Постанова № 1615202, 06.03.2008, Рівненський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.03.2008
Номер справи
2-а-646/2008
Номер документу
1615202
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 2-а- 646/08

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

«06» березня 2008 року

12 год. 20 хв.

м. Рівне

Рівненський окружний адміністративний суд під головуванням судді Шарапи В.М. за участю секретаря судового засідання Пилипчук В.Є. та сторін, які беруть участь у справі:

позивача: представник Бакун А.Ю.,

відповідача: представник Тарасюк Р.В.,

треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: представники не з'явилися,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Закритого акціонерного товариства «Консюмерс-Скло-Зоря» до Державної податкової інспекції в Рівненському районі, треті особи, що не заявляють самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головне управління Державного казначейства України у Рівненській області та Зорянська сільська рада про визнання нечинним та скасування рішення від 29 грудня 2007 року № 0001922351/0, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до суду про визнання нечинним та скасування податкового повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Рівненському районі від 29 грудня 2007 року № 0001922351/0 про визначення суми податкового зобов'язання по платі за землю в сумі 2240,31 грн., в т.ч. 1493,54 грн. основного платежу і 746,77 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав. В обґрунтування своїх вимог зазначив, що податкове повідомлення-рішення № 0001922351/0 від 29.12.2007 р. прийнято відповідачем з порушенням вимог чинного законодавства і підлягає скасуванню, оскільки як підставу для донарахування плати за землю та штрафних (фінансових) санкцій у даному рішенні ДПІ в Рівненському районі зазначила Акт перевірки № 189/122/23-141/32089179 від 05.10.2007 р. Однак, такого акту позивач не отримував, не підписував і про його існування товариству невідомо.

Крім того, ДПІ в Рівненському районі визнало позивача платником земельного податку з площі 19,56 га, однак ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» користується земельними ділянками загальною площею 15,56 га і 0,86 га, і не є користувачем земельної ділянки площею 3,14 га. Представник позивача заявив, що у позивача відсутні документи, крім Державного акта на землю площею 15,56 га та договору оренди земельної ділянки площею 0,86 га, які б свідчили про користування земельною ділянкою площею 3,14 га, а тому у відповідача відсутні підстави вважати ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» платником земельного податку із земельної ділянки площею 3,14 га. Відповідно відсутнє і нормативне обґрунтування для донарахування земельного податку за оспорюваним рішенням відповідача. В зв'язку з цим, просить визнати нечинним і скасувати податкове повідомлення-рішення від 29 грудня 2007 року № 0001922351/0.

Відповідач письмово заперечив проти позову. Представник відповідача у судовому засіданні позов не визнав, вважає вимоги позивача безпідставними. Пояснив суду, що під час планової виїзної перевірки позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 30.06.2007 р. (акт № 324/149/23-141/22555135 від 19.12.2007 р.) відповідач звернувся з письмовим запитом до Зорянської сільської ради, згідно листа якої за № 1094 від 08.11.2007 року фактично для обслуговування будівель і споруд склозаводу ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» використовуються земельні ділянки несільськогосподарського призначення за межами населених пунктів площею 19,56 га. Однак, в розрахунках земельного податку за 2006-2007 роки позивачем згідно Державного акта на право постійного користування землею II-РВ № 000384 від 15.04.1998 р., який зареєстрований в книзі Державних актів на право користування землею № 173 і змін в землекористуванні, що зазначені в Державному акті, включена земельна ділянка площею 15,56 га та згідно договору оренди земельної ділянки від 30 березня 2005 року укладеного між позивачем та Рівненською районною державною адміністрацією - здійснено обчислення розміру орендної плати за землю за земельну ділянку площею 0,86 га. Представник відповідача вважає, що позивач порушив ст.2, ст.5 Закону України «Про плату за землю», оскільки за даними перевірки земельна ділянка площею 3,14 га не включена позивачем до розрахунку земельного податку за 2006-2007 роки, що призвело до заниження земельного податку на суму 1493,54 грн., в т.ч. за II півріччя 2006 року на суму 746,77 грн. та за I півріччя 2007 року на суму 746,77 грн. В зв'язку з цим просить суд в задоволенні позову ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» відмовити.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Головного управління Державного казначейства України у Рівненській області, в судове засідання не з'явився з невідомих причин. Про час, дату і місце судового розгляду повідомлений належним чином. Суд вважає за можливе розглянути справу за його відсутності на підставі наявних доказів.

Представник третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача - Зорянської сільської ради, в судове засідання не з'явився. Зорянська сільська рада надала відомості, які у неї витребовувались, та письмову заяву (а.с.49), якою просить справу розглянути без участі її представника.

Заслухавши пояснення представників сторін, повно і всебічно з'ясувавши всі обставини справи в їх сукупності на підставі чинного законодавства, перевіривши їх дослідженими у судовому засіданні доказами, суд вважає, що позов підлягає до задоволення.

Судом встановлено, що ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» зареєстроване розпорядженням голови Рівненської районної державної адміністрації від 17.12.2001 р. № 806 в порядку перереєстрації Спільного Українсько-англійського підприємства «АД-Зоря» у формі акціонерного товариства закритого типу в Закрите акціонерне товариство «Консюмерс-Скло-Зоря». Позивач є правонаступником усіх прав та обов'язків СУАП «АД-Зоря» у формі акціонерного товариства закритого типу.

25.10.2007 р. ДПІ в Рівненському районі звернулася до Зорянської сільської ради з листом № 17999/15-165 «Про земельні ділянки, які використовуються без правовстановлюючих документів». У відповідь на дане звернення Зорянська сільська рада листом № 1094 від 08.11.2007 р. повідомила, що ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» використовується 19,56 га землі промисловості і товариству направлений лист про переоформлення земельної ділянки із СП «АД-Зоря».

З 05.11.2007 р. по 12.12.2007 р. ДПІ в Рівненському районі провела виїзну планову перевірку позивача з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.07.2006 р. по 30.06.2007 р., за результатами якої складений акт № 324/149/23-141/22555135 від 19.12.2007 р.

В акті перевірки відповідач зробив висновок про те, що позивачем було порушено ст.2, ст.5 Закону України «Про плату за землю», оскільки земельна ділянка площею 3,14 га не включена до розрахунку земельного податку за 2006-2007 рр., що призвело до заниження земельного податку на суму 1493,54 грн.

На підставі висновків акту перевірки, відповідачем було прийнято податкове повідомлення-рішення № 0001922351/0 від 29.12.2007 р., яким позивачу відповідно до п. «б» підпункту 4.2.2 пункту 4.2. статті 4 та пп. 17.1.3 п.17.1 ст. 17 Закону України "Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами" визначено суму податкового зобов'язання з плати за землю на загальну суму 2240,31 грн., в т.ч. 1493,54 грн. основного платежу та 746,77 грн. штрафних (фінансових) санкцій.

Дані обставини стверджені дослідженими в судовому засіданні доказами: копією 1 та 2 сторінки Статуту позивача (а.с.39-40), копією розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації № 806 від 17.12.2001 р. (а.с.41), копією листа Рівненської районної державної адміністрації № 06/1345 від 17.04.2007 р. (а.с.42), копією довідки про включення позивача до ЄДРПОУ (а.с.17), копією листа Зорянської сільської ради від 08.11.2007 р. № 1094 (а.с.20), копією акта перевірки № 324/149/23-141/22555135 від 19.12.2007 р. (а.с.5-11), копією податкового повідомлення-рішення № 0001922351/0 від 29.12.2007 р. (а.с.12).

Розміри та порядок плати за використання земельних ресурсів, а також напрями використання коштів, що надійшли від плати за землю, відповідальність платників та контроль за правильністю обчислення і справляння земельного податку визначається Законом України "Про плату за землю" від 03.07.1992 р. № 2535-XII.

Згідно з ч. 1 ст. 2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 р. № 2535-XII (із змінами та доповненнями) (далі - Закон № 2535-XII), використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати, що визначається залежно від грошової оцінки земель.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 цього ж Закону, власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, крім орендарів та інвесторів - учасників угоди про розподіл продукції, сплачують земельний податок.

За земельні ділянки, надані в оренду, справляється орендна плата (ч. 4 ст.2 Закону України "Про плату за землю" від 03.07.1992 р.).

Статтею 15 Закону № 2535-ХІІ встановлено, що власники землі та землекористувачі сплачують земельний податок, а також орендну плату за земельні ділянки державної та комунальної власності з дня виникнення права власності або права користування земельною ділянкою.

Згідно з ст. 125 Земельного кодексу України право власності та право постійного користування на земельну ділянку виникає після одержання її власником або користувачем документа, що посвідчує право власності чи право постійного користування земельною ділянкою, та його державної реєстрації. Право на оренду земельної ділянки виникає після укладення договору оренди і його державної реєстрації.  

Відповідно до ст. 126 цього ж Кодексу право власності на земельну ділянку і право постійного користування земельною ділянкою посвідчується державними актами, а право оренди землі оформляється договором, який реєструється відповідно до закону.

Досліджуючи докази, судом встановлено, що згідно Державного акта на право постійного користування землею II-РВ № 000384 від 15.04.1998 р., який зареєстрований в книзі Державних актів на право користування землею № 173 і змін в землекористуванні, що зазначені в Державному акті (а.с.32-36), позивачу надано в постійне користування земельну ділянку площею 15,56 га для обслуговування будівель і споруд склозаводу.

Відповідно до договору оренди земельної ділянки від 30 березня 2005 року, укладеного між позивачем та Рівненською районною державною адміністрацією (а.с.26-30) строком на 5 років, ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» на правах оренди користується земельною ділянкою площею 0,86 га, розташованою за межами населеного пункту на території Зорянської сільської ради, для будівництва та обслуговування інженерних мереж, залізничної ваги та тепловозного депо. Даний договір зареєстрований Рівненською регіональною філією ДП «Центр державного земельного кадастру при Держкомземлі України», про що зроблено запис від 22.04.2005 р. за № 0400558300003.

Згідно листа Рівненської регіональної філії Державного підприємства «Центр державного земельного кадастру при Держкомземлі України» від 06.02.2008 року № 237 (а.с.43), 22 квітня 2005 року Рівненською регіональною філією Центру ДЗК було здійснено реєстрацію договору оренди земельної ділянки площею 0,86 га терміном на 5 (п'ять) років за № 040558300003, а 15.04.1998 р. Рівненським районним відділом земельних ресурсів - реєстрацію державного акта на право постійного користування землею СУАП «АД-Зоря» площею 11,7 га за № 173. Станом на 2006-2007 рр. площа даної земельної ділянки, з урахуванням змін у землекористуванні, що містить зазначений Державний акт на право постійного користування, складає 15,56 га. Відомості про перебування у власності, постійному користуванні чи оренді позивача інших земельних ділянок у державному земельному кадастрі відсутні.

Згідно зі ст.13 Закону № 2535-ХІІ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку, яка перебуває у державній або комунальній власності, - договір оренди такої земельної ділянки.

Статтями 193 та 194 Земельного кодексу України встановлено, що Державний земельний кадастр - це єдина державна система земельно-кадастрових робіт, яка встановлює процедуру визнання факту виникнення або припинення права власності і права користування земельними ділянками та містить сукупність відомостей і документів про місце розташування та правовий режим цих ділянок, їх оцінку, класифікацію земель, кількісну та якісну характеристики, розподіл серед власників землі та землекористувачів. Призначенням Державного земельного кадастру є забезпечення необхідною інформацією органів державної влади та органів місцевого самоврядування, заінтересованих підприємств, установ і організацій, а також громадян з метою регулювання земельних відносин, раціонального використання та охорони земель, визначення розміру плати за землю і цінності земель у складі природних ресурсів, контролю за використанням і охороною земель, економічного та екологічного обґрунтування бізнес-планів та проектів землеустрою.

Таким чином, досліджені судом докази свідчать про те, що у користуванні позивача у 2006-2007 рр. перебувала земельна ділянка площею 15,56 га, а в оренді - площею 0,86 га. За дані земельні ділянки позивачем в повному обсязі сплачено земельний податок і орендну плату.

Відповідно до ч.2 ст.71 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Однак, як вбачається з матеріалів справи, ДПІ у Рівненському районі під час розгляду справи не надала належних і допустимих доказів, які б підтверджували користування позивачем земельною ділянкою площею 3,14 га і відповідно доказів наявності обов'язку сплати ним земельного податку за цю ділянку.

Належними доказами наявності у позивача права власності чи постійного користування земельною ділянкою повинен бути державний акт, а права оренди - договір, який реєструється відповідно до закону.

Згідно п. 2.3.4 Порядку оформлення результатів невиїзних документальних, виїзних планових та позапланових перевірок з питань дотримання податкового, валютного та іншого законодавства, затвердженого наказом Державної податкової адміністрації України від 10 серпня 2005 р. N 327. зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 25 серпня 2005 р. за N 925/11205, не допускається відображення в акті перевірки необґрунтованих даних, а також суб'єктивних припущень перевіряючими, які не мають підтверджених доказів.

Отже, використання відповідачем при здійсненні перевірки та прийняті оспорюваного податкового повідомлення-рішення даних, зазначених в листі Зорянської сільської ради від 08.11.2007 року є неправомірним, а зазначений лист органу місцевого самоврядування не є підставою для визначення податкового зобов'язання з плати за землю, оскільки, як зазначалося вище, серед підстав, вичерпний перелік яких містить ст. 13 Закону України № 2535-ХІІ підставою для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру, а орендної плати за земельну ділянку - договір оренди такої земельної ділянки.

Крім того, доводи відповідача про наявність у позивача в користуванні земельної ділянки площею 3,14 га, спростовуються наданими Зорянською сільською радою на вимогу суду документами. Зокрема, копією листа Зорянської сільської ради від 04.03.2008 року № 315 (а.с. 50) де зазначено, що позивач має у постійному користуванні землю площею 15,56 га згідно державного акта на право постійного користування, в оренді - площею 0,86 га згідно договору оренди від 30.03.2005 року, укладеного з Рівненською райдержадміністрацією, зареєстрованого в держземкадастрі 22.04.2005 року. Копією рішення № 72 Зорянської сільської ради від 22.06.2006 р. «Про надання згоди на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду» (а.с.51), копією рішення № 573 від 18.12.2007 р. «Про внесення змін в рішення сесії № 72 від 22.06.206 р. та № 184 від 18.10.2006 р.» (а.с.52), копією розпорядження голови Рівненської районної державної адміністрації за № 52 від 24.01.2008 р. «Про надання дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в оренду ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» на території Зорянської сільської ради», встановлено, що позивачу лише надано згоду сільської ради на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки загальною площею 5,092 га в оренду терміном на 10 років та відповідно Рівненською РДА надано дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення зазначеної земельної ділянки.

Однак, договір оренди земельної ділянки площею 3,14 га чи будь-якої іншої площі на підставі даних рішень з позивачем не укладався. Отже і підстави стверджувати про наявність права користування чи власності позивача на земельні ділянки, окрім як площею 15,56 га і 0,86 га, та про заниження податкових зобов'язань, заявлених у податкових деклараціях (розрахунках) (тобто, порушення ст. 2, ст.5 Закону України № 2535-ХІІ) - відсутні.

Згідно із ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Таким чином, при прийняті податкового повідомлення-рішення № 0001922351/0 від 29.12.2007 р. про донарахування позивачу податкового зобов'язання з плати за землю та штрафних (фінансових) санкцій на підставі пп.17.1.3 п.17.1 ст.17 Закону України „Про порядок погашення зобов'язань платників податків перед бюджетами та державними цільовими фондами”, відповідач діяв з перевищенням меж наданих йому повноважень та у спосіб і на підставах, не передбачених Конституцією та законами України.

За наведених обставин, суд вважає, що спірне податкове повідомлення-рішення прийняте з порушенням норм чинного законодавства, а відтак підлягає визнанню нечинним та скасуванню.

Щодо твердження позивача з приводу того, що підставою для донарахування плати за землю та штрафних (фінансових) санкцій відповідачем у податковому повідомленні-рішенні від 29 грудня 2007 року № 0001922351/0 зазначено Акт перевірки № 189/122/23-141/32089179 від 05.10.2007 р., який ЗАТ «Консюмерс-Скло-Зоря» не отримувало, не підписувало і про його існування товариству невідомо, то судом встановлено, що відповідачем при прийнятті оспорюваного повідомлення-рішення допущено описку. В податковому повідомленні-рішенні № 0001922351/0 від 29.12.2007 р. зазначено Акт перевірки 189/122/23-141/32089179 від 05.10.2007 р., однак підставою для прийняття оспорюваного повідомлення-рішення був акт перевірки № 324/149/23-141/22555135 від 19.12.2007 р.

Керуючись статтями 160-163 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ПОСТАНОВИВ:

Позов задоволити.

Податкове повідомлення-рішення Державної податкової інспекції в Рівненському районі від 29 грудня 2007 року № 0001922351/0 визнати нечинним та скасувати.

Присудити Закритому акціонерному товариству «Консюмерс-Скло-Зоря» з Державного бюджету 3 грн. 40 коп. витрат по сплаті судового збору.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання заяви про апеляційне оскарження, якщо таку заяву не було подано. Якщо заяву про апеляційне оскарження було подано, але апеляційна скарга не була подана у встановлений строк, постанова набирає законної сили після закінчення цього строку. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Постанова може бути оскаржена до Львівського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції, який ухвалив постанову. Заява про апеляційне оскарження подається протягом 10 днів з дня її проголошення, а в разі складення постанови в повному обсязі - з дня складення в повному обсязі. Апеляційна скарга на постанову суду першої інстанції подається протягом 20-ти днів після подання заяви про апеляційне оскарження. Апеляційна скарга може бути подана без попереднього подання заяви про апеляційне оскарження, якщо скарга подається у строк, встановлений для подання заяви про апеляційне оскарження.

 

Постанова складена в повному обсязі 11 березня 2008 року.

Головуючий: В.М.Шарапа