Постанова № 16204385, 01.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.06.2011
Номер справи
378/11/2170
Номер документу
16204385
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"01" червня 2011 р.

11 год.04 хв.Справа № 2-а-378/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Мельник О.О., за участю представників позивача Головатенко К.К., Ярошенко Ю.Б., представника відповідача Величко М.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом

Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства імені Кірова

до Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області

про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення - рішення,

встановив:

Сільськогосподарське закрите акціонерне товариство імені Кірова (позивач) звернулось до суду з позовом про визнання нечинними та скасування податкового повідомлення-рішення Чаплинської МДПІ від 15 серпня 2010 року № 0004891510/0 про застосування штрафних санкцій в сумі 1393,26 грн. Позивач зазначає в позовній заяві про те, що штрафні санкції за несвоєчасне і неповне перерахування з фіксованого сільськогосподарського податку листопад 2009 року застосовані неправомірно, позивачем своєчасно сплачувалось податкове зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку, але податкова інспекція безпідставно зараховувала платежі в рахунок погашення попередніх боргів, які обліковувались в картці особового рахунку позивача. Представники позивача в судовому засіданні просять задовольнити позов.

Чаплинська міжрайонна державна податкова інспекція (відповідач) проти позову заперечує, посилаючись на те, що штрафні санкції застосовані за несвоєчасне перерахування до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з фіксованого сільськогосподарського податку за листопад 2009 року, сплата відбулась в липні-серпні 2010 року, затримка більше 90 днів, розмір штраф санкцій склав 50 % несвоєчасно сплаченої суми.

Представник відповідача прибув в судове засідання, просить відмовити в задоволенні позову.

Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив:

Згідно з приписами ст. 1 Закону України "Про фіксований сільськогосподарський податок" від 17.12.1998 № 320-ІXV (далі Закон № 320-ІXV) фіксований сільськогосподарський податок - це податок, який не змінюється протягом визначеного цим Законом терміну і справляється з одиниці земельної площі. Фіксований сільськогосподарський податок сплачується в рахунок таких податків і зборів (обов'язкових платежів): податку на прибуток підприємств; плати (податку) за землю; комунального податку; збору за геологорозвідувальні роботи, виконані за рахунок державного бюджету; плати за придбання торгового патенту на здійснення торговельної діяльності; збору за спеціальне водокористування. Інші податки та збори (обов'язкові платежі), визначені Законом України "Про систему оподаткування", сплачуються сільськогосподарськими товаровиробниками в порядку і розмірах, визначених законодавчими актами України.

Вимоги діючого законодавства, передбачені Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", розповсюджуються на порядок погашення зобов'язань з фіксованого сільськогосподарського податку.

Відповідно ст. 5 Закону №320-ІXV платники податку визначають суму фіксованого сільськогосподарського податку на поточний рік у порядку і розмірах, передбачених цим Законом, і подають розрахунок органу державної податкової служби за місцем знаходження платника податку до 1 лютого поточного року. Сплата податку проводиться щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем базового звітного (податкового) місяця, у розмірі третини суми податку, визначеної на кожний квартал від річної суми податку, у таких розмірах: у I кварталі - 10 відсотків; у II кварталі - 10 відсотків; у III кварталі - 50 відсотків; у IV кварталі - 30 відсотків. Згідно ст. 6 платники податку перераховують у визначений строк загальну суму коштів на відповідний рахунок місцевого бюджету за місцем розташування земельної ділянки.

Податковим повідомленням-рішенням, яке є предметом спору та було прийнято Чаплинською МДІІІ на підставі акту перевірки від 07.09.10 № 133/15-03784226, застосовані штрафні санкції на суму 1393 грн. 26 коп. за порушення на 229 днів граничного строку сплати узгодженого податкового зобов'язання з фіксованого сільськогосподарського податку в розмірі 2786,50 грн. за листопад 2009 року згідно розрахунків даного податку №№ 116, 3481, 9206. Граничний термін сплати був встановлений 30.11.09, а платник сплатив грошові кошти в липні-серпні 2010 року платіжними дорученнями №№ 142, 179.

Позивач вказує на те, що за листопад 2009 року він сплатив платіж своєчасно та в повному обсязі в сумі 2786,50 грн. В наданому позивачем платіжному дорученні № 321 від 17.12.09 про перерахування 2786 грн. 50 коп. вказано, що це сплачується фіксований сільськогосподарський податок за листопад 2009 року, тобто, позивачем зазначений період, за який сплачується платіж. Натомість податкова інспекція зарахувала даний платіж в рахунок погашення попередніх боргів товариства.

Згідно з приписами Закону України «Про систему оподаткування" платники податків зобов'язані сплачувати належні суми податків у встановлені законом терміни. Обов'язок щодо сплати податків припиняється із сплатою податку або його скасуванням чи списанням податкової заборгованості. Положеннями п. 7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ визначений принцип рівності бюджетних інтересів. Установлено, що податковий борг погашається попередньо погашенню податкових зобов'язань, які не є податковим боргом, у порядку календарної черговості його виникнення, а в разі одночасного його виникнення за різними податками, зборами (обов'язковими платежами) - у рівних пропорціях. Як визначено пп. 7.7.1 п. 7.7 ст. 7 цього Закону, джерелами самостійної сплати податкових зобов'язань або податкового боргу платника податку є будь-які власні кошти такого платника податку. Отже, грошовий платіж є єдиною формою сплати податкових зобов'язань і погашення податкового боргу.

Відповідно до п. 6 ст. 7 Закону України від 20.05.99 № 679-Х1У "Про Національний банк України", Національний банк України визначає систему, порядок і форми платежів. Пунктом 1.7 Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/89/76, кошти з рахунків клієнтів банку списують лише за дорученнями власників цих рахунків (включаючи договірне списання коштів згідно з главою 6 цієї Інструкції) або на підставі платіжних вимог стягувачів у разі примусового списання коштів згідно главою 5 цієї Інструкції. При цьому згідно з п. 3.8 зазначеної Інструкції, реквізит "Призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Платник відповідає за дані, що зазначені в реквізиті платіжного доручення "Призначення платежу". Банк перевіряє заповнення цього реквізиту на відповідність установленим вимогам лише за зовнішніми ознаками.

Із наведеного випливає, що право визначати призначення платежу відповідно до чинного законодавства України належить виключно платнику. Тому суми податкових зобов'язань або податкового боргу з урахуванням пп. 16.5.2 п. 16.5 ст. 16 Закону України «Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" від 21.12.2000р. №2181-ІІІ слід вважати сплаченими у день реєстрації банківською установою платіжного документа із зазначеним у ньому призначенням платежу на сплату відповідних податкових зобов'язань або податкового боргу, визначених платником податків.

Відповідно до ч. 2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Суд з приводу позиції податкового органу щодо самостійного розподілу коштів по розрахункам на погашення податкових боргів та податків наголошує, що Законом України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", який є спеціальним законом з питань оподаткування і установлює порядок погашення зобов'язань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обов'язкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків, визначено вичерпний перелік заходів, які вживаються контролюючим органом з метою погашення платниками податків податкового боргу. Серед таких заходів немає зміни призначення платежу або періоду, за який сплачується платіж, самостійно визначеного платником податків.

Таким чином, у разі недотримання платником податків порядку погашення податкового боргу та виконання податкових зобов'язань, передбаченого п.7.7 ст. 7 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами", податковий орган не наділений правом чи обов'язком змінювати призначення платежу, визначене платником податків.

За таких обставин самостійне зарахування податковим органом сплачених протягом 2009 року платником податку сум фіксованого сільгоспподатку у рахунок податкового боргу або тих податкових зобов'язань, які не вказані в призначенні платежу під час перерахування платником податків коштів до бюджету, є неправомірним.

Посилання податкової інспекції на те, що нею не було змінено призначення платежу, оскільки грошові кошти зараховані на погашення боргу позивача з ФСП, суд не приймає до уваги, оскільки платежі були зараховані не за той звітний період, який зазначався платником в платіжному документі, що податковою інспекцією не заперечується. Ці дії суд вважає такими, що не ґрунтуються на приписах законодавства за вищевикладених підстав.

Суд дійшов до висновку що оскаржуване рішення винесене з порушенням норм законодавства, підлягає скасуванню, позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню.

В судовому засіданні оголошено вступну та резолютивну частини постанови, та повідомлено про час виготовлення рішення в повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 158-163, 167 КАС України, суд -

постановив:

Позов сільськогосподарського закритого акціонерного товариства імені Кірова задовольнити.

Визнати нечинним податкове повідомлення - рішення Чаплинської міжрайонної державної податкової інспекції в Херсонській області від 15.09.10 № 0004891510/0.

Відшкодувати з Державного бюджету на користь Сільськогосподарського закритого акціонерного товариства імені Кірова (75213, вул. Кірова, 47, с. Преображенка, Чаплинського району, Херсонської області, ЄДРПОУ 03784226) витрати зі сплати судового збору в сумі 3 грн. 40 коп.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 06 червня 2011 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 8.2.15