ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
15 березня 2011 р. (12:04) Справа №2а-15031/10/17/0170 Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим у складі головуючого судді Папуші О.В., за участю секретаря судового засідання Суконнової Г.В., представників сторін:
прокуратури Афанасенко К.В., посвідчення №10040,
позивача ОСОБА_2, довіреність від 21.01.10р. №423/10/10-0,
відповідача ОСОБА_3, довіреність від 14.03.11р. №20, розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
за позовом Прокурора Ленінського району АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Ленінському районі АР Крим
до Приватного сільськогосподарського підприємства "Золотое Руно"
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 22.11.2010року надійшов адміністративний позов Прокурора Ленінського району АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції у Ленінському районі АР Крим до Приватного сільськогосподарського підприємства "Золотое руно" про стягнення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб сумою 82430,19грн.
Ухвалою суду від 22.11.10р. відкрито провадження в адміністративній справі, розпочато підготовче провадження, відповідачу запропоновано надати суду заперечення проти позову та документи на підтвердження своїх доводів, які в нього є. В ході підготовчого провадження судом зясовано питання про склад осіб, які беруть участь у справі, визначено факти, які необхідно встановити для вирішення спору, вивчено документи надані позивачем, за результатами чого закінчено підготовче провадження і призначено справу до судового розгляду в судовому засіданні на 22.12.10р.
В обґрунтування позовних вимог прокурор посилається на порушення відповідачем приписів пп.8.1.4 п.8.1. ст.8 пп."а" п.19.2 ст.19 Закону України від 22.05.03р. №889-ІV "Про податок з доходів фізичних осіб", через що за відповідачем рахується податковий борг по податку з доходів фізичних осіб сумою 82430,19грн., що утворився внаслідок порушення граничних термінів сплати податку до бюджету при виплаті заробітної плати працівникам підприємства та по орендній платі за земельні паї.
22.11.10р. представник прокурори підтримав позовні вимоги, з підстав викладених в адміністративному позові. Сторони, повідомлені належним чином про місце, день та час судового розгляду справи, явку вповноважених представників у судове засідання не забезпечили, про причини неявки суд не сповістили, заяви про можливий розгляд справи за відсутності їх повноважних представників суду не надали.
У звязку із неприбуттям в судове засідання повноважних представників сторін, належним чином повідомлених про місце, дату і час судового розгляду, та відсутності в матеріалах справи заяв про можливий розгляд справи без участі їх повноважних представників сторін, судом, відповідно до п.п.2,3 ч.1 ст.128 КАС України, розгляд справи відкладено до 20.01.11р.
20.01.11р. у судовому засіданні представник позивача надав суду пояснення до позовної заяви, з яких пояснив, діючим законодавством України не передбачено подання податковими агентами податкових декларацій чи розрахунків з цього податку, узгодження сум таких податкових зобовязань не відбувається, картки особових рахунків органами ДПС України з цього податку не ведуться.
Однак, з положень п.8.1.ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб" податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону. Податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до пп. 20.3.2 п.20.3 ст.20 Закону у разі коли податковий агент до або під час виплати доходу на користь платника податку не здійснює нарахування, утримання або сплату (перерахування) цього податку, відповідальність за погашення суми податкового зобов'язання або податкового боргу, що виникає внаслідок таких дій, покладається на такого податкового агента. При цьому платник податку - отримувач таких доходів звільняється від обов'язків погашення такої суми податкових зобов'язань або податкового боргу.
Факт неперерахування відповідачем утриманого податку з доходів фізичних осіб встановлено лише при проведенні ДПІ в Ленінському районі перевірки, про що було складено довідку від 28.12.09р. №4176/17/1/31331378.
Посилаючись на положення частини першої статті 261 ЦК України, відповідно до якої перебіг позовної давності починається від дня, коли особа довідалась або могла довідатися про порушення свого права або про особу, яка його порушила, перебіг строку позовної давності щодо стягнення з позивача заборгованості по податку з доходів фізичних осіб, утриманого, але не перерахованого ним в 2007-2009рр. починається з 28.12.09р.
Відповідач явку вповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, до канцелярії суду надіслав клопотання про відкладення розгляду справи з підстав неможливості забезпечити явку вповноваженого представника відповідача, оскільки директор підприємства знаходиться на стаціонарному лікуванні, на підтвердження чого надано копію лиска непрацездатності.
З підстав неявки вповноваженого представника відповідача, судом, відповідно до положень частин другої, третьої, шостої статті 150 КАС України в судовому засіданні оголошено перерву до 15.03.11р.
В судовому засіданні, що відбулось 15.03.11р. представник прокуратури та представник позивача підтримала позовні вимоги з підстав викладених в адміністративному позові та письмових поясненнях, просили суд позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Представник відповідача, визнаючи наявність допущених порушень податкового законодавства з утримання та неперерахування податку з доходів фізичних осіб, які виявлено за результатами проведеної вповноваженими працівниками ДПІ в Ленінському районі АР Крим перевірки, посилаючись на фінансові труднощі при сплаті заборгованості, подав суду письмове клопотання про надання можливості погашення податкового боргу після збору врожаю 2011 року відповідно до графіку: до 30.04.11р. - 1000,00 грн., до 30.05.11р. - 1000,00 грн., до 30.06.11р. - 1000,00 грн., до 30.07.11р. - 20 000,00 грн., до 30.08.11р. - 30 000,00 грн., до 30.09.11р. 25000,00грн., до 30.10.11р. - 4 430,19 грн.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши доводи та заперечення сторін, клопотання представника відповідача, суд не знаходить перешкод для розгляду та вирішення справи по суті та вважає за можливе, за результатами зясування обставин, встановлення фактичних даних, які мають значення для вирішення справи, дослідження наданих сторонами доказів на підтвердження своїх вимог та заперечень, прийняти рішення у справі.
Дослідивши матеріали справи в їх сукупності, судом зясовано, що прокурор Ленінського району АР Крим відповідно ст.ст.20, 36-1 Закону України "Про прокуратуру", ст.60 Кодексу адміністративного судочинства України звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим в інтересах держави в особі Державної податкової інспекції в Ленінському районі АР Крим, діючи на реалізацію владної компетенції, передбаченої пунктом11 частини першої статті 11 Закону України від 04.12.90р. №509-ХІІ "Про державну податкову службу", звернувся з адміністративним позовом про стягнення з відповідача податкового боргу по єдиному податку з доходів фізичних осіб.
Відповідно до згаданого пункту 11 частини першої статті 11 Закону України "Про державну податкову службу" органи державної податкової служби у випадках, в межах компетенції та у порядку, встановлених Законами України, мають право застосовувати до платників податків фінансові (штрафні) санкції та право звертатись до судових органів із заявою (позовною заявою) про стягнення до бюджетів та державних цільових фондів суми недоїмки, пені у випадках, порядку та розмірі, встановлених законодавством, а також стягнення до державного бюджету суми заборгованості суб'єктів господарювання за кредитами, залученими державою або під державні гарантії, бюджетними позичками та фінансовою допомогою, наданою на поворотній основі, та нарахованої на неї пені у порядку, передбаченому Законом України від 21.12.2000р. №2181-ІІІ "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами".
Прокурор просить суд стягнути з відповідача своєчасно не перераховану ним заборгованість по податку на додану вартість сумою 82430,19грн.
З огляду на викладене цей позов розглядається судом відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України як спір за зверненням субєкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст.18,50 КАС України, оскільки однією із сторін справи є орган державної влади, на цю справу поширюється компетенція адміністративних судів та справа підсудна окружному адміністративному суду.
Статтею 68 Конституції України встановлено, що кожен зобовязаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Згідно із статтею 67 Конституції України кожен зобов'язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Приватне сільськогосподарське підприємство "Золотое руно", ідентифікаційний код 31331378, зареєстровано юридичною особою Ленінською районною державною адміністрацією Автономної Республіки Крим 12.04.01р., за адресою: 98216, АР Крим, Ленінський район, с. Батальне, вул.Шкільна, буд.73, про що свідчать витяг з Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України та довідка з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб підприємців (а.с.8,9-10).
Відповідач перебуває на обліку у ДПІ в Ленінському районі АР Крим, узятий на облік в органах державної податкової служби з 25.05.01р. (а.с.11).
Вповноваженою особою ДПІ в Ленінському районі АР Крим, з відома керівника та в присутності головного бухгалтера проведено виїзну позапланову документальну перевірку приватного сільськогосподарського "Золотое руно", з питання правильності утримання, повноти та своєчасності внесення до бюджету податку з доходів фізичних осіб та податку з власників транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів за період з 01.04.07р. по 30.09.09р., за результатами якої складено довідку від 28.12.09р. №4176/17-1-31331378, про що в журналі реєстрації перевірок вчинений запис від 11.12.09р. №4.
В ході перевірки правильності утримання, своєчасності та перерахування до бюджету утриманих сум податку з доходів фізичних осіб з сукупного оподаткованого доходу за 2007-2009рр. встановлено порушення пп. "а" п.19.2 ст.19, пп.9.12 ст.9, пп.8.1.1 п.8.1 ст.8 Закону України "Про податок з доходів фізичних осіб", відповідачем при виплаті заробітної плати працівникам підприємства та по орендній платі за земельні паї допущено порушення граничних термінів сплати податку до бюджету в перевіряємому періоді, тобто утворення заборгованості по податку з доходів фізичних осіб.
Сальдо по податку станом на 01.04.07р. по рахунку №641 склало 188331,04грн., у т.ч. податок на невиплачену заробітну плату та невиплачену орендну плату за земельні паї в сумі 17214,52грн. за період, що перевіряється, нараховано податку х доходів в К-т 6411 рахунку 96519,08грн., перераховано до бюджету в Д-т рахунку 6411 92513,92грн. Сальдо за станом на 30.09.09р. по податку з доходів фізичних осіб по рахунку №6411 склало 192336,20грн.
Відповідно до пп. 16.4.1 п.16.4 ст.16 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.00р. №2181-ІІІ за порушення граничних термінів сплати податку з доходів фізичних осіб до бюджету, діючої на день виникнення такого податкового боргу або на день його (його частини) погашення, залежно від того, яка з величин таких ставок є більшою, за кожний календарний день прострочення у його сплаті нараховано на суму податкового боргу (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності) із розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України пеню сумою 28049,37грн. (а.с.12-18).
З положень пункту 1.17. статті 1 Закону України від 22.05.03р. №889-ІV "Про податок з доходів фізичних осіб"працедавець - юридична особа (її філія, відділення, інший відокремлений підрозділ чи її представництво) або фізична особа - суб'єкт підприємницької діяльності (включаючи самозайнятих осіб), яка укладає трудові договори (контракти) з найманими особами та несе обов'язки із сплати їм заробітної плати, а також нарахування, утримання та сплати цього податку до бюджету, нарахувань на фонд оплати праці, інші обов'язки, передбачені законами.
Платниками податку з положень п.2.1. ст.2 Закону є: резидент, який отримує як доходи з джерелом їх походження з території України, так і іноземні доходи; нерезидент, який отримує доходи з джерелом їх походження з території України. За приписами пп.3.1.1-3.1.4 п.3.1 ст.3 Закону об'єктами оподаткування резидента, яким є відповідач, є: загальний місячний оподатковуваний дохід; чистий річний оподатковуваний дохід, який визначається шляхом зменшення загального річного оподатковуваного доходу на суму податкового кредиту такого звітного року; доходи з джерелом їх походження з України, які підлягають кінцевому оподаткуванню при їх виплаті; іноземні доходи.
Відповідно до пп.8.1.1п.8.1 ст.8 Закону податковий агент, який нараховує (виплачує) оподатковуваний дохід на користь платника податку, утримує податок від суми такого доходу за його рахунок, використовуючи ставку податку, визначену у відповідних пунктах статті 7 цього Закону, зокрема з положень п.7.1 вказаної статті ставка податку становить 15 відсотків від об'єкта оподаткування .
Так, за приписами пп.8.1.2. п.8.1 ст.8 Закону податок підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету під час виплати оподатковуваного доходу єдиним платіжним документом. Банки не мають права приймати платіжні документи на виплату доходу, які не передбачають сплати (перерахування) цього податку до бюджету. Якщо оподатковуваний дохід нараховується, але не виплачується платнику податку особою, що його нараховує, то податок, який підлягає утриманню з такого нарахованого доходу, підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені законом для місячного податкового періоду.
Відповідно до п.1.3 ст.1 Закону України від 21.12.2000р. №2181 "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами державними цільовими фондами" податковий борг (недоїмка) - податкове зобов'язання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгоджене платником податків або узгоджене в адміністративному чи судовому порядку, але не сплачене у встановлений строк, а також пеня, нарахована на суму такого податкового зобов'язання.
Недоїмка, що обліковується за відповідачем по податку з доходів фізичних осіб у визначені Законом строки у повному обсязі ним не сплачено та дії позивача з її визначення відповідач не оскаржував, доказів на підтвердження її сплати у повному обсязі на час розгляду справи представник відповідача суду не надав, пославшись на скрутне фінансове становище, викликаний особливостями своєї господарської діяльності, а тому визнаючи наявність допущених порушень заявив, що реальна можливість погашення заборгованості виникне лише після закінчення сезону та збору врожаю 2011 року.
У той же час, з наданих позивачем доказів на підтвердження заявлених позовних вимог (а.с.19-30,51-71), що були предметом дослідження в ході розгляду справи, встановлення фактичних даних, що мають суттєве значення для вирішення справи, судом встановлено, що позивачем належним чином підтверджено лише суму заборгованості по податку з доходів фізичних осіб розміром 77434,68грн., через що позовні вимоги підлягають задоволенню частково.
Проаналізувавши зібрані у справі докази в їх сукупності, вирішуючи питання щодо наявності фактичних даних, які мають значення для справи, доказів на їх підтвердження, розглядаючи клопотання відповідача про розстрочення сплати загального розміру заборгованості, беручи до уваги повноваження суду, визначені статтею 162 КАС України, з метою дотримання принципів та засад адміністративного судочинства, суд вважає за необхідне прийняти постанову, яка б гарантувала дотримання і захист прав та інтересів як субєкту владних повноважень, так і відповідача, встановивши графік погашення відповідачем заборгованості розміром 77 434,68грн., що підлягає стягненню, за наступними платежами: до 30.04.11р. - 1000,00 грн., до 30.05.11р. - 1000,00 грн., до 30.06.11р. - 1000,00 грн., до 30.07.11р. - 20 000,00 грн., до 30.08.11р. - 30 000,00 грн., до 30.09.11р. - 24 434,68 грн.
У справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, відповідно до частини четвертої статті 94 КАС України, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
В судовому засіданні проголошену вступну та резолютивну частині постанови. Постанову складено у повному обсязі відповідно до приписів частини третьої статті 160 КАС України.
Керуючись статтями 159, 160, 161, 162, 163, 186, 254 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з Приватного сільськогосподарського підприємства "Золотое Руно" податковий борг по податку з доходів фізичних осіб сумою 77 434,68грн., розстрочивши його сплату: до 30.04.11р. - 1000,00 грн., до 30.05.11р. - 1000,00 грн., до 30.06.11р. - 1000,00 грн., до 30.07.11р. - 20 000,00 грн., до 30.08.11р. - 30 000,00 грн., до 30.09.11р. - 24 434,68 грн.
В решті позовних вимог відмовити.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її проголошення. Якщо проголошено вступну та резолютивну частини постанови або справу3 розглянуто у порядку письмового провадження, постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня проголошення. У разі проголошення вступної та резолютивної частин постанови або розгляду справи у порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо субєкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення цього строку з якого субєкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша