Постанова № 16181398, 18.05.2011, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2011
Номер справи
2-а-5166/10/2270
Номер документу
16181398
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Копія

Справа № 2-а-5166/10/2270

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

18 травня 2011 рокум. Хмельницький Хмельницький окружний адміністративний суд

в складі:головуючого-суддіФелонюк Д.Л.

при секретаріБуяновській М.С.

за участі:представника позивача - Возборська І.А. за довіреністю від 11.04.2011р. №0994 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду адміністративну справу за позовом державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до комунального підприємства "Ізяславтепломережа" про стягнення економічних санкцій, -

У судовому засіданні проголошено вступну і резолютивну частини постанови згідно ст.160 Кодексу адміністративного судочинства України.

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовною заявою, в якій просить відповідно до ст.14 Закону України "Про ціни і ціноутворення" стягнути з відповідача 468369,75 грн. необгрунтовано отриманої виручки в період з 01.05.2009 року по 01.05.2010 року за рахунок порушення порядку затвердження тарифів, штрафу в сумі 936739,50 грн. визначених згідно рішення від 07.06.2010р. №101 про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін.

Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримує у повному обсязі та наполягає на їх задоволенні, обґрунтовуючи наданими в матеріали справи доказами.

Відповідач в судове засідання не з"явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи в судовому засіданні. 11.05.2011 року до суду надійшли письмові заперечення на адміністративний позов, відповідно до яких зазначає, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2010 року рішення № 101 від 07 червня 2010 року, на підставі якого позивач просить стягнути економічні санкції, визнано незаконним та скасовано. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011р. скаргу державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області залишено без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2010 року у справі №2а-4652/10/2270/08 - без змін. В зв"язку з набранням законної сили постанови Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2010 року просить в задоволенні позовних вимог державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області відмовити, справу розглянути за відсутності представника КП "Ізяславтепломережа".

Заслухавши представника позивача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному звязку і сукупності, суд вважає, що позовні вимоги не підлягають до задоволення з урахуванням наведеного нижче.

Комунальне підприємство "Ізяславтепломережа" зареєстроване як суб'єкт підприємницької діяльності юридична особа 27.03.1992 року Ізяславською районною державною адміністрацією (свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи серії А00 №216074) та включене до Єдиного державного реєстру підприємств та організацій України (код ЄДРПОУ 14152587).

Судом встановлено, що в період часу з 01.06.2010р. по 04.06.2010р. працівниками державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області, на підставі посвідчення (направлення) №0242 від 31.05.2010р. проведено планову перевірку КП "Ізяславтепломережа" щодо дотримання державної дисципліни цін при формуванні та застосуванні тарифів на послуги з теплопостачання.

За результатами перевірки позивачем складено акт від 04.06.2010 року №352, відповідно до висновків акту, перевіркою встановлено порушення вимог п.5 ст.32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004р. №1875-IV, ст. 8, 9, 25 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003р. №1160-V, а саме за період з 01.05.2009р. по 01.05.2010р. необгрунтовано одержано виручку за рахунок порушення порядку затвердження тарифів на загальну суму 468369,75 грн..

На підставі акту перевірки від 04.06.2010р. №352, відповідно до Інструкції про порядок застосування економічних та фінансових (штрафних) санкцій органами державного контролю за цінами, що затверджена спільним наказом Міністерства економіки та з питань Європейської інтеграції України і Міністерства фінансів України 03.12.2001р. №298/519 (зареєстровано в Міністерстві юстиції 18.12.2001р. №1047/6238), державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області прийнято рішення про застосування економічних санкцій за порушення державної дисципліни цін від 07 червня 2010 року №101 яким встановлено, що комунальним підприємством "Ізяславтепломережа" було порушено вимоги п.5 ст.32 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004р. №1875-IV, ст. 8, 9, 25 Закону України "Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності" від 11.09.2003р. №1160-V, вирішено вилучити у відповідача у дохід державного бюджету 468369,75 грн. та стягнути штраф у сумі 936739,50 грн..

Дане рішення в добровільному порядку відповідачем не виконано, а направлена позивачем на адресу відповідача претензія від 09.06.2010 року №1510 на суму 1405109,25 грн. з вимогою сплатити штраф в розмірі 936739,50 грн. та суму порушення в розмірі 468369,75 грн. залишена без задоволення.

За таких обставин, позивачем подано позов до суду про стягнення з відповідача 1405109,25 грн..

Досліджуючи надані докази, наведені міркування, оцінюючи їх в сукупності, судом враховується наступне.

Згідно ст.124 Конституції України юрисдикція судів поширюється на всі правовідносини, що виникають у державі.

Відповідно до ст.28 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” від 21.05.1997р. №280/97-ВР, ст.7 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" від 24.06.2004р. №1875-IV встановлення в порядку і межах, визначених законодавством, тарифів щодо оплати побутових, комунальних, транспортних, та інших послуг, які надаються підприємствами та організаціями комунальної власності відповідної територіальної громади належить до повноважень органів місцевого самоврядування.

Згідно ч.1 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень. Частиною 5 цієї статті визначено, що рішення ради нормативно-правового характеру набирають чинності з дня їх офіційного оприлюднення, якщо радою не встановлено більш пізній строк введення цих рішень у дію. Згідно з ч.11 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” акти органів та посадових осіб місцевого самоврядування доводяться до відома населення.

Частиною 5 ст. 52 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" визначено, що у разі зміни вартості житлово-комунальних послуг виконавець/виробник не пізніше ніж за 30 днів повідомляє про це споживача з визначенням причин зміни вартості та надання відповідних обгрунтувань з посиланням на погодження.

Встановлено, що інформація про наступну зміну тарифів КП "Ізяславтепломережа" оприлюднена в газеті "Зоря Надгориння" №6/10709 від 05.02.2009 року. Висновки державною інспекцією з контролю за цінами в Хмельницькій області про економічну обгрунтованість нових тарифів позивачем був отриманий 13.02.2009 року. Рішення виконавчого комітету Ізяславської міської ради від 16.02.2009р. №14 про затвердження нових тарифів на послуги централізованого опалення та гарячого водопостачання оприлюднено в місцевій газеті 19.02.2009р.. Даним рішення тарифи введені в дію з 01.01.2009 року.

Таким чином при зміні тарифів міською радою допущено порушення ч.5 ст.59 Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні” та ч.5 ст.52 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" лише в частині дати введення в дію нових тарифів.

Нові тарифи мали бути введені в дію з 08 березня 2009 року, тобто через 30 днів після повідомлення споживачів про зміну вартості послуг. Відповідач мав би нести відповідальність за необгрунтовано отриману виручку за період з 01.01.2009 року по 08.03.2009 року, проте, відповідно до ст.250 Господарського кодексу України адміністративно-господарські санкції можуть бути застосовані до суб"єкта господарювання протягом шести місяців з дня виявлення порушення, але не пізніше як через один рік з дня порушення цим суб"єктом встановлених законодавчими актами правил здійснення господарської діяльності, крім випадків, передбачених законом.

Судом враховується, що постановою Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2010 року по справі №2-а-4652/10/2270/08 позов комунального підприємства "Ізяславтепломережа" м.Ізяслав до державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області про визнання незаконним та скасування рішення № 101 від 07 червня 2010 р. задоволено, рішення державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області №101 від 07 червня 2010 року про вилучення у комунального підприємства "Ізяславтепломережа" в дохід державного бюджету 468369,75 грн. необгрунтовано отриманої виручки та стягнення штрафу в сумі 936739,50 грн. визнано незаконним та скасовано. Ухвалою Львівського апеляційного адміністративного суду від 15.03.2011 року апеляційну скаргу державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області залишено без задоволення, а постанову Хмельницького окружного адміністративного суду від 02.09.2010 року у справі №2а-4652/10/2270/08 - без змін.

Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставах, в межах та у спосіб, що передбачений Конституцією та законами України.

Відповідно до ст.ст. 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно ст.86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та обєктивному дослідженні.

Частиною 2 статті 71 КАС України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позовні вимоги позивача задоволенню не підлягають.

Керуючись ст.ст. 6, 7, 8, 9, 11, 14, 71, 86, 104, 158-163, 167, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

П О С Т А Н О В И В:

У адміністративному позові державної інспекції з контролю за цінами в Хмельницькій області до комунального підприємства "Ізяславтепломережа" про стягнення суми порушення - 468369,75 грн. та штрафу - 936739,50 грн. відмовити.

Постанова може бути оскаржена до Вінницького апеляційного адміністративного суду через Хмельницький окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня її отримання.

Повний текст постанови виготовлено 23 травня 2011 року

Суддя/підпис/ "Згідно з оригіналом" СуддяД.Л. Фелонюк