ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 червня 2011 року Справа № 2а-0870/1180/11
Запорізький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді О.В. Конишевої,
при секретарі судового засідання А.С. Нецик
за участю представників від
позивача не зявився.
відповідача Качан А.В.
розглянув у відкритому судовому засіданні адміністративну справу
За позовною заявою : Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Запоріжжя
до : Товариства з обмеженою відповідальністю «КБ-Екологія»
про: стягнення коштів з рахунків платника податків у банках
ВСТАНОВИВ:
До Запорізького окружного адміністративного суду надійшла вказана позовна заява.
До судового засідання від представника позивача надійшло клопотання про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі. Просить позов задовольнити, стягнути з відповідача заборгованість по орендній платі за землю за період з листопада 2010 року по січень 2011 року у розмірі 36752,55 грн.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позовних вимог заперечив. Зокрема зазначив, що в державному реєстрі земель 10.12.2010 внесено інформацію щодо дострокового припинення договору оренди земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1а. Отже враховуючи викладене відповідач вважає безпідставним нарахування йому податкового зобов'язання.
Проаналізувавши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, заслухавши пояснення представника відповідача, суд вважає, позовні вимоги такими, що підлягають частковому задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до Закону України «Про державну податкову службу в Україні» від 04.12.1990 №509-ХІІ, податкові органи здійснюють контроль за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обов'язкових платежів), контролю за валютними операціями, контролю за додержанням порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги) у встановленому законом порядку, а також контролю за наявністю свідоцтв про державну реєстрацію суб'єктів підприємницької діяльності та ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів.
Судом встановлено, що заборгованість по орендній платі за земельну ділянку у розмірі 36752,55 грн., виникла у зв'язку з поданням до ДПІ у Ленінському районі м. Запоріжжя податкового розрахунку з орендної плати за землю № 759 від 26.01.2010. Відповідач по справі повинен був сплачувати щомісячні платежі у розмірі 10 707,15 грн., але починаючи з 01.11.2010 за підприємством рахується податковий борг (за 4 місяця 2010 у сумі 42 828,65 грн., але за рахунок подання до ДПІ уточнюючого розрахунку 26.01.2011 сума боргу зменшена на 6 217,08 грн. і складає 36 611,57 грн.
Крім того, за несвоєчасну сплату боргу податковим органом нарахована пеня у розмірі 140,98 грн. на підставі п.п. 129.1.1 п. 129.1 ст. 129 Податкового кодексу України, де визначено, що нарахування пені розпочинається від першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати грошового зобов'язання.
Відповідно до п. 131.1 статті 131 Податкового кодексу України нараховані контролюючим органом суми пені самостійно сплачуються платником податків.
Згідно з п. 5.3 ст. 5 Інструкції про порядок нарахування та погашення пені за платежами, що контролюються органами державної податкової служби, затвердженої наказом ДПА України від 17.12.2010 № 953 та зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 27.12.2010 за № 1350\18645, за бажанням платника податків органами державної податкової служби проводиться звірення нарахованих та погашених сум.
Таким чином, нарахування пені проводиться в автоматичному режимі органами державної податкової служби, при цьому такі нарахування розпочинаються від дня граничного строку сплати зобов'язання та закінчуються днем погашення зобов'язання.
Згідно Договору оренди землі від 05.02.2008 укладеного між Запорізькою міською радою (Орендодавець за договором) та ТОВ «КБ-Екологія» (Орендар за договором) відповіда чу передана в оренду земельна ділянка разом з будівлями та спорудами які є власністю оре ндаря. У відповідності до розділу 9 цього договору передбачені умови внесення орендарем саме орендної плати, а не земельного податку.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про плату за землю», власники землі та зем лекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користуван ня земельною ділянкою.
Як вбачається із договору оренди землі від 05.02.2008 право оренди земельної ділянки у орендаря виникло з 15.02.2008 - дата державної реєстрації договору оренди у Запорізькій регіональній філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадас тру при Державному комітеті України по земельних ресурсах». З дати виникнення права ко ристування земельною ділянкою відповідач сплачував передбачену договором орендну плату.
Податкове зобов'язання по орендній платі, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками землекористувачами земельних ділянок за базовий податковий період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного податкового місяця (ст. 14, 17 Закон України «Про плату за землю»).
Так, Відповідачем до позивача подавались податкові декларації з вказаного питання, в яких відповідач самостійно визначив суму зобовязання, а тому розмір податкової заборгованості є узгодженим.
Таким чином загальна заборгованість по податковому боргу з орендної плати за землю з юридичних осіб складає 36752,55 грн.
Відповідно до ст. 2 Закону України «Про плату за землю» використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.
Статтею 5 вказаного Закону визначено, що об'єктом плати за землю є земельна ділянка, а також земельна ділянка (пай), яка перебуває у власності або користуванні, у тому числі на умовах оренди.
Суму орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності його платники самостійно обчислюють щорічно станом на 1 січня і до 1 лютого поточного року.
Згідно з вимогами ст. 17 Закону України «Про плату за землю» податкове зобов'язання по земельному податку, а також по орендній платі за землі державної та комунальної власності, визначене у податковій декларації на поточний рік, сплачується рівними частками власниками та землекористувачами земельних ділянок за місцезнаходженням земельної ділянки за базовий податковий (звітний) період, який дорівнює календарному місяцю, щомісячно протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця.
Відповідно до ст. 27 Закону України «Про плату за землю» визначено, що контроль за правильністю обчислення і справляння орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності здійснюють органи державної податкової служби.
Відповідно до статті 120 Земельного кодексу України у разі набуття права власності на жилий будинок, будівлю або споруду, що перебувають у власності, користуванні іншої особи, припиняється право власності, право користування земельною ділянкою, на якій розташовані ці об'єкти.
Також слід зазначити, що відповідно до статті 7 Закону України «Про оренду землі» до особи, якій перейшло право власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій земельній ділянці, також переходить право оренди на цю земельну ділянку. Договором, який передбачає набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, припиняється договір оренди земельної ділянки в частині оренди попереднім орендарем земельної ділянки, на якій розташований такий житловий будинок, будівля або споруда.
Проте статтею 654 Цивільного кодексу України передбачено, що зміна або розірвання договору вчиняється в такій самій формі, що й договір, що змінюється або розривається, якщо інше не встановлено договором або законом чи не випливає із звичаїв ділового обороту.
Підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності (ст. 13 Закону України «Про плату за землю» ) є договір оренди такої земельної ділянки.
У свою чергу, згідно із статтею 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування чи договору купівлі-продажу права оренди земельної ділянки (у разі продажу права оренди) шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
Статтями 125, 126 Земельного кодексу України встановлено, що право оренди земельної ділянки виникає з моменту державної реєстрації цього права і таке право посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Законом України від 01.07.2004 № 1952-IV «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обмежень», зі змінами та доповненнями, встановлено, що державна реєстрація прав на земельну ділянку є офіційним визнанням і підтвердженням державою фактів виникнення, переходу або припинення прав на неї.
Тобто враховуючи, що укладення договору оренди земельних ділянок державної або комунальної власності здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади чи місцевого самоврядування, для припинення права користування та розірвання договору оренди земельної ділянки необхідне прийняття відповідного рішення та укладення договору про розірвання договору оренди земельної ділянки.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов'язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов'язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства. Договір оренди землі набирає чинності після його державної реєстрації. Невід'ємною частиною договору оренди землі є акт приймання-передачі об'єкта оренди (ст. 15 Закону України «Про оренду землі»).
Відповідно до статті 31 зазначеного Закону, договір оренди землі припиняється, зокрема, в разі набуття права власності на житловий будинок, будівлю або споруду, що розташовані на орендованій іншою особою земельній ділянці.
При цьому статтею 34 вказаного Закону, встановлено наслідки припинення або розірвання договору оренди землі. Так, у разі припинення договору оренди землі орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві земельну ділянку на умовах, визначених договором.
Отже, у випадку якщо орендарі земель державної і комунальної власності відчужили право власності на житлові будинки, будівлі або споруди, розміщені на орендованих земельних ділянках, та не повернули орендодавцю у встановленому порядку зазначені земельні ділянки, такі орендарі є платниками орендної плати за землю до бюджету на підставі укладених договорів оренди землі до моменту втрати чинності таких договорів.
У разі коли орендарі земель державної і комунальної власності, які відчужили право власності на житлові будинки, будівлі або споруди, розміщені на орендованих земельних ділянках, повернули їх орендодавцю у встановленому порядку, нові власники таких будинків, будівель або споруд є платниками орендної плати за землю до бюджету з моменту набрання чинності договорами оренди землі, якщо інший строк не передбачений в таких договорах. Така позиція викладена внаказі Державної податкової адміністрації України від 25.03.2010 № 186 Про затвердження Узагальнюючого податкового роз'яснення щодо плати за землю з юридичних осіб.
З матеріалів справи встановлено, що віповідач фактично припинило користуватися земельною ділянкою з моменту продажу не рухомого майна яке розташоване на орендованій земельній ділянці, а саме за Договором купівлі-продажу від 25.12.2009 користувачем земельної ділянки на якій розташоване придбане майно стало ТОВ «ПАК-ГРУП» м. Запоріжжя, за Договором купівлі-продажу від 26.04.2010 користувачем земельної ділянки на якій розташоване придбане у власність майно стало ТОВ «Бусел» м. Запоріжжя. Істотною умовою договорів купівлі-продажу нерухомості, як передбачено п.6 ст.120 Земельного кодексу України, є кадастровий номер земельної ділянки (2310100000:04:019:0218), право на яку переходить у зв'язку з набуттям права власності на продані об'єкти.
Заявою від 27.04.2010 ТОВ «КБ- Екологія» сповістило орендодавця-Запорізьку мі ську раду про припинення користування земельною ділянкою у зв'язку з продажем своєї не рухомості.
Таким чином, фактично відповідач припинив користуватися земельною ділянкою з квітня 2010, але не зважаючи на це, до вирішення питання щодо припинення дії договору оренди продовжував пла тити орендну плату.
Крім того, судом встановлено, що згідно довідки Запорізької регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадас тру при Державному комітеті України по земельних ресурсах» від 10.12.2010 внесено інформацію щодо дострокового припинення договору оренди земельної ділянки за адресою: м. Запоріжжя, вул. Дніпровські зорі, 1а.
Таким чином, платником податку залишається відповідач до моменту реєстрації договору оренди за новим власником будівлі або з моменту розірвання договору оренди земельної ділянки, а саме з 10.12.2010.
Враховуючи вище викладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача про стягнення з відповідача податкового боргу у розмірі 36752,55 грн., що утворився внаслідок попереднього узгодження податкових зобовязань, підлягають частковому задоволенню в частині нарахування орендної плати за листопад місяць 2010 року у розмірі 21414,30 грн.
Відповідно до п.4 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України у справах, в яких позивачем є суб'єкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Керуючись ст.ст. 2, 4, 7-12, 69-71, 158, 160 КАС України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Адміністративний позов - задовольнити частково.
Стягнути з рахунків платника податків з Товариства з обмеженою відповідальністю «КБ-Екологія» (код ЄДРПОУ 25487374) податковий борг з орендної плати борг у розмірі 21 414 (двадцять одна тисяча чотириста чотирнадцять) грн. 30 коп. на користь місцевого бюджету Ленінського району м. Запоріжжя на р/р 33216812700006, код платежу13050200, код одержувача 34677103, в ГУДКУ у Запорізькій області МФО 813015.
В іншій частині позовних вимог відмовити
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлені строки. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Дніпропетровського апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 КАС України з дня складення її в повному обсязі, апеляційної скарги, з подачею її копії відповідно до кількості осіб, які беруть участь у справі.
Якщо суб'єкта владних повноважень у випадках та порядку, передбачених частиною четвертою статті 167 КАС України, було повідомлено про можливість отримання копії постанови суду безпосередньо в суді, то десятиденний строк на апеляційне оскарження постанови суду обчислюється з наступного дня після закінчення п'ятиденного строку з моменту отримання суб'єктом владних повноважень повідомлення про можливість отримання копії постанови суду.
Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.
Постанова виготовлена у повному обсязі 14.06.2011.
Суддя /підпис/ О.В. Конишева