Постанова № 16198599, 03.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.06.2011
Номер справи
3348/10/2170
Номер документу
16198599
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"03" червня 2011 р.

16 год. 10 хв.Справа № 2-а-3348/10/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Василяки Д.К.,

при секретарі: Танській Л.С., за участю представника позивача Рабовського Д.Л., представника відповідача Литовченко І.О., Стрельченко М.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ДП "Великолепетиський елеватор" ДАК "Хліб України" до контрольно-ревізійного управління в Херсонській області про визнання нечинною вимогу,

встановив:

Дочірнє підприємство Державної акціонерної компанії «Хліб України» «Великолепетиський елеватор» (далі позивач) звернулось з позовом до Контрольно-ревізійного управління в Херсонській області (далі-відповідач) про визнання не чинним п.2,3,4 вимоги про усунення порушень від 02.06.2010р. №21-07-16-14/2784.

Представник позивача у судовому засіданні зазначив, що відповідачем безпідставно зазначено у п.2 вимоги відобразити в обліку дебіторську заборгованість за Київською обласною філією ДАК «Хліб України в сумі 1190,0 тис.грн. за не надані юридичні та маркетингові послуги. Провести претензійно-позовну роботу з Київською обласною філією ДАК «Хліб України» щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або надання відповідного обсягу послуг.

Так само безпідставно зазначено у п.3 вимоги вжити заходів щодо затвердження фінансового плану Підприємства на 2010 рік в ДАК «Хліб України» та щодо недопущення в подальшому до затвердження фінансового плану проведення витрат на маркетингові та на інформаційно-консультаційні послуги, витрати на надання благодійної, спонсорської та іншої допомоги, та у п.4 вимоги вжити заходи щодо недопущення в подальшому порушень вимог Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти, затвердженого постановою КМУ від 17.10.2008 №921.

Представники відповідача у судовому засіданні заперечували проти задоволення позову та надали заперечення згідно яких, посилаються на те, що суцільною ревізією щодо дотримання законодавства при списанні коштів з розрахункових рахунків встановлено, що відповідно до платіжних доручень елеватора, протягом лютого - жовтня 2009 року, перераховано кошти на рахунок Київської обласній філії Державної акціонерної компанії «Хліб України» (далі - Київська філія) за юридичні та маркетингові послуги на загальну суму 1190000,0 грн.

Ревізією наявності підстав перерахування коштів Київській обласній філії ДАК «Хліб України» за юридичні та маркетингові послуги встановлено, що протягом 2009 року елеватором договори з Київської філією про надання юридичних та маркетингових послуг не укладались.

Крім того, за наданими до ревізії документами, Київською філією юридичні та маркетингові послуги елеватору не надавались (акти про надання послуг на елеваторі відсутні).

Також, кредиторська заборгованість, станом на 01.01.2009р. перед Київською філією в бухгалтерському обліку Підприємства за отримані юридичні та маркетингові послуги не обліковувалась.

Таким чином, елеватором протягом лютого - жовтня 2009 року перераховано до Київської філії коштів в сумі 1190000,0 грн. без договірних відносин, за відсутності належним чином оформлених зобов'язань та без фактичного отримання юридичних та маркетингових послуг, чим не дотримано вимог ст. 174 Господарського Кодексу України, п. 2 ст. 11, ст. 509 Цивільного Кодексу України, п. 1, 3, 5 ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» та п. 3.6 Статуту ДП «Великолепетиський елеватор».

Перерахування коштів на рахунок Київської обласній філії Державної акціонерної компанії «Хліб України» проведено в порушення п.4.3 Договору надання юридичних та маркетингових послуг на умовах абонентського ослуговування від 08.01.2009 №11808, укладеного ДП «Великолепетиський елеватор» (як Замовником) з Державною Акціонерною Компанією «Хліб України» в частині перерахування коштів за послуги не на рахунки (ДАК Хліб України»), що є порушенням п. 1 ст. 903. Цивільного кодексу України, частині обов'язковості, оплати за надану послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором.

При цьому, відповідно до ст.509 Цивільного кодексу України, наявність зобов'язань, як правовідношення, що виникають з підстав, встановлених статтею 11 Цивільного кодексу України, ДП «Великолепетиський елеватор» перед Київською обласною філією Державної акціонерної компанії «Хліб України», ревізією не встановлені, про що зазначено в акті ревізії.

Також ревізією наявності та відповідності річних планів закупівлі фінансовим планам на 2009 - 2010 роки встановлено, що в порушення п. 13 Положення про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти (затв.Постановою КМУ від 17.10.08р.№921, діюче на час проведення ревізії), далі- Положення№921), елеватором не складались, та як наслідок не оприлюднювались річні плани закупівель.

Ревізією повноти застосування тендерних процедур при закупівлі товарів робіт та послуг встановлено, що елеватором за 2009 рік проведено закупівлю основних засобів (борона дискова, сівалка зернова пневматична, система "Паралель" для техніки John Deere, причіпний розкидач міндобрив) без проведення тендерних процедур на загальну суму 2904668,37 грн., чим не дотримано вимог п. 5 Положення №921. (абз.4, стор.13 акту).

Крім того, встановлено, що елеватором за 2009 рік та І квартал 2010 року проведено закупівлю послуг (юридичні та маркетингові послуги) без проведення тендерних процедур на загальну суму 1970000,0 грн., в тому числі за 2009 рік 1580000,0 грн. та І квартал 2010 року - 390000,0 грн., чим не дотримано вимог п. 5 Положення №921. (абз.4, стор.13 акту), а саме, п. 5. встановлює, що Положення, застосовується до всіх закупівель товарів, робіт і послуг, що повністю або частково здійснюються за рахунок державних коштів, за умови, що вартість закупівлі товару, послуги становить не менше ніж 100 тис. грн., а робіт - 300 тис. грн.

Пункт 1 Положення №921 визначає механізм здійснення закупівлі товарів, робіт і послуг за державні кошти, в п. 2 Положення №921, наведено значення термінів, які вживаються, а саме, п.4 державні кошти кошти Державного бюджету України, які спрямовуються на придбання товарів, робіт і послуг, кошти підприємств. П.п. 13 визначає, підприємства - державні, у тому числі казенні підприємства, установи та господарські товариства, у статутному капіталі яких державна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків, їх дочірні підприємства, а також підприємства і господарські товариства, у статутному капіталі яких 50 та більше відсотків належать державним, у тому числі казенним підприємствам і господарським товариствам, у статутному капіталі яких державна частка акцій (часток, паїв) перевищує 50 відсотків. Отже, враховуючи, що виключно законами України визначається, правовий режим власності (п.7 ст.92 Конституції України), ревізією встановлено, що ст.1 Закону України «Про перелік об'єктів права державної власності, що не підлягають приватизації» від 07.07.1999 №847-ХІV, затверджено, Великолепетиський елеватор (код 00956655, адреса: смт. Велика Лепетиха, вул. Леніна, 157) є об'єктом прав державної власності, підлягають приватизації.

Крім того, відповідно до п.3.4 Статуту ДП ДАК «Хліб України» «Великолепетиський елеватор», здійснює свою діяльність відповідно до законодавства України. Враховуючи вищевикладене, проведення закупівель ДП ДАК «Хліб України» «Великолепетиський елеватор» повинен проводити з дотриманням Положення № 921.

Заслухавши пояснення представника позивача, представників відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини на яких ґрунтується позов, обєктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи по суті, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного: частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.3 ст.19 Господарського кодексу України однією з сфер державного фінансового контролю за господарською діяльністю суб'єктів господарювання є збереження та витрачання коштів і матеріальних цінностей суб'єктами господарських відносин - за станом і достовірністю бухгалтерського обліку та звітності. Частиною 4 зазначеної статті визначено, що органи державної влади і посадові особи, уповноважені здійснювати державний контроль і державний нагляд за господарською діяльністю, їх статус та загальні умови і порядок здійснення контролю і нагляду визначаються законами.

Статтею 2 Закону України "Про державну контрольно-ревізійну службу в України" визначено, що головним завданням державної контрольно-ревізійної служби є здійснення державного фінансового контролю за використанням і збереженням державних фінансових ресурсів, необоротних та інших активів, правильністю визначення потреби в бюджетних коштах та взяття зобов'язань, ефективним використанням коштів і майна, станом і достовірністю бухгалтерського обліку і фінансової звітності в міністерствах та інших органах виконавчої влади, в державних фондах, у бюджетних установах і у суб'єктів господарювання державного сектору економіки, а також на підприємствах і в організаціях, які отримують (отримували в періоді, який перевіряється) кошти з бюджетів усіх рівнів та державних фондів або використовують (використовували у періоді, який перевіряється) державне чи комунальне майно, виконанням місцевих бюджетів, розроблення пропозицій щодо усунення виявлених недоліків і порушень та запобігання їм у подальшому.

Частинами 2, 5 ст.2 даного Закону передбачено, що державний фінансовий контроль реалізується державною контрольно-ревізійною службою через проведення державного фінансового аудиту, перевірки державних закупівель та інспектування. Інспектування здійснюється у формі ревізії та полягає у документальній і фактичній перевірці певного комплексу або окремих питань фінансово-господарської діяльності підконтрольної установи.

Службовими особами контрольно-ревізійного управління у Херсонській області проведено ревізію фінансово-господарської діяльності дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" "Великолепетиський комбінат хлібопродуктів" за період з 01.01.2009 по 01.04.2010 року, за наслідками якої складено акт від 12.05.2010 року №07-18/014.

За висновками ревізії КРУ надіслано позивачу вимогу від 02.06.2010 № 21-07-16-14/2784 про усунення порушень, в тому числі: п.2 - відобразити в обліку дебіторську заборгованість за Київською обласною філією ДАК «Хліб України в сумі 1190,0 тис.грн. за не надані юридичні та маркетингові послуги. Провести претензійно-позовну роботу з Київською обласною філією ДАК «Хліб України» щодо відшкодування зайвих виплат шляхом повернення коштів або надання відповідного обсягу послуг.

Як вбачається з акту ревізії ревізорами встановлено, що в порушення ст. 174 Господарського кодексу України п.2 ст.11, ст.509 Цивільного Кодексу України, та п.п.1, 3,5 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", підприємством протягом лютого-жовтня 2009 року перераховано до Київської філії коштів в сумі 1190,0 тис. грн. без договірних відносин, за відсутності належним чином оформлених зобов"язань та без фактичного отримання юридичних та маркетингових послуг.

Однак суд не погоджується з даним твердженням відповідача виходячи з наступного: відповідно до п.1.1 Статуту дочірнього підприємства ДАК "Хліб України" "Великолепетиський елеватор", затвердженого рішенням Спостережної ради ДАК "Хліб України" від 24.03.2001 р., протокол № 1, підприємство створене шляхом реорганізації державного підприємства Великолепетиський елеватор на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.1997 р. № 1218 "Про прискорення приватизації хлібоприймальних і хлібозаготівельних підприємств".

Згідно Постанови № 1218 та Додатку № 3 до Постанови № 1218 "Переліку підприємств, державне майно яких передається до статутного фонду ДАК "Хліб України" до статутного фонду Компанії передано державне майно Великолепетиського комбінату хлібопродуктів.

Відповідно до п.п.29, 50 Статуту ДАК "Хліб України", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.03.2001 р. № 240, ДАК "Хліб України" - відкрите акціонерне товариство, засновником якого є держава в особі Кабінету Міністрів України, і 100 % акцій, які випускаються на величину статутного фонду, є власністю держави.

Згідно з п.п. 3.1.7 ст.3 Державного класифікатора України, затвердженого наказом Державного комітету України з питань технічного регулювання споживчої політики від 28.05.2004 р. № 97, дочірнє підприємство - підприємство, засновником якого є інше підприємство.

Статутом підприємства також визначено, що майно Компанії передається йому у користування, статутний фонд Підприємства створюється за рахунок внесків Компанії та майно, набуте Підприємством в результаті власної господарської діяльності, належить Компанії на праві власності.

Відповідно до п.2.1 Положення про Київську обласну філію ДАК "Хліб України", затвердженого Спостережною радою ДАК "Хліб України" 12.10.2000 р., протокол № 2, філія є відокремленим підрозділом Компанії без прав юридичної особи та згідно п.5.4 Положення все майно філії є власністю Компанії.

Згідно п.4.1 Наказу голови правління ДАК "Хліб України" "Про єдину облікову політику ДАК "Хліб України" від 08.01.2009 р. № 1, дозволено проводити погашення дебіторської заборгованості Компанії через рахунки Київської обласної філії ДАК "Хліб України".

З матеріалів справи слідує, що перерахування коштів Київській обласній філії ДАК "Хліб України" проводилося в рахунок оплати наданих ДАК "Хліб України" юридичних та маркетингових послуг згідно договору про надання юридичних та маркетингових послуг на умовах абонентського обслуговування від 08.01.2009 р. № 11808/21 та на підставі актів виконаних робіт, в який зазначено перелік наданих послуг.

Крім того, ДАК "Хліб України" направив позивачу лист від 10.10.2008 р. №5-8/476, в якому зазначалося необхідність оплати маркетингових та інших послуг на розрахунковий рахунок Київської обласної філії ДАК "Хліб України".

На виконання договору № 11808/21 позивачем перераховано 1190000 грн. Всі перераховані Київській обласній філії ДАК "Хліб України" кошти в сумі 1190000 грн. зараховані ДАК "Хліб України" в рахунок оплати юридичних та маркетингових послуг, що підтверджується актом звірки розрахунків між ДАК "Хліб України" та дочірнім підприємством ДАК "Хліб України" "Великолепетиський елеватор" за період з 01.01.2009р. по 01.11.2009 р.

Враховуючи вищевикладене, суд погоджується з доводами позивача щодо правомірності перерахування 1190000 грн. Київській обласній філії ДАК "Хліб України" за надані ДАК "Хліб України" юридичні та маркетингові послуги.

Згідно п.3 вимоги КРУ від 02.06.2010 року №21-07-16-14/2784 про усунення порушень, вказано про необхідність вжиття заходів щодо затвердження фінансового плану Підприємства на 2010 рік в ДАК «Хліб України» та щодо недопущення в подальшому до затвердження фінансового плану проведення витрат на маркетингові та на інформаційно-консультатційні послуги, витрати на надання благодійної, спонсорської та іншої допомоги; п.4 вимоги щодо недопущення позивачем порушень Положення про закупівлю товарів робіт та послуг за державні кошти затвердженого Постановою КМУ від 17.10.2008 року №921 в частині дотримання законодавства про закупівлю товарів, робіт та послуг за державні кошти, суд зазначає наступне: дія Розпорядження КМУ від 02.04.2009 року №332 (далі - Розпорядження) не може розповсюджуватись на ДП ДАК «Хліб України «Великолепетиський елеватор» оскільки воно встановлює обмеження на здійснення витрат державними підприємствами, державними холдинговим обєднанням, та іншими державними господарськими організаціями, а також господарськими товариствами в статутному фонді яких частка держави перевищує 50%. Позивач має єдиного засновника господарське товариство ДАК «Хліб України» і тому відповідно до п.3 та п.4 ст.63 Господарського кодексу України є унітарним підприємством. Так згідно п.1 ст.73 ГК України державне підприємство утворюється рішенням органу державної влади, тоді, як ДП ДАК «Хліб України» «Великолепетиський елеватор» згідно п.1.1 Статуту підприємства утворене рішенням господарського товариства ДАК «Хліб України» і відповідно до Класифікації інституційних секторів економіки відноситься до приватних не фінансових корпорацій.

Крім того згідно п. 4 ст. 73 Господарського Кодексу України найменування Державного унітарного підприємства повинно містити назву «державне підприємство», а назва позивача не містить словосполучення «державне підприємство», п.3 ст. 73, п. п.2 ст. 74 ГК України майно державних підприємств належить праві власності державі, а за підприємствами закріплюється на праві господарського відома, чи оперативного управління, тоді як Згідно Статуту підприємства ДАК «Хліб України» «Великолепетиський елеватор» на праві власності належать: продукція, вироблена підприємством в результаті господарської діяльності; одержані доходи; інше майно набуте на законних підставах. Згідно п. 4.3.2. Статуту підприємства (зареєстрований 08.10.2007 р. державним реєстратором Великолепетиської районної державної адміністрації номер запису 14831050004000155) ДП ДАК «Хліб України» «Великолепетиський елеватор» на праві власності належать: продукція, вироблена підприємством в результаті господарської діяльності; одержані доходи; інше майно набуте на законних підставах.

За таких умов, суд приходить до висновку, що гроші набуті підприємством належать йому на праві власності. Згідно п. 1 статті 316 Цивільного кодексу України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею незалежно від волі інших осіб. П. 1 статі 317 ЦК України власникові належить права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. П.1 статті 134 Господарського Кодексу України власник на свій розсуд розпоряджається належним йому майном. Згідно п. 6 статті статі 319 ЦК України держава не втручається у здійснення власником права власності. Згідно статті 6 ГК України забороняється незаконне втручання органів державної влади у господарські відносини. Згідно п.1 статті 321 ЦК України право власності є непорушним, ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійснені. Згідно п. 7 статті 92 Конституції України правовий режим власності визначається виключно законами України. Ця норма закріплена п. 3 статті 134 ГК України, згідно з яким правовий режим власності та правові форми реалізації права власності у сфері господарювання визначаються ГК України та законом.

Таким чином Розпорядження Кабінету Міністрів України не поширюється на здійснення ДП ДАК «Хліб України» «Великолепетиський елеватор» витрат коштів, які належать йому на праві власності, і підприємство має право використовувати їх на свій розсуд незалежно від волі інших осіб відповідно до Конституції України, Господарського та Цивільного кодексів України. Надання благодійної допомоги та проведення витрат на маркетингові послуги проводилося на підставі п. 3.7.10 та п. 5.1.2. Статуту підприємства та Закону України «Про благодійництво та благодійні організації» від 16.09.97 року.

Відповідно до ч.1 ст.9, ст. 11 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. При вирішенні справи суд керується принципом законності, відповідно до якого органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їхні посадові і службові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч. 2 ст. 71 КАС України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову. Відповідачем в судовому засіданні не доведено законність п.п.2,3,4 вимоги КРУ від 02.06.2010 року №21-07-16-14/2784 про усунення порушень.

Також суд враховує п.7 ст. 4 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» вказує, що у разі якщо норма закону чи іншого нормативно-правового акта, виданого відповідно до закону, припускає неоднозначне тлумачення прав і обов'язків суб'єкта господарювання або органу державного нагляду (контролю) та його посадових осіб, рішення приймається на користь суб'єкта господарювання.

Крім того, суд зазначає, що предявляючи вимогу щодо проведення претензійно позовної роботи з Київською обласною філією ДАК «Хліб України», відповідач фактично примушує дочірнє підприємство предявити претензію та позов до головного підприємства, що суперечить вимогам законодавства та Статуту позивача.

За таких умов, суд вважає, що адміністративний позов в частині вимог щодо визнання п.п.2,3,4 вимоги КРУ від 02.06.2010 року №21-07-16-14/2784 не чинними підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст.2,7,8,9,12,17,19,158-163,167 КАС України, суд-

постановив:

Позов задовольнити.

Скасувати п.2,3,4 вимоги контрольно-ревізійного управління в Херсонській області про усунення порушень від 02.06.10р. №21-07-14/2784.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з дня її проголошення, а в разі складення постанови у повному обсязі відповідно до ст. 160 КАС України чи прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст постанови виготовлений та підписаний 14 червня 2011 р.

Суддя Василяка Д.К.

кат. 9.3