Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
31 травня 2011 р. справа № 2а/0570/6107/2011
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 55 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Смагар С.В.
при секретаріЗакутько О.В.
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Смагар С.В. при секретарі судового засідання Закутько О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом Державної податкової інспекції у м. Краматорську
до Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш», м. Краматорськ
про визнання недійсними установчих документів
за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, ОСОБА_1 та державного реєстратора виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області Чудінової Людмили Федорівни
за участю представників:
від позивача: ОСОБА_3 за дов. від 06.12.2010р.
від відповідача: не зявився
від третіх осіб: ОСОБА_1 особисто, держреєстратор не з'явився
ВСТАНОВИВ:
Державною податковою інспекцією у м. Краматорську заявлено позов до Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів, а саме свідоцтво про державну реєстрацію Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» з моменту зміни місцезнаходження юридичної особи, тобто з 10 лютого 2010 року, та зміни до установчих документів з моменту державної реєстрації змін до установчих документів з 10 лютого 2010 року (з урахуванням зміни позовних вимог).
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на статтю 20 Податкового кодексу України, статті 9, 29, 38 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV, статей 42, 56 Господарського кодексу України, статті 110 Цивільного кодексу України.
Відповідач письмових заперечень не надіслав, у судове засідання не зявився, про дату, час і місце судового розгляду належним чином повідомлений; до суду повернулися не вручені конверти, адресовані відповідачеві з відміткою поштового відділення «за закінченням терміну зберігання». Частиною 4 статті 33 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у разі ненадання особами, які беруть участь у справі, інформації щодо їх поштової адреси судовий виклик або судове повідомлення надсилаються: юридичним особам та фізичним особам - підприємцям - за адресою місцезнаходження (місця проживання), що зазначена в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб та фізичних осіб підприємців. У разі відсутності осіб, які беруть участь у справі, за такою адресою вважається, що судовий виклик або судове повідомлення вручене їм належним чином.
Третя особа - ОСОБА_1 у судовому засіданні підтримав позовні вимоги позивача, про що надав письмову заяву, долучену судом до матеріалів справи.
Третя особа - державний реєстратор виконавчого комітету Краматорської міської ради Донецької області Чудінова Людмила Федорівна - через канцелярію суду надіслала лист, у якому просила розглянути справу за її відсутності, та зазначила, що з будь-яким рішенням суду погоджується.
Вислухавши у судовому засіданні представника позивача, дослідивши та оцінивши надані докази за своїм внутрішнім переконанням, суд встановив наступне.
Виробничо-торгівельне мале колективне підприємство «Проектмаш» зареєстроване як юридична особа виконавчим комітетом Краматорської міської ради 25 листопада 1999 року, включене до ЄДРПОУ за номером 22025070, місцезнаходження: 84333, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Обїзна,24, що підтверджується реєстраційним записом № 1. Відповідач був взятий на податковий облік у Державній податковій інспекції у м. Краматорську 25 листопада 1994 року, 27 липня 1997 року відповідачу було видано свідоцтво про реєстрацію платника податку на додану вартість № 06273567.
Відповідно до протоколу засновників Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» від 4 лютого 2010 року № 15 було вирішено внести зміни та доповнення до статуту, а саме вхід до складу засновників підприємства ОСОБА_1, зміна місцезнаходження підприємства у зв'язку із відчуженням приміщення за адресою: м. Краматорськ, вул. Обїзна,24, та встановлення юридичної адреси: м. Краматорськ, вул. Комінтерна, буд. 3, кв. 6. Як вбачається зі змін, до Статуту відповідача, затверджених вищенаведеним протоколом від 4 лютого 2010 року № 15, Статут доповнений пунктом 1.2 у якості засновника підприємства визначений ОСОБА_4, який мешкає за адресою: АДРЕСА_1, та змінений пункт 1.8 Статуту, а саме визначене місцезнаходження підприємства: 84303, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Комінтерну, буд. 3, кв. 6. Державна реєстрація змін до установчих документів була проведена державним реєстратором 8 лютого 2010 року за № 12701050017000069, про що свідчить відмітка державного реєстратора на змінах до Статуту відповідача. Відповідно до протоколу засновників Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» від 8 лютого 2010 року вирішено вивести зі складу засновників ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 та внести зміни до Статуту. Як вбачається зі змін, затверджений протоколом загальних зборів засновників від 8 лютого 2010 року № 16, до пункту 1.2 Статуту були внесені зміни та визначено, що Виробничо-торгівельне мале колективне підприємство «Проектмаш» створене на приватній власності громадянина України ОСОБА_1 (паспорт НОМЕР_1, виданий Краматорським МВ УМВС України в Донецькій області 25 січня 1999 року), який мешкає за адресою АДРЕСА_1. Відповідно до відмітки державного реєстратора на змінах до Статуту, 10 лютого 2010 року була проведена державна реєстрація змін до установчих документів за № 12701050019000069. З довідки з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців (запис № 14) вбачається, що 8 лютого 2010 року за № 12701070018000069 державним реєстратором здійснена реєстраційна дія внесення змін до відомостей про юридичну особу, що не повязані зі змінами в установчих документах. Записом державного реєстратора № 15 була проведена 10 лютого 2010 року реєстраційна дія за № 12701050019000069 державна реєстрація змін до установчих документів юридичної особи - Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш».
Частиною 1 статті 1 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» від 15 травня 2003 року № 755-IV (надалі Закон України № 755) визначено термін місцезнаходження юридичної особи - адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до частини 1 статті 4 Закону України № 755 державна реєстрація юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців - засвідчення факту створення або припинення юридичної особи, засвідчення факту набуття або позбавлення статусу підприємця фізичною особою, а також вчинення інших реєстраційних дій, які передбачені цим Законом, шляхом внесення відповідних записів до Єдиного державного реєстру.
Частиною 3 статті 4 Закону України № 755 передбачено, що зміни до установчих документів юридичної особи, а також зміна прізвища та/або імені, та/або по батькові (далі - імені) або місця проживання фізичної особи - підприємця підлягають обов'язковій державній реєстрації шляхом внесення відповідних змін до записів Єдиного державного реєстру в порядку, встановленому цим Законом.
Згідно з частиною 1 статті 16 Закону України № 755 єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення органів державної влади, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру. Пунктом 6 статті 16 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців» Єдиний державний реєстр є об'єктом права державної власності.
З частини 1 статті 17 Закону України № 755 вбачається, що відомості про юридичну особу або фізичну особу - підприємця включаються до Єдиного державного реєстру шляхом внесення записів на підставі відомостей з відповідних реєстраційних карток та відомостей, що надаються юридичними особами державному реєстратору за місцезнаходженням реєстраційної справи згідно із законодавством України.
Відповідно до частини 2 статті 17 Закону України № 755 в Єдиному державному реєстрі містяться такі відомості щодо юридичної особи, зокрема, відомості щодо місцезнаходження юридичної особи та перелік засновників (учасників) юридичної особи, у тому числі ім'я, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків, якщо засновник - фізична особа; найменування, місцезнаходження та ідентифікаційний код, якщо засновник - юридична особа.
Згідно частини 1 статті 18 Закону України № 755 якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, були внесені до нього, то такі відомості вважаються достовірними і можуть бути використані в спорі з третьою особою, доки до них не внесено відповідних змін.
Згідно частини 2 статті 18 Закону України № 755 якщо відомості, які підлягають внесенню до Єдиного державного реєстру, є недостовірними і були внесені до нього, то третя особа може посилатися на них у спорі як на достовірні. Третя особа не може посилатися на них у спорі у разі, якщо вона знала або могла знати про те, що такі відомості є недостовірними.
Відповідно до частини 1 статті 29 Закону України № 755 для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридична особа повинна подати (надіслати рекомендованим листом з описом вкладення) такі документи: заповнену реєстраційну картку на проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи; примірник оригіналу або нотаріально засвідчену копію рішення про внесення змін до установчих документів. Документ, що підтверджує правомочність прийняття рішення про внесення змін до установчих документів; оригінали установчих документів юридичної особи з відміткою про їх державну реєстрацію з усіма змінами, чинними на дату подачі документів, або копія опублікованого в спеціалізованому друкованому засобі масової інформації повідомлення про втрату всіх або частини зазначених оригіналів установчих документів; два примірники змін до установчих документів юридичної особи у вигляді окремих додатків або два примірники установчих документів у новій редакції; документ, що підтверджує внесення реєстраційного збору за проведення державної реєстрації змін до установчих документів.
Частиною 3 статті 29 Закону України № 755 передбачено, що у разі внесення змін до установчих документів, які пов'язані із зміною складу засновників (учасників) юридичної особи, крім документів, які передбачені частиною першою цієї статті, додатково подається або копія рішення про вихід юридичної особи із складу засновників (учасників), завірена в установленому порядку, або нотаріально засвідчена копія заяви фізичної особи про вихід зі складу засновників (учасників), або нотаріально засвідчена копія документа про перехід чи передання частки учасника у статутному капіталі товариства, або нотаріально посвідчений договір про такий перехід чи передання, або рішення уповноваженого органу юридичної особи про примусове виключення засновника (учасника) зі складу засновників (учасників) юридичної особи, якщо це передбачено законом або установчими документами юридичної особи.
Згідно частини 7 статті 29 Закону України № 755 державному реєстратору забороняється вимагати документи для проведення державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи, якщо вони не передбачені частинами першою - шостою цієї статті.
Відповідно до частини 3 статті 8 Закону України № 755 установчі документи (установчий акт, статут або засновницький договір, положення) юридичної особи повинні містити відомості, передбачені законом. Відповідальність за відповідність установчих документів законодавству несуть засновники (учасники) юридичної особи.
Відповідно до статті 30 Закону України № 755 державний реєстратор відмовляє у проведенні державної реєстрації змін до установчих документів юридичної особи за наявності підстав, встановлених частиною першою статті 27 цього Закону.
Частиною 1 статті 27 Закону України № 755 передбачено, що підставами для відмови у проведенні державної реєстрації юридичної особи є: невідповідність відомостей, які вказані в реєстраційній картці на проведення державної реєстрації юридичної особи, відомостям, які зазначені в документах, що подані для проведення державної реєстрації юридичної особи; невідповідність установчих документів вимогам частини третьої статті 8 цього Закону; порушення порядку створення юридичної особи, який встановлено законом, зокрема: наявність обмежень на зайняття відповідних посад, встановлених законом щодо осіб, які зазначені як посадові особи органу управління юридичної особи; невідповідність відомостей про засновників (учасників) юридичної особи відомостям щодо них, які містяться в Єдиному державному реєстрі; наявність обмежень щодо вчинення засновниками (учасниками) юридичної особи або уповноваженою ними особою юридичних дій, які встановлені абзацом четвертим частини другої статті 35 цього Закону; наявність в Єдиному державному реєстрі найменування, яке тотожне найменуванню юридичної особи, яка має намір зареєструватися; використання у найменуванні юридичної особи приватного права повного чи скороченого найменування органу державної влади або органу місцевого самоврядування, або похідних від цих найменувань, або історичного державного найменування, перелік яких встановлюється Кабінетом Міністрів України; встановлена іншими законами заборона використання у найменуванні юридичної особи певних термінів, абревіатур, похідних термінів. Відмова у проведенні державної реєстрації юридичної особи з інших підстав не допускається.
Тобто, юридична особа чи особа, яка виступає від її імені, зобовязані подавати достовірні дані щодо реєстрації юридичної особи чи внесення змін до установчих документів.
Частиною 4 статті 89 Цивільного кодексу України передбачено, що до єдиного державного реєстру вносяться відомості про організаційно-правову форму юридичної особи, її найменування, місцезнаходження, органи управління, філії та представництва, мету установи, а також інші відомості, встановлені законом.
Частиною 1 статті 93 Цивільного кодексу України передбачено, що місцезнаходженням юридичної особи є адреса органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Таким чином, з урахуванням статті 93 Цивільного кодексу України та частини 2 статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців», серед інших відомостей до єдиного державного реєстру вносяться відомості про адресу органу або особи, які відповідно до установчих документів юридичної особи чи закону виступають від її імені.
Відповідно до статті 56 Господарського кодексу України суб'єкт господарювання може бути утворений за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і громадян шляхом заснування нового, реорганізації (злиття, приєднання, виділення, поділу, перетворення) діючого (діючих) суб'єкта господарювання з додержанням вимог законодавства.
Стаття 42 Господарського кодексу України підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб'єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку.
Судом з пояснень третьої особи у справі ОСОБА_1 встановлено, що йому у лютому 2010 року знайомим було запропоновано стати директором Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» за грошову винагороду; наміру бути засновником підприємства, займатися підприємницькою діяльністю від імені підприємства він не мав, статутний фонд підприємства не формував, управлінням підприємством не здійснював, фінансово-господарською діяльністю від імені підприємства не займався, рахунки в банках не відкривав, печатки підприємства не отримував та йому невідомо де печатки знаходяться, будь-які документи фінансово-господарської діяльності від імені підприємства не підписував, будь-яких довіреностей не видавав, та не мав мети займатися господарською діяльністю від імені підприємства. Таким чином, наміру займатися підприємницькою діяльністю, мети отримання прибутку від такої діяльності особа, яка є засновником підприємства з лютого 2010 року, не мала. Отже, суд дійшов висновку, що, оскільки у ОСОБА_1 була відсутня воля на набуття прав та обовязків як засновника підприємства, відсутній намір займатися підприємницькою діяльності, внесення змін до установчих документів відбулося із порушенням діючого законодавства, які не можна усунути.
Відповідно до пункту 2 частини 1 статті 110 Цивільного кодексу України юридична особа ліквідується за рішенням суду про визнання судом недійсною державної реєстрації юридичної особи через допущені при її створенні порушення, які не можна усунути, а також в інших випадках, встановлених законом.
Підпунктом 20.1.12 пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що органи державної податкової служби мають право у випадках, встановлених законом, звертатися до суду щодо припинення юридичної особи та підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця про визнання недійсними установчих (засновницьких) документів суб'єктів господарювання.
Відповідно до пункту 6 статті 9 Закону України № 755 заміна свідоцтва про державну реєстрацію проводиться у разі: внесення змін до відомостей про юридичну особу, якщо ці зміни пов'язані із зміною місцезнаходження юридичної особи.
З матеріалів реєстраційної справи Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» судом встановлено, що 8 лютого 2010 року було видане нове свідоцтво про державну реєстрацію юридичної особи від 8 лютого 2010 року серії АО № 608035.
Враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги податкового органу підлягають задоволенню у повному обсязі з урахуванням необхідності виходу за межі позовних вимог для повного захисту прав та інтересів позивача відповідно до частини 2 статті 11 КАС України, шляхом визнання недійсним свідоцтва про державну реєстрацію Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» від 8 лютого 2010 року серії АО № 608035, визнання недійсними змін до Статуту, затверджених протоколом загальних зборів засновників від 4 лютого 2010 року № 15, державна реєстрація яких проведена 8 лютого 2010 року за № 12701050017000069, визнання недійсними змін до Статуту, затверджених протоколом загальних зборів засновників від 8 лютого 2010 року № 16, державна реєстрація яких проведена 10 лютого 2010 року за № 12701050019000069.
Відповідно до частини 4 статті 94 КАС України у справах, в яких позивачем є субєкт владних повноважень, а відповідачем фізична чи юридична особа, судові витрати, здійснені позивачем, з відповідача не стягуються.
Враховуючи вищевикладене та керуючись статтями 2-15, 17-18, 33-35, 41-42, 47-51, 56-59, 69-71, 79, 86, 87, 94, 99, 104-107, 110, 122-143, 151-154, 158, 162, 163, 167, 185-186, 254 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ПОСТАНОВИВ:
Позов Державної податкової інспекції у м. Краматорську до Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» про визнання недійсними установчих та реєстраційних документів, а саме свідоцтво про державну реєстрацію Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» з моменту зміни місцезнаходження юридичної особи, тобто з 10 лютого 2010 року, та зміни до установчих документів з моменту державної реєстрації змін до установчих документів з 10 лютого 2010 року, задовольнити повністю.
Визнати недійсним свідоцтво про державну реєстрацію Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш» від 8 лютого 2010 року серії АО № 608035.
Визнати недійсними зміни до Статуту Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш», затверджені протоколом загальних зборів засновників від 4 лютого 2010 року № 15, з моменту проведення державної реєстрації змін 8 лютого 2010 року за № 12701050017000069.
Визнати недійсними зміни до Статуту Виробничо-торгівельного малого колективного підприємства «Проектмаш», затверджені протоколом загальних зборів засновників від 8 лютого 2010 року № 16, з моменту проведення державної реєстрації змін 10 лютого 2010 року за № 12701050019000069.
Вступна та резолютивна частини постанови прийняті у нарадчій кімнаті та проголошені у судовому засіданні 31 травня 2011 року. Постанова у повному обсязі складена 3 червня 2011 року.
У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.
Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 КАС України апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Суддя Смагар С.В.