ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
АВТОНОМНОЇ РЕСПУБЛІКИ КРИМ
вул. Севастопольська, 43, м. Сімферополь, Автономна Республіка Крим, Україна, 95013
ПОСТАНОВА
Іменем України
29 березня 2011 р. Справа №2а-110/11/17/0170 Суддя Окружного адміністративного суду Автономної Республіки КримПапуша О.В., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу
за позовом Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРК
до ОСОБА_1
про стягнення,
ВСТАНОВИВ:
До Окружного адміністративного суду Автономної Республіки Крим 10.01.11р надійшов адміністративний позов Управління Пенсійного Фонду України в Джанкойському районі АР Крим до ОСОБА_1 про стягнення фінансових санкцій в розмірі 170,00 грн.
Ухвалою суду від 10.01.11р. в адміністративній справі відкрито скорочене провадження, запропоновано позивачу в термін до 10.02.11р. додатково подати до канцелярії суду відомості про наявність заборгованості перед бюджетом та державними цільовими фондами, станом на день розгляду справи, відповідачу надано строк для подачі до канцелярії суду заперечення проти позову, всі необхідні документи та докази або заяву про визнання позову, доведено до відома сторін про розгляд справи суддею одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі, за наявними у справі матеріалами.
Відповідач на вимоги ухвали суду від 10.01.11р. подав до канцелярії суду заперечення проти позову. Заперечуючи проти позову відповідач зазначив, що не є суб’єктом підприємницької діяльності, а є самостійно зайнятою фізичною особою та, отримавши свідоцтво про право зайняття адвокатською діяльністю від 26.07.10р., узятий на облік в Управління Пенсійного фонду у Джанкойському районі АР Крим на десятий день після отримання свідоцтва – 05.08.10р. За таких підстав, з положень статті 17 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" він не порушував вимоги п.п.1 та 2 ст. 17 Закону.
Ухвалою суду від 10.02.11р., приймаючи до уваги заперечення відповідача, вирішено подальший розгляд справи провести за загальними правилами розгляду справ, встановленими Кодексом адміністративного судочинства України, призначивши справу до судового розгляду у судовому засіданні на 29.03.11р.
Сторони, повідомлені належним чином про місце, день та час судового засідання (а.с.24,25), явку повноважних представників не забезпечили, про поважність причин неявки суд не сповістили.
Розглянувши матеріали справи, суд приходить до висновку, що сторони про місце, день та час судового засідання повідомлені належним чином, тому перешкод для розгляду справи в порядку письмового провадження не знаходить та вважає за можливе розглянути справу без участі повноважних представників сторін відповідно до приписів частини шостої статті128 КАСУкраїни за наявними в ній матеріалами.
Дослідивши зібрані у справі матеріали в їх сукупності, судом з’ясовано, що позивач звернувся до Окружного адміністративного суду АР Крим з підстав передбачених п.5 ч.4ст.50 КАС України, п.6 ч.1 ст.64, ч.3 ст.106, Закону України від 09.07.03р. №1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", якою органи Пенсійного фонду України наділені правом на звернення до суду з позовами про стягнення недоїмки, у тому числі щодо стягнення фінансових санкцій.
Позивач просить суд стягнути з відповідача узгоджену суму заборгованості з фінансових санкцій у розмірі 170,00грн., застосовану рішенням від 24.09.10року №1116 на підставі п.1 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за порушення строків реєстрації страхувальника в органах Пенсійного фонду України.
З огляду на викладене цей позов розглядається судом відповідно до пункту 5 частини другої статті 17 КАС України, як спір за зверненням суб’єкта владних повноважень у випадку прямо передбаченому законом, та, зважаючи на положення ст.ст.18,50 КАС України, оскільки однією із сторін справи є орган державної влади, на цю справу поширюється компетенція адміністративних судів та спір підсудний окружному адміністративному суду.
ОСОБА_1, відповідно до Закону України "Про адвокатуру" на підставі рішення Кримської кваліфікаційної дисциплінарної комісії адвокатури від 23.07.10р. №7, 26.07.10р. отримав свідоцтво про право на заняття адвокатською діяльністю.
З положень статті 1 Закону України від 19.12.92р № 2887-XII "Про адвокатуру" адвокатура України є добровільним професійним громадським об'єднанням, покликаним згідно з Конституцією України сприяти захисту прав, свобод та представляти законні інтереси громадян України, іноземних громадян, осіб без громадянства, юридичних осіб, подавати їм іншу юридичну допомогу.
Стаття 11 вказаного закону визначає соціальні права адвоката та його помічника, згідно положень частин першої, другої, третьої якої адвокат та його помічник користуються правом на відпустку, на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. Страхові внески на загальнообов'язкове державне соціальне страхування сплачуються адвокатом та його помічником відповідно до закону. Адвокат та його помічник мають право на надання їм усіх видів матеріального забезпечення та соціальних послуг за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням відповідно до закону.
Статтею 46 Конституції України визначено право громадян на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності.
Розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування Закон України від 09.07.2003р. №1058-IV "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам, передбаченим цим Законом.
Роботодавці та інші особи, які відповідно до Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" сплачують страхові внески на загальнообов’язкове державне пенсійне страхування є страхувальниками.
Частиною 3 статті 15 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" встановлено, що страхувальники набувають статусу платників страхових внесків до Пенсійного фонду з дня взяття їх на облік територіальним органом Пенсійного фонду, а особи, визначені частиною першою статті 12 цього Закону, - з дня набрання чинності договором про їх добровільну участь.
Згідно до п.п.4,6 ч.2 ст.17 зазначеного Закону страхувальник зобов’язаний нараховувати, обчислювати і сплачувати в установлені строки та в повному обсязі страхові внески, подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідача узято на облік у Пенсійному фонді України в Джанкойському районі АРКрим 05.08.10р., реєстраційний номер 02-21-1904, про що свідчить відповідне повідомлення (а.с.5), у якому також визначено розмір страхових внесків, строки їх перерахування, строки подання звітності до системи персоніфікованого обліку.
Уповноваженими спеціалістами відповідача 14.09.10р. виявлено факт порушення страхувальником вимог підпункту 9 частини 1 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", а саме: несвоєчасність реєстрації страхувальника в органах Пенсійного фонду України, про що свідчить акт про виявлене порушення від 14.09.10р. №429 (а.с.7), який направлено відповідачу та отримано останнім 16.08.10р., про що свідчить повідомлення про вручення поштового відправлення (а.с.8).
В редакції, що діяла на час виникнення спірних правовідносин, приписами п.1 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" визначено відповідальність у разі ухилення страхувальників, зазначених у пунктах 1-5 статті 14 цього Закону, на яких не поширюється дія Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців", від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік в територіальних органах Пенсійного фонду, що передбачала накладення штрафу у розмірі 10 відсотків суми страхових внесків, які підлягають сплаті за період ухилення від взяття на облік або несвоєчасного подання заяви про взяття на облік, але не менше десяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
Рішенням від 24.09.10р. №1116 позивач на підставі п.1 ч.9 ст.106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" за ухилення від реєстрації (несвоєчасну реєстрацію) в органах Пенсійного фонду, у строки встановлені законодавством, застосував до відповідача фінансові санкції у розмірі 170,00грн. (а.с.9).
Частиною 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування", встановлено, що страхувальник у десятиденний строк має право оскаржити до вищого органу Пенсійного фонду або в судовому порядку з одночасним обов'язковим письмовим повідомленням про це відповідного виконавчого органу Пенсійного фонду, яким прийнято це рішення про нарахування пені або накладення штрафу.
Рішення про застосування фінансових санкцій від 24.09.10р. №1116 позивачем направлено відповідачу та отримано останнім 05.10.10р., що підтверджується повідомленням про вручення поштового відправлення (а.с.10), у зв’язку з чим розмір фінансових санкцій, визначений рішенням, є узгодженим та підлягає сплаті страхувальником зі спливом строку на його оскарження.
З матеріалів справи, відповідач рішення позивача від 24.09.10р. №1116 про застосування фінансових санкцій згідно приписів частини 13 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" не оскаржив, доказів на підтвердження сплати фінансових санкцій суду не надав.
Суми пені та фінансових санкцій, застосовані за порушення порядку та строків обчислення, нарахування та сплати страхових внесків стягуються відповідно до абзацу 3 частини 14 статті 106 Закону України "Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування" в тому ж порядку, що й недоїмка зі сплати страхових внесків.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку, що заявлена вимога про стягнення заборгованості по фінансовим санкціям сумою 170,00грн. підтверджена належними доказами, ґрунтуються на положеннях Закону України "Про загальнообов’язкове пенсійне страхування", а тому суд знаходить підстави для її задоволення в повному обсязі.
Відповідно до ч.4ст.94 КАС України, у справах, в яких позивачем є суб’єкт владних повноважень, а відповідачем – фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
На підставі викладеного, керуючись статтями 160, 161, 1832 КАС України, суд-
ПОСТАНОВИВ:
Позовні вимоги задовольнити у повному обсязі.
Стягнути з ОСОБА_1, ідентифікаційний номер фізичної особи - платника податків та інших обов’язкових платежів НОМЕР_1, на користь Управління Пенсійного фонду України в Джанкойському районі АРКрим (р/р25601010045001 у КРУ ВАТ "Державний Ощадний банк України", МФО 324805, ідентифікаційний код юридичної особи 20727218) заборгованість зі сплати фінансових санкцій у розмірі 170,00грн.
Постанова набирає законної сили через 10 днів з дня її отримання у разі неподання апеляційної скарги.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до Севастопольського апеляційного адміністративного суду через Окружний адміністративний суд Автономної Республіки Крим протягом 10 днів з дня отримання постанови.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Севастопольського апеляційного адміністративного суду.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення строку, з якого суб'єкт владних повноважень може отримати копію постанови суду.
Суддя О.В. Папуша