УКРАЇНА
Господарський суд
Житомирської області
* 10002, м. Житомир, майдан Путятинський, 3/65, '481-620
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Від "09" червня 2011 р.Справа № 17/5007/26/11
Господарський суд Житомирської області у складі:
судді Шніт А.В.
за участю представників сторін
від позивача ОСОБА_1 - дов. №617/02/10-11 від 15.02.2011р.
від першого відповідача ОСОБА_2 - дов. №01-09/1018 від 11.05.2011р.
від другого відповідача: не з'явився
від першої третьої особи: Рокитенець В.В. - сільський голова
від другої третьої особи: не з'явився.
прокурор: Алексєєв С.М. - посв. №99.
Розглянув у відкритому судовому засіданні справу за позовом Прокурора Андрушівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Житомирській області (м.Житомир)
до 1) Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області (м.Андрушівка Житомирська область)
2) Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Агробуд" (с. Мостове Андрушівський район)
За участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні: 1) позивача - Мостівської сільської ради Андрушівського району Житомирської області (Житомирська область, Андрушівський район, с.Мостове)
2) відповідача - Відділу Держкомзему в Андрушівському районі Житомирської області (Житомирська область, м. Андрушівка)
про визнання протиправним, скасування розпорядження голови Андрушівської РДА №596 від 10.10.2007р. та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №29 від 07.11.2007р.
Прокурором Андрушівського району в інтересах держави в особі Головного управління Держкомзему у Житомирській області пред'явлено позов до Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області та Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Агробуд" про визнання протиправним, скасування розпорядження голови Андрушівської РДА №596 від 10.10.2007р. та визнання недійсним договору оренди земельної ділянки №29 від 07.11.2007р.
Ухвалою господарського суду Житомирської області від 14.04.2011р. було залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Відділ земельних ресурсів в Андрушівському районі (13400, Житомирська область м. Андрушівка, пл. Леніна, буд. 1) та залучено до участі у справі, в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача - Мостівську сільську раду Андрушівського району Житомирської області (13441, Житомирська обл., Андрушівський р-н, с.Мостове, вул.Окунєва, 1).
В судовому засіданні 12.05.2011р. представник першої третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача подав суду письмові пояснення по справі.
25.05.2011р. прокурор подав суду письмові пояснення по справі.
В судовому засіданні 26.05.2011р. представник другої третьої особи подав суду клопотання, в якому заперечив щодо позовних вимог та просить суд розглянути справу за відсутності представника третьої особи по поважних причинах.
Представник першого відповідача в судовому засіданні 26.05.2011р. подав відзив на позовну заяву, в якому заперечив щодо позовних вимог. Надав усні пояснення по суті спору з посиланням на норми статті 134 ЗК України. А також заявив усне клопотання про призначення експертизи технічної документації.
Прокурор та представник позивача в судовому засіданні 26.05.2011р. заперечили щодо призначення експертизи технічної документації та надали усні заперечення на відзив першого відповідача.
Розгляд клопотання щодо призначення експертизи технічної документації суд переніс на судове засідання 09.06.2011р.
В судовому засіданні 09.06.2011р. позивач зазначив, що законодавством не передбачено проведення експертизи технічної документації, тому наголошує, що її проведення неможливо.
Суд відмовляє в задоволенні клопотання першого відповідача про призначення експертизи технічної документації як необґрунтоване.
09.06.2011р. на адресу суду від другого відповідача надійшла поштова телеграма, в якій просить суд розглянути справу без участі його представника.
09.06.2011р. на адресу суду від другої третьої особи факсимільним зв'язком надійшло клопотання, в якому просить розглянути справу без участі представника по поважних причинах.
В судовому засіданні 09.06.2011р. прокурор та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі.
Представник першого відповідача в судовому засіданні 09.06.2011р. заперечив щодо позовних вимог.
В судовому засіданні 09.06.2011р. представник першої третьої особи подав суду письмові пояснення по справі.
Представники другого відповідача та другої третьої особи в судове засідання 09.06.2011р. не з'явились.
Заслухавши пояснення прокурора, представників сторін, дослідивши матеріали справи, господарський суд
ВСТАНОВИВ:
10.10.2007р. головою Андрушівської районної державної адміністрації видано розпорядження №596 "Про розгляд та затвердження технічних документації із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок та передачу в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення товарного сільськогосподарського виробництва" (а.с. 33).
Пунктом 1 цього розпорядження визначено затвердити дані технічні документації із землеустрою та передати в оренду земельні ділянки загальною площею 126,3555га., в тому числі: під ріллею - 123,0434га., багаторічними насадженнями (садом) - 3,3121га. ТОВ "Київ-Агробуд" терміном 25 років, за рахунок земель запасу Мостівської сільської ради для ведення товарного сільськогосподарського виробництва.
Цим же розпорядженням рекомендовано відділу земельних ресурсів у Андрушівському райони виготовити плани землекористування та підготувати проекти договорів оренди земельних ділянок ТОВ "Київ-Агробуд".
Прокурор та позивач просили визнати протиправним, скасувати розпорядження голови Андрушівської РДА №596 від 10.10.2007р. та визнати недійсним договір оренди земельної ділянки №29 від 07.11.2007р.
На виконання вищезазначеного розпорядження від 10.10.2007р. №596 між Андрушівською районною державною адміністрацією - орендодавець (перший відповідач у справі) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Київ-Агробуд" - орендар (другий відповідач у справі) 07.11.2007р. укладено договір №29 оренди земельних ділянок, згідно якого орендодавець передав орендарю в строкове платне користування земельні ділянки, які знаходиться на території Мостівької сільської ради (а.с. 5-8).
Господарський суд вважає, що вищезазначене розпорядження та договір оренди підлягають визнанню, відповідно, протиправним та недійсним, виходячи з наступного.
Відповідно до ч.3 ст.1 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.1999р. № 586-ХІV, місцева державна адміністрація в межах своїх повноважень здійснює виконавчу владу на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, а також реалізує повноваження, делеговані їй відповідною радою.
Відповідно до ч.2 ст. 151 Господарського кодексу України, порядок надання у користування природних ресурсів громадянам і юридичним особам для здійснення господарської діяльності встановлюється земельним, водним, лісовим та іншим спеціальним законодавством.
Відповідно до ст. 124 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у власності громадян і юридичних осіб, здійснюється за договором оренди між власником земельної ділянки і орендарем.
Передача в оренду земельних ділянок громадянам і юридичним особам із зміною їх цільового призначення та із земель запасу під забудову здійснюється за проектами відведення в порядку, встановленому статтями 118, 123 цього Кодексу.
Згідно з вимогами ст.ст. 118 та 123 Земельного кодексу України (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), необхідною умовою отримання земельної ділянки в користування є проект відведення цієї ділянки.
Відповідно до пп."в" ч.1 ст. 20 Закону України "Про землеустрій" від 22.05.03р. №858-IV, землеустрій проводиться в обов'язковому порядку на землях усіх категорій незалежно від форми власності в разі надання, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок.
Відповідно до ст. 50 Закону України "Про землеустрій", проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок складаються у разі надання, передачі, вилучення (викупу), відчуження земельних ділянок. Порядок складання проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до п.1 "Порядку розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.05.04р. № 677 (далі - Порядок), цей Порядок визначає механізм розроблення проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок (далі - проект відведення земельної ділянки).
Відповідно до п.2 Порядку, проект відведення земельної ділянки не розробляється у разі, коли:
земельна ділянка, межі якої визначено в натурі (на місцевості), надається у користування або безоплатно передається у власність без зміни її цільового призначення;
земельна ділянка набувається у власність шляхом купівлі-продажу, дарування, міни, на підставі інших цивільно-правових угод, успадкування, без зміни її меж та цільового призначення;
земельна ділянка придбана на конкурентних засадах (за результатами земельних торгів).
Проект відведення земельної ділянки може не розроблятися також в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до ч.1 п.9 Порядку, проект відведення земельної ділянки виконавець погоджує із землевласником або землекористувачем, органом земельних ресурсів, природоохоронним органом, санітарно-епідеміологічною службою, органом містобудування і архітектури та охорони культурної спадщини.
Відповідно до п.10 Порядку, погоджений проект відведення земельної ділянки підлягає державній експертизі, яка проводиться органом земельних ресурсів відповідно до законодавства.
Відповідно до п.11 Порядку, після одержання позитивного висновку державної експертизи проект відведення земельної ділянки розглядається сільською, селищною, міською радою, районною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією, затверджується ними або в установленому порядку подається до інших органів, до повноважень яких належить надання у користування або передача у власність земельних ділянок.
Відповідно до ч.4 ст.15 Закону України "Про оренду землі" від 06.10.98 р. № 161-XIV, невід'ємною частиною договору оренди землі є, зокрема, проект відведення земельної ділянки у разі його розроблення згідно із законом.
Відповідно до абз.6 ч.1 ст.9 Закону України "Про державну експертизу землевпорядної документації" від 17.06.04р. № 1808-IV (в редакції, чинній на момент прийняття оспорюваного розпорядження та укладення договору), обов'язковій державній експертизі підлягають проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок.
Отже, передача в оренду земельної ділянки відбулась без висновку державної експертизи землевпорядної документації, оскільки відсутній позитивний висновок експертизи, який є підставою для прийняття рішення уповноваженим органом.
Відповідно до ч.2 ст.43 Закону України "Про місцеві державні адміністрації" від 09.04.99р. № 586-XIV, розпорядження голови державної адміністрації, що суперечать Конституції України, законам України, рішенням Конституційного Суду України, іншим актам законодавства або є недоцільними, неекономними, неефективними за очікуваними чи фактичними результатами, скасовуються Президентом України, головою місцевої державної адміністрації вищого рівня або в судовому порядку.
Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Оспорюване розпорядження вимогам Конституції України та зазначеним нормативним актам не відповідає, а тому є незаконним.
Відповідно до ст.ст.13,14 Конституції України, земля є об'єктом права власності Українського народу, основним національним багатством і перебуває під особливою охороною держави. Надання земельної ділянки в оренду з порушенням вимог чинного законодавства суперечить інтересам держави.
Відповідно до ч.1 ст.21 Земельного кодексу України, порушення порядку встановлення та зміни цільового призначення земель є підставою для:
а) визнання недійсними рішень органів державної влади та органів місцевого самоврядування про надання (передачу) земельних ділянок громадянам та юридичним особам;
б) визнання недійсними угод щодо земельних ділянок.
Відповідно до ч.1 ст.211 Земельного кодексу України, порушенням законодавства є, зокрема, укладення угод з порушенням земельного законодавства.
Відповідно до ч.1 ст.203 ЦК України, зміст правочину не може суперечити цьому Кодексу, іншим актам цивільного законодавства, а також моральним засадам суспільства.
Відповідно до ч.1 ст.215 ЦК України, підставою недійсності правочину є недодержання в момент вчинення правочину стороною (сторонами) вимог, які встановлені частинами першою - третьою, п'ятою та шостою статті 203 цього Кодексу.
Прийняте головою Андрушівської районної державної адміністрації незаконне розпорядження від 10.10.2007р. №596 стало підставою для укладення оспорюваного договору оренди земельних ділянок № 29 від 07.11.2007р.
На цій підставі, зазначений договір оренди, укладений між Андрушівською районною державною адміністрацією та Товариства з обмеженою відповідальністю "Київ-Агробуд" визнається судом недійсним.
Враховуючи, що оспорюване розпорядження стало підставою для подання прокурором цього позову, господарський суд покладає судові витрати на Андрушівську районну державну адміністрацію.
Керуючись ст.ст.49, 82-85 ГПК України, господарський суд
ВИРІШИВ:
1. Позов задовольнити.
2. Визнати незаконним та скасувати розпорядження голови Андрушівської районної державної адміністрації №596 від 10.10.2007р. "Про розгляд та затвердження технічних документацій із землеустрою щодо встановлення меж земельних ділянок та передачу в оренду земельних ділянок сільськогосподарського призначення для ведення сільськогосподарського виробництва".
3. Визнати недійсним договір оренди земельних ділянок № 29 від 07.11.2007р., укладений між Андрушівською районною державною адміністрацією та Товариством з обмеженою відповідальністю "Київ-Агробуд".
4. Стягнути з Андрушівської районної державної адміністрації Житомирської області, 13400, Житомирська область , м.Андрушівка, пл. Леніна, 1, ідентифікаційний код 04053588:
- в доход Державного бюджету України (п/р 31118095700002 ГУДКУ у Житомирській області, ЄДРПОУ 22062319, МФО 811039, код 22090200, отримувач УДК в м.Житомирі) - 85,00грн. державного мита;
- в доход Державного бюджету України (п/р 31217264700002 у ГУДКУ у Житомирській області, МФО 811039, ЄДРПОУ 22062319, отримувач УДК у м.Житомирі) - 236,00 грн. за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним господарським судом.
Апеляційна скарга подається на рішення місцевого господарського суду протягом десяти днів з дня його оголошення. У разі якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення, зазначений строк обчислюється з дня підписання рішення, оформленого відповідно до статті 84 Господарського процесуального кодексу України.
СуддяШніт А.В.
Дата підписання: 16 червня 2011р.
1 - в справу;
2-позивачу;
3-першому відповідачу;
4- другому відповідачу (рек. з повід.);
5- першій третій особі;
6- другій третій особі (рек. з повід.);
7,8- прокурору.