Постанова № 16181118, 31.05.2011, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
31.05.2011
Номер справи
4263/11/2070
Номер документу
16181118
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 2а- 4263/11/2070

Харківський окружний адміністративний суд

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

31 травня 2011 р. м. Харків

Харківський окружний адміністративний суд у складі:Харківський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді Бідонько А.В.

за участю: секретаря судового засідання Міхно А.О.,

представника позивача Огієнка Д.В.,

представників відповідача Таран М.М., Казимир Ю.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд»до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про визнання нечинним наказу, -

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд»(далі по тексту ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд») звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом, в якому просив визнати нечинним наказ № 524 від 14.04.11 р. начальника ДПІ у Ленінському районі м. Харкова Борисенка В.В. про призначення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд».

В судовому засіданні представник позивача підтримав позовні вимоги в повному обсязі та просив їх задовольнити, посилаючись на видання наказу № 524 від 14.04.11 р ДПІ у Ленінському районі м. Харкова без законних підстав для проведення документальної невиїзної перевірки.

Представник відповідача в судовому засіданні проти позовних вимог заперечував в повному обсязі, посилались на безпідставність та необґрунтованість вимог позивача.

Суд, заслухавши представників сторін, дослідивши матеріали справи, оцінивши докази у їх сукупності, встановив наступне.

Однією з функцій, покладених на державні податкові інспекції, згідно п.1 ст.10 Закону України “Про державну податкову службу в Україні” є здійснення контролю за своєчасністю, достовірністю, повнотою нарахування та сплати податків та зборів (обовязкових платежів).

Відповідно до п.п. 41.1.1 ст. 41 Податкового кодексу України контролюючими органами є: органи державної податкової служби щодо податків, які справляються до бюджетів та державних цільових фондів, крім зазначених у п.п. 41.1.2 цього пункту, а також стосовно законодавства контроль за дотриманням якого покладається на органи державної податкової служби.

Згідно п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

Відповідно до п.п. 20.1.6. ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право для здійснення функцій, визначених податковим законодавством, отримувати безоплатно від платників податків, у тому числі благодійних та інших неприбуткових організацій, у порядку, визначеному цим Кодексом, інформацію, довідки, копії документів (засвідчені підписом платника податків або його посадовою особою та скріплені печаткою (за наявності) про фінансово-господарську діяльність, отримувані доходи, видатки платників податків та іншу інформацію, пов'язану з обчисленням та сплатою податків, дотриманням вимог іншого законодавства, здійснення контролю за яким покладено на органи державної податкової служби, а також фінансову та статистичну звітність, в порядку та на підставах, визначених цим Кодексом.

Згідно п.п. 73.3. ст. 73 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звернутися до платників податків та інших суб'єктів інформаційних відносин із письмовим запитом про подання інформації (вичерпний перелік та підстави надання якої встановлено законом), необхідної для виконання покладених на органи державної податкової служби функцій, завдань, та її документального підтвердження.

Такий запит підписується керівником (заступником керівника) органу державної податкової служби і повинен містити перелік інформації, яка запитується, та документів, що її підтверджують, а також підстави для надіслання запиту.

Письмовий запит про подання інформації надсилається платнику податків або іншим суб'єктам інформаційних відносин за наявності хоча б однієї з таких підстав: за результатами аналізу податкової інформації, отриманої в установленому законом порядку, виявлено факти, які свідчать про порушення платником податків податкового, валютного законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, або фінансуванню тероризму та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що фахівцями ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова проведено документальну планову невиїзну перевірку ТОВ «Промспецконсалтинг»з питань дотримання податкового законодавства за період з 06.07.10 р. по 31.12.10 р., результати якої, оформлено актом № 349/23-03-05/37091549 від 10.03.11 р. Зі змісту вказаного акту № 349/23-03-05/37091549 від 10.03.11 р. слідує, що фахівцями ДПІ у Жовтневому районі м. Харкова в діяльності ТОВ «Промспецконсалтинг»виявлено порушення вимог податкового та цивільного законодавства, а саме: неможливість реального здійснення фінансово-господарських операцій та ведення господарської діяльності у порядку, передбаченому приписами діючого законодавства України у перевіряємому періоді; порушення ч.1, 5 ст.203, 215, п.1 ст. 216, ст.228 ЦК України в частині недодержання вимог зазначених статей в момент вчинення правочинів, які не спрямовані на реальне настання правових наслідків, що обумовлені ними по правочинам, здійснених з зазначеними у додатках 1 та 2 до акту перевірки постачальниками та покупцями; відсутність обєктів, які підпадають під визначення ст. 3, ст. 4, ст. 7 Закону України «Про ПДВ»; відсутність обєктів, які підпадають під визначення ст. 3, 4, 5 Закону України «Про оподаткування прибутку підприємств».

Також проведеною перевіркою встановлено та не заперечувалось представником позивача в судовому засіданні, що протягом вересня 2010 лютого 2011 між ТОВ «Промспецконсалтинг»та ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд»здійснювались господарські операції.

ДПІ у Ленінському районі м. Харкова направлено лист-запит № 1554/10/23-310 від 15.03.11 р. (а.с. 22-23) підприємству позивача з вимогою надати пояснення та їх документальне підтвердження, щодо здійснення господарських операцій між ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд» та ТОВ «Промспецконсалтинг»у 2010 р. та січні лютому 2011 р.

ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд»листом № 206 від 04.04.11 р. повідомлено ДПІ у Ленінському районі м. Харкова, що взаємовідносини з ТОВ «Промспецконсалтинг»здійснювались згідно договору купівлі-продажу № 10/09/10 від 10.09.10 р. Податкові накладні, які отримані позивачем, відображені в електронному реєстрі отриманих та виданих податкових накладних та надані до ДПІ у Ленінському районі м. Харкова в термін встановлений законодавством (а.с. 24). Інша інформація та документальне підтвердження щодо здійснення господарських операцій між ТОВ «Промспецконсалтинг»та ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд», яка вимагалась у позивача згідно листа-запиту № 1554/10/23-310 від 15.03.11 р. податковому органу надана не була.

Відповідно до вимог п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України документальна позапланова виїзна перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких обставин: за наслідками перевірок інших платників податків або отримання податкової інформації виявлено факти, що свідчать про можливі порушення платником податків податкового, валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на органи державної податкової служби, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов'язковий письмовий запит органу державної податкової служби протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту.

Згідно ст. 79 Податкового кодексу України Документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником органу державної податкової служби рішення про її проведення та за наявності обставин для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу.

Документальна позапланова невиїзна перевірка проводиться посадовими особами органу державної податкової служби виключно на підставі рішення керівника органу державної податкової служби, оформленого наказом, та за умови надіслання платнику податків рекомендованим листом із повідомленням про вручення або вручення йому чи його уповноваженому представнику під розписку копії наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки та письмового повідомлення про дату початку та місце проведення такої перевірки.

Суд зазначає, що контролюючий орган з підстав, передбачених п.п. 78.1.1 п. 78.1 ст. 78 Податкового кодексу України, а саме: у звязку з ненаданням ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд»повних пояснень та їх документального підтвердження на письмовий запит ДПІ у Ленінському районі м. Харкова протягом 10 робочих днів з дня отримання запиту, прийняв рішення оформлене наказом № 524 від 14.04.11 р. ДПІ у Ленінському районі м. Харкова про проведення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд»(а.с. 8).

Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобовязані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, суд приходить до висновку, що приймаючи оскаржуваний наказ відповідач діяв на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та Законом України, тому позов про визнання нечинним наказу № 524 від 14.04.11 р. начальника ДПІ у Ленінському районі м. Харкова Борисенка В.В. про призначення документальної невиїзної перевірки ТОВ «Науково-виробниче підприємство «Енергобуд»не підлягає задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 2, 11, 71, 86, 159-163, 186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

У задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Науково-виробниче підприємство "Енергобуд" до Державної податкової інспекції у Ленінському районі м. Харкова про визнання нечинним наказу - відмовити в повному обсязі.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 цього Кодексу, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Повний текст постанови складено 03.06.2011 року.

Суддя Бідонько А.В.