Постанова № 16179873, 09.06.2011, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.06.2011
Номер справи
2а-4241/11/1270
Номер документу
16179873
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Категорія №8.1.5

ПОСТАНОВА

Іменем України

09 червня 2011 року Справа № 2а-4241/11/1270 Луганський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Свергун І.О.,

при секретарі Чукіній А.Ю.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит» про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища,

ВСТАНОВИВ:

24 травня 2011 року Державна податкова інспекція в м. Красний Луч Луганської області (надалі ДПІ в м. Красний Луч, позивач) звернулася до Луганського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Державного підприємства «Донбасантрацит» (надалі ДП «Донбасантрацит», відповідач) про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища в розмірі 606059,49 грн.

В обґрунтування вимог позивач посилається, що у звязку з несвоєчасною сплатою податкового зобовязання відповідачем утворився податковий борг перед бюджетом. Суми податкових зобовязань визначені позивачем, підтверджені деклараціями та податковими повідомленням рішенням та актом звірки.

У звязку з несплатою у встановлені строки податкових зобовязань та з метою погашення боргу відповідачу було направлено перша та друга податкові вимоги від 11.07.2003 № 1/127 та 18.08.2003 № 2/171 відповідно. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

У судовому засіданні представник позивача уточнив позовні вимоги: просив стягнути з відповідача ДП «Донбасантрацит» суму заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2075403,64 грн. до місцевого бюджету з рахунків банку, що його обслуговує. Позивач посилається, що в період, коли адміністративний позов було направлено до суду, виникли обставини, які є підставою для змінення позовних вимог, а саме станом на 31.05.2011 проведено звірку за відповідним зобовязанням з відповідачем та складено акт звірки. Сума боргу збільшилася, що підтверджується розрахунками від 29.04.2011 № 9002665782 на суму 759139,12 грн., розрахунком від 04.05.2011 № 9002743278 на суму 73759,80 грн. та розрахунком від 12.05.2011 № 10253 на суму 636445,23 грн. Загальна сума заборгованість склала 2075403,64 грн., у тому числі: суму боргу з екологічного податку по Краснолуцькій міськраді 1904661,88 грн., з них: 1395584,35 грн. основного платежу та 509077,53 грн. штрафна санкція; та з екологічного податку по Вахрушевській міськраді 170741,76 грн., з них: 154574,51 грн. основного платежу та 16167,25 грн. штрафна санкція.

Представник відповідача в судовому засіданні уточнені позовні вимоги визнав у повному обсязі, пояснив суду, що за підприємством дійсно існує податковий борг у сумі 2075403,64 грн., у тому числі: суму боргу з екологічного податку по Краснолуцькій міськраді 1904661,88 грн., з них: 1395584,35 грн. основного платежу та 509077,53 грн. штрафна санкція; та з екологічного податку по Вахрушевській міськраді 170741,76 грн., з них: 154574,51 грн. основного платежу та 16167,25 грн. штрафна санкція. У звязку зі складним фінансовим становищем підприємства просив суд розстрочити виконання судового рішення строком на 60 місяців в частині податкового боргу по збору за забруднення навколишнього природного середовища на загальну суму 2075403,64 грн. із сплатою заборгованості рівними частинами, згідно графіку, посилаючись, що підприємство перебуває у важкому фінансовому становищі, отримує лише 50% коштів, запланованих бюджетним фінансуванням, має заборгованість зі сплати заробітної плати станом на 01.05.2011 в розмірі 54,2 млн. грн. Також просить зобовязати ДПІ в м. Красний Луч внести відповідні зміни щодо розстрочення залишку податкового боргу до карток особових рахунків платника податків ДП «Донбасантрацит».

Представник позивача не заперечував проти розстрочення сплати податкового боргу згідно наданого графіка.

Суд, вислухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи, вважає, що уточнений позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом установлено, що відповідач ДП «Донбасантрацит», зареєстрований у якості юридичної особи виконавчим комітетом Краснолуцької міської ради 30.04.2003, про що зроблено запис у журналі обліку реєстраційних справ № 04051945100010253 (а.с. 12). Позивач є платником податків та перебуває на податковому обліку в ДПІ в м. Красний Луч згідно з довідкою від 02.02.2011 (а.с. 14).

Стаття 67 Конституції України передбачає, що кожен зобовязаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, установлених законом.

Законом України «Про систему оподаткування», який діяв до 01.01.2011, визначено, що під податком і збором (обовязковим платежем) до бюджетів та до державних цільових фондів слід розуміти обовязковий внесок до бюджету відповідного рівня або державного цільового фонду, здійснюваний платниками у порядку і на умовах, що визначаються законами України про оподаткування. Платниками податків і зборів (обовязкових платежів) є юридичні і фізичні особи, на яких згідно з законами України покладено обовязок сплачувати податки і збори (обовязкові платежі). Платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані у числі іншого, сплачувати належні суми податків і зборів (обовязкових платежів) у встановлені законами терміни.

Згідно з п. 3 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про систему оподаткування» платники податків і зборів (обовязкових платежів) зобовязані сплачувати належні суми податків і зборів у встановлені законом терміни.

Закон України «Про порядок погашення зобовязань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами» від 06.12.2000 № 2181-ІІІ (надалі Закон № 2181), який діяв до 01.01.2011, є спеціальним законом з питань оподаткування та встановлює порядок погашення зобовязань юридичних або фізичних осіб перед бюджетами та державними цільовими фондами з податків і зборів (обовязкових платежів), нарахування і сплати пені та штрафних санкцій, що застосовуються до платників податків контролюючими органами.

Також цим Законом запроваджене поняття податкового боргу, як податкового зобовязання, узгодженого платником податків або встановленого судом, але не сплаченого у встановлений строк, а також пені, нарахованої на суму такого податкового зобовязання.

Крім того, ним же визначено, що органами, уповноваженими здійснювати заходи з погашення податкового боргу, є виключно податкові органи.

П.п. 4.1.1 п. 4.1 ст. 4 Закону № 2181 визначає, що платник податків самостійно обчислює суму податкового зобовязання, яку зазначає у податковій декларації, крім випадків, передбачених підпунктом «г» підпункту 4.2.2 пункту 4.2, а також пунктом 4.3 цієї статті.

Відповідно до п. 5.1 ст. 5 Закону № 2181 податкове зобовязання, самостійно визначене платником податків у податковій декларації, вважається узгодженим з дня подання такої податкової декларації.

П.п. 5.2.1 п. 5.2 ст. 5 Закону № 2181 встановлено, що податкове зобовязання платника податків, нараховане контролюючим органом відповідно до пунктів 4.2 та 4.3 статті 4 цього Закону, вважається узгодженим у день отримання платником податків податкового повідомлення, за винятком випадків, визначених підпунктом 5.2.2 цього пункту.

Відповідно до п. 5.3.1 ст. 5 Закону № 2181 платник податків зобовязаний самостійно сплатити суму податкового зобовязання, зазначену у поданій ним податковій декларації, протягом десяти календарних днів, наступних за останнім днем відповідного граничного строку, передбаченого підпунктом 4.1.4 пункту 4.1 статті 4 цього Закону для подання податкової декларації.

Відповідно до п.п. 6.2.1. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181, у разі коли платник податків не сплачує узгоджену суму податкового зобовязання в установлені строки, податковий орган надсилає такому платнику податків податкові вимоги.

Згідно з п.п. 6.2.3. п. 6.2 ст. 6 Закону № 2181 податкові вимоги надсилаються:

а) перша податкова вимога - не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати узгодженої суми податкового зобовязання. Перша податкова вимога містить повідомлення про факт узгодження податкового зобовязання та виникнення права податкової застави на активи платника податків, обовязок погасити суму податкового боргу та можливі наслідки непогашення його у строк;

б) друга податкова вимога - не раніше тридцятого календарного дня від дня направлення (вручення) першої податкової вимоги, у разі непогашення платником податків суми податкового боргу у встановлені строки. Друга податкова вимога додатково до відомостей, викладених у першій податковій вимозі, може містити повідомлення про дату та час проведення опису активів платника податків, що перебувають у податковій заставі, а також про дату та час проведення публічних торгів з їх продажу.

П.п. 6.2.4 вказаної статті визначено, що податкова вимога вважається надісланою (врученою) юридичній особі, якщо її передано посадовій особі такої юридичної особи під розписки або надіслано листом з повідомленням про вручення.

Податкова вимога вважається надісланою (врученою) фізичній особі, якщо її вручено особисто такій фізичній особі або її законному представникові чи надіслано листом на її адресу за місцем проживання або останнього відомого місця її знаходження із повідомленням про вручення.

Відповідно до п. п. 14.1.156 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України, що набрав чинності з 01.01.2011, податкове зобовязання це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством.

Відповідно до п. п. 14.1.175 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума грошового зобовязання (з урахуванням штрафних санкцій за їх наявності), самостійно узгодженого платником податків або узгодженого в порядку оскарження, але не сплаченого у встановлений цим Кодексом строк, а також пеня, нарахована на суму такого грошового зобовязання.

Згідно з п.п. 9.1.6 п. 9.1 ст. 9 Податкового кодексу України до загальнодержавних належить екологічний податок.

П. 54.1 ст. 54 Податкового кодексу України визначено, що крім випадків, передбачених податковим законодавством, платник податків самостійно обчислює суму податкового та/або грошового зобовязання та/або пені, яку зазначає у податковій (митній) декларації або уточнюючому розрахунку, що подається контролюючому органу у строки, встановлені цим Кодексом.

Відповідно до п.п. 20.1.18 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України органи державної податкової служби мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, обслуговуючих такого платника, на суму податкового боргу або його частини.

Судом установлено, що за ДП «Донбасантрацит» станом на 31.05.2011 виник податковий борг у сумі 2075403,64 грн., який включає: суму боргу з екологічного податку по Краснолуцькій міськраді 1904661,88 грн., з них: 1395584,35 грн. основного платежу та 509077,53 грн. штрафна санкція; та з екологічного податку по Вахрушевській міськраді 170741,76 грн., з них: 154574,51 грн. основного платежу та 16167,25 грн. штрафна санкція.

Сума податкового боргу підтверджується: податковими повідомленнями-рішеннями від 23.02.2009 № 0000062342, від 15.04.2009 № 0000671530, від 15.04.2009 № 0000691530, розрахунками від 29.04.2011 № 9002665782, від 12.05.2009 № 10253, податковим повідомленням-рішенням від 15.04.2009 № 0000601530, розрахунками від 09.11.2009 № 29025, від 07.02.2011 № 9006767256, від 04.05.2011 № 9002743278.

У звязку з несплатою у встановлені строки податкових зобовязань та з метою погашення боргу відповідачу було направлено першу та другу податкові вимоги від 11.07.2003 № 1/127 та 18.08.2003 № 2/171 відповідно. Однак, вжиті заходи не призвели до погашення податкового боргу.

Таким чином, обставини, на які посилається позивач, знайшли своє підтвердження в судовому засіданні. Уточнені позовні вимоги визнані відповідачем у повному обсязі.

Згідно з положеннями ст. 263 Кодексу адміністративного судочинства України за наявності обставин, що ускладнюють виконання судового рішення (відсутність коштів на рахунку, відсутність присудженого майна в натурі, стихійне лихо тощо), державний виконавець може звернутися до адміністративного суду першої інстанції, незалежно від того, суд якої інстанції видав виконавчий лист, що видав виконавчий лист, із поданням, а особа, яка бере участь у справі, та сторона виконавчого провадження - із заявою про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.

Суд розглядає питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення та у виняткових випадках може відстрочити або розстрочити виконання, змінити чи встановити спосіб і порядок виконання рішення.

Зважаючи на важке фінансове становище відповідача, що підтверджується звітом про фінансові результати за 1 квартал 2011 року, та значну суму податкового боргу, суд вважає за можливе розстрочити виконання судового рішення строком на 5 років (60 місяців) зі сплатою екологічного податку (Вахрушевська міськрада) у липні 2011 року травні 2016 року по 2845,70 грн. щомісяця та зі сплатою у червні 2016 року 2845,46 грн.; зі сплатою екологічного податку (Краснолуцька міськрада) у липні 2011 року травні 2016 року по 31744,64 грн. щомісяця та у червні 2016 року 31728,12 грн.

Питання по судових витратах не вирішується, оскільки позивач звільнений від їх сплати у встановленому порядку, а ст. 94 Кодексу адміністративного судочинства України не передбачено їх стягнення у даних випадках.

На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 6, 7, 17, 94, 158-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ПОСТАНОВИВ:

Уточнені позовні вимоги Державної податкової інспекції в м. Красний Луч Луганської області до Державного підприємства «Донбасантрацит»про стягнення заборгованості зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2075403,64 грн. задовольнити в повному обсязі.

Стягнути з Державного підприємства «Донбасантрацит»(вул. Косіора, 10, м. Красний Луч, Луганська область, 94506, р/р 2600730120636 у відділенні ПІБ, МФО 304375, код ЄДРПОУ 32446546) на користь місцевого бюджету заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2075403,64 грн. (два мільйона сімдесят пять тисяч чотириста три грн. 64 коп.) за рахунок коштів з рахунків у банках, що його обслуговують.

Розстрочити виконання судового рішення про стягнення з Державного підприємства «Донбасантрацит»на користь місцевого бюджету заборгованість зі збору за забруднення навколишнього природного середовища у розмірі 2075403,64 грн. (два мільйона сімдесят пять тисяч чотириста три грн. 64 коп.) строком на 5 років (60 місяців) зі сплатою екологічного податку (Вахрушевська міськрада) у липні 2011 року травні 2016 року по 2845,70 грн. щомісяця та зі сплатою у червні 2016 року 2845,46 грн.; зі сплатою екологічного податку (Краснолуцька міськрада) у липні 2011 року травні 2016 року по 31744,64 грн. щомісяця та у червні 2016 року 31728,12 грн.

Зобовязати Державну податкову інспекцію в м. Красний Луч Луганської області внести відповідні зміни щодо розстрочення сплати податкового боргу до карток особових рахунків платника податків Державного підприємства «Донбасантрацит».

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Донецького апеляційного адміністративного суду.

Апеляційна скарга подається до Донецького апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 186 КАС України, якщо таку скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Якщо строк апеляційного оскарження буде поновлено, то вважається, що постанова суду не набрала законної сили.

Повний текст постанови складено 09 червня 2011 року.

СуддяІ.О. Свергун