Єдиний державний реєстр судових рішень ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
09 червня 2011 р.
(12:11) Справа №2а-5544/11/0170/1
м. Сімферополь Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючої судді Трещової О.Р. , при секретарі Сусловій Є.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Бахчисарайському районі АРК до приватного підприємства «Союз-ВЛТ» про стягнення. Суть спору: Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АРК звернулася до суду з позовом до приватного підприємства «Союз-ВЛТ» про стягнення податкової заборгованості з орендної плати за землю у розмірі 10342, 28 гривень (код платежу 13050200) у дохід місцевого бюджету м. Бахчисарай на р/р 332188127000049 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000.
Адміністративний позов мотивований тим, що відповідачем до ДПІ в Бахчисарайському районі АРК були подані податкові декларації з орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності № 1682 від 01.02.2010 року на 2010 рік та № 1683 від 01.02.2010 року, згідно з якими у відповідача виникла заборгованість зі сплати орендної плати за земельні ділянки за серпень-грудень 2010 року в сумі 5408, 39 гривень та в сумі 3624,04 гривень відповідно.
Позивач також зазначає, що по податковим деклараціям від 02.02.2009 року № 2020, №2018 по орендній платі за землю до відповідача була застосована пеня в загальному розмірі 1304, 85 гривень, яка узгоджена з відповідачем та ним не сплачена.
Ухвалами суду від 18.05.2011 року відкрито провадження у справі та після закінчення підготовчого провадження справу призначено до судового розгляду.
У судове засідання 09.06.2011 року представники позивача та відповідача не з’явилися, повідомлені належним чином про дату, час та місце розгляду справи. Позивачем надіслано клопотання про розгляд справи за відсутності його представника та заявлено уточнення позовних вимог в частині надання до суду додаткових документів по справі, а саме: першої та другої податкові вимоги, рішення про звернення стягнення та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу та облікової картки відповідача станом на 09.06.2011 року. Відповідач не повідомив суд про причини неявки до суду, заперечень до позову не надіслав.
Приймаючи до уваги, що в матеріалах справи достатньо доказів для з’ясування обставин по справі, суд вважає можливим розглядати справу у відсутності представників сторін на підставі наявних у справі доказів.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази по справі в їх сукупності, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Згідно з частиною 1 статтю 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є захист прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку органів державної влади, органів місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб, інших суб'єктів при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, шляхом справедливого, неупередженого та своєчасного розгляду адміністративних справ.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.3 КАС України справою адміністративної юрисдикції є переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір, у якому хоча б однією зі сторін є орган виконавчої влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа або інший суб'єкт, який здійснює владні управлінські функції на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п. 5 частини 2 статті 17 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на спори за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадках, встановлених Конституцією та законами України.
Пунктом 7 ч.1 статті 3 Кодексу адміністративного судочинства України визначено коло суб'єктів владних повноважень, до яких віднесено орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їхня посадова чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними владних управлінських функцій на основі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень.
Відповідно до п.п.41.1.1 п .41.1 ст.41 Податкового кодексу України контролюючими органами є органи державної податкової служби - щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у підпункті 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства, контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.
Отже, органи державної податкової служби у відносинах з суб’єктами господарювання, під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктами владних повноважень.
Таким чином, судом встановлено, що Державна податкова інспекція в Бахчисарайському районі АРК у відносинах з приватним підприємством «Союз-ВЛТ», під час реалізації своїх завдань та функцій, встановлених законодавством України, є суб’єктом владних повноважень.
Відповідно до частини 1 статті 55 Господарського кодексу України суб’єктом господарювання визнаються учасники господарських відносин, які здійснюють господарську діяльність, реалізуючи господарську компетенцію (сукупність господарських прав та обов’язків), мають відокремлене майно і несуть відповідальність за своїми зобов’язаннями в межах цього майна, крім випадків встановлених законом. Згідно з п. 1 частини 2 статті 55 ГК України юридичні особи, створені відповідно до Цивільного кодексу України, підприємства, створені відповідно до Господарського кодексу України та зареєстровані в установленому законом порядку визнаються суб’єктами господарювання.
Судом встановлено, що приватне підприємство «Союз-ВЛТ» є юридичною особою, державну реєстрацію якого проведено 24.04.1992 року Бахчисарайською районною державною адміністрацією АРК, що підтверджується свідоцтвом про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №444956, довідкою відділу статистики в Бахчисарайському районі АРК від 10.11.2010 року за вих. № 30/15-05/1260.
Приватне підприємство «Союз-ВЛТ» знаходиться на податковому обліку в ДПІ в Бахчисарайському районі АРК з 25.07.1995 року за № 307, що підтверджується довідкою ДПІ в Бахчисарайському районі АРК від 18.06.2010 року № 84.
Судом встановлено, що приватне підприємство «Союз-ВЛТ» є платником орендної плати за землю у ДПІ в Бахчисарайському районі АРК, а тому зобов’язане у строки, встановлені Законом України “Про плату за землю” (в редакції на час подання звітності) подавати, до ДПІ в Бахчисарайському районі АРК податкову звітність та вчасно сплачувати податкові зобов’язання.
Відповідно до ст. 67 Конституції України, кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідно до п.2,3 ч.1 ст.9 Закону України “Про систему оподаткування” від 25 червня 1991 року N 1251-XII (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники податків і зборів (обов'язкових платежів) зобов’язані подавати до державних податкових органів та інших державних органів відповідно до законів декларації, бухгалтерську звітність та інші документи і відомості, пов'язані з обчисленням і сплатою податків і зборів (обов'язкових платежів); сплачувати належні суми податків і зборів (обов'язкових платежів) у встановлені законами терміни.
Порядок, підстави та строки сплати орендної плати за землю в 2010 році передбачені Законом України “Про плату за землю” від 03.07.1992 року № 2535 –ХІІ.
Відповідно до ст. 2 Закону України “Про плату за землю”від 03.07.1992 року № 2535 –ХІІ (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку чи орендної плати, що визначаються в залежності від грошової оцінки земель. Власники земельних ділянок (паїв) і землекористувачі згідно з ч.2 ст. 2 Закону України “Про плату за землю” сплачують земельний податок та орендну плату.
Відповідно до п. 4.1.1. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків самостійно обчислює суму податкового зобов'язання, яку зазначає у податковій декларації.
Підпунктом 4.1.4. статті 4 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що податкові декларації подаються за базовий податковий (звітний) період, що дорівнює: а) календарному місяцю (у тому числі при сплаті місячних авансових внесків), - протягом 20 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Згідно зі ст. 14 Закону України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платники земельного податку, а також орендної плати за земельні ділянки державної або комунальної власності (крім громадян) самостійно обчислюють суму земельного податку та орендної плати щороку за станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року подають відповідному органу державної податкової служби за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою центральним податковим органом, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов'язку подання щомісячних декларацій.
Відповідно до п. 5.1. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.
Відповідно до п. п. 5.3.1 п.5.3 статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платник податків зобов'язаний самостійно сплатити суму податкового зобов'язання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.
Судом встановлено, що відповідно до пунктів 1.2, 1.3 ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”(що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податкове зобов'язання - це зобов'язання платника податків сплатити до бюджетів або державних цільових фондів відповідну суму коштів у порядку та у строки, визначені цим Законом або іншими законами України; податковий борг (недоїмка) - це податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Судом встановлено, що приватне підприємство «Союз-ВЛТ» подало до ДПІ в Бахчисарайському районі АРК податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010 рік від 01.02.2010 року № 1682 (за земельну ділянку, орендовану за договором від 22.11.2006 року № 104) із зазначенням суми податкового зобов’язання в розмірі 12980, 22 гривень (щомісячно 1081, 69 гривень та за грудень – 1081,63 гривень).
Таким чином, відповідач був зобов’язаний кожного місяця сплачувати орендну плату за землю, у тому числі за серпень-грудень 2010 року в розмірі 5408, 39 гривень.
Судом також встановлено, що приватне підприємство «Союз-ВЛТ» подало до ДПІ в Бахчисарайському районі АРК податкову декларацію орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності за 2010 рік від 01.02.2010 року № 1683 (за земельну ділянку, орендовану за договором від 08.06.2006 року № 040600400003) із зазначенням суми податкового зобов’язання в розмірі 8709, 71 гривень (щомісячно 725,81 гривень та за грудень – 725, 80 гривень).
Таким чином, відповідач був зобов’язаний кожного місяця сплачувати орендну плату за землю, у тому числі за серпень-грудень 2010 року в розмірі 3 624, 04 гривень.
Пунктом 11 ч. 1 ст. 11 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” від 4 грудня 1990 року N 509-XII (що діяв на момент проведення перевірки) визначено, що податкові органи мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції, стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірах, встановлених законами України.
Відповідно до пункту 16.1 ст. 16 Закону України України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що після закінчення встановлених строків погашення узгодженого податкового зобов'язання на суму податкового боргу нараховується пеня. При самостійному нарахуванні суми податкового зобов'язання платником податків нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов'язання, визначеного цим Законом.
Судом встановлено, що згідно з розрахунком суми позову по податковій заборгованості ПП «Союз-ВЛТ» за період з 10.09.2010 року по 17.02.2011 року відповідач має заборгованість зі сплати пені за несвоєчасну сплату зобов’язань з орендної плати в сумі 1304, 85 гривень, а саме:
- 32,50 гривень, що нарахована з декларації № 2020 від 02.02.2009 року за період з 02.06.2009 року по 29.09.2010 року;
- 168, 44 гривень, що нарахована з декларації № 2018 від 02.02.2009 року за період з 01.07.2009 року по 29.09.2010 року;
- 113, 02 гривень, що нарахована з декларації № 2020 від 02.02.2009 року за період з 01.07.2009 року по 29.09.2010 року;
- 157, 36 гривень, що нарахована з декларації № 2018 від 02.02.2009 року за період з 31.07.2009 року по 29.09.2010 року;
- 105, 59 гривень, що нарахована з декларації № 2020 від 02.02.2009 року за період з 31.07.2009 року по 29.09.2010 року;
- 135, 62 гривень, що нарахована з декларації № 2018 від 02.02.2009 року за період з 01.09.2009 року по 29.09.2010 року;
- 91, 00 гривень, що нарахована з декларації № 2020 від 02.02.2009 року за період з 01.09.2009 року по 29.09.2010 року;
- 125, 29 гривень, що нарахована з декларації № 2018 від 02.02.2009 року за період з 01.10.2009 року по 29.09.2010 року;
- 84, 07 гривень, що нарахована з декларації № 2020 від 02.02.2009 року за період з 01.10.2009 року по 29.09.2010 року;
- 114, 28 гривень, що нарахована з декларації № 2018 від 02.02.2009 року за період з 31.10.2009 року по 29.09.2010 року;
- 76, 68 гривень, що нарахована з декларації № 2020 від 02.02.2009 року за період з 31.10.2009 року по 29.09.2010 року;
- 101, 00 гривень, що нарахована з декларації № 2018 від 02.02.2009 року за період з 01.12.2009 року по 29.09.2010 року.
Судом встановлено, що зазначений розрахунок пені по орендній платі за землю за період з 10.09.2009 року по 17.02.2011 року був направлений ПП «Союз-ВЛТ» за вих. 422/10-1/24 від 17.02.2011 року для погодження, що підтверджується листом позивача та поштовим документом про відправлення від 18.02.2011 року.
Судом встановлено, що розраховану позивачем пеню за несвоєчасну сплату орендної плати за землю в розмірі 1304, 85 гривень ПП «Союз-ВЛТ» не оскаржувало та не сплатило.
Відповідно до ст.6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року № 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) платникам податків, які самостійно подали податкові декларації, але не погасили суму податкових зобов'язань у встановлені законом строки, без попереднього направлення (вручення) податкового повідомлення надсилаються податкові вимоги.
Згідно з підпунктом 6.2.4. пункту 6.2. статті 6 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” від 21 грудня 2000 року N 2181-III (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) встановлено, що у разі, коли податковий орган або пошта не може вручити платнику податків податкове повідомлення або податкові вимоги у зв'язку з незнаходженням посадових осіб, їх відмовою прийняти податкове повідомлення або податкову вимогу, незнаходженням фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків, податковий орган розміщує податкове повідомлення або податкові вимоги на дошці податкових оголошень, встановленій на вільному для огляду місці біля входу до приміщення податкового органу. При цьому день розміщення такої податкової вимоги або повідомлення вважається днем її вручення.
Такий самий порядок надіслання податкових повідомлень-рішень визначений “Порядком направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) та “Порядком направлення органами державної податкової України податкових вимог платникам податків”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України № 266 від 03.07.01 року (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин).
Згідно чинного законодавства, а саме підпункту 4.9. пункту 4 “Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень платникам податків та рішень про застосування штрафних (фінансових) санкцій”, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 21.06.2001 року № 253 що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), день розміщення такого податкового повідомлення-рішення на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважається днем його вручення.
Оскільки в такому випадку юридично день розміщення вважається днем вручення, то підлягає застосуванню підпункт 5.2.1. пункту 5.2. статті 5 Закону України “Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), який наголошує, що податкове зобов'язання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту. Оскільки податкові зобов’язання були визначені на підставі пункту 4.2. Закону N 2181-III, суд приходить до висновку, що в даному випадку день розміщення таких податкових повідомлень-рішень на дошці податкових оголошень (повідомлень) вважатиметься не тільки днем їх вручення, а й днем їх узгодження.
Судом встановлено, що 01.10.2008 року ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим на адресу відповідача була направлена перша податкова вимога № 1/228, в якій визначена сума податкового боргу у розмірі 1326, 99 гривень, яка була вручена відповідачу 06.10.2008 року, згідно з поштовим повідомленням про вручення.
16.12.2008 року ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим на адресу відповідача була надіслана друга податкова вимога № 2/369 із зазначення суми податкового боргу 1641,32 гривень, яка була яка була вручена відповідачу 19.12.2008 року, згідно з поштовим повідомленням про вручення.
20.01.2009 ДПІ в Бахчисарайському районі АР Крим прийнято рішення № 7/24/19196514 про звернення стягнення та продаж інших активів платника податків в рахунок погашення його податкового боргу.
Відповідно до п. 1.3. ст. 1 Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) податковий борг (недоїмка) –податкове зобов’язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійне узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов’язання.
Таким чином, станом на день розгляду справи податковий борг приватного підприємства «Союз-ВЛТ» з орендної плати за земельні ділянки комунальної власності складає 9 037, 43 гривень та по сплаті пені - 1304, 85 гривень.
На підставі викладеного, суд вважає, що факт несплати приватним підприємством «Союз-ВЛТ» у встановлені Законом України “Про плату за землю” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин) порядку та строки орендної плати за землю та пені, розрахованої відповідно до вимог Закону України “Про порядок погашення зобов’язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами” (що діяв на момент виникнення спірних правовідносин), є повністю доведеними позивачем та підтверджується доказами, дослідженими у судовому засіданні.
Суд зазначає, що відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.
Приймаючи до уваги, що податковий борг у розмірі 10342, 28 гривень відповідачем станом на день розгляду справи не сплачений, суд відповідно до п.20.1.18 п.20.1 ст.20 Податкового кодексу України вважає необхідним задовольнити позов шляхом стягнення з приватного підприємства «Союз-ВЛТ» податкового боргу у розмірі 10342, 28 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих приватне підприємство «Союз-ВЛТ», в дохід місцевого бюджету м. Бахчисарай (код платежу 13050200) на р/р 332188127000049 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000р/р 31110009700048 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000.
Таким чином, суд приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Згідно з частиною 4 статті 94 КАС України у справах, у яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, і відповідачем –фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
В судовому засіданні 09.06.2011 року проголошені вступна та резолютивна частина постанови, постанова в повному обсязі складена 10.06.2011 року.
Керуючись ст. ст. 160-163, 167 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити.
2. Стягнути з приватного підприємства «Союз-ВЛТ» (ідентифікаційний код 19196514) податковий борг у розмірі 10342, 28 гривень з рахунків у банках, обслуговуючих приватне підприємство «Союз-ВЛТ», в дохід місцевого бюджету м. Бахчисарай (код платежу 13050200) на р/р 332188127000049 ГУ ДКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000р/р 31110009700048 ГУ ГКУ в АРК м. Сімферополь, МФО 824026, ЗКПО 34741000.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частину постанови або справу розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частини постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Суддя Трещова О.Р.