Постанова № 16126791, 10.06.2011, Херсонський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.06.2011
Номер справи
2521/11/2170
Номер документу
16126791
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

73027, м. Херсон, вул. Робоча, 66, тел. 48-51-90

_____________

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2011 р. Справа № 2-а-2521/11/2170

Херсонський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О. В., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій у сумі 7501,6 грн,

встановив:

Державна податкова інспекція у Новотроїцькому районі Херсонської області (далі по тексту - позивач або ДПІ) звернулась до суду з позовом про стягнення з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (далі по тексту відповідач або ФОП ОСОБА_1) штрафних (фінансових) санкцій у сумі 7501,6 грн.

Ухвала про відкриття скороченого провадження у справі від 11.05.2011 направлена відповідачеві 17.05.2011 рекомендованим листом з повідомленням. Відповідно до поштового повідомлення, наявного у матеріалах справи, зазначене поштове відправлення отримане відповідачем 21.05.2011. Таким чином, ФОП ОСОБА_1 про відкриття скороченого провадження у даній справі повідомлена належним чином.

Отже, строки для надання заперечень відповідачем, передбачені ч. 3, ст. 183-2 КАС України, закінчились. Оскільки заперечень з боку відповідача не надходило, суд, згідно п. 3, ч. 5, ст. 183-2 КАС України, розглядає справу у порядку скороченого провадження.

Позивач, обґрунтовуючи свої вимоги, посилається на наступні обставини.

17.11.2010 та 18.11.2010 ДПІ у магазинах, належних ФОП ОСОБА_1, проведено перевірки щодо дотримання субєктом господарювання проведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій. За наслідками перевірок складено акти № 2118000161/237 від 18.11.2010 року та №2118000159/237 від 17.11.2010 (далі по тексту - акти перевірок або акти).

Перевірками встановлено наступні порушення правил ведення розрахунків за товари (послуги) та обігу алкогольних напояїв: не проведення розрахункових операцій з продажу алкогольних напоїв через реєстратор розрахункових операцій (далі по тексту РРО), оскільки РРО відсутній, та без використання книги обліку розрахункових операцій (далі по тексту КОРО), оскільки вона також відсутня; не забезпечено ведення обліку товарів за місцем їх реалізації у порядку, встановленому законодавством; встановлено факт реалізації алкогольних напоїв без наявності ліцензії на право торгівлі алкогольними напоями. Відповідно до виявлених порушень до ФОП ОСОБА_1 застосовано штрафні (фінансові) санкції у розмірі, передбаченому ст.ст. 20-21 Закону України "Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг" №265/95-ВР від 06.07.1995 (далі по тексту - Закон № 265/96-ВР), ст. 17 Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів" від 19.12.1995 № 481/95-BP (далі по тексту - Закон № 481/95). Відповідні рішення про застосування фінансових санкцій від 26.11.2010 № 0002302301 на суму 2822,4 грн., від 26.11.2010 № 0002312301 на суму 1700 грн. та від 13.12.2010 № 0002272301 на суму 2979,2 грн. надіслані відповідачеві. Однак, станом на момент подачі позову борг зі сплати штрафних (фінансових) санкцій ФОП ОСОБА_1 не сплачено. Позивач просить стягнути суму вказаного боргу.

Дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив наступне.

Для врегулювання правовідносин з приводу здійснення розрахункових операцій застосовується Закон №265/95-ВР, а стосовно відносин обігу алкогольних напоїв Закон Закон № 481/95.

Згідно Законами 265/95-ВР та № 481/95 контроль за додержанням суб'єктами підприємницької діяльності порядку проведення розрахунків за товари (послуги), а також торгівлею алкогольними напоями здійснюють органи державної податкової служби України шляхом проведення планових або позапланових перевірок згідно із законодавством України. Відповідно до п. 20.1.28, ст. 20 Податкового кодексу України (далі ПКУ) органам державної податкової служби надано право стягувати суми грошових зобов'язань та/або податкового боргу. Штрафна (фінансова) санкція в розумінні п. 14.1.39, ст. 14 ПКУ є грошовим зобовязанням, яке платник податку повинен сплатити до відповідного бюджету. Виходячи з цього, органи державної податкової служби мають право звертатись до суду з позовом про стягнення фінансових санкцій, що застосовані за порушення порядку ведення розрахункових операцій та обігу алкогольних напоїв.

Законом 265/95-ВР на суб'єктів підприємницької діяльності, у тому числі фізичних осіб-підприємців, покладено обов'язок застосовувати реєстратори розрахункових операцій під час здійснення операцій з розрахунків в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням платіжних карток, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.

Згідно ст. 2 Закону 265/95-ВР під реєстратором розрахункових операцій розуміють пристрій або програмно-технічний комплекс, в якому реалізовані фіскальні функції і який призначений для реєстрації розрахункових операцій при продажу товарів (наданні послуг), операцій з купівлі-продажу іноземної валюти та/або реєстрації кількості проданих товарів (наданих послуг).

Виходячи з того, що відповідач є суб'єктом підприємницької діяльності, що здійснює діяльність у сфері роздрібної торгівлі, і не здійснює діяльності, яка звільняє його від обовязку в застосуванні РРО, слідує, що він зобов'язаний відповідно до п. 3, ст. 3 Закону 265/95-ВР застосовувати РРО, що включені до Державного реєстру реєстраторів розрахункових операцій, з додержанням встановленого порядку їх застосування.

Крім того, відповідно до ст. 1 Закону № 481/95 алкогольні напої - продукти, одержані шляхом спиртового бродіння цукромістких матеріалів або виготовлені на основі харчових спиртів з вмістом спирту етилового понад 1,2 відсотка об'ємних одиниць. Згідно із ст. 15 цього ж Закону роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) може здійснюватися суб'єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій.

17.11.2010 у приміщеннях магазинів, належних фізичній особі-підприємцю ОСОБА_1, посадовими особами ДПІ проведено перевірку за дотриманням суб'єктом господарювання порядку ведення розрахунків за товари (послуги) вимог з регулювання обігу готівки, наявності торгових патентів і ліцензій За наслідками перевірок складено акти № 2118000161/237 від 18.11.2010 року перевірка проводилась у магазині за адресою АДРЕСА_1, та №2118000159/237 від 17.11.2010 перевірка проводилась за адресою АДРЕСА_2. Перший із зазначених актів працівник відповідача підписати та отримати відмовився, тому він надісланий ФОП ОСОБА_1 рекомендованою поштою. Другий акт підписано та отримано працівником відповідача 17.11.2010, про що свідчать його підписи.

Згідно із актами перевірки, фізична особа-підприємець ОСОБА_1 порушила наступні вимоги Законів № 265/95-ВР та № 481/95 стосовно порядку проведення розрахункових операцій та продажу алкогольних напоїв:

а) згідно акту перевірки № 2118000161/237 від 18.11.2010:

- п. 5, ст. 3 Закону № 265/95-ВР: у разі незастосування реєстраторів розрахункових операцій у випадках, визначених цим Законом, проводити розрахунки з використанням книги обліку розрахункових операцій та розрахункової книжки з додержанням встановленого порядку їх ведення. Так, відповідачем проведено розрахункову операцію з продажу пива у бляшанках без використання КОРО, якої у нього немає в наявності.

- п. 12, ст. 3 № 265/95-ВР: вести у порядку, встановленому законодавством, облік товарних запасів на складах та/або за місцем їх реалізації, здійснювати продаж лише тих товарів, які відображені в такому обліку, за винятком продажу товарів особами, які відповідно до законодавства оподатковуються за правилами, що не передбачають ведення обліку обсягів реалізованих товарів (наданих послуг). Порядок ведення обліку товарних запасів фізичними особами-підприємцями врегульований Порядком ведення книги обліку доходів і витрат, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26 вересня 2001 р. № 1269. Зокрема, відповідно до п. 5 цього Порядку, субєктом господарювання до книги обліку доходів і витрат заноситься сума вартості товарів, отриманих для їх продажу (надання послуг). Однак, всупереч зазначеним положенням, відповідачем порушено порядок обліку товарних запасів, а саме: не обліковано товарів на загальну вартість 1319,60 грн.;

б) згідно акту №2118000159/237 від 17.11.2010:

- п. 1, ст. 3 Закону № 265/95-ВР: проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій з роздрукуванням відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій. Зокрема, не проведено розрахункову операцію з продажу алкогольних напоїв на суму 10,80 грн. через РРО РРО відсутній.;

- п. 12, ст. 3 № 265/95-ВР: порушено порядок обліку товарних запасів, а саме: не обліковано товарів на загальну вартість 1384,20 грн.;

- ст. 15 Закону № 481/95: роздрібна торгівля алкогольними напоями без придбання відповідної ліцензії. Так, відповідачем реалізовано без наявності ліцензії алкогольний напій у металевій банці «Рево», обємом 0,5 л., міцністю 8,5 % виробника ТОВ «Нові напої».

На підставі акту перевірки № 2118000161/237 від 18.11.2010 ДПІ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0002272301 від 13.12.2010 у розмірі 2979,2 грн. На підставі акту №2118000159/237 від 17.11.2010 ДПІ прийнято рішення про застосування фінансових санкцій № 0002302301 від 26.11.2010 (за порушення Закону № 265/95-ВР) у розмірі 2822,4 грн. та рішення про застосування фінансових санкцій № 0002312301 від 26.11.2010 (за порушення Закону № 481/95) у розмірі 1700 грн. Згідно копій поштових повідомлень у матеріалах справи зазначені рішення ДПІ отримані відповідачем.

Відповідно до ст. 25 Закону 265/95-ВР суми фінансових санкцій, які визначені статтями 17 - 24 цього Закону, підлягають перерахуванню суб'єктами підприємницької діяльності до Державного бюджету України в десятиденний термін з дня прийняття органами державної податкової служби України рішення про застосування таких фінансових санкцій.Згідно із п. 10 Порядку застосування фінансових санкцій, передбачених статтею 17 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 2 червня 2003 р. № 790, рішення про застосування фінансових санкцій, прийняте на підставі поршень Закону № 481/95, повинно бути виконаним субєктом підприємницької діяльності протягом 30 днів після його отримання. Таким чином, строки виконання зазначених рішень про застосування фінансових санкцій настали, однак станом на момент подання позову відповідач їх не виконав, борг з фінансових санкцій не погасив.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що борг зі сплати фінансових санкцій підлягає стягненню, а позов - задоволенню у повному обсязі.

Керуючись ст. 183-2, 158-163 КАС України, суд -

постановив:

Адміністративний позов Державної податкової інспекції у Новотроїцькому районі Херсонської області до фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про стягнення штрафних (фінансових) санкцій на загальну суму 7501,6 грн. задовольнити у повному обсязі.

Стягнути з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (індивідуальний податковий номер НОМЕР_4) на користь держави:

- суми фінансових санкцій відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002312301 від 26.11.2010 року у розмірі 1700 (одна тисяча сімсот) гривень 00 коп. на р/р 31119106700247, ОКПО 24103673 УДК м. Херсон, МФО 852010, код платежу 3021081100;

- суми фінансових санкцій відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002272301 від 13.12.2010 року у розмірі 2979 (дві тисячі девятсот сімдесят девять) гривень 20 коп. на р/р 31111104700247, ОКПО 24103673 УДК м. Херсон, МФО 852010, код платежу 3021080900;

- суми фінансових санкцій відповідно до рішення про застосування штрафних (фінансових) санкцій №0002302301 від 26.11.2010 року у розмірі 2822 (дві тисячі вісімсот двадцять дві) гривні 40 коп. на р/р 31111104700247, ОКПО 24103673 УДК м. Херсон, МФО 852010, код платежу 3021080900.

Постанова підлягає негайному виконанню.

Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Одеського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції шляхом подачі апеляційної скарги в 10-денний строк з моменту її отримання.

Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Анісімов О.В.

кат. 8.1.4