Ухвала суду № 16237343, 26.04.2011, Вільногірський міський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
26.04.2011
Номер справи
2-204/11
Номер документу
16237343
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Р І Ш Е Н Н Я

Іменем України

26 квітня 2011 року. Справа № 2-204/11

Вільногірський міський суд Дніпропетровської області в складі:

головуючого судді Шаповала Г.І.

при секретарі Кудіній Н.І.

з участю: позивача ОСОБА_1

представника позивача адвоката ОСОБА_2

представників відповідачів ОСОБА_3,ОСОБА_4, ОСОБА_5

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в місті Вільногірську, Дніпропетровської області, цивільну справу за позовом ОСОБА_6 та ОСОБА_1 до Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, виконавчого комітету Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, комунального підприємства „Жилсервіс»Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, відділу капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, в порядку захисту прав споживача, про зобовязання провести ремонт мякої покрівлі даху житлового багатоквартирного багатоповерхового будинку,

У С Т А Н О В И В:

19.11.2010 року позивачі звернулися до суду з позовом, відповідно до якого прохають зобовязати в солідарному порядку відповідачів, кожного в межах його компетенції, виконати дії (роботу) по капітальному ремонту покрівлі даху над квартирами АДРЕСА_1 в строк, не більше 30 днів з моменту набрання чинності рішенням суду.

В обґрунтування позову зазначили, що вони є володільцями квартир № 98 ОСОБА_6 та № 97 ОСОБА_1 в будинку АДРЕСА_1

Будинок в якому розташовані їх квартири є комунальною власністю і знаходиться на балансі КП «Жилсервіс». Квартири розташовані на 5-му поверсі, 5-ти поверхового цегляного будинку. Технічний поверх в будинку відсутній. Дах будинку безпосередньо зєднаний з їх квартирами. Технічно, для перешкоджання попадання в квартиру вологи, яка виникає від природних явищ: дощ, сніг, дах перекрито мякою крівлею рубероїдом. Внаслідок постійної дії вологи на робероїд, крівля даху над їхніми квартирами зіпсувалась і в квартиру почала попадати вода, внаслідок чого почали псуватись стіни квартири та майно. В квартирі постійно росте грибок. Постійна сирість створює неможливі умови для нормального проживання. Крім того внаслідок підвищення вологості виникла небезпека для їх здоровя.

Відповідачем Вільногірської міською радою, Дніпропетровської області, для забезпечення утримання будинків міста засновано КП «Жилсервіс», куди вони зверталися з проханням перевірити стан крівлі даху будинку над їхніми квартирами та провести ремонт. Але до цього часу ніяких робіт проведено не було і факт затікання має місце до цього часу. Працівники КП «Жилсервіс»посилаються на те, що ремонт не проводиться внаслідок відсутності коштів, які повинен виділяти власник будинку Вільногірська міська рада та її виконком.

Таким чином внаслідок бездіяльності відповідачів вони проживають в умовах, які не відповідають нормальним умовам проживання і звернулись до суду з позовом про зобовязання відповідачів провести ремонт мякої крівлі даху будинку.

Позивачі вважають свої вимоги законними і такими, що підлягають задоволенню за наступних підстав.

Згідно ст. 1 Закону України «Про захист прав споживачів»виконавець це субєкт господарювання, який виконує роботи і надає послуги.

Безпека продукції це відсутність будь-якого ризику для життя, здоровя та майна споживача.

Згідно п.4 ч.2 ст.10 Закону України «Про захист прав споживачів»споживач в разі порушення умов договору про надання послуг має право вимагати відшкодування завданих йому збитків.

Згідно ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів»споживачі мають право на захист своїх прав державою, належну якість обслуговування, відшкодування збитків внаслідок продукції неналежної якості чи яка є небезпечною для життя, здоровя та майна, звернення до суду за захистом порушених прав.

Згідно ст.327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Ст. 322 ЦК України встановлено, що власник зобовязаний утримувати майно, що йому належить.

Відповідно до абз. «а»ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування»до відання виконавчих органів міських рад належать:

п.1 організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту обєктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків.

Відповідно до ст. 185 ЖК України фінансування затрат на експлуатацію та ремонт громадського житлового фонду здійснюється за рахунок власних коштів володільців фонду.

Таким чином діючим законодавством України обовязок по ремонту, в їхньому випадку крівлі даху будинку, несе власник майна, тобто це територіальна громада в особі відповідача.

Відсутність коштів в місцевому бюджеті, відповідно до ч.2 ст. 617 ЦК України, не звільняє боржника від виконання зобовязання.

Крім цього, як їм стало відомо згідно з рішенням Вільногірської міської ради № 38-03 від 16.06.2006 року в виконкомі створено окремий підрозділ Відділ капітального будівництва Виконавчого комітету Вільногірської міської ради, який є юридичною особою і відповідно до прийнятого про нього Положення (п.4 пп.10) саме цей відділ безпосередньо розміщує замовлення на капітальне будівництво та ремонт обєктів.

За вказаних обставин вони також вважають, що зазначений відділ повинен бути залучений в якості співвідповідача по справі. Кожен з відповідачів неналежним чином виконав свої обовязки, розмежувати їх відповідальність неможливо, а тому вони вважають, що відповідачі повинні нести солідарну відповідальність.

В судове засідання позивач ОСОБА_6 не зявилася, але надала письмову угоду на представлення її інтересів представником - адвокатом ОСОБА_2

Позивач ОСОБА_1 в судовому засіданні позов та його обгрунтування, що викладені в позовній заяві, підтримав в повному обсязі.

Представник позивачів адвокат ОСОБА_2, який не обмежений в його повноваженнях, в судовому засіданні підтримав позовні вимоги в повному обсязі. З його додаткових пояснень витікає, що факт протікання покрівлі та попадання вологи в квартири позивачів ніким не заперечується. З 2003 року по цей час будинок включався до програми «Дім»для проведення капітального ремонту покрівлі, заборгованості у позивачів з оплати комунальних послуг немає. Згідно ЗУ «Про місцеве самоврядування», обовязок з утримання майна, належного місцевій громаді, покладено на місцеві органи самоврядування, тобто на міську раду та виконавчий комітет. Згідно Статуту комунального підприємства «Жилсервіс», воно зобовязане здійснювати поточний та капітальний ремонти житлового фонду, який перебуває на його балансі. Згідно Положення про відділ капітального будівництва та житлово-комунального господарства, відділ зобовязаний організовувати проведення капітального ремонту та нового будівництва обєктів комунальної власності. Згідно договорів про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладених в 2009 році між КП «Жилсервіс» та ОСОБА_6, між КП «Жилсервіс»та ОСОБА_1, КП Жилсервіс»зобовязане надавати послуги належної якості. Відсутність коштів не звільняє відповідачів від обовязку провести капітальний ремонт покрівлі спірного будинку.

Представник відповідачів Вільногірської міської ради та виконавчого комітету Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, ОСОБА_3, яка не обмежена в її повноваженнях, в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі. Із її пояснень витікає, що спірний будинок включений до міської програми «Дім», але кошти на капітальний ремонт покрівлі цього будинку не виділялися. Такого ремонту потребують багато інших будинків, тому є певна черговість виділення коштів. Питання першочерговості виділення коштів на ремонт вирішує міська рада на підставі звернення КП «Жилсервіс», як балансоутримувача жилого фонду, та подань депутатської комісії з питань бюджету.

Представник відповідача відділу капітального будівництва та житлово-комунального господарства (ВКБ та ЖКГ) Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, - ОСОБА_5, який не обмежений в його повноваженнях, в судовому засіданні позов не визнав в повному обсязі. З його пояснень витікає, що відділ організовує виконання капітального ремонту житлового фонду, виключно, за рішенням Вільногірської міської ради. Міська рада приймає рішення за пропозицією КП «Жилсервіс», на балансі якого перебуває житловий фонд. Рішення про участь відділу в проведенні капітального ремонту покрівлі спірного будинку не приймалося. Згідно долучених до справи документів, КП «Жилсервіс»не здійснювало поточного ремонту покрівлі, обмежуючись тільки прочисткою водостічних облаштувань, що і потягло за собою вихід із строю покрівлі на спірному будинку.

Представник відповідача комунального підприємства «Жилсервіс» (КП «Жилсервіс») Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, ОСОБА_4, яка не обмежена в її повноваженнях, в судовому засіданні позов не визнала в повному обсязі. Із її пояснень витікає, що КП «Жилсервіс»надає житлово-комунальні послуги відповідно до встановлених тарифів, жоден із яких не містить в собі кошти, потрібні на проведення капітального ремонту покрівлі житлових будинків. Проведення капітального ремонту не передбачено переліком житлово-комунальних послуг. Підприємство не може самостійно приймати рішення про проведення капітального ремонту. В той же час всі обовязки з утримання житлового фонду підприємство виконує, оскільки спірний будинок за поданням КП «Жилсервіс»постійно включається в міську програму «Дім»для проведення капітального ремонту покрівлі, але питання про виділення для цього коштів вирішує міська рада.

Із показань свідка ОСОБА_9, витікає, що до нього, як депутата Вільногірської міської ради, протягом 3-4 років, неодноразово зверталися ОСОБА_1 та ОСОБА_6 з питання ремонту покрівлі їх будинку. В 2010 році він надав рекомендацію цим громадянам, щоб вони зверталися до суду. З цього питання раніше він особисто звертався до КП ВО ЖКГ, але ремонт так і не зробили. При вирішенні питань міською радою про виділення коштів на ремонт будинків, він завжди голосує за виділення коштів.

Згідно копії договору № 1038 від 16.10.2009 року про надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, укладеного між КП «Жилсервіс»та ОСОБА_6, : п.1. Предметом цього договору є забезпечення виконавцем надання послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій у житловому будинку АДРЕСА_1 а споживачем забезпечення своєчасної оплати таких послуг за встановленим тарифом у строк та на умовах, що передбачені цим договором.; п.13, п/п 1. виконавець зобовязаний забезпечувати своєчасне надання послуг належної якості згідно із законодавством. (а.с.6-7)

Аналогічний договір за № 634 від 08.10.2009 р. був укладений між КП «Жилсервіс»та ОСОБА_1. (а.с.33-34)

Згідно копії комісійно складеного Акту № 7 від 09.03.2010 року двома представниками КП «Жилсервіс»з участю квартиронаймача ОСОБА_1, зазначено, що трикімнатна квартира № 97 розташована на 5 поверсі пятиповерхового будинку АДРЕСА_1 приватизована; у всіх приміщеннях квартири на стелі та стінах є сліди затічності у розмірі від 15% до 60 % площі. Сліди затічності на момент огляду вологі. Покрівля будинку вимагає капітального ремонту, вона включена в програму «Дім»з 2003 року, яка фінансується із бюджету. (а.с. 51).

Згідно копії Положення про відділ капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, затвердженого рішенням сесії Вільногірської міської ради 23.12.2010 року № 67-04/УІ, скорочена назва ВКБ та ЖКГ, зазначено наступне:

абз.4 п.1. Відділ здійснює керівництво обєктами та підприємствами житлово-комунального господарства міста відповідно до законодавства України, несе відповідальність за їх розвиток, забезпечує їх належне утримання та ефективну експлуатацію, веде контроль за рівнем та якістю послуг, що надаються населенню в межах, визначених чинним законодавством;

абз 5 п.1. Відділ виконує функції головного замовника з благоустрою, будівництва, ремонту обєктів житлово-комунального і соціального призначення на території м. Вільногірська за кошти міського бюджету та кошти юридичних і фізичних осіб на підставі затверджених Вільногірською міською радою Дніпропетровської області відповідних програм, згідно з чинним законодавством;

абз.2 п.3. Основними завданнями Відділу є: виконання завдань з будівництва, ремонту та благоустрою житлових будинків .... та ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на цю мету після затвердження відповідних програм рішенням сесії Вільногірської міської ради Дніпропетровської області;

п/п1 п.4. Відділ відповідно до покладених на нього завдань: готує пропозиції до програм соціально-економічного розвитку міста, міського бюджету і подає їх на розгляд виконкому;

п/п10 п.4. Відділ розміщує замовлення на капітальне будівництво, ремонту та благоустрою, складає протоколи намірів, проводить торги, укладає з будівельними організаціями відповідні договори;

п/п32 п.4. Відділ забезпечує утримання житлового фонду комунального майна шляхом укладання договорів з виробниками, надавачами комунальних послуг, підприємствами, які залучені до утримання та капітального ремонту фонду міста і обєктів благоустрою в межах затверджених Вільногірською міською радою програм;

п/п 35 п.4. Відділ здійснює в межах своєї компетенції контроль за станом експлуатації, утримання житлового фонду і обєктів комунального господарства незалежно від форм власності, а також координує діяльність підприємств, які надають комунальні послуги з: абз. 12. утримання житлового фонду міста;

п/п 37 п.4. Відділ бере участь у розробці проекту бюджету міста в частині бюджетних видатків на благоустрій міста, капітальний ремонт житлового фонду, доріг, енергозбереження, виконання міських цільових програм та видатків;

абз.5 п.5. Відділ має право: здійснювати контроль за виконанням підприємствами, установами та організаціями, незалежно від форм власності, а також громадянами, нормативних актів з питань утримання та ремонту житлового фонду, експлуатації комунального майна, обєктів благоустрою, територій в межах наданих повноважень;

абз.5 п.8. Начальник Відділу: розпоряджається бюджетними коштами, передбаченими на фінансування благоустрою, капітального ремонту житлового фонду, інженерних мереж, інших витрат в межах затверджених кошторисів, титульних списків та програм;

п.13. Відділ є юридичною особою, має самостійний баланс, рахунки в установах Державного казначейства, печатку, бланки зі своїм найменуванням та іншими реквізитами;

п.15. Майно Відділу є комунальною власністю і закріплюється за відділом на правах господарського відання. (а.с.54-62,154-159)

Згідно копії рішення сесії пятого скликання Вільногірської міської ради від 13.01.2011 р. № 92-06/УІ, внесено зміни до додатку 1 міської Програми «Дім»на 2011 рік, в п. 2 зазначено: Координацію робіт по виконанню даного рішення покласти на ВКБ та ЖКГ (ОСОБА_5), контроль на заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Василенка В.П.. В додатку 1 в розділі 1. Ремонт мякої покрівлі, за порядковим номером 37 зазначено будинок АДРЕСА_1 планова площа - 1170 кв. м., 193050 грн. планова сума. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 47 будинків. (а.с.63-68)

Згідно копії свідоцтва про державну реєстрацію юридичної особи, зазначена дата державної реєстрації КП «Жилсервіс» - 17.07.2009 року. (а.с.69)

Згідно копії довідки з ЄДРПОУ, зазначено ідентифікаційний номер КП «Жилсервіс» - 36489096. (а.с.70)

Згідно копії Статуту комунального підприємства «Жилсервіс»Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, затвердженого рішенням Вільногірської міської ради № 1229-71/У від 18.06.2009 р., скорочена назва КП «Жилсервіс», зазначено:

п/п2.1 п.2. Метою діяльності Підприємства є надання фізичним та юридичним особам житлово-комунальних послуг;

п/п2.2 п.2. Предметом господарської діяльності Підприємства для реалізації зазначеної мети є: абз.2 управління житловим фондом; абз.3 обслуговування та ремонт обєктів житлового фонду, прибудинкових територій, внутрішньобудинкових сантехнічних систем, конструктивних елементів та інженерних систем будинків, інженерного обладнання;

п/п 3.3 п.3. зазначено вісім видів джерел формування майна Підприємства;

п/п 4.1 п.4. Управління Підприємством здійснюють: - виконавчий комітет Вільногірської міської ради; - директор;

п/п 4.2 п.4. Вищим органом управління Підприємством є Вільногірська міська рада. (а.с.71-75).

Згідно копії рішення виконавчого комітету Вільногірської міської ради № 3 від 20.01.2010 р., КП «Жилсервіс»визначено виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій та з вивезення твердих побутових відходів від населення приватного сектору, з оплатою послуг згідно тарифів, встановлених рішенням виконкому від 02.02.2009 р. № 44 «Про встановлення тарифу на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій в м. Вільногірську». (а.с.76)

Згідно копії рішення виконавчого комітету Вільногірської міської ради № 324 від 19.08.2009 р., КП «Жилсервіс»тимчасово, на час проведення конкурсу з надання житлово-комунальних послуг, визначено виконавцем послуг з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій, з оплатою послуг згідно тарифів, встановлених рішенням виконкому від 02.02.2009 р. № 44. (а.с.77)

Згідно копії рішення сесії пятого скликання Вільногірської міської ради від 29.07.2010 р. № 1724-98/У, внесено зміни до додатку 1 міської програми «Дім»на 2010 рік, в п. 2 зазначено: Координацію робіт по виконанню даного рішення покласти на ВКБ та ЖКГ (ОСОБА_5.) та першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Василенка В.П., контроль на депутатську комісію з питань міського господарства, промисловості, енергетики, транспорту, звязку (Мелащенко). В додатку 1 в розділі 1. Ремонт мякої покрівлі, за порядковим номером 34 зазначено будинок АДРЕСА_1 планова площа - 1170 кв. м., 193050 грн. планова сума. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 43 будинки.(а.с.78-80)

Згідно копії рішення сесії пятого скликання Вільногірської міської ради від 19.02.2009 р. № 1098-64/У, затверджено міську програму «Дім»на 2009 рік без фінансування з міського бюджету, з додатком № 1, в якому в розділі 1 Ремонт мякої покрівлі, за порядковим номером 30 зазначено будинок АДРЕСА_1 рік введення в експлуатацію 1972, площа - 1170 кв. м., 230410 грн. орієнтовна кошторисна вартість. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 36 будинків. (а.с.81-85)

Згідно копії рішення сесії пятого скликання Вільногірської міської ради від 18.02.2010 р. № 1550-89/У, затверджено міську програму «Дім»на 2010 рік, передбачено можливість внесення змін в частині фінансування Програми після прийняття міського бюджету на 2010 рік. Координацію робіт по виконанню даного рішення покладено на ВКБ та ЖКГ (ОСОБА_5.) та першого заступника міського голови з питань діяльності виконавчих органів ради Василенка В.П., контроль на депутатську комісію з питань міського господарства, промисловості, енергетики, транспорту, звязку (Мелащенко). В пункті 3 Програми зазначено: замовник: ВКБ та ЖКГ, в пункті 4 Програми зазначено співвиконавця КП «Жилсервіс». В додатку 1 в розділі 1. Ремонт мякої покрівлі, за порядковим номером 34 зазначено будинок АДРЕСА_1 планова площа - 1170 кв. м., 193050 грн. планова сума. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 43 будинки. (а.с.86-91, 131-136)

Згідно копії рішення виконавчого комітету Вільногірської міської ради від 02.02.2009 р. № 44, встановлено тариф на послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій по кожному будинку в залежності від інженерного обладнання та індивідуальних характеристик будинку з 01.02.2009 р., згідно додатку 1, та перелік робіт з обслуговування та поточного ремонту житлового фонду, згідно додатку 2, де в розділі 1 п/п.1.1 зазначено ремонт мякої покрівлі до 10% від загальної площі покрівлі. (а.с.92-96)

Згідно Акту № 83 обстеження житлово-побутових умов ОСОБА_1 від 27.03.2011 року, складеного депутатом Вільногірської міської ради, ОСОБА_9, зазначено, що квартира № 97 розташована на 5-му поверсі пятиповерхового будинку АДРЕСА_1 Квартира неприватизована. По причині протікання покрівлі будинку в квартирі на стелі і стінах є суцільні затічності, відмічається несправність електропроводки та відсутність в деяких приміщеннях квартири електроосвітлення, відмічається вихід із строю дверей та дверних коробок внаслідок підвищеної вологості. Рухомі речі в квартирі дійшли стану непридатності внаслідок постійної підвищеної вологості. (а.с.102)

Згідно копії Програми «Дім», затвердженої рішенням сесії Вільногірської міської ради 02.02.2006 року № 1157-50/ІУ, з додатком № 1, в якому в розділі 1 Ремонт мякої покрівлі, не зазначено будинок № 3 по Б. Миру. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 36 будинків. (а.с.108-114)

Згідно копії Програми «Дім», затвердженої рішенням сесії Вільногірської міської ради 11.01.07 року № 256-13/У, з додатком № 1, в якому в розділі 1 Ремонт мякої покрівлі, не зазначено будинок № 3 по Б. Миру. До ремонту покрівлі передбачено всього 34 будинки. (а.с.115-121)

Згідно копії Програми «Дім», затвердженої рішенням сесії Вільногірської міської ради 18.01.2008 року № 650-34/У, з додатком № 1, в якому в розділі 1 Ремонт мякої покрівлі, не зазначено будинок № 3 по Б. Миру. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 29 будинків.(а.с.123-127)

Згідно копії додатку 1 до Програми «Дім», затвердженої рішенням сесії Вільногірської міської ради 04.12.2009 року № 1451-84/У, за порядковим номером 30 в розділі 1 Ремонт мякої покрівлі, зазначено будинок АДРЕСА_1 планова площа - 1170 кв. м., 230410 грн. планова сума. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 36 будинків. (а.с.128-130)

Згідно копії Програми «Дім», затвердженої рішенням сесії Вільногірської міської ради 23.12.2010 року № 59-04/УІ, в пункті 3 Програми зазначено: замовник: ВКБ та ЖКГ, в пункті 4 Програми зазначено співвиконавця КП «Жилсервіс». В додатку 1 в розділі 1. Ремонт мякої покрівлі, за порядковим номером 37 зазначено будинок АДРЕСА_1 планова площа - 1170 кв. м., планова сума - 193050 грн. До ремонту мякої покрівлі передбачено всього 47 будинків. (а.с.137-142)

Згідно копій Актів виконаних робіт по будинку АДРЕСА_1 за січень 2010 р., березень 2010 р., травень 2010 р. - були виконані роботи з прочистки водостічних облаштувань. (а.с.143-153)

Суд вважає, що між сторонами мають місце правовідносини, які виникають із факту невиконання однією із сторін своїх зобовязань за укладеним між ними договором про надання житлово-комунальних послуг та зобовязань, що витікають із законодавчих актів, а саме з факту невиконання зобовязань з утримання житлового будинку, та з факту невиконання вимог закону про те, що власник зобовязаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст. 13 Закону України (ЗУ) „Про житлово-комунальні послуги”, залежно від функціонального призначення житлово-комунальні послуги поділяються на: 1) комунальні послуги (централізоване постачання холодної та гарячої води, водовідведення, газо- та електропостачання, централізоване опалення, а також вивезення побутових відходів тощо); 2) послуги з утримання будинків і споруд та прибудинкових територій (прибирання внутрішньобудинкових приміщень та прибудинкової території, санітарно-технічне обслуговування, обслуговування внутрішньобудинкових мереж, утримання ліфтів, освітлення місць загального користування, поточний ремонт, вивезення побутових відходів тощо); 3) послуги з управління будинком, спорудою або групою будинків (балансоутримання, укладання договорів на виконання послуг, контроль виконання умов договору тощо); 4) послуги з ремонту приміщень, будинків, споруд (заміна та підсилення елементів конструкцій та мереж, їх реконструкція, відновлення несучої спроможності несучих елементів конструкцій тощо). 2. Примірні переліки житлово-комунальних послуг та їх склад залежно від функціонального призначення визначаються центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства. Згідно ст. 20 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги”, споживач має право: 1) одержувати вчасно та відповідної якості житлово-комунальні послуги згідно із законодавством та умовами договору на надання житлово-комунальних послуг; 2) одержувати в установленому законодавством порядку необхідну інформацію про перелік житлово-комунальних послуг, їх вартість, загальну вартість місячного платежу, структуру ціни/тарифу, норми споживання, порядок надання житлово-комунальних послуг, їх споживчі властивості тощо; 3) на відшкодування збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю внаслідок неналежного надання або ненадання житлово-комунальних послуг; 4) на усунення протягом строку, встановленого договором або законодавством, виявлених недоліків у наданні житлово комунальних послуг; Згідно ст. 23 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги”, 1. Власник має право тримати на балансі та управляти належним йому майном. 2. Власник має право доручати повністю або частково розпоряджатися та управляти належним йому майном відповідно до закону та договору балансоутримувачу або управителю. 3. У разі спільної власності кількох співвласників рішення щодо утримання на балансі та/або управління майном приймається відповідно до закону.

Згідно ст.24 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги, 1. Балансоутримувач має право: 1) здійснювати функції утримання на балансі переданого йому за договором з власником майна та управляти ним чи передавати за договором повністю або частково функції управління управителю; 2) визначати порядок утримання, експлуатації та ремонту майна; 3) укладати договори на надання житлово-комунальних послуг; 4) приймати рішення щодо використання коштів на виконання капітального та поточного ремонтів; 5) здійснювати господарську діяльність у порядку, визначеному законом;2. Балансоутримувач зобов'язаний: 1) укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна; 2) утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); 3) вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства; 4) забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном; 5) забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; 2. Балансоутримувач зобов'язаний: 1) укладати договір з власником (співвласниками) на утримання на балансі відповідного майна; 2) утримувати на балансі майно, визначене договором з власником (співвласниками); 3) вести бухгалтерську, статистичну та іншу, передбачену законодавством, звітність відповідно до законодавства; 4) забезпечувати управління майном власними силами або укладати договір з юридичною особою на управління майном; 5) забезпечити умови для своєчасного проведення капітального і поточного ремонтів відповідно до встановлених стандартів, нормативів, норм та правил; 6) забезпечити належні експлуатацію та утримання майна, що перебуває на його балансі.

Згідно ст.29 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги”, 1. Договір на надання житлово-комунальних послуг у багатоквартирному будинку укладається між власником квартири, орендарем чи квартиронаймачем та балансоутримувачем або уповноваженою ним особою.

Згідно ст. 31 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги”, 1. Порядок формування цін/тарифів на кожний вид житлово-комунальних послуг першої і другої груп (пункти 1 та 2 частини першої статті 14 цього Закону) визначає Кабінет Міністрів України. 2. Виконавці/виробники здійснюють розрахунки економічно обґрунтованих витрат на виробництво житлово-комунальних послуг і подають їх на затвердження органам місцевого самоврядування в установленому законодавством порядку. 3. Органи місцевого самоврядування затверджують ціни/тарифи на житлово-комунальні послуги в розмірі економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво. 4. У разі затвердження цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво орган, що їх затвердив, зобов'язаний відшкодувати з відповідного місцевого бюджету виконавцям/виробникам різницю між затвердженим розміром цін/тарифів та економічно обґрунтованими витратами на виробництво цих послуг. 5. Видатки на відшкодування втрат підприємств, що пов'язані із затвердженням цін/тарифів на житлово-комунальні послуги нижчими від розміру економічно обґрунтованих витрат на їх виробництво, відповідна сільська, селищна, міська рада передбачає у відповідному місцевому бюджеті.

Згідно „Правил користування приміщеннями житлових будинків”, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 24 січня 2006 р. N 45: 7. Власник та наймач (орендар) квартири зобов'язаний: укласти договір на надання житлово-комунальних послуг, підготовлений виконавцем відповідно до типового договору; оплачувати надані житлово-комунальні послуги у строки, встановлені договором або законом; дотримуватися вимог нормативно-правових актів у сфері житлово-комунальних послуг, пожежної і газової безпеки, санітарних норм і правил; проводити за власні кошти ремонт квартири (наймач (орендар) - згідно з договором найму (оренди); 12. Балансоутримувач житлового будинку або уповноважена ним особа несе відповідальність перед власником, наймачем (орендарем) приміщення житлового будинку в разі: ненадання або надання не в повному обсязі послуг, що призвело до збитків, завданих його майну та/або приміщенню, шкоди, заподіяної його життю чи здоров'ю, - шляхом відшкодування збитків.

Згідно ч.1 ст.1 ЗУ „Про житлово-комунальні послуги”, утримання будинків і прибудинкових територій - господарська діяльність, спрямована на задоволення потреби фізичної чи юридичної особи щодо забезпечення експлуатації та/або ремонту жилих та нежилих приміщень, будинків і споруд, комплексів будинків і споруд, а також утримання прилеглої до них (прибудинкової) території відповідно до вимог нормативів, норм, стандартів, порядків і правил згідно із законодавством; якість житлово-комунальної послуги - сукупність нормованих характеристик житлово-комунальної послуги, що визначає її здатність задовольняти встановлені або передбачувані потреби споживача відповідно до законодавства. Згідно п.1, ч.1, ст.1 Закону України «Про захист прав споживачів», безпека продукції - відсутність будь-якого ризику для життя, здоров'я, майна споживача і навколишнього природного середовища при звичайних умовах використання, зберігання, транспортування, виготовлення і утилізації продукції.

Згідно ст.4 Закону України «Про захист прав споживачів», споживачі мають право на захист своїх прав державою, належну якість обслуговування, відшкодування збитків внаслідок продукції неналежної якості чи яка є небезпечною для життя, здоровя та майна, звернення до суду за захистом порушених прав.

Відповідно до вимог ЗУ „Про місцеве самоврядування” органи місцевого самоврядування створюють комунальні підприємства, яким передають в оперативне управління майно, що належить на праві комунальної власності відповідній селищній, міській та інш. громаді.

Згідно ст. 322 ЦК України, 1. Власник зобов'язаний утримувати майно, що йому належить, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ч.2 ст.327 ЦК України управління майном, що є у комунальній власності здійснюють безпосередньо територіальна громада та утворені нею органи місцевого самоврядування.

Згідно ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування»передбачені повноваження міської ради щодо створення виконавчих органів та інші повноваження які забезпечують реалізацію прав та інтересів міської громади.

Згідно ст. 17 Закону України «Про місцеве самоврядування», відносини органів місцевого самоврядування з підприємствами, установами та організаціями, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, будуються на засадах їх підпорядкованості, підзвітності та підконтрольності органам місцевого самоврядування.

Відповідно до п/п.1 п.«а»ч.1 ст.30 Закону України «Про місцеве самоврядування»до відання виконавчих органів міських рад належать: управління об'єктами житлово-комунального господарства, побутового, торговельного обслуговування, транспорту і зв'язку, що перебувають у комунальній власності відповідних територіальних громад, забезпечення їх належного утримання та ефективної експлуатації, необхідного рівня та якості послуг населенню;

Відповідно до п/п.1 п.«а»ч.1 ст.31 Закону України «Про місцеве самоврядування»до відання виконавчих органів міських рад належать:

п.1 організація за рахунок власних коштів і на пайових засадах будівництва, реконструкції і ремонту обєктів комунального господарства та соціально-культурного призначення, жилих будинків.

п.2 виконання або делегування на конкурсній основі генеральній будівельній організації (підрядній організації) функцій замовника на будівництво, реконструкцію і ремонт житла, інших об'єктів соціальної та виробничої інфраструктури комунальної власності;

Відповідно до ст. 185 ЖК України фінансування затрат на експлуатацію та ремонт громадського житлового фонду здійснюється за рахунок власних коштів володільців фонду.

Згідно ст.526 ЦК України зобовязання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цивільного кодексу, інших актів цивільного законодавства.

Згідно ст.525 ЦК України одностороння відмова від зобовязання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Згідно ст.617 ЦК України, 1. Особа, яка порушила зобов'язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов'язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів.

Згідно ст. 614 ЦК України, 1. Особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. 2. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання. 3. Правочин, яким скасовується чи обмежується відповідальність за умисне порушення зобов'язання, є нікчемним.

Згідно ст.615 ЦК України, 1. У разі порушення зобов'язання однією стороною друга сторона має право частково або в повному обсязі відмовитися від зобов'язання, якщо це встановлено договором або законом. 2. Одностороння відмова від зобов'язання не звільняє винну сторону від відповідальності за порушення зобов'язання. 3. Внаслідок односторонньої відмови від зобов'язання частково або у повному обсязі відповідно змінюються умови зобов'язання або воно припиняється.

Згідно ст. 16 ЦК України, 1. Кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. 2. Способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути:1) визнання права; 2) визнання правочину недійсним; 3) припинення дії, яка порушує право; 4) відновлення становища, яке існувало до порушення; 5) примусове виконання обов'язку в натурі; 6) зміна правовідношення; 7) припинення правовідношення; 8) відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди; 9) відшкодування моральної (немайнової) шкоди; 10) визнання незаконними рішення, дій чи бездіяльності органу державної влади, органу влади Автономної Республіки Крим або органу місцевого самоврядування, їхніх посадових і службових осіб. Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом. Згідно ст. 543 ЦК України, 1. У разі солідарного обов'язку боржників (солідарних боржників) кредитор має право вимагати виконання обов'язку частково або в повному обсязі як від усіх боржників разом, так і від будь-кого з них окремо. Відповідно до визначених правовідносин, та внаслідок дослідження в судовому засіданні всіх представлених доказів і оцінки їх в сукупності, керуючись законом, суд доходить висновку про задоволення позову частково та про покладення на відповідачів в солідарному порядку судових витрат з наступних підстав. Між позивачами та відповідачем комунальним підприємством «Жилсервіс», як балансоутримувачем жилого багатоквартирного будинку, укладено договори про надання житлово-комунальних послуг, що визнано сторонами і підтверджується наданими копіями договорів. Позивачі оплату наданих їм послуг здійснюють вчасно, заборгованості не мають, що представниками відповідачів не оспорювалося. Квартири позивачів мають пошкодження внаслідок того, що покрівля будинку вийшла із строю і протягом довгого часу, близько трьох років, не ремонтувалася, внаслідок чого стала пропускати в квартири позивачів вологу, що виникає від дії природних явищ дощу, снігу. Даний факт також взаємно визнаний сторонами і підтверджується актами, наданими позивачами, а також документами, наданими відповідачами, тобто міською програмою «Дім», до якої з 2009 року будинок АДРЕСА_1 в м. Вільногірську включається для проведення капітального ремонту мякої покрівлі. На час розгляду справи ремонт покрівлі не проведений і позивачам продовжується заподіяння шкоди внаслідок дії вологи, що проникає в їх квартири, пошкоджуючи їх всередині, а також рухомі речі, належні позивачам, окрім того, створюється загроза здоровю позивачів.

Відповідачі, відповідно до зазначених норм права, відповідно до їх повноважень, визначених Статутом та Положенням, зобовязані солідарно, кожний відповідно до своїх повноважень, приймати заходи до утримання житлового будинку, в якому розташовані квартири позивачів, в належному технічно справному стані. Відповідно до повноважень відповідачів, діяльність КП «Жилсервіс», та ВКБ і ЖКГ є прямо залежною від їх засновника Вільногірської міської ради та її виконавчого комітету, як органів місцевого самоврядування. Обовязок щодо належного утримання житлового фонду, що перебуває на балансі КП «Жилсервіс», стосується всіх відповідачів у справі, а проведення капітального ремонту, в більшому ступені, залежить від міської ради, яка затверджує виділення коштів для виконання міської програми «Дім» та саму програму «Дім», відповідно до якої передбачено всі необхідні види капітального ремонту для утримання житлового фонду в належному технічному стані. Так, згідно п.п.4.1,4.2, 4.3 Статуту КП «Жилсервіс», передбачено, що управління цим підприємством здійснюють виконавчий комітет Вільногірської міської ради та Директор, а вищим органом управління є Вільногірська міська рада. Згідно копії Положення про відділ капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради Дніпропетровської області, затвердженого рішенням сесії Вільногірської міської ради 23.12.2010 року № 67-04/УІ, зазначено наступне:

абз.4 п.1. Відділ здійснює керівництво обєктами та підприємствами житлово-комунального господарства міста відповідно до законодавства України, несе відповідальність за їх розвиток, забезпечує їх належне утримання та ефективну експлуатацію, веде контроль за рівнем та якістю послуг, що надаються населенню в межах, визначених чинним законодавством;

абз 5 п.1. Відділ виконує функції головного замовника з благоустрою, будівництва, ремонту обєктів житлово-комунального і соціального призначення на території м. Вільногірська за кошти міського бюджету та кошти юридичних і фізичних осіб на підставі затверджених Вільногірською міською радою Дніпропетровської області відповідних програм, згідно з чинним законодавством;

абз.2 п.3. Основними завданнями Відділу є: виконання завдань з будівництва, ремонту та благоустрою житлових будинків .... та ефективного використання капітальних вкладень, що спрямовуються на цю мету після затвердження відповідних програм рішенням сесії Вільногірської міської ради Дніпропетровської області.

Суд вважає, що за таких обставин, коли права та обовязки відповідачів стосовно одного і того ж предмету діяльності носять спільний характер, відповідачі організаційно підпорядковані одному із них, то в даному випадку їм слід нести і солідарну відповідальність перед позивачами, вимоги яких є ідентичними.

Позивачі, відповідно до вищезазначених норм права та договорів про надання їм послуг з утримання будинку і споруд та прибудинкової території, мають право вимагати усунення недоліків в технічному стані будинку, із-за яких значно знизилася якість тих послуг, що їм надаються за оплату і які заподіюють майнову шкоду та створюють умови, за яких є загроза здоровю позивачів.

Суд не приймає заперечення представників відповідачів, щодо відсутності коштів, оскільки, згідно, закону відсутність коштів не може бути належною причиною для невиконання взятих на себе зобовязань. Згідно закону відповідачі мають право займатися господарською діяльністю, в тому числі отримувати кредити та мати інші види джерел доходу. Також суд не приймає заперечення представників відповідачів стосовно перекладення відповідальності лише на одне комунальне підприємство «Жилсервіс», враховуючи вищевикладені обставини.

Разом з тим, суд не може погодитися з визначеним позивачами строком для проведення ремонту покрівлі будинку, оскільки цей строк ніяким чином не обґрунтований. Суд вважає, що цей строк слід встановити в тих межах, в яких він є звичайним для виконання подібного роду будівельно-ремонтних робіт.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 88,209 ч.3, 212-215, 222, 223, 294 ЦПК України, суд

В И Р І Ш И В:

Позов задовольнити частково.

Зобовязати в солідарному порядку Вільногірську міську раду, Дніпропетровської області, і/к № 21929734, юридична адреса: вул. Варена, буд. 15, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, виконавчий комітет Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, і/к № 04052614, юридична адреса: вул. Варена, буд. 15, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, комунальне підприємство „Жилсервіс»Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, і/к № 36489096, юридична адреса: вул. Ленінського Комсомолу, 53, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, відділ капітального будівництва та житлово-комунального господарства Вільногірської міської ради, Дніпропетровської області, і/к № 26368915, юридична адреса: вул. Ленінського Комсомолу, буд. 16-а, м. Вільногірськ, Дніпропетровської області, кожного в межах його компетенції, виконати дії ( роботу) по капітальному ремонту покрівлі даху над квартирами АДРЕСА_1 в строк, який є звичайним для виконання подібного роду ремонту. Стягнути в солідарному порядку з відповідачів на користь позивача ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки м. Дніпродзержинська, Дніпропетровської області, яка мешкає АДРЕСА_1, - 37.00 грн. для відшкодування судових витрат в виді оплати інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.

Стягнути в солідарному порядку з відповідачів на користь позивача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця с. Барсуково, Оленінського району, Тверської області, який мешкає по АДРЕСА_1 - 37.00 грн. для відшкодування судових витрат в виді оплати інформаційно-технічного забезпечення розгляду справи.

Стягнути з відповідачів в солідарному порядку в дохід держави України судовий збір 08.50 грн.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня його проголошення через Вільногірський міський суд, Дніпропетровської області. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні, можуть подати апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Головуючий суддя Шаповал Г.І.