ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"14" червня 2011 р.Справа № 10/26/5022-650/2011 Господарський суд Тернопільської області у складі
судді Півторака М.Є.
Розглянув справу
За позовом: Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора Тернопільської області в інтересах держави м. Тернопіль, вул. Білецька, 51 в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області. м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3
До відповідача: Підприємства споживчої кооперації ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики , вул. Маковея, 47 Тернопільської області
За участю представників:
Позивача: ОСОБА_1 головного спеціаліста-юрисконсульта , довіреність № 1-1/1867 від 11.05.2011 року ;
Відповідача: не прибув ;
Прокуратури: Куліковської Л.Б.- старшого помічника Тернопільського міжрайонного природоохоронного прокурора , посвідчення № НОМЕР_1 від 24.05.2011 року ;
В судовому засіданні представнику позивача розяснено його процесуальні права та обовязки, передбачені статтями 20,22,27,28,81-1 Господарського процесуального кодексу України.
За відсутністю відповідного клопотання сторін технічна фіксація судового процесу не здійснюється.
Суть справи: Тернопільський міжрайонний природоохоронний прокурор Тернопільської області в особі Державної екологічної інспекції у Тернопільській області, м. Тернопіль, вул. Шашкевича, 3 звернувся до суду з позовом до відповідача Підприємства споживчої кооперації ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики, вул. Маковея, 47 Тернопільської області про відшкодування 1 539,82 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря.
В обґрунтування заявлених позовних вимог посилається на матеріали перевірки, проведеної державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Тернопільської області 03.03.2011 р., яким встановлено, що Підприємство споживчої кооперації ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики здійснює наднормативні викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря від спалювання природного газу за відсутності дозволу на такі викиди, що є порушенням ст.ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря".
В підтвердження викладеного додає акт перевірки дотримання природоохоронного законодавства від 03.03.2011 р., розрахунок розміру відшкодування збитків, протокол про адміністративне правопорушення №006153 від 03.03.2011 р., постанову про накладення адміністративного стягнення №25 від 03.03.2011 р. та інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.
Ухвалою суду від 13 травня 2011 року судове засідання призначене о 14 год. 15 хвилин 24 травня 2011 року.
У звязку з неприбуттям у судове засідання 24.05.2011 року представника відповідача розгляд справи було відкладено до 14 год. 15 хв. 14 червня 2011 року .
Відповідач письмового відзиву на позов не надав, в судове засідання 14.06. 2011 року повторно не прибув , хоча про час та місце розгляду спору був повідомлений належним чином, що підтверджується повідомленнями про вручення поштового відправлення, заперечень щодо заявлених позовних вимог суду не надав, а тому суд розглядає справу згідно вимог статті 75 ГПК України за наявними у справі документами.
В судовому засідання прокурор та представник позивача заявлені вимоги підтримали повністю.
Розглянувши матеріали справи, заслухавши висновок прокурора, пояснення представника позивача, суд встановив наступне:
Згідно ст.121 Конституції України та ст. 2 ГПК України прокуратура забезпечує представництво інтересів громадян або держави в суді із зазначенням органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних відносинах.
Підставою представництва інтересів держави в судах, згідно із ст. 36 -1 Закону України «Про прокуратуру»є наявність порушень або загрози порушень економічних, політичних та інших державних інтересів, внаслідок протиправних дій (бездіяльності) фізичних або юридичних осіб, що вчинюються між ними або з державою.
Згідно ст. 13 Конституції України, природні ресурси, що знаходяться у межах території України, є об'єктами права власності Українського народу й повинні використовуватися відповідно до закону.
Статтею 66 Конституції України встановлено, що кожен зобов'язаний не заподіювати шкоду природі, культурній спадщині, відшкодовувати завдані ним збитки.
Відповідно до ст. 40 Закону України "Про охорону навколишнього природного середовища" від 25.06.1991 р. №1264-ХІІ, використання природних ресурсів громадянами, підприємствами, установами та організаціями здійснюється з додержанням обов'язкових екологічних вимог.
Згідно ст. 20 Закону України №1264-ХІІ державний контроль за використанням і охороною земель, надр, поверхневих і підземних вод, атмосферного повітря, лісів та іншої рослинності, тваринного світу, морського середовища та природних ресурсів територіальних вод, континентального шельфу і виключної (морської) економічної зони республіки, дотриманням заходів біологічної і генетичної безпеки щодо біологічних об'єктів навколишнього природного середовища при створенні, дослідженні та практичному використанні генетично модифікованих організмів у відкритій системі, а також за додержанням норм екологічної безпеки відноситься до компетенції спеціально уповноважених органів державного управління в галузі охорони навколишнього природного середовища та використання природних ресурсів.
Згідно зі статтею 2 Закону України "Про охорону атмосферного повітря" від 16.10.1992 р. №2707-XII відносини в галузі охорони атмосферного повітря регулюються цим Законом, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища" та іншими нормативно-правовими актами.
Відповідно до ч. 5 ст. 11 Закону України №2707-XII викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами можуть здійснюватися після отримання дозволу, який видається територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань екології та природних ресурсів за погодженням із територіальним органом спеціально уповноваженого центрального органу виконавчої влади з питань охорони здоров'я.
Згідно із п. 4 ст. 33 Закону України №2707-XII особи, винні у викидах забруднюючих речовин в атмосферне повітря без дозволу спеціально уповноважених на те органів виконавчої влади відповідно до закону несуть відповідальність, згідно із законом.
Стаття 68 Закону України №1264-ХІІ передбачає, що підприємства, установи, організації та громадяни зобов'язані відшкодовувати шкоду, заподіяну ними внаслідок порушення законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в порядку та poзмipax , встановлених законодавством України, яка кореспондуються зі ст. 34 Закону України №2707-XII.
02.03.2011р.- 03.03.2011р. державним інспектором з охорони навколишнього природного середовища Державної екологічної інспекції у Тернопільській області було здійснено перевірку Підприємства споживчої кооперації ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики на предмет дотримання останнім природоохоронного законодавства, за результатами якої складено акт перевірки у якому, поряд з іншим, зафіксований факт здійснення підприємством викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря, зокрема, відповідач здійснював діяльність з громадського харчування в орендованих обєктах ресторану "Дністер" та у їдальні "Галичанка"; опалення приміщення ресторану "Дністер" здійснюється від паливної, в якій встановлено два водогрійні газові котли "Рівнотерм" потужністю 18 кВт, з яких один котел резервний. Для опалення приміщення столової "Галичанка" використовується газовий конвектор потужністю 4 кВт. За період з 01.04.2009р. (дата заключення договору) по 28.02.2011р. для потреб обєктів харчування використано 22 301 куб. м. природного газу що є порушенням ст. ст. 11, 33 Закону України "Про охорону атмосферного повітря". Даний акт підписаний з боку відповідача директором ПСК ТЕКО "Сервіс" ОСОБА_2 без зауважень та заперечень.
За порушення природоохоронного законодавства 03.03.2011 р. державним інспектором складено протокол про адміністративне правопорушення №006153 та 03.03.2011 р. винесено постанову про накладення адміністративного стягнення №25, згідно якої на директора ПСК ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики ОСОБА_2 за вчинення нею адміністративного правопорушення накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу.
Згідно довідки №18 від 02.03.2011р. виданої директором ПСК ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики, за період з 01.04.2009 р. по 28.02.2011 р. на приготування їжі для харчування учнів шкіл і опалення приміщень, де учні харчувались, було використано 22 301 куб. м. природного газу.
Згідно представленого позивачем розрахунку розміру відшкодування збитків, проведеного у відповідності до Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря (затверджена наказом Міністерства охорони навколишнього природного середовища України від 10.12.2008 р. № 639, зареєстрована в Міністерстві юстиції України 21.01.2009 р. за № 48/16064), внаслідок порушення відповідачем вимог діючого природоохоронного законодавства, а саме здійснення наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря було використано 22 301 куб. м. за відсутності відповідного дозволу уповноважених органів державі заподіяні збитки на суму 1 539,82 грн.
Відповідно до ст. 11, 1166 ч. 1 ЦК України, цивільні права та обовязки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обовязки; підставами виникнення цивільних прав та обовязків, зокрема, є завдання майнової (матеріальної) та моральної шкоди іншій особі; майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
За загальними правилами відшкодування шкоди, визначеними у ст. 1192 ЦК України, особа, яка завдала шкоди майну, може відшкодувати її способом відшкодування в натурі або відшкодуванням завданих збитків.
Враховуючи викладене, а також зважаючи на те, що відповідач не надав суду будь - яких заперечень по суті заявлених позовних вимог, як і не надав суду доказів погашення заподіяних державі збитків, суд визнає позовні вимоги позивача щодо стягнення з відповідача 1 539,82 грн. правомірними, обґрунтованими та такими, що підлягають до задоволення.
Згідно вимог ст. ст. 32, 33 Господарського процесуального кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.
Державне мито та витрати за інформаційно-технічне забезпечення судового процесу згідно приписів ст.ст.44, 49 ГПК України покладаються на відповідача.
На підставі наведеного, керуючись статтями 1,2,33,43,44,49,82,84,85 Господарського процесуального кодексу України, Законом України "Про охорону навколишнього природного середовища", суд, -
В И Р І Ш И В:
1.Позов задовольнити.
2.Стягнути з Підприємства споживчої кооперації ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики, вул. Маковея, 47 Тернопільської області, ідентифікаційний код 35260329 1 539,82 грн. збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря на р/р 33112331700161, код бюджету 24062100, ідентифікаційний код одержувача 23588792 в ГУДКУ у Тернопільській області, МФО 838012. Видати наказ.
3.Стягнути з Підприємства споживчої кооперації ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики, вул. Маковея, 47 Тернопільської області, ідентифікаційний код 35260329 в дохід Державного бюджету України на р/р31111095700002 у ГУДК України у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, одержувач УДК у м. Тернополі 102 грн. державного мита. Видати наказ.
4.Стягнути з Підприємства споживчої кооперації ТЕКО "Сервіс", м. Заліщики, вул. Маковея, 47 Тернопільської області, ідентифікаційний код 35260329 на р/р 31210264700002 у ГУДК у Тернопільській області, МФО 838012, ЄДРПОУ 23588119, Одержувач: Державний бюджет м. Тернополя, код 22050003: 236 грн. витрат на інформаційно - технічне забезпечення судового процесу. Видати наказ.
5.Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення десятиденного строку з дня його прийняття.
6.На рішення господарського суду, яке не набрало законної сили може бути подано апеляційну скаргу протягом десяти днів з дня його прийняття через господарський суд Тернопільської області.
7.Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.
СуддяМ.Є. Півторак