ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
10 червня 2011 року м.ПолтаваСправа № 2а-1670/3400/11 Полтавський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Гіглави О.В.,
при секретарі Дрижирук М.І.,
за участю:
представників позивача - Горобець О.М., Зінченко Л.В.,
представника відповідача - Сливка В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Машівського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській областідо Управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської областіпро визнання незаконним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій, -
В С Т А Н О В И В:
21 квітня 2011 року Машівський районний відділ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській областізвернувся до Полтавського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської областіпро визнання незаконним та скасування рішення про застосування фінансових санкцій №75 від 05.04.2011.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилалася на те, що рішенням про застосування фінансових санкцій №75 від 05.04.2011, винесеним відповідачем на підставі пункту 4 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", останнім безпідставно застосовано до позивача фінансові санкції у розмірі 21970,11 грн. Вказував, що відповідач в акті перевірки №7 від 03.03.2011 зазначає, зокрема, про помилкове зняття суми переплати по страховим внескам за жовтень 2007 року, яке в подальшому відображає як заниження нарахованих та несплачених страхових внесків, що, в свою чергу, призводить до хибного виникнення підстав для донарахування страхових внесків та донарахування штрафних санкцій на своєчасно не обчислені та несплачені позивачем страхові внески. Зазначав, що вказані висновки відповідача суперечать Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальникам та застрахованим особам внесків на загальнообов'язкове державне страхування до Пенсійного фонду України.
У судовому засіданні представник позивач підтримав позовні вимоги, просив їх задовольнити.
Представник відповідача проти позову заперечував, просив відмовити у його задоволенні.
В обґрунтування своїх заперечень відповідач посилався на те, що рішення про застосування фінансових санкцій №75 від 05.04.2011 винесено ним у відповідності до вимог чинного законодавства. Зазначав, що відповідальність за достовірність даних у звіті в повному обсязі несе платник, що подає даний звіт. Крім того вказував, що позивачем подані заперечення до акту перевірки №7 від 03.03.2011, які у подальшому частково враховані Управлінням Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області, у зв'язку з чим, до вказаного акту були внесені корегування.
Заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно зясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, обєктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що Машівський районний відділ Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області (ідентифікаційний код 08674985) 27.11.2003 зареєстрований як юридична особа Машівською районною державною адміністрацією Полтавської області та перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області.
Як вбачається з матеріалів справи, в період з 08.02.2011 по 10.02.2011, на підставі направлення №371/32/03 від 08.02.2011 та наказу №9 від 21.01.2011, Управлінням Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області проведено планову перевірку Машівського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області з питань дотримання вимог законодавства щодо нарахування, обчислення та сплати внесків на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, інших платежів та надання достовірних відомостей до органів Пенсійного фонду за період з 01.09.2007 по 31.12.2010.
За результатами перевірки складено акт №7 від 03.03.2011, в якому зафіксовано порушення позивачем пункту 1 статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В результаті даного порушення занижений фонд оплати праці на який нараховуються страхові внески в сумі 31,14 грн, завищено суму грошового забезпечення на суму 57974,83 грн та донараховано страхових внесків за перевіряємий період (з 01.09.2007 по 31.12.2010) в сумі 6239,55 грн, у тому числі за періодами : 2007 рік - 24868,60 грн, 2008 рік - (-16031,50 грн), за 2009 рік - (-12148,12 грн), 2010 рік - 9550,57 грн.
Позивач, ознайомившись з актом перевірки №7 від 03.03.2011, подав до Управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області заперечення на вказаний акт.
В обґрунтування своїх заперечень зазначав, що, по-перше, в листопаді місяці 2007 року на підставі акту перевірки №45 від 15.10.2007 в звіті за жовтень 2007 року зменшено внески у зв'язку з виправленням помилки, допущеної у попередніх періодах в сумі 21400,94 грн. У зв'язку з тим, що звітність приймається до Пенсійного фонду лише після її перевірки працівниками обліку надходження платежів Управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області, вважає, що вказана помилка виникла через неуважність обох сторін. По-друге, у зв'язку із звільненням інспектора канцелярії Машівського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області ОСОБА_4 (наказ №7 о/с від 19.02.2010) йому було перераховано заробітну плату за січень-лютий 2010 року і проведено виплату у червні місяці 2010 року в сумі 131,64 грн. Таким чином, оскільки в період перерахування заробітної плати даний працівник не перебував у трудових відносинах, нарахування внесків на загальнообов'язкове пенсійне страхування і утримання їх із заробітної плати не проводиться. Тому необхідно зменшити загальну суму витрат, на які нараховуються внески до ПФУ у червні 2010 року на суму 131,64 грн. і відповідно нарахування внесків до ПФУ на суму 43,70 грн та повернути ОСОБА_4 зайво утримані внески до ПФУ із заробітної плати у розмірі 2,63 грн.
Управлінням Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області було розглянуто заперечення позивача, прийнято до уваги пункт 2 вказаного заперечення і проведено зміни в розрахунковій частині акту перевірки. Щодо пункту 1 заперечення, то відповідач прийшов до висновку, що воно законодавчо необґрунтоване, а доводи позивача є недостатніми для незастосування до нього фінансової санкції.
На підставі висновків акта перевірки №7 від 03.03.2011, Управлінням Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області 05.04.2011 було прийнято рішення №75 про застосування фінансових санкцій за донарахування органом Пенсійного фонду України або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків, відповідно до якого до позивача на підставі пункту 4 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" застосовано фінансові санкції в розмірі 21970,11 грн.
Позивач не погодився із вказаним рішенням, у зв'язку з чим оскаржив його до суду.
Відповідно до частини 3 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Надаючи оцінку оскаржуваному рішенню про застосування фінансових санкцій, суд виходить з наступного.
Відповідно до пункту 8 статті 11 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-IV (в редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин, надалі - Закон № 1058-IV) загальнообов'язковому державному пенсійному страхуванню підлягають особи, які проходять строкову військову службу у Збройних Силах України, Службі безпеки України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також в органах Міністерства внутрішніх справ України.
Пунктом 4 частини 2 статті 17 Закону № 1058-IV передбачено, що страхувальник зобов'язаний подавати звітність територіальним органам Пенсійного фонду у строки, в порядку та за формою, встановленими Пенсійним фондом.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 19 Закону № 1058-IV страхові внески до солідарної системи нараховуються для страхувальників, зазначених у пункті 2 статті 14 цього Закону: на суми, зазначені в абзаці другому частини першої цієї статті; на суми грошового забезпечення та інших виплат військовослужбовцям та працівникам воєнізованих формувань у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України; на суми допомоги або компенсації у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Згідно з частиною 6 статті 19 Закону № 1058-IV страхові внески нараховуються на суми, зазначені в частинах першій та другій цієї статті, незалежно від джерел їх фінансування, форми, порядку, місця виплати та використання, а також незалежно від того, чи були зазначені суми фактично виплачені після їх нарахування до сплати.
Частиною 6 статті 20 Закону № 1058-IV передбачено, зокрема, що страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду. Базовим звітним періодом є: для страхувальників, зазначених у пунктах 1, 2, 4 статті 14 цього Закону, - календарний місяць; для страхувальників, зазначених у пункті 5 статті 14 цього Закону, - квартал.
Відповідальність за своєчасне не обчислення та не сплату страхових внесків встановлена пунктом 4 частини 9 статті 106 Закону № 1058-IV (яка діяла до набрання чинності Законом України від 08.07.2010 № 2464-IV - до 01.01.2011).
Пунктом 4 частини 9 статті 106 Закону № 1058-IV було передбачено, що за донарахування територіальним органом Пенсійного фонду або страхувальником сум своєчасно не обчислених та не сплачених страхових внесків накладається штраф у розмірі 5 відсотків зазначених сум за кожний повний або неповний місяць, за який донараховано ці суми.
Як встановлено судом, Управлінням Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області рішення №75 про застосування до позивача фінансових санкцій на підставі пункту 4 частини 9 статті 106 Закону № 1058-IV було винесене 05.04.2011, тобто після втрати чинності вказаної норми Закону.
Згідно пункту 7 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI на період до повного стягнення заборгованості із сплати страхових внесків за діючими видами загальнообов'язкового державного соціального страхування та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року, в тому числі нарахованих внесків, строк сплати яких на 1 січня 2011 року не настав, та відповідних штрафних санкцій за фондами загальнообов'язкового державного соціального страхування зберігаються повноваження щодо контролю за правильністю нарахування, своєчасністю сплати страхових внесків, застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом.
Із аналізу вказаного положення вбачається, що за органами Пенсійного фонду були збережені повноваження щодо застосування фінансових санкцій, якими вони були наділені до набрання чинності цим Законом лише щодо сплати страхових внесків та сум штрафних санкцій, нарахованих та/або не сплачених у період до 1 січня 2011 року.
За таких обставин, застосування фінансових санкцій до позивача 05.04.2011 (тобто після 01.01.2011) за порушення, яке також виявлено після 01.01.2011, не належить до кола вказаних випадків.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що рішення № 75 від 05.04.2011 про застосування до позивача фінансових санкцій на підставі пункту 4 частини 9 статті 106 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яка виключена з 01.01.2011, не ґрунтується на вимогах чинного законодавства, тому позовні вимоги про його скасування підлягають задоволенню.
Крім того, суд зазначає, що актом перевірки зафіксовано порушення позивачем пункту 1 статті 19 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", однак в рішенні про застосування штрафних санкцій відповідач посилається на виявлення актом перевірки №7 від 03.03.2011 порушення позивачем пункту 6 статті 20 цього Закону, про що в самому акті перевірки не зазначено.
Оскільки рішення про застосування фінансових санкцій є правовим актом індивідуальної дії, і згідно частини 2 статті 162 КАС України, у разі його неправомірності, визнається судом протиправним і скасовується, суд вважає за необхідне згідно частини 2 статті 11 КАС України вийти за межі позовних вимог про визнання незаконним та скасування рішення № 75 від 05.04.2011 та визнати його протиправним та скасувати.
Згідно з частиною 1 статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені витрати з Державного бюджету України.
У зв'язку з цим, з Державного бюджету України на користь позивача підлягають стягненню витрати у вигляді судового збору в розмірі 3,40 грн.
На підставі викладеного, керуючись статтями 7, 8, 9, 10, 11, 71, 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, -
П О С Т А Н О В И В:
Позовні вимоги Машівського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати рішення Управління Пенсійного фонду України в Машівському районі Полтавської області про застосування фінансових санкцій № 75 від 05.04.2011.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Машівського районного відділу Управління Міністерства внутрішніх справ України в Полтавській області витрати зі сплати судового збору в розмірі 3,40 грн.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного адміністративного суду через Полтавський окружний адміністративний суд шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня проголошення постанови з одночасним поданням її копії до суду апеляційної інстанції. У разі складення постанови у повному обсязі відповідно до статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Повний текст постанови виготовлено 16 червня 2011 року.
Суддя О.В. Гіглава