14.06.2011 року.
Заслухавши доповідь судді-доповідача, пояснення представників сторін, перевіривши відповідність оскаржуваного рішення нормам діючого законодавства, Дніпропетровський апеляційній господарський суд дійшов висновку, що апеляційна скарга Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш»не підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи 01.10.2003 року між Дніпродзержинською міською радою орендодавець та Відкритим акціонерним товариством «Дніпровагонмаш»- орендар був укладений договір оренди земельної ділянки, за умовами якого орендодавець надає, а орендар приймає у строкове платне володіння і користування земельну ділянку площею 32,2297 га, що знаходиться за адресою: м. Дніпродзержинськ, вул. Українська, 4.
Підставою для надання земельної ділянки в оренду є рішення Дніпродзержинської міської ради від 27.08.2003 року № 184-07/ХХІV (п. 1.2).
Пунктом 2.1 договору визначено, що договір укладено до 27.08.2053 року.
Пунктом 3.1 договору встановлено, що орендна плата вноситься орендарем виключно у грошовій формі в розмірі 614340,89 грн./рік, що становить 51195,07 грн./міс. і вноситься на розрахунковий рахунок Держказначейства за місцем податкового звіту.
Згідно з п. 3.3. договору оренди земельної ділянки визначено, що розмір орендної плати щорічно переглядається у випадках і з моменту: зміни умов господарювання, передбачених договором; підвищення цін, тарифів тощо, у тому числі внаслідок інфляційних процесів; збільшення розміру ставки земельного податку, інших випадках, передбачених законодавчими актами України.
27.08.2008 року Дніпродзержинською міською радою прийнято рішення № 449-25/V «Про затвердження розміру орендної плати за земельні ділянки, які надаються у користування», яким затверджено розмір орендної плати за земельні ділянки, які надані у користування згідно з додатками 1, 2.
Як вбачається з додатку № 2 до вказаного рішення міської ради для Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш»визначений розмір орендної плати за користування земельною ділянкою в м. Дніпродзержинську по вул. Українська, 4, виходячи з 3,5 % від грошової оцінки земельної ділянки в сумі 2293 351,08 грн. (65524314,62 грн. х 3,5%).
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України» № 309-VІ від 03.06.2008 року в Закон України «Про оренду землі»були внесені зміни, зокрема, ч. ч. 4 та 5 ст. 21 викладені у наступній редакції: «Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, надходить до відповідних бюджетів, розподіляється і використовується відповідно до закону і не може бути меншою: для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю»; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Законом України «Про плату за землю». Річна орендна плата за земельні ділянки, які перебувають у державній або комунальній власності, не може перевищувати 12 % їх нормативної грошової оцінки. При цьому у разі визначення орендаря на конкурентних засадах може бути встановлений більший розмір орендної плати, ніж зазначений у цій частині». Вказаний закон набрав чинності з моменту опублікування з 04.06.2008 року.
В звязку із введенням в дію Податкового кодексу України з 01.01.2011 року (від 02.12.2010 № 2755-VІ) Закон України «Про плату за землю»втратив чинність згідно ч. 2 Прикінцевих положень Кодексу. Питання сплати податку на землю та оплати орендної плати за користування земельною ділянкою з 01.01.2011 року регулюється виключно Податковим кодексом України.
Згідно із ст. 287 Податкового кодексу України власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.
Згідно з вимогами ст. 21 Закону України «Про оренду землі»орендна плата за землю це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою. Розмір, форма і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України). Обчислення розміру орендної плати за землю здійснюється з урахуванням індексів інфляції, якщо інше не передбачено договором оренди.
Розмір орендної плати за земельні ділянки встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою для земель сільськогосподарського призначення розміру земельного податку, що встановлюється розділом; для інших категорій земель трикратного розміру земельного податку, що встановлюється Податковим кодексом, а також не може перевищувати для земельних ділянок, наданих для розміщення, будівництва, обслуговування та експлуатації обєктів енергетики, які виробляють електричну енергію з відновлюваних джерел енергії, включаючи технологічну інфраструктуру таких обєктів (виробничі приміщення, бази, розподільчі пункти (пристрої), електричні підстанції, електричні мережі), - 3 % нормативної грошової оцінки; для інших земельних ділянок, наданих в оренду, - 12 % нормативної грошової оцінки (ст. ст. 288.5 288.5.2 Податкового кодексу України).
Розрахунок орендної плати виконаний позивачем відповідно до наведених вимог Податкового кодексу України.
Статтею 30 Закону України «Про оренду землі»визначено, що зміна умов договору оренди землі здійснюється за взаємною згодою сторін.
У разі недосягнення згоди щодо зміни умов договору оренди землі спір вирішується в судовому порядку.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України, зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом.
Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Відповідно до ст. 654 Цивільного кодексу України зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Відповідно ст. 13 Конституції України, земля є обєктом права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією. Держава забезпечує захист прав усіх субєктів права власності та господарювання, соціальну спрямованість економіки. Усі субєкти права власності рівні перед законом. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження з розпорядження землями в межах населених пунктів, здійснюють відповідні міські, сільські та селищні ради, а за межами населених пунктів відповідні органи виконавчої влади (розділ Х перехідні положення, п. 12 Земельного кодексу України).
Частина 2 ст. 19 Конституції України зобовязує органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно приписів ст. 144 Конституції України органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обовязковими до виконання на відповідній території, а тому у разі прийняття відповідним органом рішення про внесення змін щодо ставок орендної плати за земельні ділянки та затвердження нових коефіцієнтів, що використовуються для розрахунку орендної плати за земельні ділянки, такі обставини можуть бути не взяті судом до уваги лише у разі скасування такого рішення органу місцевого самоврядування в установленому законом порядку (п. 3.4.7 Рекомендації Президії ВГСУ від 02.02.2010 року № 04-06/15 «Про практику застосування господарськими судами земельного законодавства», п. 2.19 Постанови Пленуму ВГСУ від 17.05.2011 року № 6 «Про деякі питання практики розгляду справ у спорах, що виникають із земельних відносин»).
У листі Вищого Господарського суду України від 06.08.2008 року № 01-8/471 «Про деякі питання практики застосування у вирішенні спорів окремих норм процесуального права (за матеріалами справ, розглянутих Верховним судом України)», зокрема, зазначено: відповідно до частини другої статті 124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі. Як зазначено в резолютивній частині рішення Конституційного Суду України від 09.07.2002 року у справі щодо офіційного тлумачення положення частини другої статті 124 Конституції України (справа про досудове врегулювання спорів), положення частини другої статті 124 Конституції України щодо поширення юрисдикції судів на всі правовідносини, що виникають у державі, в аспекті конституційного звернення необхідно розуміти так, що право особи (громадянина України, іноземця, особи без громадянства, юридичної особи) на звернення суду за вирішенням спору не може бути обмежене законом, іншими нормативно-правовими актами.
За таких обставин недотримання позивачем вимог частини другої статті 188 Господарського кодексу України щодо обовязку надсилання іншій стороні пропозицій про зміну договору, у разі виникнення такої необхідності, не позбавляє позивача права звернутися за захистом порушеного права шляхом вчинення прямого позову до відповідача про зміну договору.
З огляду на викладене, рішення прийнято судом першої інстанції за повністю дослідженими обставинами справи, з правильним застосуванням норм матеріального та процесуального законодавства., в звязку з чим підстав для скасування судового рішення не вбачається.
З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст.ст. 103-105 ГПК України, Дніпропетровський апеляційний господарський суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Апеляційну скаргу Відкритого акціонерного товариства «Дніпровагонмаш», м. Дніпродзержинськ залишити без задоволення.
Рішення господарського суду Дніпропетровської області від 04.04.2011 року по справі №5005/1203/2011 залишити без змін.
.
Головуючий суддя: Л.О. Лотоцька
Судді: Р.М. Бахмат
О.С. Євстигнеєв
(постанову виготовлено в повному обсязі 14.06.2011 року)