Справа № 2а/2570/2913/2011
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
17 червня 2011 р.м. Чернігів
Чернігівський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Падій В.В.,
при секретарі Кондратенко О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення фінансових та штрафних санкцій, -
В С Т А Н О В И В :
26.05.2011 року виконавча дирекція Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності (далі Чернігівське обласне відділення Фонду) звернулась до суду з адміністративним позовом до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (далі ФОП ОСОБА_1) про стягнення фінансових та штрафних санкцій в розмірі 15508,62 грн. Свої вимоги мотивують тим, що виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду було проведено ревізію повноти нарахування, перерахування та витрат коштів Фонду у ФОП ОСОБА_1 і складено акт перевірки від 30.12.2008 року та акт перевірки від 25.05.2009 року, під час якої встановлено порушення порядку використання страхових коштів, а саме, ст. 38 Закону України "Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням" від 18.01.2001 №2240, яке виникло в зв'язку неправомірним нарахуванням та віднесенням на рахунок коштів Фонду допомоги по вагітності та пологах найманому працівнику ОСОБА_2, яка відповідно до зазначеної норми Закону є компенсацією втраченого заробітку. За матеріалами перевірки 03.06.2009 року заступником директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду було винесено рішення № 580 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф-4 ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій, згідно ст. ст. 28, 30 Закону України № 2240 від 18.01.2001р., згідно якого була визначена сума платежу, зарахованого до бюджету Фонду: не прийняті до зарахування витрати - 31017,24 грн., штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів -15508,62 грн., на загальну суму 46525,86грн., які в десятиденний термін від дня отримання рішення підлягають зарахуванню до бюджету Фонду у повному обсязі. Зазначене рішення було оскаржене відповідачем в судовому порядку. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.11.2009 року позов ФОП ОСОБА_1 - задоволений. Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2011 року, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.11.2009 року скасовано та ухвалено нову постанову, якою в задоволенні вимог ФОП ОСОБА_1 - відмовлено.
Представник позивача в судове засідання не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надіслав заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача в судове засідання повторно не зявився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до п.4 ч.1 ст. 128 КАС України у разі неприбуття відповідача - суб'єкта владних повноважень, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, без поважних причин або без повідомлення ним про причини неприбуття розгляд справи не відкладається і справу може бути вирішено на підставі наявних у ній доказів. Ці ж наслідки застосовуються у разі повторного неприбуття за таких самих умов відповідача, який не є суб'єктом владних повноважень.
Оскільки, відповідача було належним чином повідомлено про дату, час і місце судового розгляду, суд дійшов висновку про можливість подальшого розгляду адміністративної справи за його відсутності.
Судове засідання здійснювалось в порядку передбаченому ст. 41 КАС України.
Розглянувши подані документи і матеріали, зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Згідно п.7 ч.1 Закону України від 08.07.2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування» (далі Закон № 2464-VI) Пенсійний фонд визначений як орган, уповноважений відповідно до цього Закону вести облік платників єдиного внеску, забезпечувати збір та ведення обліку страхових коштів, контролювати повноту та своєчасність їх сплати, вести Державний реєстр загальнообов'язкового державного соціального страхування та виконувати інші функції, передбачені законом.
Відповідно до ч.7 Перехідних положень Закону: суми внесків, нарахованих на загальнообов'язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття, загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов'язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, та суми нарахованого збору на обов'язкове державне пенсійне страхування до 1 січня 2004 року, строк сплати яких не настав на 1 січня 2011 року, не сплачені станом на 1 січня 2011 року, підлягають сплаті в порядку, що діяв до 1 січня 2011 року.
Стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі страхових внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, здійснюється фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування відповідно до законодавства, що діяло на момент виникнення такої заборгованості або застосування штрафних санкцій. Погашення заборгованості з використанням коштів, що надходять у рахунок сплати єдиного внеску, забороняється.
На період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Правові, організаційні та фінансові основи загальнообов'язкового державного соціального страхування громадян на випадок тимчасової втрати працездатності, у зв'язку з вагітністю та пологами, у разі смерті, а також надання послуг із санаторно-курортного лікування та оздоровлення застрахованим особам та членам їх сімей визначаються Законом України «Про загальнообов'язкове державне соціальне страхування у зв'язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням» від 18.01.2001р № 2240 (далі Закон № 2240).
Відповідно до п.5 ст.10 Закону робочими органами виконавчої дирекції Фонду та його відділень є виконавчі дирекції відділень.
Згідно ст.9 Закону № 2240 одним із напрямів діяльності робочих органів відділень Фонду є збір та акумуляція страхових внесків та інших коштів, призначених для фінансування матеріального забезпечення та соціальних послуг, що надаються Фондом.
З метою забезпечення своєчасності надходження та акумулювання коштів робочі органи відділень Фонду провадять реєстрацію страхувальників як платників страхових внесків у встановлені строки та в порядку, визначеному правлінням Фонду.
ФОП ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) зареєстровано Деснянською районною радою м. Чернігова від 05.04.2002 року та взято на облік до Чернігівського обласного відділення Фонду з 15.06.2004 року, що підтверджується копією свідоцтва про державну реєстрацію (перереєстрацію) субєкта підприємницької діяльності фізичної особи від 05.04.2002 року (а.с.7) та заявою про реєстрацію відповідача від 15.06.2004 року (а.с. 8), наявних в матеріалах справи.
Згідно ч. 2 ст. 30 № 2240 не сплачені в строк страхові внески, пеня і штраф стягуються в доход Фонду із страхувальника у безспірному порядку.
Відповідно до Інструкції про порядок проведення ревізій та перевірок по коштах Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, затвердженої постановою Правління Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 19.09.2001р. № 38, виконавчою дирекцією Чернігівського обласного відділення Фонду було проведено ревізію повноти нарахування, перерахування та витрат коштів Фонду у ФОП ОСОБА_1 і складено акт перевірки від 30.12.2008 року та акт перевірки від 25.05.2009 року, під час якої встановлено порушення порядку використання страхових коштів, а саме, ст. 38 Закону № 2240, яке виникло в зв'язку з неправомірним нарахуванням та віднесенням на рахунок коштів Фонду допомоги по вагітності та пологах найманому працівнику ОСОБА_2, яка відповідно до зазначеної норми Закону є компенсацією втраченого заробітку.
Відповідно до акту заступником директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності було прийнято рішення від 03.06.2009 року № 580 про застосування та зарахування до бюджету Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, відображення у звіті (Ф-4 ФСС з ТВП) сум фінансових (штрафних) санкцій: не прийняті до зарахування витрати - 31017,24 грн., штрафна санкція за порушення порядку витрачання коштів -15508,62 грн., на загальну суму 46525,86грн.
Як вбачається з матеріалів справи, рішення заступника директора виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності від 03.06.2009 року № 580 оскаржено відповідачем до Чернігівського окружного адміністративного суду. Постановою Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.11.2009 року позовні вимоги ФОП ОСОБА_1, задоволені повністю.
Постановою Київського апеляційного адміністративного суду від 09.02.2011 року, постанову Чернігівського окружного адміністративного суду від 05.11.2009 року - скасовано, ухвалено нову, якою у задоволенні позову ФОП ОСОБА_1 відмовити.
Відповідно до ч. 1 ст. 72 Кодексу адміністративного судочинства України обставини, встановлені судовим рішенням в адміністративній, цивільній або господарській справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді інших справ, у яких беруть участь ті самі особи або особа, щодо якої встановлено ці обставини.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 є законними та обґрунтованими, а тому підлягають задоволенню, а штрафні санкції підлягають стягненню з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 на користь виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділенні Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності.
Оскільки спір вирішено на користь суб'єкта владних повноважень, звільненого від сплати судового збору, а також за відсутності витрат позивача - суб'єкта владних повноважень, пов'язаних із залученням свідків та проведення судових експертиз, судові витрати(судовий збір) згідно ч.4 ст.94 КАС України стягненню з відповідача не підлягають.
Керуючись ст.ст. 122, 158 - 163, 167, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 - задовольнити повністю .
Стягнути з фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_1) на користь виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, (р/р 37176200900001 в ГУДК Чернігівської області, МФО 853592, код 14244036) суму фінансових (штрафних) санкцій за рішенням про застосування фінансових та штрафних санкцій від 03.06.2009 року № 580 в розмірі 15508 (п'ятнадцять тисяч пятсот вісім) грн. 62 коп.
Порядок апеляційного оскарження постанови суду, передбачений ст.185-186 КАС України.
Суддя Падій В.В.